Zavrieť

Porady

Odvody SZČO / s.r.o.

Dobrý deň všetkým.
Chcem Vás poprosiť o radu a vysvetlenie k danému problému.
Ja aj manšelka sme SZČO a chceme spolu založiť s.r.o., manželka môže živnosť zrušiť hneď ale ja musím držať živnosť ešte 1 rok s dôvodu:/bol poskytnutý príspevok na podnikanie s viazanosťou živnosti na 2 roky/.A teraz je ten problém, keď budem mať dve firmy , musím odvádzať odvody aj ako SZČO aj ako s.r.o ??? Alebo ako to vlasne je??

Vopred ďakujem za vysvetlenie.


Riki
Usporiadat
luigi72 luigi72

luigi72 je offline (nepripojený) luigi72

petinkátor666 Pozri príspevok
takze cisto teoreticka otazka, oplati sa zamestnavatelovi maz zamestnanca ako SZCO alebo ako zamestnanca normalne? co je pre neho vyhodnejsie?
Neviem, ci to nebolo myslene tak, ze u zamestnavatela robi SZCO /t.j. pracovnik-zivnostnik, vystavy fakturu za vykonanu pracu a zamestnavatel zanho neplati ziadne odvody, kedze nie je u neho v pracovnom pomere/ alebo normalny zamestnanec /so zmluvou v riadnom pracovnom pomere a dostava vyplatu, zamestnavatel plati vsetky odvody za neho/.
0 0
Zoltán Kovács Zoltán Kovács

Zoltán Kovács je offline (nepripojený) Zoltán Kovács

človek, príliš dôverčivý, a niekedy aj idealista, ktorý verí v dobro človeka ...viac
luigi72 Pozri príspevok
Neviem, ci to nebolo myslene tak, ze u zamestnavatela robi SZCO /t.j. pracovnik-zivnostnik, vystavy fakturu za vykonanu pracu a zamestnavatel zanho neplati ziadne odvody, kedze nie je u neho v pracovnom pomere/ alebo normalny zamestnanec /so zmluvou v riadnom pracovnom pomere a dostava vyplatu, zamestnavatel plati vsetky odvody za neho/.
V tom prípade už nejde o zamestnanca, ale o obchodného partnera. V takýchto prípadoch odporúčam preštudovať §1 ods. 2 Zákonna práce o závislej práci. Nakoľko "zamestnanie" szčo v takýchto prípadoch môže dopadnúť aj dosť nepríjemne z hľadiska uznateľnosti nákladov, a preklasifikovania "obchodného vzťahu" na závislú prácu.
0 0
luigi72 luigi72

luigi72 je offline (nepripojený) luigi72

V prvom roku podnikania mozem sa kedykolvek nahlasit za dobrovolneho platitela preddavkov ZP ? A musim platit presne tu ciastku vyratanu z minimalnej mzdy?
0 0
zuzanalenka zuzanalenka

zuzanalenka je offline (nepripojený) zuzanalenka

ja mam dotaz ohladne socialneho poistenia za rok 2008, len pre info do buducnosti. Som SZCO od 6.6.2007 (komplikovany datum trosku ). Vyuzila som moznost neplatenia soc.pois. prvy rok podnikania. Znamena to, ze budem platit v roku 2009 socialne poistenie za obdobie od 6.6.2008 do 31.12.2008??? Ako sa vlastne plati potom to socialne poistenie. Mala by som uz od buduceho mesiaca formou preddavku? alebo sa to da aj raz rocne za predchadzajuci rok? dakujem vopred za odpoved
Zuzana
0 0
lifik lifik

lifik je offline (nepripojený) lifik

Ahojte... pripajam sa otazkou...ako je to v druhom roku platenia odvodov so SZČO popri pracovnom pomere???
Dikes za info...
0 0
VladoaKatka VladoaKatka

VladoaKatka je offline (nepripojený) VladoaKatka

luigi72 Pozri príspevok
V prvom roku podnikania mozem sa kedykolvek nahlasit za dobrovolneho platitela preddavkov ZP ? A musim platit presne tu ciastku vyratanu z minimalnej mzdy?
SZČO je povinný od prvého dňa platiť odvody do ZP a presne tú čiastku vyrátanú z minimálnej mzdy. Nemôže byť dobrovoľne poistený.
0 0
VladoaKatka VladoaKatka

VladoaKatka je offline (nepripojený) VladoaKatka

lifik Pozri príspevok
Ahojte... pripajam sa otazkou...ako je to v druhom roku platenia odvodov so SZČO popri pracovnom pomere???
Dikes za info...
Popri PP odvody do ZP nemusíš platiť - Tvoju odvodovú povinnosť vyrovnáš na základe RZZP.
Do SP si povinný platiť, ak Tvôj hrubý príjem z podnikania za predchádzajúci rok bol vyšší ako 97200,- Sk (12*8100) - toto platí teraz od 1.7.2008
0 0
abel abel

abel je offline (nepripojený) abel

lifik Pozri príspevok
Ahojte... pripajam sa otazkou...ako je to v druhom roku platenia odvodov so SZČO popri pracovnom pomere???
Dikes za info...
Otázka nie je celkom presne položená, ale dovtípila som sa, čo sa chceš zrejme spýtať:
Do zdravotnej poisťovne platíš preddavky presne podľa toho, čo ti vyšlo v RZZP, ktoré si bol povinný urobiť. Ak Ti vyšlo menej ako 100.- Sk, preddavky platiť nemusíš, ak viac ako 100.- Sk, platíš toľko, koľko ti vyšlo.
Do Soc. poisťovne si bol povinný zaslať do 30. 6. 2008 výpis z DP. Ak bol tvoj obrat z
§6 vyšší ako 97200.- Sk, si povinný sa v Soc. poisťovni zaregistrovať a platiť minimálne 2686.- Sk mesačne ( pri minimálnom vymeriavacom základe).
Toto sú najzákladnejšie informácie, záleží, koľko mesiacov máš živ. oprávnenie atď. atď.
Ak dáš presnejšie info, dostaneš aj presnejšiu odpoveď.
Naposledy upravil abel : 02.07.08 at 13:40 Dôvod: oprava chyby
0 0
VladoaKatka VladoaKatka

VladoaKatka je offline (nepripojený) VladoaKatka

zuzanalenka Pozri príspevok
ja mam dotaz ohladne socialneho poistenia za rok 2008, len pre info do buducnosti. Som SZCO od 6.6.2007 (komplikovany datum trosku ). Vyuzila som moznost neplatenia soc.pois. prvy rok podnikania. Znamena to, ze budem platit v roku 2009 socialne poistenie za obdobie od 6.6.2008 do 31.12.2008??? Ako sa vlastne plati potom to socialne poistenie. Mala by som uz od buduceho mesiaca formou preddavku? alebo sa to da aj raz rocne za predchadzajuci rok? dakujem vopred za odpoved
Zuzana
Ak si podávala DP za rok 2007, čo si musela, tak Tvoja odvodová povinnosť začína od 1.7.2008.
Odvody sa platia mesačne najneskoršie do 8-ho dňa a vždy za predchádzajúci mesiac t.j. do 8.8.2008 za mesiac júl/2008.
0 0
kobalt kobalt

kobalt je offline (nepripojený) kobalt

odovody pre SZČO z minimálnej mzdy od 01/2010
0 0
Aljok Aljok

Aljok je offline (nepripojený) Aljok

kobalt Pozri príspevok
odovody pre SZČO z minimálnej mzdy od 01/2010
Nerozumiem Tvojmu príspevku, ale minimálne odvody od 1.1.2010 sa odvíjajú od priemernej mzdy za rok 2008......

Pozri túto tému :
http://www.porada.sk/t127255-odvody-...-1-2010-a.html
0 0
lenca lenca

lenca je offline (nepripojený) lenca

Dobrý deň,
chcem sa opýtať, či budem mať v sociálnej poisťovni veľký problém, keď podnikám popri TPP od roku 2005 a doteraz som tam neodniesla ani jeden výpis z DP za roky 2005 až 2008. Ani jeden rok som nepresiahla 12-násobok minimálnej mzdy za daný rok. Mám sa ísť tam radšej teraz nahlásiť a odniesť výpisy aj za predošlé roky?

Ďakujem za radu.
Lenca
Naposledy upravil lenca : 17.03.10 at 11:35
0 0
lenca lenca

lenca je offline (nepripojený) lenca

Prosím, prosím, môže mi niekto odpovedať na predošlú otázku?

Ďakujem.

Lenca
0 0

Sleduj porady, ktoré by vás mohli zaujímať