Zavrieť

Porady

platby za energie v nebytových priestoroch

Chcem sa vás spýtať na radu -máme problém. Máme v prenájme šenk - v zmluve máme pevne stanovený nájom 8000.-sk mesačne. Nemáme osobitnú povinnosť platiť energie. tak to fungovalo 1 rok. My sme platili nájom a prenajímateľ z neho uhrádzal energie. teraz po roku si to rozmyslel a odpojil nám, že chce ĎALšIE PENIAZE. Že jemu zmluva neupravuje povinnosť uhrádzať energie. ALe ani nám. My mám za to, že on je povinný udržiavať predmet nájmu v stave spôsobilom na užívanie. a keďže sa jedná o šenk- je povinný dodávať elektrinu a vodu. Kto má pravdu? Podotýkam, že nám žiadnu faktúru za energie nevystavil. Neviem ani ako by to urobil - na základe čoho? Myslíte že si môžme uplatňovať náhradu škody - za znehodnotený tovar a ušlý zisk?
Pravidlá a tipy
  • Každý móže napísať len 1 odpoveď. Neskor mozete svoju odpoveď vylepšiť.
  • Odpoveď má priniesť riešenie na otázku, vyvarujte sa hodnotenia otázky.
  • Odpoveď má byť viac o faktoch ako o názoroch.
Dalšie pravidla a tipy
    Ak potrebujete v otázke niečo upresniť, najskôr sa spýtajte na podrobnosti.
    Koncept slúži na uloženie rozpracovanej odpovede, koncept sa zobrazuje len Vám, až kým ho nezverejníte.
    Ak máte podobnú otázku, založte Novú otázku alebo Súvisiacu otázku.
    ❤ Buďte priateľskí ❤
    Sme súčasťou jednej komunity, ktorá si chce vzájomne pomáhať, rozdieľnosť je vítaná ak neubližuje!
    Usporiadať podľa času

    Mária27 je offline (nepripojený) Mária27

    Mária27
    Predmetom nájmu je nebytový priestor a nájomné je odplata za to, že ho využívate.

    Chobot je teraz online Chobot

    Chobot
    pčolka Pozri príspevok
    Chcem sa vás spýtať na radu -máme problém. Máme v prenájme šenk - v zmluve máme pevne stanovený nájom 8000.-sk mesačne. Nemáme osobitnú povinnosť platiť energie. tak to fungovalo 1 rok. My sme platili nájom a prenajímateľ z neho uhrádzal energie. teraz po roku si to rozmyslel a odpojil nám, že chce ĎALšIE PENIAZE. Že jemu zmluva neupravuje povinnosť uhrádzať energie. ALe ani nám. My mám za to, že on je povinný udržiavať predmet nájmu v stave spôsobilom na užívanie. a keďže sa jedná o šenk- je povinný dodávať elektrinu a vodu. Kto má pravdu? Podotýkam, že nám žiadnu faktúru za energie nevystavil. Neviem ani ako by to urobil - na základe čoho? Myslíte že si môžme uplatňovať náhradu škody - za znehodnotený tovar a ušlý zisk?
    Súhlasím s Máriou. Ty platíš len prenájom miestnosti (ak je tak v zmluve uvedené). On si kľudne môže odhlásiť elektrinu aj vodu a ty potom si to musíš poprihlasovať na seba.

    cloe je offline (nepripojený) cloe

    Som najskôr človek až potom účtovník! ...viac cloe
    Podľa mňa, ak v zmluve nie je uvedené nič o tom, kto bude hradiť služby spojené s nájomom /teda elektrina, voda, plyn atď/, rozumela by som tomu tak, že všetko toto už zahŕňa cena za nájomné nebytových priestorov. Veď predsa, ak to nebolo zmluvne dohodnuté, na základe čoho mal nájomca uhrádzať prenajímateľov tieto služby?

    Halli je offline (nepripojený) Halli

    Halli
    Ja si myslím, že prenajímateľ prišiel na to, že sa mu nevypláca platiť za energie a nič to nemení na tom, že sa rozhodol toto zmeniť. Jedna vec je braniť sa voči tomu a bojovať a druhá vec je potom prísť o prenájom...takže je to na tebe, ale ak sa v dobrom nedohodnete, bude koniec dobrým vzťahom

    Petra Nová je offline (nepripojený) Petra Nová

    Petra Nová
    Všetko platí to, čo už bolo napísané. Ja by som to doplnila tak, že je ťažké radiť bez poznania celého obsahu zmluvy o nájme nebytových priestorov. Mne sa však zdá, že tá zmluva je absolútne neplatná pre jej neurčitosť.

    Ak je to tak, ako si písal, že pri uzatváraní zmluvy ste obidvaja rozumeli ustanoveniu zmluvy o platení „nájmu“ v sume 8 000,- Sk, že je v nej zahrnuté nájomné, aj odplata za služby poskytované s nájmom, ( tvrdíš, že prenajímateľ sám platil energie, vodu, atď.), potom takéto dojednanie nezodpovedá ustanoveniu § 3 ods.3 zák.116/1990 Zb., podľa ktorého v zmluve musí byť dohodnutá výška nájomného, ako podstatná náležitosť zmluvy. Bez dohody o výške nájomného nájomný vzťah vôbec nevznikne. Ak totiž pripustíme, že v sume 8 000,- Sk je zahrnuté oboje, t.j. nájomné aj služby, potom nie je jasné, aká časť z tejto sumy pripadá na nájomné a aká časť sumy pripadá na služby, ktorá každý mesiac môže byť iná. Každý právny úkon musí byť urobený slobodne a vážne, určito a zrozumiteľne (§ 37 ods.1 Obč. zák.), inak je neplatný. Keďže z dohody v zmluve nie je jednoznačne jasná výška nájomného, takáto dohoda je neplatná pre jej neurčitosť. Súhlasím s tým, čo Ti napísala Mária27 , a to že treba rozlišovať v pojmoch nájom-ako vzťah zo zmluvy o nájme nebytových priestorov a nájomným, ako o odplate za možnosť užívať, predmet nájmu. Samostatnou kategóriou je odplata za služby spojené s nájmom, to všetko treba presne rozlišovať. Slavica má tiež pravdu, keď Ti napísala, že prenajímateľ chce viac peňazí a je na Tebe, či mu ich dáš a budete pokračovať v nájme.

    Ak chceš naďalej prevádzkovať šenk, nezostáva Ti nič iné, len energie platiť a prestať hovoriť o tom, že sú zahrnuté v sume 8 000,- Sk. Ale v každom prípade by ste mali uzavrieť úplne novú zmluvu o nájme nebytových priestorov, ktorá by bola platná. Máš pravdu v tom, že prenajímateľ je povinný s nájmom poskytovať aj služby s ním spojené, ale určite nie zadarmo.

    caj je offline (nepripojený) caj

    caj
    No myslím si, že je vôbec hanba takto špekulovať, že všetko zaplatí majiteľ priestoru....

    platby za energie v nebytových priestoroch

    Porady, ktoré by vás mohli zaujímať

    Prihláste sa a sledujte len tie Porady, ktoré Vás zaujímajú.