Zavrieť

Porady

Automobil po autonehode.

Som živnostník, kvartálny plátca DPH, vediem jednoduché účtovníctvo.
V roku 2006 presne 5.12.2006 som v hotovosti kúpil úžitkový automobil za sumu 485.714.- Sk Bez DPH a 92.285,70 Sk DPH.
Cestná daň bola zaplatená.
DPH som v plnej výške 92.285,70 Sk zaevidoval do odpočtu DPH za 4. kvartál 2006 a uplatnil odpis za rok 2006 vo výške 121.429 Sk.
23.11.2007 som mal s týmto automobilom autonehodu a po dvoch mesiacoch čakania to poisťovňa vyhodnotila ako totálnu škodu a poslali mi na účet v januári 2008 sumu 308.623.-Sk a vrak som odpredal autobazáru, plátcovi DPH za sumu 121.500 Bez DPH a 28.500 DPH.
Neviem ako to správne zaúčtovať do DPH a zároveň sa chcem informovať či do konca roka 2007 si môžem uplatniť plný odpis za automobil vo výške 121.429.-Sk.
Vopred ďakujem.
Pravidlá a tipy
  • Každý móže napísať len 1 odpoveď. Neskor mozete svoju odpoveď vylepšiť.
  • Odpoveď má priniesť riešenie na otázku, vyvarujte sa hodnotenia otázky.
  • Odpoveď má byť viac o faktoch ako o názoroch.
Dalšie pravidla a tipy
    Ak potrebujete v otázke niečo upresniť, najskôr sa spýtajte na podrobnosti.
    Koncept slúži na uloženie rozpracovanej odpovede, koncept sa zobrazuje len Vám, až kým ho nezverejníte.
    Ak máte podobnú otázku, založte Novú otázku alebo Súvisiacu otázku.
    ❤ Buďte priateľskí ❤
    Sme súčasťou jednej komunity, ktorá si chce vzájomne pomáhať, rozdieľnosť je vítaná ak neubližuje!
    Usporiadať podľa času

    Zoltán Kovács je offline (nepripojený) Zoltán Kovács

    človek, príliš dôverčivý, a niekedy aj idealista, ktorý verí v dobro človeka ...viac Zoltán Kovács
    pegup Pozri príspevok
    Som živnostník, kvartálny plátca DPH, vediem jednoduché účtovníctvo.
    V roku 2006 presne 5.12.2006 som v hotovosti kúpil úžitkový automobil za sumu 485.714.- Sk Bez DPH a 92.285,70 Sk DPH.
    Cestná daň bola zaplatená.
    DPH som v plnej výške 92.285,70 Sk zaevidoval do odpočtu DPH za 4. kvartál 2006 a uplatnil odpis za rok 2006 vo výške 121.429 Sk.
    23.11.2007 som mal s týmto automobilom autonehodu a po dvoch mesiacoch čakania to poisťovňa vyhodnotila ako totálnu škodu a poslali mi na účet v januári 2008 sumu 308.623.-Sk a vrak som odpredal autobazáru, plátcovi DPH za sumu 121.500 Bez DPH a 28.500 DPH.
    Neviem ako to správne zaúčtovať do DPH a zároveň sa chcem informovať či do konca roka 2007 si môžem uplatniť plný odpis za automobil vo výške 121.429.-Sk.
    Vopred ďakujem.
    DPH za vrak riadne zaevidovať ako každú inú vystavenú faktúru, a odvies DPH štátu.

    Na ročný odpis v r. 2007 nevzniká nárok, nakoľko auto nie je v majetku k 31.12.

    Zostatkovú hodnotu v rámci uzávierkových operácii treba zaúčtovať ako vyradenie auta z dôvodu totálnej škody. Bude to výdavok znižujúci základ dane. Náhrada od poisťovne je zase príjmov ovplyvňujúcim základ dane, tak isto ako príjem za vrak.

    bepo je offline (nepripojený) bepo

    bepo
    smith Pozri príspevok
    DPH za vrak riadne zaevidovať ako každú inú vystavenú faktúru, a odvies DPH štátu.

    Na ročný odpis v r. 2007 nevzniká nárok, nakoľko auto nie je v majetku k 31.12.
    Asi by bolo treba uviesť aj dátum kedy si auto odhlásil z evidencie a kedy si ho predal, to auto kľudne mohlo byť v majetku k 31.12.2007.
    PS. To máš aj nejaký odklad na podanie DP že si teraz zistuješ odpisy za rok 2007?

    pegup je offline (nepripojený) pegup

    pegup
    bepo Pozri príspevok
    Asi by bolo treba uviesť aj dátum kedy si auto odhlásil z evidencie a kedy si ho predal, to auto kľudne mohlo byť v majetku k 31.12.2007.
    PS. To máš aj nejaký odklad na podanie DP že si teraz zistuješ odpisy za rok 2007?
    K 31.12.2007 som auto ešte v majetku mal.
    Poisťovňa mi poslala vyjadrenie/po mnohých urgenciách a zapojení DAS právnej ochrany až koncom januára/.
    Neviem či z tej sumy od poisťovne uplatňiť aj DPH alebo nie nakoľko mi k tomu žiadny doklad neposlali iba vyjadrenie o totálnej škode a peniaze na účet.

    pegup je offline (nepripojený) pegup

    pegup
    smith Pozri príspevok
    DPH za vrak riadne zaevidovať ako každú inú vystavenú faktúru, a odvies DPH štátu.

    Na ročný odpis v r. 2007 nevzniká nárok, nakoľko auto nie je v majetku k 31.12.

    Zostatkovú hodnotu v rámci uzávierkových operácii treba zaúčtovať ako vyradenie auta z dôvodu totálnej škody. Bude to výdavok znižujúci základ dane. Náhrada od poisťovne je zase príjmov ovplyvňujúcim základ dane, tak isto ako príjem za vrak.
    Náhrada od poisťovne je z DPH alebo bez?

    Zoltán Kovács je offline (nepripojený) Zoltán Kovács

    človek, príliš dôverčivý, a niekedy aj idealista, ktorý verí v dobro človeka ...viac Zoltán Kovács
    pegup Pozri príspevok
    Náhrada od poisťovne je z DPH alebo bez?
    Bez DPH.

    bepo je offline (nepripojený) bepo

    bepo
    pegup Pozri príspevok
    K 31.12.2007 som auto ešte v majetku mal.
    Poisťovňa mi poslala vyjadrenie/po mnohých urgenciách a zapojení DAS právnej ochrany až koncom januára/.
    Neviem či z tej sumy od poisťovne uplatňiť aj DPH alebo nie nakoľko mi k tomu žiadny doklad neposlali iba vyjadrenie o totálnej škode a peniaze na účet.
    Tak máš nárok na odpis za rok 2007.

    Automobil po autonehode.

    Porady, ktoré by vás mohli zaujímať

    Prihláste sa a sledujte len tie Porady, ktoré Vás zaujímajú.