Zavrieť

Porady

Denná uzávierka u neplatcu DPH

Ahojte, moc prosim o radu.
Otvorili sme maloobchodnu predajnu - sme neplatci DPH. Pri kupe registracnej pokladnice nam ju servisny technik spustil s tym, ze nam k nej dal knihu pokladnice platcu DPH a ked som ho upozornila,ze platci nie sme,tak povedal,ze to je jedno, ze ta kniha moze byt aj pre neplatcu. Pokladnicu naprogramoval tak, ze mi v dennej uzavierke pise DPH 19% 0 Sk a cely obrat mi hadze do polozky oslobodene od dane...Je to spravne? lebo ten tovar oslobodeny nie je-je to textil, ale aj v tej knihe pokladnice to mozem zapisat len do kolonky v rezime DPH 19% alebo oslobodene. Dakujem.Z.
Usporiadat
Dav Dav

Dav je offline (nepripojený) Dav

Knihu pokladne by som upravila, vyčiarkla by som stĺpce s DPH, aj z prednej strany slová plátcu DPH, ak už nemáš možnosť kúpiť druhú. Ale pokladňu si daj preprogramovať.
0 0
ZuziT ZuziT

ZuziT je offline (nepripojený) ZuziT

Ďakujem za odpoveď. Nie je problém kúpiť novú knihu pokladne, len v tejto máme pečiatku z daňového úradu o registrácii. A tú registračnú pokladnicu mám teda dať preprogramovať tak, že tam vobec nebude vyskakovať tá DPH 19% a vyhodí mi to napr. len denný obrat v SK? Nemože to byť ako oslobodené, však?
0 0
Monika C. Monika C.

Monika C. je offline (nepripojený) Monika C.

43 ročná účtovníčka
Registračná pokladňa sa nahlasuje len na začiatku potom už aj ked na druhý rok budeš kupovať novú knihu nemusíš tam mať pečiatku v tom problém nevidím ale pokladňu jednoznačne treba prerobiť aby tam bolo len denný obrat bez DPH.
0 0
ZuziT ZuziT

ZuziT je offline (nepripojený) ZuziT

To viem, že reg.pokl. sa nahlasuje len prvýkrát, ale my sme začali s tým obchodom len teraz, v piatok, tak neviem, či nie je nutné písať do tejto, v ktorej máme tú pečiatku z daňového úradu. Pokladnicu nechám preprogramovať, ďakujem ešte raz za rady. Z
0 0
Monika C. Monika C.

Monika C. je offline (nepripojený) Monika C.

43 ročná účtovníčka
A máš už tam dačo napísané ? Vlastne tú knihu môžeš použiť budeš vypisovať len denný obrat na druhej strane a na prvej strane všetko.
0 0
ZuziT ZuziT

ZuziT je offline (nepripojený) ZuziT

Už som tam práve písala tie uzávierky za piatok a sobotu... Skúsim tam poškrtať tú DPH...akurát väčšiu starosť mi robí tá registračná pokladňa - to preprogramovanie, dúfam, že s tým nebude problém, že 3 uzávierky mám s DPH 19% v sume 0 a obrat za tie tri dni mám zadaný ako oslobodený. Nevieš mi náhodou poradiť, ako by to malo správne byť na tej páske? Má tam byť DPH 0%?
Ešte by som mala jednu otázočku, ak by si vedela-aké všetky knihy musia byť v predajni... stačí kniha prianí a sťažností, inšpekčná kniha a táto pokladničná? potom tam máme ešte potvrdenia od mesta o schválení otváracej doby, potvrdenie o likvidácii odpadkov, nájomnú zmluvu...treba ešte niečo? Ďakujem
0 0
Monika C. Monika C.

Monika C. je offline (nepripojený) Monika C.

43 ročná účtovníčka
Ahoj ja mám 2 knižky s tržbami s neplatcami : na jednej mám vyznačený : obrat : napr 500,- a DPH 0 a u tej druhej firme :
mám uvedené takto :
Základ : Daň : Obrat :
19% 3209,90 610,10 3820,-
0% 4241,- 0,00 4241
Spolu : 4241,-

Oslobodený to nebude určite . Ja na páske mám takto ale tiež neviem či je dobré mne to trvdili, že áno sú to pásky z OBERONU .Tržbu berem tých 4241,- aj ked veľmi sa mi nezdá ja nič spoločné s DPH nemám. Ešte treba ti urobiť reklamačný poriadok. Takže tiež neviem načom som Oberon už nastavovali 2 x a vždy je tam to DPH neviem čo s tým robiť.
Naposledy upravil Monika C. : 21.04.08 at 21:09
0 0
cloe cloe

cloe je offline (nepripojený) cloe

Som najskôr človek až potom účtovník! ...viac
V žiadnom prípade nesmie byť na doklade u neplatiteľa vyčíslená DPH.
0 0
Melnick Melnick

Melnick je offline (nepripojený) Melnick

človek čo opustil Poradu.
Túto problematiku a náležitosti denných uzávierok pre platiteľa a aj neplatiteľa DPH rieši vyhláška o ERP.
Pán technik nech trochu poštuduje ... stačí §3 odst.3. aby sa príliš neunavil.

http://www.finance.gov.sk/Default.aspx?CatID=4410
0 0
ZuziT ZuziT

ZuziT je offline (nepripojený) ZuziT

Ďakujem Vám za odpovede a za pomoc. Mne pán technik povedal, že akonáhle by sme vyčíslili DPH, aj keď nie sme plátci, tak by sme ju museli zaplatiť. Takže mi to nastavil tak, že DPH mi píše nulu,ale všetko to dáva do toho oslobodeného. Som zvedavá, čo mi povie,keď mu budem volať, či je to tak správne... Inak, neviete, kde by som mohla zohnať ten reklamačný poriadok? alebo aspoň trošku návod, ako ho vytvoriť?Ďakujem Vám, ste super, díky za rady
0 0
Monika C. Monika C.

Monika C. je offline (nepripojený) Monika C.

43 ročná účtovníčka
Nájdeš aj tu ju porade medzi dokumentami alebo tlačivami.Nám zase technik povedal že Oberon to robí takto aj ked som to kontrolovala je tam len nákupná cena a prirážka nie je na to dané DPH ale vypisuje mi to neviem čo robiť.
Naposledy upravil Monika C. : 22.04.08 at 04:29
0 0
Zita5 Zita5

Zita5 je offline (nepripojený) Zita5

Nech robíme čokoľvek, má nám záležať na tom, čo robíme, nie na tom, či nás niekto vidí. Cicero ...viac
Reklamačný poriadok - vzor
http://www.porada.sk/t23033-reklamacny-poriadok.html

Ja len toľko , že pán technik má pravdu s tou DPH , ako náhle ju vyčíslite , tak ste povinný túto DPH zaplatiť do štátnej pokladne .

Pozrite §69 odst.5 Zákona o DPH .http://www.porada.sk/t7176-zakon-o-d...2008-a.html#69
Naposledy upravil Zita5 : 22.04.08 at 04:29
0 0
abel abel

abel je offline (nepripojený) abel

ZuziT Pozri príspevok
Ešte by som mala jednu otázočku, ak by si vedela-aké všetky knihy musia byť v predajni... stačí kniha prianí a sťažností, inšpekčná kniha a táto pokladničná? potom tam máme ešte potvrdenia od mesta o schválení otváracej doby, potvrdenie o likvidácii odpadkov, nájomnú zmluvu...treba ešte niečo? Ďakujem
Inšpekčná kniha už nie je povinná, ešte treba mať na prevádzke oprávnenie na podnikanie (živnostenský list), súhlas hygienikov, ak máte zamestnancov, tak aj pracovné zmluvy...
0 0
Monika C. Monika C.

Monika C. je offline (nepripojený) Monika C.

43 ročná účtovníčka
Neviete poradáci či oberon dokáže prerobiť doklady do zadu alebo musíme to odviesť DÚ aj ked suma tam je bez DPH čiže nákupná cena + prirážka. Nie nato nahodené DPH aj ked je to tam rozpísane. Viem že tam nemá byť ale čo teraz s tým.
0 0
abel abel

abel je offline (nepripojený) abel

Monika C. Pozri príspevok
Nájdeš aj tu ju porade medzi dokumentami alebo tlačivami.Nám zase technik povedal že Oberon to robí takto aj ked som to kontrolovala je tam len nákupná cena a prirážka nie je na to dané DPH ale vypisuje mi to neviem čo robiť.
Monika C. Pozri príspevok
Ahoj ja mám 2 knižky s tržbami s neplatcami : na jednej mám vyznačený : obrat : napr 500,- a DPH 0 a u tej druhej firme :
mám uvedené takto :
Základ : Daň : Obrat :
19% 3209,90 610,10 3820,-
0% 4241,- 0,00 4241
Spolu : 4241,-

Oslobodený to nebude určite . Ja na páske mám takto ale tiež neviem či je dobré mne to trvdili, že áno sú to pásky z OBERONU .Tržbu berem tých 4241,- aj ked veľmi sa mi nezdá ja nič spoločné s DPH nemám. Ešte treba ti urobiť reklamačný poriadok. Takže tiež neviem načom som Oberon už nastavovali 2 x a vždy je tam to DPH neviem čo s tým robiť.
Asi treba vymeniť technika...
Ešte stále je človek viac ako výpočtová technika, ktorá spracuje len to, čo jej človek prikáže. Takže chyba zrejme nie je v Oberone, ale v technikovi, ktorý tam tú DPH nadstavil.
0 0
Monika C. Monika C.

Monika C. je offline (nepripojený) Monika C.

43 ročná účtovníčka
Dakujem abel a Melnick viete mi poradiť čo s tým urobiť mám odviesť DÚ čo je vyčíslene pod 19 % DPH zavolali daľšieho technika od dnes je tam 0 žiadne DPH ale čo s tým išlo to tak 02,03,/08 a do dnešného dňa. Za odpoved dakujem ste skúsenejší ako ja.
0 0
abel abel

abel je offline (nepripojený) abel

Monika, podľa zákona by ste mali odviesť to, čo je vyčíslené na mesačnej uzávierke. Ale aj tak som nepochopila, ako môže vyhodiť 3820.- s DPH a 4241.- bez dane, a spolu 4241.- Ťažko radiť, keď nevidím ostatné údaje z uzávierky.
0 0
Monika C. Monika C.

Monika C. je offline (nepripojený) Monika C.

43 ročná účtovníčka
Napíšem ti všetky údaje už som sa spanikarila a skomolila všetky údaje je mi už do plaču :
19 % Základ : 3209,90 DPH 19 %: 610,10 Obrat : 3820,-
0 % 421,- 0 421

Spolu : 4 241,-
0 0
abel abel

abel je offline (nepripojený) abel

Teraz je to už jasné. Nablokovanú daň 611.- Sk by ste mali odviesť. Pokiaľ firma nie je skutočne platiteľom DPH, žiadala by som náhradu od technika. Viem, že pri "oživovaní" pokladne si majú vyžiadať registračnú kartičku, že firma je platiteľom DPH.
Mám osobnú skúsenosť z doby, keď sa ERP ešte len zavádzali. Neboli sme platiteľmi DPH, ale technik prišiel, ponahadzoval údaje, skúšobne nablokoval 1.- Sk a zbadala som, že je tam DPH. Tak som ho upozornila, že nie sme platiteľmi, ale trval si na svojom, vraj oni boli tak vyškolení a tak to musí byť. Dal razítko do knihy, zaplatila som mu, a len čo odišiel, nadstavila som si pokladňu po svojom a pri kontrole som mala všetko OK. Kdežto susedné prevádzky, keďže technik bol vzácny a tiež im to nadstavoval tento "vyškolený", museli po roku pri kontrole odviesť nablokovanú daň, pretože tiež neboli platiteľmi, ale on im to tak nadstavil.
0 0
ZuziT ZuziT

ZuziT je offline (nepripojený) ZuziT

Ďakujem za odpovede, ste fakt super. Tak ešte musím doplniť na predajňu ten reklamačný poriadok a k tým zmluvám pracovníkov... Jedna tam pracuje na živnostenský list-musí tam byť nejaká zmluva medzi podnikateľom, čo tú predajňu vlastní a tou osobou? Druhá je zase zamestnaná u iného človeka, ale je tam vyslaná na prácu - to mi poradili, že mám vyriešiť dodatkom tuším § 58 ZP. Takže tam mám dať do predajne ten dodatok?
0 0
Načítať ďalšie

Sleduj porady, ktoré by vás mohli zaujímať