Zavrieť

Porady

prechodny pobyt

Neviem ci presne tato tema patri tu ale nevedel som to nikde zaradit.
Koli praci sa musim prestahovat do trnavy a zamestnavatel mi da prispevok na byvanie ak sa mu preukazem ze mam v trnave nahlaseny prechodny pobyt. mam moznost byvat u priatelky ale jej mama nevie presne co to obnasa mat u nich nahlaseny prechodny pobyt.(hlavne otazka ci mam narok na byt ked mam u nich nahlaseny prechodny pobyt). A este ma zaujima aky je postup nahlasovania prechodneho pobytu. Vdaka
Pravidlá a tipy
  • Každý móže napísať len 1 odpoveď. Neskor mozete svoju odpoveď vylepšiť.
  • Odpoveď má priniesť riešenie na otázku, vyvarujte sa hodnotenia otázky.
  • Odpoveď má byť viac o faktoch ako o názoroch.
Dalšie pravidla a tipy
    Ak potrebujete v otázke niečo upresniť, najskôr sa spýtajte na podrobnosti.
    Koncept slúži na uloženie rozpracovanej odpovede, koncept sa zobrazuje len Vám, až kým ho nezverejníte.
    Ak máte podobnú otázku, založte Novú otázku alebo Súvisiacu otázku.
    ❤ Buďte priateľskí ❤
    Sme súčasťou jednej komunity, ktorá si chce vzájomne pomáhať, rozdieľnosť je vítaná ak neubližuje!
    Usporiadať podľa času

    Chobot je offline (nepripojený) Chobot

    Chobot
    kvalitar Pozri príspevok
    Neviem ci presne tato tema patri tu ale nevedel som to nikde zaradit.
    Koli praci sa musim prestahovat do trnavy a zamestnavatel mi da prispevok na byvanie ak sa mu preukazem ze mam v trnave nahlaseny prechodny pobyt. mam moznost byvat u priatelky ale jej mama nevie presne co to obnasa mat u nich nahlaseny prechodny pobyt.(hlavne otazka ci mam narok na byt ked mam u nich nahlaseny prechodny pobyt).
    Prechodný pobyt nezakladá nárok na vlastníctvo bytu. Majiteľ bytu môže kedykoľvek prechodný pobyt inej osobe zrušiť, pokiaľ nie je na to právny dôvod (napr. nájomná zmluva, manželka, ...).


    kvalitar Pozri príspevok
    A este ma zaujima aky je postup nahlasovania prechodneho pobytu. Vdaka
    Zákon o hlásení pobytu občanov § 8:

    § 8
    Prechodný pobyt



    (1) Prechodný pobyt je pobyt občana mimo miesta trvalého pobytu, kde sa občan dočasne zdržiava, ak má trvať viac ako 90 dní; prechodný pobyt je tiež pobyt občana trvalo žijúceho v zahraničí, ktorý má na území Slovenskej republiky trvať viac ako 90 dní.

    (2) Občan hlási ohlasovni v mieste prechodného pobytu do desiatich dní od ubytovania začiatok, miesto a predpokladanú dobu prechodného pobytu; ustanovenia § 4 ods. 1 až 8 platia aj na hlásenie prechodného pobytu s tým, že sa predkladajú doklady podľa odseku 3.

    (3) Pri hlásení prechodného pobytu je občan povinný predložiť platný občiansky preukaz a doklady podľa § 3 ods. 8 písm. c) a d); občan trvalo žijúci v zahraničí predkladá namiesto občianskeho preukazu platný cestovný doklad Slovenskej republiky.

    (4) Pri hlásení prechodného pobytu občan hlási údaje uvedené v § 11 písm. a) až c), e) až i), l) a n) na prihlasovacom lístku na prechodný pobyt, ktorý je povinný vyplniť a podpísať; vzor prihlasovacieho lístka na prechodný pobyt určí ministerstvo.

    (5) Predpokladaná doba prechodného pobytu môže byť najviac päť rokov. Ak prechodný pobyt trvá aj po skončení predpokladanej doby, občan je povinný hlásiť prechodný pobyt znova. Ak sa prechodný pobyt skončí pred uplynutím doby, na ktorú bol ohlásený, občan je povinný túto skutočnosť ohlásiť.

    kacenka4 je offline (nepripojený) kacenka4

    kacenka4
    Pridavam k teme dalsie otazky, ktore by ma zaujimali. Som vlastnickou bytu (spravcom je OSBD), ak prihlasim priatela k sebe na prechodny pobyt:
    - musim platit zanho dan za komunalny odpad? alebo staci ak to bude platit v mieste svojho trvaleho bydliska (ina obec)?
    - musim ho nahlasovat na konci roka ako jednu osobu, ked domovnik spisuje pocet osob za cely rok? Je to kvoli rozpocitaniu spolocnych nakladov (vytah, svetlo).

    A este otazka - moja sestra, ktora ma v mojom byte trvaly pobyt, zije a pracuje v zahranici, domov pride tak na Vianoce (cca 10 dni), alebo ani to nie - musim ju hlasit ako jednu osobu na rozpocitanie spolocnych nakladov? Domovnik mi totiz tvrdil, ze ju musim hlasit minimalne ako pol osobu kazdy mesiac, aj ked tu za rok bola tych 10 dni, alebo nebola vobec - vraj inak by jej zrusili trvaly pobyt .... moc sa mi to nezda, ak sa v tom niekto vyznate, poradte.

    viktora je offline (nepripojený) viktora

    viktora
    Ahojte, aj mňa by tieto otázky zaujímali..-chcem si dať prechodný pobyt-ale len papierovo-kôly tomu, že som pri hľadaní práce často diskriminovaná z dôvodu, že bývam mimo mesta-na dedine-preto si chcem uviesť prechodný pobyt k rodičom v meste a taktiež kôly škôlke pre maleho...tiež nás nevzali z dôvodu že bývame mimo..deti z mesta su uprednostnovane...
    Chcela by som vedieť čo s tým všetko súvisí-hlavne čo treba v tomto prípade platiť.....ak vie niekto poradiť, budem vďačná...

    misoft je offline (nepripojený) misoft

    misoft
    kacenka4
    Pridavam k teme dalsie otazky, ktore by ma zaujimali. Som vlastnickou bytu (spravcom je OSBD), ak prihlasim priatela k sebe na prechodny pobyt:
    - musim platit zanho dan za komunalny odpad? alebo staci ak to bude platit v mieste svojho trvaleho bydliska (ina obec)?
    http://www.finance.sk/dane/informaci...o-je-poplatok/

    kacenka4
    A este otazka - moja sestra, ktora ma v mojom byte trvaly pobyt, zije a pracuje v zahranici, domov pride tak na Vianoce (cca 10 dni), alebo ani to nie - musim ju hlasit ako jednu osobu na rozpocitanie spolocnych nakladov? Domovnik mi totiz tvrdil, ze ju musim hlasit minimalne ako pol osobu kazdy mesiac, aj ked tu za rok bola tych 10 dni, alebo nebola vobec - vraj inak by jej zrusili trvaly pobyt .... moc sa mi to nezda, ak sa v tom niekto vyznate, poradte.
    NIE! Ovšem, mala by mať aj prechodný pobyt v zahraničí a to sa zohľadňuje pri rozpočítavaní nákladov. Pokiaľ však v zahraničí platí, nemôže platiť za niečo, čo nespotrebuje (maximálne paušálne poplatky). To by si potom musela nahlasovať každú osobu, ktorá by k tebe zavítala na návštevu.

    Ešte som nepočul a nevidel (opravte ma, ak niekto áno), aby sa vyučtovávala polovica osoby. Dokonca i deti sa berú ako osoba!

    Porady, ktoré by vás mohli zaujímať

    Prihláste sa a sledujte len tie Porady, ktoré Vás zaujímajú.