Zavrieť

Porady

Darovať alebo predať

Dobrý deň! Prosím, kto by mi vedel poradiť. Moji rodičia mi pred niekoľkými rokmi darovali 3/4 domu, teraz by mi chceli predať alebo darovať aj tu 1/4 s tým , že by mali doživotné právo. Chcela by som Vás poprosiť o radu vôbec sa v tomto nevyznám, keby mi to predali alebo darovali koľko by sa platilo za prepis. Čo je výhodnejšie. A či by sme to mali dať znova ohodnotiť alebo stačí ako to bolo ohodnotené prvýkrát? Ďakujem
Usporiadat
Chobot Chobot

Chobot je teraz online Chobot

Felícia Pozri príspevok
Dobrý deň! Prosím, kto by mi vedel poradiť. Moji rodičia mi pred niekoľkými rokmi darovali 3/4 domu, teraz by mi chceli predať alebo darovať aj tu 1/4 s tým , že by mali doživotné právo. Chcela by som Vás poprosiť o radu vôbec sa v tomto nevyznám, keby mi to predali alebo darovali koľko by sa platilo za prepis. Čo je výhodnejšie. A či by sme to mali dať znova ohodnotiť alebo stačí ako to bolo ohodnotené prvýkrát? Ďakujem
Pokiaľ tú 1/4 kupuješ, tak kúpno-predajnú zmluvu. AK ti to chcú darovať, tak treba použiť darovaciu zmluvu.

Za prepis sa platí len to, čo zaplatíš ako poplatky na katastri - štandardne 2000 SKk plus notárske poplatky za overenie podpisov. Pokiaľ ti bude robiť zmluvu notár alebo realitka, treba rátať aj s tými poplatkami. AK ale máš vzor z predchádzajúceho darovania a trúfneš si zmluvu napísať podľa tejto, ušetríš na tom.

V súčasnosti už netreba pri prevode nehnuteľností dávať vypracovávať znalecký posudok na nehnuteľnosť, to bolo v minulosti.
0 0
Menej reklamy? Zaregistrujte sa! - Žiadne vyskakovacie reklamy!
Felícia Felícia

Felícia je offline (nepripojený) Felícia

Veľmi pekne ďakujem! Nečakala som takú rýchlu odpoveď.
Prajem pekný deň!
0 0
Felícia Felícia

Felícia je offline (nepripojený) Felícia

Ešte ma napadla otázka, keby mi to darovali môže tam byť uvedený aj môj manžel, lebo v tej prvej darovacej zmluve není. A ešte by som chcela vedieť keby sme to urobili kupno-predajnou zmluvou, suma za ktorú by mi to predali záleží od nich, alebo by bola stanovená znalcom? Ďakujem
0 0
Chobot Chobot

Chobot je teraz online Chobot

Felícia Pozri príspevok
Ešte ma napadla otázka, keby mi to darovali môže tam byť uvedený aj môj manžel, lebo v tej prvej darovacej zmluve není.
Môžu darovať aj tvojmu manželovi, ale vtedy treba určiť, kto aký podiel dostáva. Teda ty by si z tej 1/4 dostala polovicu aj manžel polovicu. Po darovaní by ste vlastnili byt nasledovne: ty - 7/8, manžel 1/8.

Felícia Pozri príspevok
A ešte by som chcela vedieť keby sme to urobili kupno-predajnou zmluvou, suma za ktorú by mi to predali záleží od nich, alebo by bola stanovená znalcom? Ďakujem
Sumu si môžete dohodnúť sami. Trebárs aj 15,- SKK.
0 0
Felícia Felícia

Felícia je offline (nepripojený) Felícia

Veľmi ďakujem, teraz už aspoň mám trocha prehľad a viem ako mám začať lebo ráno som to ani len netušila. Som veľmi rada, že táto stránka existuje. Keď mám čas tak sa tu trochu popozerám, sú tu zaujímavé veci. Ešte raz díky.
0 0
iriska iriska

iriska je offline (nepripojený) iriska

len by som chcela podotknúť, že netreba znalecký posudok
0 0
Felícia Felícia

Felícia je offline (nepripojený) Felícia

Ďakujem, veľmi ste mi pomohli.
0 0
BXLmiami BXLmiami

BXLmiami je offline (nepripojený) BXLmiami

Felícia Pozri príspevok
Ešte ma napadla otázka, keby mi to darovali môže tam byť uvedený aj môj manžel, lebo v tej prvej darovacej zmluve není. A ešte by som chcela vedieť keby sme to urobili kupno-predajnou zmluvou, suma za ktorú by mi to predali záleží od nich, alebo by bola stanovená znalcom? Ďakujem
Nemyslím,že je dobrý nápad zaťahovať do toho manžela,pokiaľ budete manželia bude ten dom užívať aj on,ale čo ked sa na starosť zblázni a budeš ho musieť vyplácať,nečítala si na porade uvedené temy?Alebo vieš na 100% že Teba sa to nikdy v živote týkať nebude?
0 0
Felícia Felícia

Felícia je offline (nepripojený) Felícia

Uviesť alebo neuviesť manžela do darovace alebo kúpno-predajnej zmluvy, je moja nočná mora. Ešte som nič nepodnikla pretože nechcem na rodičov tlačiť, aby si nemysleli že ich už pochovávam. Iba to chcem mať naporiadku, pretože ešte mám dvoch bratov. Nerada by som dopadla tak že by som ich musela vyplácať, pretože keď sme predávali rodičovský dom, bratia boli z neho vyplatený ale ja nie, pretože som išla bývať do novopostaveného domu spolu s rodičmi. Na tomto dome sa podielam od začiatku všetky financie, ktoré boli navyše išli do domu. Menili sa okná, prerábali sme kúrenie, oprava strechy atď. Teraz ale chcem vysvetliť prečo by som uviedla aj môjho muža do zmluvy. Takže v tej prvej není uvedený a stále počúvam ako ho máme za sprostého, a tam nič robiť nebude, však to jeho není a pod. Tak som si myslela že keď ho uvediem do zmluvy teraz, že sa to aspoň trochu zlepší, pretože ja sa cítim previnile. Nemyslím si, že mňa sa to týkať nebude, pretože môj manžel si ma váži asi tak, že keby som ostala na vozíku tak by bol prvý, ktorý by ma s tým vozíkom pustil zo schodov. Neplánujem sa rozviesť nemám na to žalúdok, ale ani neviem či to urážanie a ponižovanie vydržím do konca života. Práve preto vôbec neviem čo mám urobiť. Radila som sa aj so synom. Skutočne neviem.
0 0
zalobaba zalobaba

zalobaba je offline (nepripojený) zalobaba

baba
Felícia Pozri príspevok
Uviesť alebo neuviesť manžela do darovace alebo kúpno-predajnej zmluvy, je moja nočná mora. Ešte som nič nepodnikla pretože nechcem na rodičov tlačiť, aby si nemysleli že ich už pochovávam. Iba to chcem mať naporiadku, pretože ešte mám dvoch bratov. Nerada by som dopadla tak že by som ich musela vyplácať, pretože keď sme predávali rodičovský dom, bratia boli z neho vyplatený ale ja nie, pretože som išla bývať do novopostaveného domu spolu s rodičmi. Na tomto dome sa podielam od začiatku všetky financie, ktoré boli navyše išli do domu. Menili sa okná, prerábali sme kúrenie, oprava strechy atď. Teraz ale chcem vysvetliť prečo by som uviedla aj môjho muža do zmluvy. Takže v tej prvej není uvedený a stále počúvam ako ho máme za sprostého, a tam nič robiť nebude, však to jeho není a pod. Tak som si myslela že keď ho uvediem do zmluvy teraz, že sa to aspoň trochu zlepší, pretože ja sa cítim previnile. Nemyslím si, že mňa sa to týkať nebude, pretože môj manžel si ma váži asi tak, že keby som ostala na vozíku tak by bol prvý, ktorý by ma s tým vozíkom pustil zo schodov. Neplánujem sa rozviesť nemám na to žalúdok, ale ani neviem či to urážanie a ponižovanie vydržím do konca života. Práve preto vôbec neviem čo mám urobiť. Radila som sa aj so synom. Skutočne neviem.
Neviem, ako starý je Tvoj syn a či je to tá najvhodnejšia (nestranná) osoba na radenie sa, ale nedá mi - načo ti je taký manžel? Za okolností, ktoré uvádzaš, by som ho do darovacej/kúpnej zmluvy nezaťahovala..... Ale to čo si napísala, je iba názor jednej strany z dvoch, a už sa to celé odkláňa od pôvodne zadanej témy. Takže končím a držím Ti palce pri rozhodovaní sa......
0 0
Barbara Barbara

Barbara je offline (nepripojený) Barbara

no niekedy fakt nevijem gdo som ...viac
súhlasím BXLmiami, že do darovacej zmluvy neuvádzaj aj muža. Vieš nikde nie je napísané, že budete do smrti spolu a potom prečo by si ho mala vyplácať z toho čo nie je jeho. Ja by som to na tvojom mieste nerobila, lebo nikdy nevieš. Nekomplikuj si život. Keď nebude robiť nič v tom byte či domu, tak nech nerobí, ale len preto, aby mi tam niečo porobil, no rozhodne by som ho do zmluvy nechcela napísať. a kde je záruka že potom bude niečo tam robiť?????? myslím si že to čo povedal, že tam nebude nič robiť, lebo že to nie jeho, to tiež niečo prezrádza. A ešte jedna otázka, myslíš si, že keby to bolo opačne, že on by ťa chcel napísať do darovacej zmluvy na JEHO byt či dom? nedala by som zato ruku do ohňa. Nemusíš mať vôbec výčitky svedomia, lebo človek nikdy nevie čo ho čaká. Teraz si asi rozumiete, ale môže sa to zmeniť a potom len zbytočne budeš mať naťahovačky, lebo bude chcieť, aby si ho vyplatila z TVOJHO.
Keď som bola mladšia a keď som počula o rozvodoch, nikdy som nechápala, že ako sa môžu rozvádzať, veď sa brali preto, že sa mali radi. No ale keď sa to týkalo aj mňa, myslím ten rozvod, tak konečne som pochopila, že prečo sa rozvádzajú ľudia. Na začiatku je všetko OK, lebo sme zaľúbení, ale neskoršie prídu problémy, napr. alkohol, ponižovanie, nevera atd atd. možno teraz si povieš, že alečo u mňa to neprichádza do úvahy. no lenže hovorím, človek nikdy neví.
ani ja som sa nevydávala preto, aby som sa rozviedla, ale bohužiaľ život je už raz taký a čo nás čaká , to nás rozhodne neminie.
držím ti palce aby si sa rozhodla správne
0 0
luckapastvova luckapastvova

luckapastvova je offline (nepripojený) luckapastvova

Ahoj!
Z vyčítaného mi vyplýva, že Vám to z manželom príliš neklape a nikdy nevieš, či za niekoľko rokov náhodou nezmeníš názor a nerozvedieš sa. V tom prípade by si to mala omnoho komplikovanejšie, lebo by si musela manželovi vyplatiť tú 1/8. Ja by som to nechala tak, že budeš napísaná v katastri ako vlastníčka len ty. Nemusíš mať podľa mňa výčitky voči nemu, keď ako píšeš si Ťa neváži.
Držím palce a prajem veľa šťastia
0 0
KEJKA KEJKA

KEJKA je offline (nepripojený) KEJKA

audítor, účtovník, odborný poradca ...viac
k súhlasu.......... Ak by si ho na zmluve teraz uviedla, zasa budeš mať na tanieri, že je to len 1/8-na. A zasa by mal dôvod nerobiť. Prácu na dome, pri dome ohodnoť a manželovi ponúkni finančnú odmenu. V dobrom. A ked nebude robiť, tak tú fin.odmenu môže dostať niekto iný, brigádnik, sused....
Kvôli podielaniu sa na údržbe domu ešte nie je podstatné vlastníctvo.
0 0
karin65 karin65

karin65 je offline (nepripojený) karin65

Felícia Pozri príspevok
Uviesť alebo neuviesť manžela do darovace alebo kúpno-predajnej zmluvy, je moja nočná mora. Ešte som nič nepodnikla pretože nechcem na rodičov tlačiť, aby si nemysleli že ich už pochovávam. Iba to chcem mať naporiadku, pretože ešte mám dvoch bratov. Nerada by som dopadla tak že by som ich musela vyplácať, pretože keď sme predávali rodičovský dom, bratia boli z neho vyplatený ale ja nie, pretože som išla bývať do novopostaveného domu spolu s rodičmi. Na tomto dome sa podielam od začiatku všetky financie, ktoré boli navyše išli do domu. Menili sa okná, prerábali sme kúrenie, oprava strechy atď. Teraz ale chcem vysvetliť prečo by som uviedla aj môjho muža do zmluvy. Takže v tej prvej není uvedený a stále počúvam ako ho máme za sprostého, a tam nič robiť nebude, však to jeho není a pod. Tak som si myslela že keď ho uvediem do zmluvy teraz, že sa to aspoň trochu zlepší, pretože ja sa cítim previnile. Nemyslím si, že mňa sa to týkať nebude, pretože môj manžel si ma váži asi tak, že keby som ostala na vozíku tak by bol prvý, ktorý by ma s tým vozíkom pustil zo schodov. Neplánujem sa rozviesť nemám na to žalúdok, ale ani neviem či to urážanie a ponižovanie vydržím do konca života. Práve preto vôbec neviem čo mám urobiť. Radila som sa aj so synom. Skutočne neviem.
Ja myslím, ze nic nie je zlé na tom, že rodičia darujú majetok svojmu dieťaťu, je to ich rozhodnutie a netreba do toho zaťahovať tretiu osobu. Rozhodne sa priklanam k verzii nezatahovat manzela do zmluvy, a prikladam vlastnu negativnu zivotnu skusenost.
0 0
robovi robovi

robovi je offline (nepripojený) robovi

Ak mas byt uvedena ako vlastnicka nehnutelnosti len ty, do uvahy pripada len darovacia zmluva, pretoze pred zakonom vystupujete spolu s manzelom ako jednotny celok manzelia xy. To znamena, ze ak by si zvysnu cast domu, ktoru vlastnia este tvoji rodicia, chcela odkupit, tak jedine do BSM spolu s manzelom. Z toho vyplyva, ze by ste potom dom vlastnili v pomere 3/4 ty a 1/4 vy ako manzelia spolu a nerozdielne v bezpodielovom spoluvlastnictve manzelov.
0 0
Felícia Felícia

Felícia je offline (nepripojený) Felícia

Myslím si že všetci máte pravdu. Som rozhodnutá, neuvediem ho do zmluvy. Za jeho správanie si to nezaslúži a ja si musím vytĺcť z hlavy, že sa mám cítiť previnilo. Dakujem za rady, veľmi to človeku pomôže!
0 0
Felícia Felícia

Felícia je offline (nepripojený) Felícia

robovi Pozri príspevok
Ak mas byt uvedena ako vlastnicka nehnutelnosti len ty, do uvahy pripada len darovacia zmluva, pretoze pred zakonom vystupujete spolu s manzelom ako jednotny celok manzelia xy. To znamena, ze ak by si zvysnu cast domu, ktoru vlastnia este tvoji rodicia, chcela odkupit, tak jedine do BSM spolu s manzelom. Z toho vyplyva, ze by ste potom dom vlastnili v pomere 3/4 ty a 1/4 vy ako manzelia spolu a nerozdielne v bezpodielovom spoluvlastnictve manzelov.
Teraz mi je to už jasné. Díky.
0 0
mariro mariro

mariro je offline (nepripojený) mariro

Rozhodla si sa spravne.Neuvadzaj ho do zmluvy.Drzim palce.
0 0
Barbara Barbara

Barbara je offline (nepripojený) Barbara

no niekedy fakt nevijem gdo som ...viac
Felícia Pozri príspevok
Myslím si že všetci máte pravdu. Som rozhodnutá, neuvediem ho do zmluvy. Za jeho správanie si to nezaslúži a ja si musím vytĺcť z hlavy, že sa mám cítiť previnilo. Dakujem za rady, veľmi to človeku pomôže!

nechápem prečo by si sa mala cítiť previnilo? vtedy by si sa mohla cítiť previnilo, keby ste postavili spoločný dom a ty by si chcela, aby si na LV figurovala len ty. Nemaj výčitky svedomia a hlavne sa nenechaj od neho vydierať a ovplyvňovať peknými rečičkami. lebo to od neho bude len divadielko, aby si ho uviedla do LV !!!!!!!!! a potom vše by sa vrátilo do starých kolají, lebo už bude mať istotu, že niečo mu patrí z toho domu a potom by ti hovoril, že však je to aj jeho....... a v horšom prípade by sa tomu možno aj smial, že prišiel k podielu tak ľahko......
Hovoríš, že by si to ani nezaslúžil, tak o čo ide? tu neide o to či si to zaslúží, alebo nie, ide o to že nato jednoducho nemá nárok ani právo, lebo to patrí iba Tebe od tvojích rodičov. On do toho nemá čo kafrať, lebo sa to jeho netýka.
0 0
robovi robovi

robovi je offline (nepripojený) robovi

Barbara Pozri príspevok
nechápem prečo by si sa mala cítiť previnilo? vtedy by si sa mohla cítiť previnilo, keby ste postavili spoločný dom a ty by si chcela, aby si na LV figurovala len ty. Nemaj výčitky svedomia a hlavne sa nenechaj od neho vydierať a ovplyvňovať peknými rečičkami. lebo to od neho bude len divadielko, aby si ho uviedla do LV !!!!!!!!! a potom vše by sa vrátilo do starých kolají, lebo už bude mať istotu, že niečo mu patrí z toho domu a potom by ti hovoril, že však je to aj jeho....... a v horšom prípade by sa tomu možno aj smial, že prišiel k podielu tak ľahko......
Hovoríš, že by si to ani nezaslúžil, tak o čo ide? tu neide o to či si to zaslúží, alebo nie, ide o to že nato jednoducho nemá nárok ani právo, lebo to patrí iba Tebe od tvojích rodičov. On do toho nemá čo kafrať, lebo sa to jeho netýka.
S tymto by som si dovolil nesuhlasit, pretoze dom okrem toho, ze sa postavil, treba aj udrziavat. a to stoji peniaze. a ked byva tvoj manzel v tom dome, pravdepodobne aj z jeho prijmu idu naklady na opravu a udrzbu domu. aspon si myslim. takze ma iste moralne pravo na to, aby bol nejakym sposobom zainteresovany. Ale to uz je mimo, ktoru si povodne zadala.
0 0
Načítať ďalšie

Sleduj porady, ktoré by vás mohli zaujímať