Zavrieť

Porady

Problem s HDD

Kúpil som si nový HDD, 250GB. keď ho zapojím do notebooku, tak mi nájde len 127GB. V čom môže byť problém?
Pravidlá a tipy
  • Každý móže napísať len 1 odpoveď. Neskor mozete svoju odpoveď vylepšiť.
  • Odpoveď má priniesť riešenie na otázku, vyvarujte sa hodnotenia otázky.
  • Odpoveď má byť viac o faktoch ako o názoroch.
Dalšie pravidla a tipy
    Ak potrebujete v otázke niečo upresniť, najskôr sa spýtajte na podrobnosti.
    Koncept slúži na uloženie rozpracovanej odpovede, koncept sa zobrazuje len Vám, až kým ho nezverejníte.
    Ak máte podobnú otázku, založte Novú otázku alebo Súvisiacu otázku.
    ❤ Buďte priateľskí ❤
    Sme súčasťou jednej komunity, ktorá si chce vzájomne pomáhať, rozdieľnosť je vítaná ak neubližuje!
    Usporiadať podľa času

    Stefan2005 je offline (nepripojený) Stefan2005

    ! Stefan2005
    M3I0L0A0N Pozri príspevok
    Kúpil som si nový HDD, 250GB. keď ho zapojím do notebooku, tak mi nájde len 127GB. V čom môže byť problém?
    Málo informácií na serioznu odpoveď (OS, notebook, BIOS,...).
    Príčiny môžu by rôzne: napr. kapacitná bariéra BIOSu alebo OS, nie je vylúčená ani chyba HDD, prípadne nekoretné stanovenie partícií a podobne...
    notebook Aspire 3003 WLMI
    Bios Phoenix 3A32
    disk je ok, skusal som na inom a tam je to v pohode..

    Stefan2005 je offline (nepripojený) Stefan2005

    ! Stefan2005
    Neuviedol si síce operačný systém, ale fakt to vyzerá na absenciu podpory 48-bitové adresovania dát v BIOS-e alebo Windows-u...
    Ak tomu tak bude, skús ho používať ako externý HDD....
    momentalne použivam XP ale skusal som to aj pod linuxom a to iste... a ani ako externy mi ho viac nezoberie ako 127GB... je nejake riesenie?

    Chobot je offline (nepripojený) Chobot

    Chobot
    M3I0L0A0N Pozri príspevok
    momentalne použivam XP ale skusal som to aj pod linuxom a to iste... a ani ako externy mi ho viac nezoberie ako 127GB... je nejake riesenie?
    Skúsiť iný HDD s kapacitou 250GB (aspoň požičaný). Tak aspoň zistíš, či je chyba v HDD alebo v NB.

    Stefan2005 je offline (nepripojený) Stefan2005

    ! Stefan2005
    M3I0L0A0N Pozri príspevok
    momentalne použivam XP ale skusal som to aj pod linuxom a to iste... a ani ako externy mi ho viac nezoberie ako 127GB... je nejake riesenie?
    Samotný XP bez SP viac ako 128 nepodporuje...

    Prečítaj si http://www.regedit.sk/index.php?acti...&id=1129396300

    alebo na diskusných fórach...


    Stevo5 je offline (nepripojený) Stevo5

    Stevo5
    Niekedy pomôže obyčajné rozdelenie HDD na viac diskov - príklad.: C - 40Gb (Systém); D - 100Gb (dáta); E - 110Gb (dáta).
    Skús ho rozdeliť v inom PC, kde ti ho načíta a potom ho skús vo svojom NB.
    Takéto rozdelenie má aj výhodu v jednoduchšom zálohovaní partície so systémom - je menšia.
    Potrebuješ nainštalovať SP do Win XP (SP1), alebo pokiaľ máš Win2000, tak minimálne SP3. Niekedy sa však ani to nepomôže, a v BIOSe treba aktivovať 48 bit LBA.

    omega2.0 je offline (nepripojený) omega2.0

    omega2.0
    headshrinker Pozri príspevok
    Potrebuješ nainštalovať SP do Win XP (SP1), alebo pokiaľ máš Win2000, tak minimálne SP3. Niekedy sa však ani to nepomôže, a v BIOSe treba aktivovať 48 bit LBA.
    Malo by to tak byt. Win XP bez SP nevie najst taku kapacitu, ale pomoze , samozrejme aj rozdelenie HDD.
    Zakladom je, aby BIOS rozpoznal korektne HDD s celou jeho kapacitou.
    Pri instalovani SP treba dat pozor na jazykovu verziu. Pre slovensky jazyk je potrebny SP anglicky, lebo slovencina sa len doinstalovana naviac do anglickej instalacii Windows.
    vsetko som skusal..... a nic

    mam SP 2, skusal som aj rozdelenie disku a nic, v lepsom pripade naslo len jednu a to aj to ktora nemala viac ako 120GB... a co sa týka biosu tak v tomto sa neda nic nastavit, skusal som aj novsiu verziu a bez uspechu.....

    Chobot je offline (nepripojený) Chobot

    Chobot
    M3I0L0A0N Pozri príspevok
    vsetko som skusal..... a nic

    mam SP 2, skusal som aj rozdelenie disku a nic, v lepsom pripade naslo len jednu a to aj to ktora nemala viac ako 120GB... a co sa týka biosu tak v tomto sa neda nic nastavit, skusal som aj novsiu verziu a bez uspechu.....
    A v BIOSe ti ako rozpoznáva disk? Detekuje správne veľkosť a typ disku?

    Chobot je offline (nepripojený) Chobot

    Chobot
    M3I0L0A0N Pozri príspevok
    typ najde ale velkost neukaze...
    Potom je teda dosť možné, že samotná základná doska (či BIOS) nepodporuje väčší HDD, než tých 128 GB.

    Keďže je to starší model, do tejto série sa montovali sériovo disky o veľkosti 40,60 a 80 GB, vtedy asi nerátali s tým, že by si niekto dal väčší disk, než 120 GB (v tom čase myslí to boli najväčšie HDD pre notebooky).

    Skús napísať dotaz výrobcovi, či tá rada podporuje aj väčšie disky. Ak nie, tak vieš, kde je pes zakopaný. Najbližší technický support je v Brne, ja som už tiež cez nich riešil nejaké veci, sú dosť promptní.

    Kontakty na Brno:

    Regional Service Center
    Acer Czech Republic s.r.o.
    CTPark Brno
    Turanka 100
    627 00 Brno - Slatina
    Czech Republic
    tel.: +420 531 027 777
    fax.: +420 531 027 680
    www.acer.cz

    Kontakt na ACER CZ - Praha:

    http://global.acer.com/support/country%5CSlovakia.htm

    A ešte môžeš zadať otázku na technickú pomoc aj on-line cez formulár.
    ako som už napísal, pokiaľ je SP do OS integrovaný, a predsa je problém využiť viac než 137GB z disku, v BIOSe treba aktivovať 48 bit LBA
    no v mojom pripade to nie je možne.... nemam to ako nastavit. Skusal som acer a povedali, že tam viac ako 100GB HDD nedam...

    takze vsetkym dik za ochotu.
    HAAAAAAAAAAAAAALLLLLLLLLLLLLLLLOOOOOOOOOOOOOOOOOOO OOOO

    AKY TAM JE CHIPSET?

    co tak flashnut bios?

    Chobot je offline (nepripojený) Chobot

    Chobot
    IT Solutions Pozri príspevok
    HAAAAAAAAAAAAAALLLLLLLLLLLLLLLLOOOOOOOOOOOOOOOOOOO OOOO

    AKY TAM JE CHIPSET?

    co tak flashnut bios?
    V príspevku č. 12 písal, že skúsil aj nový BIOS, ale nepomohlo to. Je to starší typ NB, tak výrobca asi asi už neráta s upgradom týchto modelov.

    Porady, ktoré by vás mohli zaujímať

    Prihláste sa a sledujte len tie Porady, ktoré Vás zaujímajú.