Zavrieť

Porady

2 mesačná výpovedná lehota - potrebujem poradiť

Zdrawim vsetkych!
Potreboval by som poradit, ze co mozem urobit ja ako zivnostnik, ked zamestnanec poruší dvoj mesačnú výpovednú lehotu a odýde zo dňa na deň. Môžem to niakym spôsobom právne napadnúť ???
Pravidlá a tipy
  • Každý móže napísať len 1 odpoveď. Neskor mozete svoju odpoveď vylepšiť.
  • Odpoveď má priniesť riešenie na otázku, vyvarujte sa hodnotenia otázky.
  • Odpoveď má byť viac o faktoch ako o názoroch.
Dalšie pravidla a tipy
    Ak potrebujete v otázke niečo upresniť, najskôr sa spýtajte na podrobnosti.
    Koncept slúži na uloženie rozpracovanej odpovede, koncept sa zobrazuje len Vám, až kým ho nezverejníte.
    Ak máte podobnú otázku, založte Novú otázku alebo Súvisiacu otázku.
    ❤ Buďte priateľskí ❤
    Sme súčasťou jednej komunity, ktorá si chce vzájomne pomáhať, rozdieľnosť je vítaná ak neubližuje!
    Usporiadať podľa času

    katka50 je offline (nepripojený) katka50

    katka50
    X19 Pozri príspevok
    Zdrawim vsetkych!
    Potreboval by som poradit, ze co mozem urobit ja ako zivnostnik, ked zamestnanec poruší dvoj mesačnú výpovednú lehotu a odýde zo dňa na deň. Môžem to niakym spôsobom právne napadnúť ???
    Zákonník práce § 62

    (3) Ak zamestnanec nezotrvá počas plynutia výpovednej doby u zamestnávateľa, zamestnávateľ má právo na peňažnú náhradu v sume priemerného zárobku tohto zamestnanca za jeden mesiac, ak sa na tejto peňažnej náhrade dohodli v pracovnej zmluve; dohoda o peňažnej náhrade musí byť písomná, inak je neplatná.

    X19 je offline (nepripojený) X19

    X19
    aha čiže keď to nemám podchytené v zmluve tak som skončil??? nič s tym nespravím???

    Tweety je offline (nepripojený) Tweety

    Tweety
    X19 Pozri príspevok
    aha čiže keď to nemám podchytené v zmluve tak som skončil??? nič s tym nespravím???
    Presne tak. Skončiť ale nemusíš.

    katka50 je offline (nepripojený) katka50

    katka50
    X19 Pozri príspevok
    aha čiže keď to nemám podchytené v zmluve tak som skončil??? nič s tym nespravím???
    No v podstate nič. Buď bude mať absenciu do ukončenia PP a musí sa platiť odvod 14% z minim. mzdy do ZP, alebo menšie zlo-ukončiť hneď PP.

    Jakubec je offline (nepripojený) Jakubec

    Jakubec
    Podla mna je zamestnanec okrem § 62 ods. 3 zak. prace zodpovedny aj za skody, ktore nedodrzanim svojej vypovednej lehoty urobil. Dokazova povinnost vzniku skody je asi na zamestnavatelovi - islo by to najma u malych zamestnavatelov - neskore dokoncenie zakazky, nutnost zadat pracu, ktoru by robil odideny zamestnanec niekomu inemu a z toho dovodu platene priplatky za pracu nadcas, pripadne fakturu od inej firmy, ktora za odideneho zamestnanca urobila jeho pracu pocas vypovednej lehoty.

    Dáša_ je offline (nepripojený) Dáša_

    Dáša_
    No to je často dosť ťažko dokazovateľné. Myslím to dokazovanie tej škody.

    Podľa mňa je menej bolestné okamžite skončit PP a do pracovných zmluv doplniť nižšie spomínanú dohodu o peňažnej náhrade.
    Minimálne do nových zmluv to zakomponovať hneď.

    A čo sa týka starších zmluv, tam je to potrebné riešiť dodatkom. Ideálne je napríklad spojiť a v jednom dodatku daťtoto a napríklad zvýšenie mzdy - vtedy obyčajne nie je problém s podpisom.

    2 mesačná výpovedná lehota - potrebujem poradiť

    Porady, ktoré by vás mohli zaujímať

    Prihláste sa a sledujte len tie Porady, ktoré Vás zaujímajú.