Zavrieť

Porady

Postavit novy dom alebo prerobit stary???

Dobry den,

potrebovala by som troska poradit od ludi ktori maju s tymto skusenost.Ako vsetci vieme,ceny nehnutelnosti sa velmi zvysili..Vzdy som chcela kupit starsi domcek a prerobit si ho podla mojich predstav.Dnes ma vsak od toho kazdy odhovara!Nie je to zvlastne??Zo vsetkych stran pocujem,ze preco si nepostavim uz novy,ze v dnesnej dobre ma rekonstrukcia starsieho domu vyjde drahsie?! ako stavba noveho..Nechce sa mi tomu verit..Ma niekto skusenost so stavbou domu alebo rekonstrukciou (tento alebo minuly rok?)
Ako sa tie ceny pohybuju?Ja som z MYJAVY - zapadne SK a kedze nechcem byvat v meste ale na dedinke alebo polosamote tak cena pozemku je tu asi 200sk/m stvorcovy A domcek starsi asi okolo 600 000.Ja by som rada kupila domcek kde treba dat aj nove podlahy,okna,dvere a strechu.Take nie su drahe,alebo ano?No a predsa stavba noveho to cez firmu je velmi drahe nie?

Za kazdu dobru radu velmi dakujem.

Eva
Usporiadat
Téma je uzavretá.
humanface humanface

humanface je offline (nepripojený) humanface

alltracboy Pozri príspevok
ja som sa rozhodol stavat za starym domom. tiez som mohol aj nadstavit stary dom, ale to nieje ono. takto budem mat vlastny kus zahrady a vlastny dom a nemusim sa s nikym z rodiny dohadovat.
Podla mna je to tazke, ked je viac clenov rodiny. Vtedy by som sa tiez priklonila ku stavbe noveho domu.
0 0
Oliwa Oliwa

Oliwa je offline (nepripojený) Oliwa

humanface Pozri príspevok
V dome zije svokra a slobodny svagor, im je to jedno ako sa rozhodneme, vychadzame spolu dobre. Dom je napisany na manzela a svagra, takze jemu by ostalo prizemie a nam podkrovie.
A čo ak sa švagor "ovrabčí" a do domu pribudne ďalšia nevesta, prípadne deti... alebo počet obyvateľov prízemia a podkrovia bude nerovnomerný?
Ako mienite platiť energie - uvažujete o samostatných hodinách na plyn a elektrinu, či vodu? Lebo aj z toho môžu raz vzniknúť problémy, ktoré teraz nemáte...
Nechcem Vás strašiť katastrofickými scenármi, ale viem, o čom hovorím...
0 0
day day

day je offline (nepripojený) day

humanface Pozri príspevok
V dome zije svokra a slobodny svagor, im je to jedno ako sa rozhodneme, vychadzame spolu dobre. Dom je napisany na manzela a svagra, takze jemu by ostalo prizemie a nam podkrovie.
dnes dobre, zajtra zle
dnes slobodny, zajtra zenaty

.... a je problem.
0 0
VieraPopluharova VieraPopluharova

VieraPopluharova je offline (nepripojený) VieraPopluharova

humanface Pozri príspevok
V dome zije svokra a slobodny svagor, im je to jedno ako sa rozhodneme, vychadzame spolu dobre. Dom je napisany na manzela a svagra, takze jemu by ostalo prizemie a nam podkrovie.
Prispejem i ja so svojou skusenostou, nakolko som len teraz dokoncila rekostrukciu rodicovskeho domu, nikoho nechcem odrádzat od rekostrukcie, nakolko je to velmi individualne, niekomu staci prerobit napr. okna a zateplit, niekomu len kurenie a pod. Tu nadstavbu si treba velmi dobre premysliet uz i z dôvodu , ze dom je pisany na manzela a svagra,ja mam dom pisany na svoju matku s ktorou som cely zivot vychadzala dobre a aj vychadzam, teraz tu byvame matka, ja a manzel a dospela dcera s priatelom.Po rocnej skusenosti spolocneho byvania, keby som mala este raz sa rozhodnut, tak staviam na pozemku za matkinym domom maly bungalow i za cenu hypotekarneho uveru.Dôvody:
1/ rekonstrukciu sme mali odhadnutú na 1,2 mil. Sk po vsetkych kontrolách elektroinstalacie, kurenia a pod., nakoniec nas vysla raz tolko, za co by som mala uz maly bungalow
2/ napriek tomu, ze vychadzame velmi dobre, verte mi, ze niet nad samostatne byvanie a ak by mi dnes dal niekto na vybe ostat v bytovke, alebo este raz robit rekonstrukciu, ostavam sama v bytovke
3/ teraz to mate pisane na svagra a manzela, neviete co Vas vsetko v buducnosti caka pocas spolocneho byvania, hlavne ako potom podelite dom a co ak sa svagor ozeni a pride nova svagrina?
4/ i napriek vybornym vzahom pocas spolocneho byvania sa vyskytnu vzdy kozmeticke chybicky spolocneho byvania
5/ pri hypoteke sa budete musiet urcite uskromnit, ale nad svoje vlastne s ktorym uz nebudete sa musiet s nikym vysporaduvat v pripade , ze by Ste sa niekedy v buducnosti nepohodli
6/ my sme pri rekostrukcii nakoniec dopadli tak, ze sa predrazila, museli sme zobrat hypotekarny uver a ak budem chciet surodencov vyplatit, tak budem musiet velku cast pozemku predat.
To su moje osobne skusenosti.
4 0
Oliwa Oliwa

Oliwa je offline (nepripojený) Oliwa

ciners Pozri príspevok
Ten bungalow vide tak 80000€. Ta prestavba su schody+dvere, dorobit strop v mieste schodiska k svokrovcom a zbytok je na zvazeni, co si mozete dovolit a da sa to postupne vylepsovat.
Rodinne vztahy neriesim, ale financne nie je o com.
Finančne výhodné - teraz určite...
Ale či aj po rokoch - keď raz svokry nebude...
Ono sa totiž tie financie s tými rodinnými vzťahmi neraz prelínajú - a neraz to má od ideálu dosť ďaleko...
1 0
humanface humanface

humanface je offline (nepripojený) humanface

ciners Pozri príspevok
Ten bungalow vide tak 80000€. Ta prestavba su schody+dvere, dorobit strop v mieste schodiska k svokrovcom a zbytok je na zvazeni, co si mozete dovolit a da sa to postupne vylepsovat.
Rodinne vztahy neriesim, ale financne nie je o com.

Co projekt a stavebne povolenie na rekonstrukciu, pocula a citala som, ze sa da aj bez toho a staci ohlasenie prerabky na obecnom urade.
Nam odhadli cenu bungalowu na 50 000€ a na podkrovie o polovicu menej.
0 0
day day

day je offline (nepripojený) day

za 50tis zacnite stavat, pohodlie, komfort byvanie a investicia do buducnosti, myslim novy dom stoji za rozdiel 25tisE

postavenie noveho je urcite vacsia investicia, ale z dlhodobeho hladiska aj vacsi zisk
0 0
brinza brinza

brinza je offline (nepripojený) brinza

pracujuci
osbne som za novy dom.... a maximum veci si robit svojpomocne.
0 0
humanface humanface

humanface je offline (nepripojený) humanface

Oliwa Pozri príspevok
A čo ak sa švagor "ovrabčí" a do domu pribudne ďalšia nevesta, prípadne deti... alebo počet obyvateľov prízemia a podkrovia bude nerovnomerný?
Ako mienite platiť energie - uvažujete o samostatných hodinách na plyn a elektrinu, či vodu? Lebo aj z toho môžu raz vzniknúť problémy, ktoré teraz nemáte...
Nechcem Vás strašiť katastrofickými scenármi, ale viem, o čom hovorím...
Tak ako samostatny vchod, tak aj tie hodiny by som chcela, nechcem s nikym spory kvoli uctom.
0 0
220870 220870

220870 je offline (nepripojený) 220870

Remeselník,stavbár.
humanface Pozri príspevok
Co projekt a stavebne povolenie na rekonstrukciu, pocula a citala som, ze sa da aj bez toho a staci ohlasenie prerabky na obecnom urade.
Nam odhadli cenu bungalowu na 50 000€ a na podkrovie o polovicu menej.
Všetko závisí od všetkého .Stavebný úver dostanete len na novu samostatnú bytovu jednotku tým pádom sa to všetko predraží.Ale ak si to dáte len ako rekonštrukciu opravu a máte 100% odborníkov murárov ,tesárov tak sa to dá urobiť pomerne lacno.Záleží aj od toho v akom stave je dom, či je dosť veľká podlažná plocha atd.Postaviť novostavbu je hračka na rozdiel od rekonštrukce.Tam sa bez ľudí ktorý majú za sebou dlhodobú prax nezaobídete .Taký pri rekonštrukcii dokážu veľa ušetriť.
0 0
Oliwa Oliwa

Oliwa je offline (nepripojený) Oliwa

humanface Pozri príspevok
Tak ako samostatny vchod, tak aj tie hodiny by som chcela, nechcem s nikym spory kvoli uctom.
V tom prípade Ti ohlásenie stavby na obecnom úrade stačiť nebude...
Počítaj s nie zanedbateľnou položkou - nová prípojka vody, plynu, elektriny, resp. nové hodiny... čo napr. taká kanalizačná prípojka, ak máte, O.K. - ak nie je v obci kanalizácia, treba poriešiť žumpu...
A čo plánuje švagor so spodnou časťou domu?
Aj tá prejde rekonštrukciou ? - okná, dvere, prípadné zateplenie, fasáda...
A ako sa budete finančne "spolupodieľať" na zveľadovaní Vášho spoločného domova?
Lebo ak je to tak, ako si písal/a, že svokre a švagrovi je to jedno... tak neviem, neviem...
Naposledy upravil Oliwa : 28.09.10 at 07:16
0 0
ciners ciners

ciners je offline (nepripojený) ciners

Mam kamarata,ktory takto byva s celou rodinou. Stary dom nadstavili a pristavili a su tam teraz 3 byty,kazdy solo vstup. Podstatne je, ze si to majetkovo vysporiadali uz pri prerabke, tak nie je sa o com dohadovat,kazdy ma papier, ze toto je moje. Takto si ja predstavujem solo vstup a riesenie problemu, ktory sa tu prebera. Pokial by svokrovci boli proti tomu, aby ste mali to poschodie pisane na seba,tak to nema zmysel riesit.
Neviem, aky nungalow sa da postavit za 50000€, to moze akurat sikovny murar sam sebe s tym, ze si kde tu splasi nejaky material. Sestra stava Alfu 105, maly domek, hruba stavba a uz je tam vyse 30000€ a silno pochybujem, ze za 20000€ to dokoncia. A to tam makame 3 stavari z rodiny, ze nie an vsetko sa volaju odbornici.
Tiez som za solo dom, no 30 rokov splacat. Ja chapem, ze s tou peknou romantickou vidinou sa ludia do toho hrnu, no budu deti, pojdu do skoly, internat hned 100€ mesacne+dalsie naklady sa vysplhanu aj na 250€, tych deti bude viac, napr dve, hned je 500€ + hypoteka a mate do...zbytok zivota. Teraz sa ma asi vacsina opyta, ako by som to riesil. System je taky, ze moc na vyber nemame, no tato pani na vyber ma. Moze si spravit solo byt nad svokrovcami, obcas pocuvat svokrine reci, ale moze dat detom a sebe viac. Dobre si pamatam, ked moji rodicia stavali, polozilo ich to financne na 20 rokov skoro a na VS som bol abstinent,co som ani na pivo nemal.
No a konecne stavbarska rada: treba ten dom vidiet, aby sa dalo posudit, kolko do toho treba vrazit.
Naposledy upravil ciners : 28.09.10 at 07:23
2 0
Oliwa Oliwa

Oliwa je offline (nepripojený) Oliwa

Nikde nespomínaš, či aj teraz žijete so svokrou a švagrom pod jednou strechou... Alebo bývate inde a nadstavbu nad ich hlavami vidíte ako ideálne riešenie skvalitnenia svojho bývania...
Lebo niečo iné je prísť k nim na návštevu vypiť si kávu, prípadne porýľovať záhradu a niečo iné zrazu sa k nim nasťahovať a začať so stavebnými prácami... To sa veľa vecí môže zmeniť - a nie vždy k lepšiemu...
A ako píše ciners, ani ja nepoznám nikoho, kto by postavil obývateľný dom za 50 tis eur. Rovnako nikoho, kto by skonštatoval, že náklady na stavbu boli reálne nižšie, ako mu ich vypočítali odborníci... Ale naopak je to takmer vždy...
Ešte otázku: na koho je písaný pozemok, na ktorom by hypoteticky mohol stáť Váš nový dom? Tiež je to podelené na polovicu medzi manželom a švagrom a je to tak aj na LV??? A ako by bol vyriešený v tom prípade vstup na pozemok - je dosť široký alebo je to taký dlhý "slíž"?
2 0
alltracboy alltracboy

alltracboy je offline (nepripojený) alltracboy

kazdy by len staval nove domy a prachy nema a horsie je ked nema ani zrucnost, cas a vydrz. Takym ludom mozem len odporucit panelak. Okolo mna sa tak stava, ako keby malo zrazu do BA pristahovat milion ludi. Pokial si clovek stava svojpomocne s tym ze nema cas a financie, tak ho stavba znici fyzicky aj psychicky. Ja stavam pokial budem mat peniaze a potom sa to uz nejako doklepe. Mam vyhodu ze mozem byvat v starom dome na tom istom pozemku, cize sa v podstate nemusim ponahlat.

a co sa tyka vztahov..dnes su tak, zajtra mozu byt onake. Najlespsie je mat vlastne byvanie. Dnes mozu spodni najomci zit, zajtra nie, a bohvie aky debil sa tam pristahuje a pod..
0 0
humanface humanface

humanface je offline (nepripojený) humanface

Mali sme na obhliadke domu par ludi, ktori si obzreli podkrovie i pozemok. Nazory sa lisili nielen cenou, ale aj pristupom.Jeden nam odhadol cenu podkrovia na 25000€ a dalsi s mensou pristavbou schodiska 60000€ Mame dve deti, preto zadlzit sa na dlhu dobu by nebolo lahke pri plateni skolky, skoly a pod.
Vlastny domcek nas vsak laka, len sme necakali, ze i maly bungalow bude stat take peniaze, tych 50000€ je len odhadovana suma, ktora sa moze vysplhat aj vyssie.

Momentalne je podkrovie neobyvane, sluzi len ako povala, v minulosti sa svokor chcel pokusit o prerabku, statik mu to odobril, ale nakoniec sa k realizacii nedostal.
0 0
day day

day je offline (nepripojený) day

... moznost:

http://www.reality-rmc.sk/
0 0
humanface humanface

humanface je offline (nepripojený) humanface

Momentalne v tom dome nebyvame, chodime tam len na navstevy. Pozemok je pisany rovnako ako dom na polovicu so svagrom, pristup na pozemok je dobry, od cesty. Svagor uz zateplil cast prizemia a tiez sa tam vymenili okna, preraba dole kuchynu a planuje aj kupelnu. Ak si postavime domcek, tak sa pusti aj do podkrovia.
0 0
alltracboy alltracboy

alltracboy je offline (nepripojený) alltracboy

da sa spravit aj lacno dom, ale jedine svojpomocou.. firmy vas zoderu z koze. mna bude stat strecha pomaly tolko co zaklady a mury . Problem je ze ludia si najprv povedia ze toto nam staci, ale ked v reale uvidite ake je to vlastne male, tak sa zvacsuje. najlacnejsi dom svojpomocou sa mi zda byt montovany prizemny s pultovou plechovou strechou.
0 0
ciners ciners

ciners je offline (nepripojený) ciners

day Pozri príspevok
nejake su mi povedome tie domky
0 0
humanface humanface

humanface je offline (nepripojený) humanface

ciners Pozri príspevok
nejake su mi povedome tie domky
Taketo firmy sa zivia len na hluposti a naivite ludi.
0 0
Načítať ďalšie

Sleduj porady, ktoré by vás mohli zaujímať