Zavrieť

Porady

Vdovsky dochodok - doklady k vybaveniu

PROSIM, JE TO URGENTNE !!!!
DOVOLUJEM SI OBRATIT SA NA VAS S OTAZKOU, KTORU MOMENTALNE RIESI MOJA SESTRA. AK DOVOLITE V KRATKOSTI REKAPITULACIA SUCASNEHO STAVU:

SESTRA S MANZELOM (UZ BOHUZIAL NEBOHYM) ZIJE V OKRESE TRENCIN. MANZEL ZOMREL NAHLE DNA 19, MARCA 2008 VO VEKU 43 ROKOV ( NEBOL TO PRACOVNY URAZ ANI CHOROBA Z POVOLANIA). PRACOVAL V BRATISLAVE, ALE TRVALE BYDLISKO MAL V OKRESE TRENCIN.

SESTRA JE ROCNIK 1960 - CIZE MALA VO FEBRUARI 48 ROKOV. NEMAJU SPOLU DETI( ANI ON NEMA Z MINULOSTI ZIADNEHO POTOMKA) A MANZELMI SU (BOLI) OD ROKU 2005. KEDZE JA ZIJEM OD ROKU 1975 V BRATISLAVE, TAK JEJ CHCEM V TEJTO ZALEZITOSTI POMOCT, AK JE POTREBNE FORMALITY VYBAVIT TU V BRATISLAVE.
A V SULADE S TYM PARAGR. 74 ZAKONA,MA NAROK NA VDOVSKY DOCHODOK V DLZKE JEDEN ROK, ALEBO IBA VTEDY, AK SPLNA NIEKTORU Z POZIADAVIEK UVEDENU V ODS. 1.) ??

OCENIM VASE ISTE FUNDOVANU RADY, AKO MA SESTRA POSTUPOVAT A AKO JEJ MOZEM POMOCT JA TU S PRIPADNYMI VYBAVOVACKAMI V BRATISLAVE.

DAKUJEM PEKNE VOPRED ZA VASU NAMAHU A ODPOVEDE
Usporiadat
Stina Stina

Stina je offline (nepripojený) Stina

Spísaním žiadosti o priznanie dôchodku príslušnou organizačnou zložkou Sociálnej poisťovne sa považuje žiadosť za podanú.

Žiadosť o priznanie vdovského dôchodku spisuje pobočka Sociálnej poisťovne (ďalej len „pobočka“) príslušná podľa miesta trvalého pobytu žiadateľky.
Tlačivo žiadosti je vyhotovené tak, aby mohlo slúžiť ako podklad na posúdenie nároku na dôchodok a určenie jeho sumy. Žiadosť okrem identifikačných údajov žiadateľky a poistenca, po ktorom sa uplatňuje nárok, obsahuje ďalšie údaje, ktoré priamo ovplyvňujú nárok a sumu dôchodku. Preto žiadateľka na účely spísania žiadosti o vdovský dôchodok je povinná predložiť doklady preukazujúce všetky potrebné údaje (originály alebo úradne overené kópie), a to z dôvodu zabezpečenia uvedenia pravdivých, platných a presných údajov v žiadosti.

Ide predovšetkým o nasledovné doklady potrebné na spísanie žiadosti o priznanie vdovského dôchodku:

* platný preukaz totožnosti (občiansky preukaz alebo cestovný pas),
* sobášny list, resp. výpis z knihy manželstiev,
* úmrtný list manžela,
* doklad o ukončení vzdelania zomretého manžela (výučný list, maturitné vysvedčenie, diplom, a podobne) alebo potvrdenie školy odkedy – dokedy trvalo jeho štúdium, ktoré nebolo predpísaným spôsobom ukončené,
* vojenskú knižku alebo doklad vydaný príslušnou vojenskou správou.

K žiadosti o vdovský dôchodok musia byť priložené najmä tieto doklady týkajúce sa zomretého manžela:

* potvrdenie o všetkých obdobiach, v ktorých občan
o bol evidovaný v evidencii nezamestnaných občanov hľadajúcich zamestnanie pred 1. januárom 2001,
o poberal podporu v nezamestnanosti v čase od 1. januára 2001 do 31. decembra 2003,
* hodnoverný doklad (najmä evidenčný list dôchodkového zabezpečenia, potvrdenie zamestnávateľa, prípadne jeho právneho nástupcu), z ktorého je zrejmé, odkedy – dokedy trvalo zamestnanie.
* potvrdenie zamestnávateľa o dobe zamestnania pred 1. májom 1990 v štátoch, s ktorými Slovenská republika nemá uzavretú medzištátnu zmluvu o sociálnom zabezpečení.
0 0
Menej reklamy? Zaregistrujte sa! - Žiadne vyskakovacie reklamy!
Monika C. Monika C.

Monika C. je offline (nepripojený) Monika C.

43 ročná účtovníčka
Bola to jeho manželka tým pádom má nárok na vdovský dôchodok v dlžke jeden rok určite a mne sa zdá že aj nadaľej ale v tom nie som si istá najlepšie to overiť priamo na SP. Ja som k tomu potrebovala občiansky preukaz ,sobášny list, a úmrtný list manžela a tam sa výpíše žiadosť. Myslím si, že bohužial bude tam musieť ísť vaša sestra aj ked s Vami. Ja poberám vdovské už 5 rokov som z Košíc len v Košiciach mi neuznali len jeden rok a tak som všetko riešila cez Bratislavu. U mňa je to iný prípad nakoľko poberám dalej vdovské len kvôli synovi, ktorý nebol manželov ale ho vychovával a tam som potrebovala iné doklady patrí to pod iným zákonom. Sú tam strašne zlaté baby takže chodťe tam čím skôr. Len pre úpravu môj manžel poberal už invalidný dôchodok a tak tieto doklady mi stačila.
0 0
Chobot Chobot

Chobot je offline (nepripojený) Chobot

charmelka Pozri príspevok
PROSIM, JE TO URGENTNE !!!!
DOVOLUJEM SI OBRATIT SA NA VAS S OTAZKOU, KTORU MOMENTALNE RIESI MOJA SESTRA. AK DOVOLITE V KRATKOSTI REKAPITULACIA SUCASNEHO STAVU:

SESTRA S MANZELOM (UZ BOHUZIAL NEBOHYM) ZIJE V OKRESE TRENCIN. MANZEL ZOMREL NAHLE DNA 19, MARCA 2008 VO VEKU 43 ROKOV ( NEBOL TO PRACOVNY URAZ ANI CHOROBA Z POVOLANIA). PRACOVAL V BRATISLAVE, ALE TRVALE BYDLISKO MAL V OKRESE TRENCIN.

SESTRA JE ROCNIK 1960 - CIZE MALA VO FEBRUARI 48 ROKOV. NEMAJU SPOLU DETI( ANI ON NEMA Z MINULOSTI ZIADNEHO POTOMKA) A MANZELMI SU (BOLI) OD ROKU 2005. KEDZE JA ZIJEM OD ROKU 1975 V BRATISLAVE, TAK JEJ CHCEM V TEJTO ZALEZITOSTI POMOCT, AK JE POTREBNE FORMALITY VYBAVIT TU V BRATISLAVE.
A V SULADE S TYM PARAGR. 74 ZAKONA,MA NAROK NA VDOVSKY DOCHODOK V DLZKE JEDEN ROK, ALEBO IBA VTEDY, AK SPLNA NIEKTORU Z POZIADAVIEK UVEDENU V ODS. 1.) ??

OCENIM VASE ISTE FUNDOVANU RADY, AKO MA SESTRA POSTUPOVAT A AKO JEJ MOZEM POMOCT JA TU S PRIPADNYMI VYBAVOVACKAMI V BRATISLAVE.

DAKUJEM PEKNE VOPRED ZA VASU NAMAHU A ODPOVEDE
Ja sa obávam, že nebude mať nárok na vdovský dôchodok, nakoľko jej manžel nespĺňal ani jednu podmienku uvedenú v ods. 1.
0 0
charmelka charmelka

charmelka je offline (nepripojený) charmelka

Dakujem velmi pekne vsetkym, ktori ste VELMI PROMPTNE REAGOVALI - IBA MA ZARAZILO, ZE TEN ZAKON JE POTOM DOST KRUTY, AK JE TO TAK, ZE AK NESPLNA ZIADNU Z PODMIENOK V ODST. 1, TAK POTOM VDOVA NEMA NAROK NA ZIADNE VDOVSKE, AJ KED JE ZO SOCIALNE SLABSEJ VRSTVY ???

DAKUJEM ZA REAKCIE

CHARMELKA
0 0
Chobot Chobot

Chobot je offline (nepripojený) Chobot

charmelka Pozri príspevok
Dakujem velmi pekne vsetkym, ktori ste VELMI PROMPTNE REAGOVALI - IBA MA ZARAZILO, ZE TEN ZAKON JE POTOM DOST KRUTY, AK JE TO TAK, ZE AK NESPLNA ZIADNU Z PODMIENOK V ODST. 1, TAK POTOM VDOVA NEMA NAROK NA ZIADNE VDOVSKE, AJ KED JE ZO SOCIALNE SLABSEJ VRSTVY ???

DAKUJEM ZA REAKCIE

CHARMELKA
Účelom vdovského dôchodku nie je pomôcť občanovi v hmotnej núdzi, ale jeho poskytovanie vychádza z faktu, že osoba, ktorá poberala invalidný, starobný alebo predčasný dôchodok zomrela, preto časť tohto dôchodku bude SP vyplácať jeho partnerovi, príp. nezaopatreným potomkom.

Sociálna pomoc pre soc. slabšie vrstvy sa nezabezpečuje zo starobného dôchodku, ale existujú rôzne sociálne dávky pre osoby v hmotnej núdzi. Treba si pozrieť tu, či nemá nárok na niektorú z týchto dávok:

http://portal.gov.sk/Portal/sk/Defau...tID=39&aid=846
0 0
Stitch Stitch

Stitch je offline (nepripojený) Stitch

Veď podľa § 74 ods. 1 písm. b/
Vdova má nárok na vdovský dôchodok po manželovi, ktorý
ku dňu smrti splnil podmienku nároku na starobný dôchodok alebo
získal počet rokov dôchodkového poistenia na nárok na invalidný
dôchodok.

§ 72 ods 1 písm. f/
Počet rokov dôchodkového poistenia na vznik nároku na
invalidný dôchodok
- nad 28 rokov je najmenej 5 rokov

Nemá podľa tohoto vdova nárok na vdovský dôchodok 1 rok??????
0 0
Monika C. Monika C.

Monika C. je offline (nepripojený) Monika C.

43 ročná účtovníčka
Podľa mňa na rok bude mať nárok na vdovský dôchodok.
0 0
Chobot Chobot

Chobot je offline (nepripojený) Chobot

Monika C. Pozri príspevok
Podľa mňa na rok bude mať nárok na vdovský dôchodok.
Potom vyvstáva otázka, v akej výške má nárok na vdovský dôchodok:
§ 75
Suma vdovského dôchodku a vdoveckého dôchodku


(1) Suma vdovského dôchodku je 60 % starobného dôchodku alebo invalidného dôchodku, na ktorý mal alebo by mal nárok zomretý manžel ku dňu smrti. Ak sú splnené podmienky nároku na dva dôchodky, vdovský dôchodok sa určí z vyššieho dôchodku.

pokiaľ jej manžel nemal nárok na invalidný dôchodok, keďže nebol invalid. Myslím, že nestačí mať počet rokov, musí mať nárok aj na invalidný dôchodok, aby jej mohli vypočítať výšku. AK nemá nárok na žiadny invalidný dôchodok, tak nebude dostávať ani vdovecký dôchodok, lebo 60% z nuly je nula.
Naposledy upravil Chobot : 15.04.08 at 10:54
0 0
mzdichav mzdichav

mzdichav je offline (nepripojený) mzdichav

Ako je spomenute v komentari predomnou, vdovsky ci vdovecky dochodok patri do poistovacieho systemu prava socialneho zabezpecenia, nie do systemu statnej socialnej pomoci.
Co sa tyka Vasho konkretneho pripadu,Vasa sestra v tomto pripade podla dostupnych informacii podla § 74 nema narok na vdovsky dochodok, stacilo by ak by splnala aspon 1 z vymenovanych podmienok ods. 1 pis. a alebo b, alebo c.
Zakon 461/2003 neriesi individualnu financnu situaciu ziadatela o vdovsky dochodok ani ine, nakolko tu plati princip univerzality, rovnosti a solidarity.

Je tu potom moznost vyuzitia davok v hmotnej nudzi, podla Zakona o pomoci v hmotnej nudzi, alebo Zakona o socialnej pomoci.


0 0
mzdichav mzdichav

mzdichav je offline (nepripojený) mzdichav

Stitch Pozri príspevok
Veď podľa § 74 ods. 1 písm. b/
Vdova má nárok na vdovský dôchodok po manželovi, ktorý
ku dňu smrti splnil podmienku nároku na starobný dôchodok alebo
získal počet rokov dôchodkového poistenia na nárok na invalidný
dôchodok.

§ 72 ods 1 písm. f/
Počet rokov dôchodkového poistenia na vznik nároku na
invalidný dôchodok
- nad 28 rokov je najmenej 5 rokov

Nemá podľa tohoto vdova nárok na vdovský dôchodok 1 rok??????
§ 74 ods 1 pis.b:
hovori o tom, ze bud mal manzel v case umrtia narok na starobny dochodok, podmienky tychto narokov sa nachadzaju v ustanoveniach § 65 ods 1 (MUSIA byt splnene obidve podmienky, aj 15 rokov a sucasne aj dochodkovy vek podla nasled. ods 2), ods 3 sem nespada na tuto situaciu ani hypoteticky, nakolko manzelova smrt 19.3.08, kedy dovrsil ved 43 r. A nakolko pan uvadza, ze smrt nebola sposobena chorobou z povolania, predpokladam ale ciste len deduktivne, ze zrejme zosnuly nepoberal invalidny dochodok. Najradsej by som bola, keby to bolo inak...
0 0
charmelka charmelka

charmelka je offline (nepripojený) charmelka

Tak som si opatovne precitala ten paragraf 74 ods. 1.)

a teda jedina moznost, ktorej by bolo mozne mat narok na ten vdovsky dochodok vidim ja v pismene b získal počet rokov dôchodkového poistenia na nárok na invalidný dôchodok,ibaze neviem, ci je to potrebne vykladat podla toho paragrafu 72 ako pise vyssie vo svojom prispevku "STITCH". POMOZE VO VYKLADE NIEKTO ?

Zákon č,
461/2003 v znení neskorších predpisov paragraf 74:

Podmienky nároku na vdovský dôchodok a nároku na vdovecký dôchodok
1/ Vdova má nárok na vdovský dôchodok po manželovi, ktorý
a) ku dňu smrti bol poberateľom starobného dôchodku, predčasného starobného dôchodku alebo invalidného dôchodku,
b) ku dňu smrti splnil podmienky nároku na starobný dôchodok alebo získal počet rokov dôchodkového poistenia na nárok na invalidný dôchodok, alebo
c) zomrel v dôsledku pracovného úrazu alebo choroby z povolania.
2/ Vdova má nárok na výplatu vdovského dôchodku počas jedného roka od smrti manžela.
3/ Po uplynutí obdobia uvedeného v odseku 2 má vdova nárok na výplatu vdovského dôchodku, ak
a) sa stará o nezaopatrené dieťa,
b) je invalidná z dôvodu poklesu schopnosti vykonávať zárobkovú činnosť o viac ako 70 % alebo
c) dovŕšila dôchodkový vek.
4/ Nezaopatrené dieťa podľa odseku 3 písm. a je dieťa, ktoré má po zomretom rodičovi nárok na sirotský dôchodok, a dieťa, ktoré bolo v rodine zomretého vychovávané, ak ide o vlastné dieťa alebo osvojené dieťa vdovy alebo ak bolo dieťa vdove alebo zomretému manželovi zverené do starostlivosti nahrádzajúcej starostlivosť rodičov na základe rozhodnutia príslušného orgánu počas trvania manželstva.
0 0
mzdichav mzdichav

mzdichav je offline (nepripojený) mzdichav

Monika C. Pozri príspevok
Podľa mňa na rok bude mať nárok na vdovský dôchodok.
Ahoj monika , na zaklade coho si to myslis? Pomoze ked by si bola taka mila a hodila sem ako si to vydedukovala, rada by som sa posunula o poznanie vyssie. Dakujem velmi pekne. Miska
0 0
Chobot Chobot

Chobot je offline (nepripojený) Chobot

charmelka Pozri príspevok
Tak som si opatovne precitala ten paragraf 74 ods. 1.)

a teda jedina moznost, ktorej by bolo mozne mat narok na ten vdovsky dochodok vidim ja v pismene b získal počet rokov dôchodkového poistenia na nárok na invalidný dôchodok,ibaze neviem, ci je to potrebne vykladat podla toho paragrafu 72 ako pise vyssie vo svojom prispevku "STITCH". POMOZE VO VYKLADE NIEKTO ?

Zákon č,
461/2003 v znení neskorších predpisov paragraf 74:

Podmienky nároku na vdovský dôchodok a nároku na vdovecký dôchodok
1/ Vdova má nárok na vdovský dôchodok po manželovi, ktorý
a) ku dňu smrti bol poberateľom starobného dôchodku, predčasného starobného dôchodku alebo invalidného dôchodku,
b) ku dňu smrti splnil podmienky nároku na starobný dôchodok alebo získal počet rokov dôchodkového poistenia na nárok na invalidný dôchodok, alebo
c) zomrel v dôsledku pracovného úrazu alebo choroby z povolania.
2/ Vdova má nárok na výplatu vdovského dôchodku počas jedného roka od smrti manžela.
3/ Po uplynutí obdobia uvedeného v odseku 2 má vdova nárok na výplatu vdovského dôchodku, ak
a) sa stará o nezaopatrené dieťa,
b) je invalidná z dôvodu poklesu schopnosti vykonávať zárobkovú činnosť o viac ako 70 % alebo
c) dovŕšila dôchodkový vek.
4/ Nezaopatrené dieťa podľa odseku 3 písm. a je dieťa, ktoré má po zomretom rodičovi nárok na sirotský dôchodok, a dieťa, ktoré bolo v rodine zomretého vychovávané, ak ide o vlastné dieťa alebo osvojené dieťa vdovy alebo ak bolo dieťa vdove alebo zomretému manželovi zverené do starostlivosti nahrádzajúcej starostlivosť rodičov na základe rozhodnutia príslušného orgánu počas trvania manželstva.
Odpoveď máš v príspevku č. 9.
0 0
mzdichav mzdichav

mzdichav je offline (nepripojený) mzdichav

charmelka Pozri príspevok
Tak som si opatovne precitala ten paragraf 74 ods. 1.)

a teda jedina moznost, ktorej by bolo mozne mat narok na ten vdovsky dochodok vidim ja v pismene b získal počet rokov dôchodkového poistenia na nárok na invalidný dôchodok,ibaze neviem, ci je to potrebne vykladat podla toho paragrafu 72 ako pise vyssie vo svojom prispevku "STITCH". POMOZE VO VYKLADE NIEKTO ?

Zákon č,
461/2003 v znení neskorších predpisov paragraf 74:

Podmienky nároku na vdovský dôchodok a nároku na vdovecký dôchodok
1/ Vdova má nárok na vdovský dôchodok po manželovi, ktorý
a) ku dňu smrti bol poberateľom starobného dôchodku, predčasného starobného dôchodku alebo invalidného dôchodku,
b) ku dňu smrti splnil podmienky nároku na starobný dôchodok alebo získal počet rokov dôchodkového poistenia na nárok na invalidný dôchodok, alebo
c) zomrel v dôsledku pracovného úrazu alebo choroby z povolania.
2/ Vdova má nárok na výplatu vdovského dôchodku počas jedného roka od smrti manžela.
3/ Po uplynutí obdobia uvedeného v odseku 2 má vdova nárok na výplatu vdovského dôchodku, ak
a) sa stará o nezaopatrené dieťa,
b) je invalidná z dôvodu poklesu schopnosti vykonávať zárobkovú činnosť o viac ako 70 % alebo
c) dovŕšila dôchodkový vek.
4/ Nezaopatrené dieťa podľa odseku 3 písm. a je dieťa, ktoré má po zomretom rodičovi nárok na sirotský dôchodok, a dieťa, ktoré bolo v rodine zomretého vychovávané, ak ide o vlastné dieťa alebo osvojené dieťa vdovy alebo ak bolo dieťa vdove alebo zomretému manželovi zverené do starostlivosti nahrádzajúcej starostlivosť rodičov na základe rozhodnutia príslušného orgánu počas trvania manželstva.
Ahoj, este raz moj vyklad ustanovenia § 74 zak.461/2003:

ods.1: narok na vdovsky dochodok vznika vdove ak sa splni jedna z uvedenych podmienok pis. a alebo b alebo c

ods.2: ak splni aspon jednu podmienku v ods. 1, tak sa uplatni ods.2, cize ma narok na 1 rok vyplacania vdovskeho dochodku

ods.3: ak splna podmienky v tomto odseku, ma narok na vyplacanie vdovskeho dlhsie ako 1 rok na taky dlhy cas, pocas ktoreho plati podmienka ktoru splna ods.3 (napr. pis.a: ak uz sa nestara o nezaopatrene dieta, strati vdovsky dochodok, lebo pominuli dovody jeho poberania ods 4)

ods. 4 a 5 asi kazdy rozumie

ods. 6: Podmienky zaniku vdov. dochodku
ods. 7: Analogia ohladom vdoveckeho dochodku

Snazila som sa to vysvetlit jednoducho a spravne, co myslite?
0 0
Stitch Stitch

Stitch je offline (nepripojený) Stitch

Na stránke www.socpoist.sk vidím nasledujúce podmienky nároku na vdovský dôchodok:
Nárok na vdovský dôchodok má vdova po manželovi, ktorý
- ku dňu smrti poberal starobný dôchodok, predčasný starobný dôchodok
alebo invalidný dôchodok alebo
- ku dňu smrti splnil podmienky nároku na starobný dôchodok alebo
- ku dňu smrti získal počet rokov dôchodkového poistenia potrebný na vznik
nároku na invalidný dôchodok alebo
- zomrel v dôsledku pracovného úrazu alebo choroby z povolania

Takže neviem prečo by podľa uvedeného nemal v tomto prípade vzniknúť nárok na vdovský dôchodok. Predpokladám, že v 43. rokoch mal odpracovaných potrebných 5 rokov.
0 0
Chobot Chobot

Chobot je offline (nepripojený) Chobot

Stitch Pozri príspevok
Na stránke www.socpoist.sk vidím nasledujúce podmienky nároku na vdovský dôchodok:
Nárok na vdovský dôchodok má vdova po manželovi, ktorý
- ku dňu smrti poberal starobný dôchodok, predčasný starobný dôchodok
alebo invalidný dôchodok alebo
- ku dňu smrti splnil podmienky nároku na starobný dôchodok alebo
- ku dňu smrti získal počet rokov dôchodkového poistenia potrebný na vznik
nároku na invalidný dôchodok alebo
- zomrel v dôsledku pracovného úrazu alebo choroby z povolania

Takže neviem prečo by podľa uvedeného nemal v tomto prípade vzniknúť nárok na vdovský dôchodok. Predpokladám, že v 43. rokoch mal odpracovaných potrebných 5 rokov.
Tak ja sa ťa ešte raz pýtam:

V akej výške má nárok na vdovský dôchodok:
§ 75
Suma vdovského dôchodku a vdoveckého dôchodku


(1) Suma vdovského dôchodku je 60 % starobného dôchodku alebo invalidného dôchodku, na ktorý mal alebo by mal nárok zomretý manžel ku dňu smrti. Ak sú splnené podmienky nároku na dva dôchodky, vdovský dôchodok sa určí z vyššieho dôchodku.

pokiaľ jej manžel nemal nárok na invalidný dôchodok, keďže nebol invalid. To, že mal roky potrebné na priznanie invalidného dôchodku, neznamená, že by mal nárok aj na invalidný dôchodok.
0 0
Stitch Stitch

Stitch je offline (nepripojený) Stitch

Môj názor je, že nárok na vdovský dôchodok vznikne.
Sociálna poisťovňa vypočíta "pravdepodobný" dôchodok na aký by mal zomretý nárok a z toho vypočíta následne vdovský dôchodok. Myslím, že veľa bude záležať aj od počtu odpracovaných rokov.

Podľa protiargumentov by v tomto štáte nemal nárok na vdovský a sirotský dôchodok takmer nik. Pretože podmienky nároku na sirotský dôchodok sú rovnaké. A čo potom deti - siroty, ktoré zostávajú po mladých otcoch/matkách, ktorí nedosiahli dôchodkový vek?
Poznám vdovy/siroty, ktoré poberajú vdovský/sirotský dôchodok po mužovi ktorý zomrel vo veku 32 rokov. Taktiež nebol poberateľom ani jedného z uvedených dôchodkov ani nezomrel následkom pracovného úrazu. Odišiel z totho sveta sám a dobrovoľne.
0 0
SAIVI SAIVI

SAIVI je offline (nepripojený) SAIVI

ja som myslela, že narok na vdovský dochodok vzniká automaticky ak muž zomrie a zanechá po sebe manželku s detmi. Podla tohto sa mi ale zdá že to tak nie je. Prave sa nam stala tragicka udalosť-priatelkynmu manželovi diagnostikovali pred pár dnami posledné štádium rakoviny pankreasu. Muž má len 29 rokov a manželia su len par týždnou. Maju spolu 4 ročnu dcéru a už niekolko rokov zijú v spoločnej domácnosti. Dali mu tak 1-2 mesiace života : ( Koľko rokov musí mať muž odpracovaných aby jej vznikol nárok na nejaký vdovský dochodok ?
0 0
Chobot Chobot

Chobot je offline (nepripojený) Chobot

Stitch Pozri príspevok
Môj názor je, že nárok na vdovský dôchodok vznikne.
Sociálna poisťovňa vypočíta "pravdepodobný" dôchodok na aký by mal zomretý nárok a z toho vypočíta následne vdovský dôchodok. Myslím, že veľa bude záležať aj od počtu odpracovaných rokov.

Podľa protiargumentov by v tomto štáte nemal nárok na vdovský a sirotský dôchodok takmer nik. Pretože podmienky nároku na sirotský dôchodok sú rovnaké. A čo potom deti - siroty, ktoré zostávajú po mladých otcoch/matkách, ktorí nedosiahli dôchodkový vek?
Poznám vdovy/siroty, ktoré poberajú vdovský/sirotský dôchodok po mužovi ktorý zomrel vo veku 32 rokov. Taktiež nebol poberateľom ani jedného z uvedených dôchodkov ani nezomrel následkom pracovného úrazu. Odišiel z totho sveta sám a dobrovoľne.
Ja sa nehádam. Nie som si istý len som tak dedukoval zo znenia zákona. Môžem sa mýliť. A dúfam, že sa mýlim, aby pýtajúcej sa priznali nejaký vdovský dôchodok.
0 0
Načítať ďalšie

Sleduj porady, ktoré by vás mohli zaujímať