Zavrieť

Porady

Nezáujem manžela o syna a domácnosť

Dobrý deň,
chcela by som sa poradiť o riešenie môjho problému. Spolu s manželom máme 11 roč. syna. Žijeme zatiaľ spolu v byte, ktorý dostal manžel darom pred 4 rokmi. Naše problémy sa začali po tom, čo som zistila, že manžel má milenku(17 roč.!!!)Prestal sa zaujímať o syna a domácnosť. Všetok svoj voľný čas venuje svojej milenke. Syn je vo veku, keď potrebuje svojho otca a preto je dosť z toho nešťastný. Manžela vôbec nezaujíma, ako sa má syn v škole(pritom ho trápia , aké známky má jeho priateľka, rieši s ňou domáce úlohy), ako trávi voľný čas, neprispieva mi vôbec na jeho stravu, výlety,..nepomáha vôbec v domácnosti, všetky náklady musím znášať sama(okrem nákladov na poplatky za byt, tie hradíme na polovicu, pretože s mi manžel vyhrážal ,že nás vyhodí z bytu).Keď aj je manžel niekedy doma je agresívny, neustále sa hádame , vyčlenil si sám izbu( my so synom sme v tej menšej), do ktorej nás odmieta púšťať, zatvára sa do nej, nedovolí nám pozerať televízor, používať počítač a internet. Bola som so synom u psychologičky a tá mi povedala, že mám požiadať súd o zverenie syna do mojej výchovy, pretože manžel zanedbáva starostlivosť oňho. Taktiež som sa bola poradiť z právnikom, a ten mi povedal, že mám dať v prvom rade žiadosť o pribežné určenie výživného. Moja otázka znie, či nemôžem dať tieto žiadosti spolu, v jednej ?. Taktiež sa chcem opýtať, či môže súd určiť manželovi aj povinnosť prispievať na domácnosť? Usilovala som sa so všetkých síl udržať rodinu, ale vidím že sa už rozvodu nevyhneme. V súčasnosti pracujem na kúpe bytu, kde y sme sa so synom odsťahovali ktorý však postavia až za rok( a beriem si naň hypotéku). Tiež som sa bola opýtať aj u ďalšieho právnika a ten mi povedal, že nič tým nedosiahnem keď požiadam o zverenie syna do mojej starostlivosti a nedokážem, že mi manžel nič neprispieva, keďže žijeme v jednej domácnosti, teraz čo je pravda? Čo mám začať riešiť ako prvé?Alebo sa všetko vyrieši rozvodom?Ďakujem za radu.
Pravidlá a tipy
  • Každý móže napísať len 1 odpoveď. Neskor mozete svoju odpoveď vylepšiť.
  • Odpoveď má priniesť riešenie na otázku, vyvarujte sa hodnotenia otázky.
  • Odpoveď má byť viac o faktoch ako o názoroch.
Dalšie pravidla a tipy
    Ak potrebujete v otázke niečo upresniť, najskôr sa spýtajte na podrobnosti.
    Koncept slúži na uloženie rozpracovanej odpovede, koncept sa zobrazuje len Vám, až kým ho nezverejníte.
    Ak máte podobnú otázku, založte Novú otázku alebo Súvisiacu otázku.
    ❤ Buďte priateľskí ❤
    Sme súčasťou jednej komunity, ktorá si chce vzájomne pomáhať, rozdieľnosť je vítaná ak neubližuje!
    Usporiadať podľa času

    hanelie je offline (nepripojený) hanelie

    sprievodca CR Rakúsko, hanelie
    Čo mám začať riešiť ako prvé?
    1. požiadať súd v mieste bydliska o zverenie maloletého dieťaťa do výchovy jedného z rodičov /matky/
    2. predbežným opatrením požiadať o stanovenie výživného na dieťa

    Natalka12 je offline (nepripojený) Natalka12

    Natalka12
    môžem to žiadať aj keď žijeme v jednej domácnosti?čo to znamená , keď bude syn zverený len do mojej starostlivosti?

    hanelie je offline (nepripojený) hanelie

    sprievodca CR Rakúsko, hanelie
    áno, môžete, najmä v súvislosti s určením výživného

    Zita5 je offline (nepripojený) Zita5

    Nech robíme čokoľvek, má nám záležať na tom, čo robíme, nie na tom, či nás niekto vidí. Cicero ...viac Zita5
    Ja len poznamenám k tej hypotéke , neviem či bude vhodné si brať hypotéku počas trvania manželstva .

    Natalka12 je offline (nepripojený) Natalka12

    Natalka12
    Ahoj Zita5
    ja nevidím inú možnosť zabezpečiť si bývanie, len zobrať hypotéku.S manželom sme spísali notársku zápisnicu ozúžení zákonom stanoveného rozsahu BSM v zmysle §143a ods 1 OZ, v nej je uvedené, že táto dohoda sa týka nehnuteľnosti(je tam presný popis nehnut, katastral. uzemie a cena)a záväzkov t. j. všetkých práv a povinností z hypotek úveru, poskytnutého na prefinancovanie nehnuteľnosti.Ďalej tam je uvedené, že výlučnou vlastníčkou nehnuteľnosti sa stávam ja a všetky práva a povinnosti vyplývajúce z vyššie uvedených zmlúv budú patriť výlučne len mne.
    Potom manžel nemá nárok na nič nie?

    Petra Nová je offline (nepripojený) Petra Nová

    Petra Nová
    Natalka12 Pozri príspevok
    Ahoj Zita5
    ja nevidím inú možnosť zabezpečiť si bývanie, len zobrať hypotéku.S manželom sme spísali notársku zápisnicu ozúžení zákonom stanoveného rozsahu BSM v zmysle §143a ods 1 OZ, v nej je uvedené, že táto dohoda sa týka nehnuteľnosti(je tam presný popis nehnut, katastral. uzemie a cena)a záväzkov t. j. všetkých práv a povinností z hypotek úveru, poskytnutého na prefinancovanie nehnuteľnosti.Ďalej tam je uvedené, že výlučnou vlastníčkou nehnuteľnosti sa stávam ja a všetky práva a povinnosti vyplývajúce z vyššie uvedených zmlúv budú patriť výlučne len mne.
    Potom manžel nemá nárok na nič nie?
    Natálka, začínam mať pocit, že nás tak trochu skúšaš. Vychádzam z toho, že keď Ti niekto niečo rozumné poradí, potom pripustíš, že to už máš už dávno vyriešené, ako napr. s tou hypotékou, predbežným opatrením na výživné, atď. . Mám pochopenie, a veľmi s tým súhlasím, keď si veci radšej stokrát overíš. Ale potom treba zadať otázku napr. tak, ..." mám problém, takto som ho už riešila, sú tie riešenia správne ?".
    Asi by si ušetrila trochu času všetkým tým, ktorí sa nezabávajú. Prepáč mi Natálka toto odbočenie v téme. Inak Ti veľmi fandím a držím palce. Napriek starostiam, ktoré máš, si jedna životaschopná žena a určite všetko zvládneš.
    Naposledy upravil Petra Nová : 05.05.08 at 09:50

    Natalka12 je offline (nepripojený) Natalka12

    Natalka12
    Nie neskúšam nikoho.Len ako hovoríš, chcem si to overiť, pretože aj mne hovorí jeden právnik tak a druhý zas ináč.A s tým bytom nie som si istá, či to mám vyriešené, lebo tiež som sa dopočula, že manžel si môže robiť nárok na to, čo budem splácať.A byt som riešila už dávno, lebo nechcem ostať s dieťaťom na ulici, keďže ten byt ,kde bývame je len manželov.S tým priebežkom som bola len na konzultáciách u právničky, tiež si to chcem overiť.Dlho som sa odhodlávala a neviem , či som našla to správne riešenie.Preto som sa chcela opýtať aj na názor iných.Ďakujem.

    Nezáujem manžela o syna a domácnosť

    Porady, ktoré by vás mohli zaujímať

    Prihláste sa a sledujte len tie Porady, ktoré Vás zaujímajú.