Zavrieť

Porady

Živnosť a auto rodinného príslušníka

Môže živnostník používať na služobné cesty auto, ktoré je evidované na jeho otca, účtovať si náhrady (6,20/km + spotreba) a po ukončení roku zaplatiť daň z motorového vozidla za dni používania auta?
Pravidlá a tipy
  • Každý móže napísať len 1 odpoveď. Neskor mozete svoju odpoveď vylepšiť.
  • Odpoveď má priniesť riešenie na otázku, vyvarujte sa hodnotenia otázky.
  • Odpoveď má byť viac o faktoch ako o názoroch.
Dalšie pravidla a tipy
    Ak potrebujete v otázke niečo upresniť, najskôr sa spýtajte na podrobnosti.
    Koncept slúži na uloženie rozpracovanej odpovede, koncept sa zobrazuje len Vám, až kým ho nezverejníte.
    Ak máte podobnú otázku, založte Novú otázku alebo Súvisiacu otázku.
    ❤ Buďte priateľskí ❤
    Sme súčasťou jednej komunity, ktorá si chce vzájomne pomáhať, rozdieľnosť je vítaná ak neubližuje!
    Usporiadať podľa času

    JankaO je offline (nepripojený) JankaO

    JankaO
    pedrok Pozri príspevok
    Môže živnostník používať na služobné cesty auto, ktoré je evidované na jeho otca, účtovať si náhrady (6,20/km + spotreba) a po ukončení roku zaplatiť daň z motorového vozidla za dni používania auta?
    Používať môže, len nemá nárok na náhradu 6,20, nakoľko auto nie je jeho vlastníctvo.

    Chobot je teraz online Chobot

    Chobot
    pedrok Pozri príspevok
    Môže živnostník používať na služobné cesty auto, ktoré je evidované na jeho otca, účtovať si náhrady (6,20/km + spotreba) a po ukončení roku zaplatiť daň z motorového vozidla za dni používania auta?
    Myslím, že daň sa platí za celé mesiace, v ktorých sa auto použilo. Neráta sa to na dni - § 91 ods. 6:

    "(6) Pri vzniku a zániku daňovej povinnosti v priebehu zdaňovacieho obdobia je daňovník povinný zaplatiť pomernú časť dane v lehote na podanie daňového priznania. Pomerná časť dane sa vypočíta ako súčin jednej dvanástiny ročnej sadzby dane a počtu kalendárnych mesiacov, v ktorých sa vozidlo používalo na podnikanie."

    Tweety je offline (nepripojený) Tweety

    Tweety
    jopo.home Pozri príspevok
    potom si staci davat do nakladov len naftu alebo benzin?
    Nie, ak nemá SZČO MV v majetku, nemôže si účtovať nákup PHM podľa jednotlivých dokladoch o ich nákupe. Nepíšeš nič o tom či, máš alebo nemá, prosím doplň údaj, ak chceš mať odpoveď.

    jopo.home je offline (nepripojený) jopo.home

    jopo.home
    To auto musi byť napísané na mňa? Lebo auto je napísané na ocina mojho priatela ale pouzivam ho ja a rada by som si davala do nakladov naftu.

    JankaO je offline (nepripojený) JankaO

    JankaO
    jopo.home Pozri príspevok
    To auto musi byť napísané na mňa? Lebo auto je napísané na ocina mojho priatela ale pouzivam ho ja a rada by som si davala do nakladov naftu.
    Auto môže ostať vo vlastníctve pôvodného majiteľa, vy ho môžete používať na základe nájomnej zmluvy. Vtedy je ako výdaj ovpl. DZ, to, čo je uvedené v § 19:


    Daňové výdavky

    § 19...

    (2) Daňové výdavky, ktoré možno uplatniť len v rozsahu a za podmienok ustanovených v tomto zákone, sú


    l) výdavky (náklady) na spotrebované pohonné látky podľa cien platných v čase ich nákupu, prepočítané podľa spotreby uvedenej v osvedčení o evidencii alebo v technickom preukaze, pričom ak táto spotreba v osvedčení o evidencii alebo v technickom preukaze sa nezhoduje so skutočnou spotrebou pohonných látok alebo sa tam neuvádza, vychádza sa zo spotreby preukázanej dokladom vydaným osobou, ktorej bolo udelené oprávnenie autorizácie podľa osobitného predpisu,88a) alebo doplňujúcimi údajmi výrobcu preukazujúce inú spotrebu pohonných látok; ak ide o nákladné automobily alebo pracovné mechanizmy, pri ktorých sa táto spotreba v osvedčení o evidencii alebo v technickom preukaze nezhoduje so skutočnou spotrebou pohonných látok alebo sa tam neuvádza, podľa preukázanej spotreby vrátane spotreby preukázanej vlastným vnútorným aktom riadenia, ktorý preukázateľným spôsobom určuje a odôvodňuje spôsob výpočtu spotreby pohonných látok,

    jan.zmrhala je offline (nepripojený) jan.zmrhala

    jan.zmrhala
    cau, predpokladam ze ti ide o zaratanie vsetkych tvojich vydavkov nevyhnutnych na dosiahnutie a udrzanie prijmov do danoveho zakladu. Cize tvoje vydavky su prenajom auta (ak je napisane len na otca a nechces aby platil dan tak najomne za rok moze byt max. 5.130 x 5 = 25.650 Sk rocne) + nahrada 6,2 Sk/km + benzin. A nezabudni ohlasit ze si zacal auto pouzivat na podnikanie. Neboj dan platis az nasledujuci rok ale podrobne ti to vysvetlia na danovom urade. Prip. si to pozri na stranke www.podnikajte.sk. Tam maju vsetko pre zacinajucich podnikatelov. Ak nic ine tak tam najdes minimalne uradne hodiny na tvojom danovom urade ;-). ale som si isty zetam najdes vela potrebnych informacii.

    Živnosť a auto rodinného príslušníka

    Porady, ktoré by vás mohli zaujímať

    Prihláste sa a sledujte len tie Porady, ktoré Vás zaujímajú.