Zavrieť

Porady

Typ DPH v MRP.

Mama troch dospelých detí
Prosím tých , ktorí robia v MRP o pomoc. Keď v JU vystavujem faktúru na dodávku tovaru alebo služby , je tam tlačítko " typ DPH". Ktorý si treba vybrať? Nerozumiem tomu tlačítku. Dám si od roku 2005 a potom sa mi ukážu čísla a §. Ktoré z tých čísel treba vybrať? Môže mi to niekto podrobnejšie vysvetliť?
Ďakujem.
Usporiadat
Žabinka Žabinka

Žabinka je offline (nepripojený) Žabinka

lulu919 Pozri príspevok
Takže ešte raz poprosím o radu...alebo váš názor....robím jednoduché účtovníctvo, samozdanenie má typ DPH 49, ja ho však nemám v typoch DPH....zobrala som NB do firmy ktorá má zmluvu s MRP nech sa mi na to pozrú, prečo to nemám, aj keď mám upgrade....celý deň sa mi s tým hrali, napokon zavolali do Brezna a tam im bolo povedané, že "v jednoduchom účtovníctve typ 49 nemám mať" ....poraďte mi prosím čo s tým
Včerajšia odpoveď od Dav:
Preinštaluj MRP.

Pozor! DPH robíš v module Faktúry, nie v Denníku!
Ak dáš dobre typ DPH, do DP Ti ho program vygeneruje správne.
Prikladám link na FAQ MRP,odpoveď 438 http://upgrade.mrp.sk/faqwebpages/FaqAnswer.aspx?cislo=438

Včera si dostala odpoveď od Dav, že faktúru eviduješ v knihe faktúr, tam kód DPH 49 určite je. Tvoj priložený obrázok vychádza z denníka, a tam kód DPH 49 nie je. Takže najprv si v prijatých faktúrach v malom okne pre DPH (nad dátumami) nastavíš typ DPH 49. V položkách faktúry je najprv základ dane, potom DPH -tu uvedieš 20%, a program vypočíta DPH. Po zaradení dokladu do denníka už neuvádzaš DPH (ja nechávam typ DPH 39), program by sa mal najprv spýtať na dopočítanú DPH, a tam už máš samozdanené.
6 0
Menej reklamy? Zaregistrujte sa! - Žiadne vyskakovacie reklamy!
Žabinka Žabinka

Žabinka je offline (nepripojený) Žabinka

lulu919 Pozri príspevok
Takže ešte raz poprosím o radu...alebo váš názor....robím jednoduché účtovníctvo, samozdanenie má typ DPH 49, ja ho však nemám v typoch DPH....zobrala som NB do firmy ktorá má zmluvu s MRP nech sa mi na to pozrú, prečo to nemám, aj keď mám upgrade....celý deň sa mi s tým hrali, napokon zavolali do Brezna a tam im bolo povedané, že "v jednoduchom účtovníctve typ 49 nemám mať" ....poraďte mi prosím čo s tým
V jednoduchom účtovníctve sa takisto musí nachádzať typ DPH pre samozdanenie, ale nehľadaj ho v denníku, ale v prijatých faktúrach .
3 0
nika.sum nika.sum

nika.sum je offline (nepripojený) nika.sum

Miška, velmi zly datum si si na tuto otazku vybrala. Samozrejme, ze ti vieme odpovedat, ale este mnohí z nas dorábaju DP pretoze posledny termin je v pondelok a ti co ich uz maju hotove su radi ze nemusia vidiet pocitac.
513 a vsetky nedanove naklady alebo vsetky danove naklady, ktore su mimo DPH (napr,. nakup tovaru, materialu od neplatitela) su pod Typom 39, tiez ho pouzivam vyber z banky 261/221, alebo naopak odvod z pokladne do banky proste ak je to mimo DPH, tak pouzivam Typ 39.
Typ 40 - sa pouziva ked z niecoho mozes odpocitat plnu DPH (faktury alebo blocky) - tu len chcem pripomenut, ze ked zadavas prijatu fakturu s typom 40, uz pri zaevidovani do dennika ti naskoci kod 39 (to je spravne).
Typ 10 - sa dava pri vynosoch podliehajucich DPH (tuzemsko), cize vystavene faktury alebo trzby prijate do pokladne (ERP)
Typ 19 - su to pohyby mimo DPH - napr. prijem z pokladne do banky 221/261 alebo opacne 211/261. Tiez sa tento typ pouziva pri vystavenych fakturach do krajin EU, tam sa vsak zadava pri polozke vo fakture, ze to ide do suhrnneho vykazu a DPH je vtedy 0%, ale to neviem, ci nieco take preberate .
Typ 46, 49 - pri prijatych sluzbach, tovaru z EU.
Typ 41 - osobne nepouzivam, ale tusim sa pouziva, ked ma firma aj vynosy oslobodene od DPH a tento kod sa pouziva pri nakladoch tykajucich sa iba tychto vynosov, vtedy nema narok na odpocet DPH
Typ 42 - sa pouziva tiez ked firma ma aj oslobodene prijmy, ale naklady sa tykaju aj oslobodenych vynosov aj tych ktore podliehaju DPH. Kody 41,42 sa pouzivaju ak firma musi DPH pocitat koeficientom.
Dufam, ze som to napisala z rozumitelne. Drzim palce k maturitam.
Naposledy upravil nika.sum : 31.03.12 at 17:19
2 0
Dav Dav

Dav je offline (nepripojený) Dav

Preinštaluj MRP.
Pozor! DPH robíš v module Faktúry, nie v Denníku!
Ak dáš dobre typ DPH, do DP Ti ho program vygeneruje správne.
Prikladám link na FAQ MRP,odpoveď 438 http://upgrade.mrp.sk/faqwebpages/FaqAnswer.aspx?cislo=438


1 0
lenkak lenkak

lenkak je offline (nepripojený) lenkak

Lenka
Znalec ja som Ti už odpovedala na SS, ale nakoľko som až teraz našla túto otázku aj tu na Porade tak dám to aj sem.

Pri VF používaš typ DPH 10 vtedy keď máš fa aj s DPH. Keď máš faktúru bez DPH použiješ pri VF typ DPH 19. Keď máš došlú faktúru tak typ DPH 40 používaš pri faktúre s DPH, typ DPH 39 použiješ keď máš došlú faktúru bez DPH.
Pr.:
VF 100 Sk + DPH 19% = 119Sk TYP DPH-10,
VF 100Sk 0DPH = 100Sk typ DPH 19
DF 100Sk + DPH 19%= 119Sk typ DPH 40,
DF 100Sk 0DPH=100Sk - typ DPH 39.

Tieto typy DPH používaš aj v denníku pri výdavkových a príjmových dokladov.
Tržba 100Sk+DPH19%=119Sk - typ 10
Výdavkový - 100Sk + 19%=119Sk -typ 40
0 0
maotao maotao

maotao je offline (nepripojený) maotao

ahojky. tiež robím s MRP v podvojnom, používam DPH tak ako vy, pri dobropisoch používam 55, pri zahraničných faktúrach používam 39 alebo 19.
Je to správne?
0 0
lenkak lenkak

lenkak je offline (nepripojený) lenkak

Lenka
Pri došlých dobropisoch je to OK, pri vydaných dobropisoch je to typ 16. Pri zahraničných ešte aj záleží či je to zahraničná z EU a chceš si ju dať do daňového priznania DPH, aby Ti ju sám zaradil pri DF tuším 49, pri VF 13. Ak Ti nesúvisí s DPH EU máš to v poriadku.
Naposledy upravil lenkak : 06.04.05 at 17:45
0 0
DanielaSL DanielaSL

DanielaSL je offline (nepripojený) DanielaSL

Mama troch dospelých detí
Lenka prepáč, len tak narýchlo - bála som sa , že si nevšimneš , že som ti poslala správu, tak som to dala pre istotu aj na poradu. Ďakujem ti veľmi pekne za radu.
0 0
lenkak lenkak

lenkak je offline (nepripojený) lenkak

Lenka
Je to v poriadku, idem sa kuknuť na SS. Môžeš mi kedykoľvek napísať, či už cez SS alebo takto.
0 0
Danielam Danielam

Danielam je offline (nepripojený) Danielam

Lenka možeš poradiť, opraviť alebo odsúhlasiť typ DPH v MRP??
Vývoz EÚ typ 13
Vývoz tretie štáty JCD typ 14
Vystavený dobropis tuzemsko typ 16
Vystavený dobropis do zahraničia ??? ten práve tento mesiac budem potrebovať

Dovoz EÚ tzv. samozdanenie typ 43
Došlé DPs tuzemské typ 55
Došlé Dps Z EÚ tiež ????
Dovoz tretie štáty JCD ???

Alebo kto to vie nech poradí, opraví.......
0 0
lenkak lenkak

lenkak je offline (nepripojený) lenkak

Lenka
Prvé tri OK, ten vystavený dobropis do zahraničia budeš vystavovať s 19% DPH, bez DPH???
Dovoz z EU - 49
Došlé DPs tuzemské - 55
Došlé dobropisy z EU - 55
Dovoz tretie štáty - 44??? - nie som si istá.
0 0
Danielam Danielam

Danielam je offline (nepripojený) Danielam

lenkak
Prvé tri OK, ten vystavený dobropis do zahraničia budeš vystavovať s 19% DPH, bez DPH???
Dovoz z EU - 49
Došlé DPs tuzemské - 55
Došlé dobropisy z EU - 55
Dovoz tretie štáty - 44??? - nie som si istá.
Lenka vystavujem Dps bez DPH do Čiech tak aký typ??
0 0
lenkak lenkak

lenkak je offline (nepripojený) lenkak

Lenka
To je to horšie.
Keď dáš typ 13 v DPH sa Ti to zobrazí v r.07 s mínusom. Neviem či je dobre, ale keby si zadala tak ako pri tuzemskom dobropise tam zadávaš aj 19%DPH. Skús vyskúšať a potom napíš.
0 0
Danielam Danielam

Danielam je offline (nepripojený) Danielam

lenkak
To je to horšie.
Keď dáš typ 13 v DPH sa Ti to zobrazí v r.07 s mínusom. Neviem či je dobre, ale keby si zadala tak ako pri tuzemskom dobropise tam zadávaš aj 19%DPH. Skús vyskúšať a potom napíš.
Zatial Ti ďakujem za pomoc.Zajtra v práci to vyskúšam a napíšem.Ja sa teraz v krátkom čase musím s MRP Windows a Typ DPH potrápit.Prechádzam na tento program tak to všetko skúšam.
0 0
ALDA ALDA

ALDA je offline (nepripojený) ALDA

stará mama, matka, manželka
Na programe MRP tiež robím. Tam poradiť nevedia.Prešla som na Vin. vo februári, mala som čo robiť so mzdami. A k tomu ešte DP.Hrôza!!
Ale nezapamätala som si meno uviedla to presne!! Treba si to aj vyskúšať.
Robím aj na AURUSE, zo začiatku to bolo pre mňa strašné, lebo ešte som
nevedela starý program dobre a už som prechádzala na vový. Ale sú tam
fajn chalani. Zavolám SOS a okamžite mám pomoc.
0 0
lenkak lenkak

lenkak je offline (nepripojený) lenkak

Lenka
Ja som sa vyskúšaním naučila robiť v MRP, ale so mzdami som až také problémy nemala, ale všetko chce len čas, a hlavne pred marcom je ho čo najmenej. Prajem Ti veľa úpechov a radosti s MRP.
0 0
Danielam Danielam

Danielam je offline (nepripojený) Danielam

Ak to niekomu pomože tak dovoz z tretích štátov je typ DPH 43 tahá to do riadku 17 a načítava do ďalších príslušných riadkov 18, 22,30 a malo by to byť dobre.
Skúšala som aj vystavený dps do EU bez DPH a myslím , že ten typ 13 by mal byť správny lebo to odmínusuje z riadku 07/čo je vývoz EÚ/ a nasledne to ide mínusom do r.05 čo by malo byť logicky správne.Ak to niekto vie na 100% nech to potvrdí alebo prrípadne ma vyvedie z omylu
0 0
vierkat vierkat

vierkat je offline (nepripojený) vierkat

A čo sa dáva do typu DPH 41? Oslobodené od DPH, napr. poštovné?
0 0
lenkak lenkak

lenkak je offline (nepripojený) lenkak

Lenka
Pri poštovnom (mimo DPH) ja dávam typ DPH 39 aby mi to vôbec nešlo do daňového priznania DPH (tlačiva) .
0 0
Načítať ďalšie

Sleduj porady, ktoré by vás mohli zaujímať