Zavrieť

Porady

Červotoče v dreve

Zdravím vospolok,

potrebujem poradiť ohľadom bambusového nábytku a jeho škodcom.

Bambus je síce druh trávy, ale používa sa ako drevo, a taktiež ako drevo - ako som zistila, môže byť napadnuté červotočom.
Mohla by som písať román o tom ako k tomu došlo, ale nebude to nič riešiť, tak radšej k veci:
dočítala som sa na internete ako sa už o napadnuté kusy nábytku postarať - rozobrať a vykúpať vo vani v roztoku proti takýmto škodcom.
Podobný roztok som u nás našla iba jeden, ale čo je horšie, môj nábytok je nerozoberateľný, a predavačka ma upozornila, že sa to robí - ak chcem použiť silný koncentrát -niekde vonku. Balkón je maličký, a vyniesť tie obrovské ťažké kusy bambusu počas bývania je fakt problém. Dva týždne dovolenky kvôli tomu nikto brať nebude, multikáru nevlastním.
Aj keby som to však robila za behu v byte pri dobrom vetraní, je úplne jasné, že nenájdem všetky dierky, keby som to takým spôsobom chcela ošetriť z vnútra, a nalakovaný bambus z vonku bude asi ťažko sať. Navyše som počula, že úspešné je bojovať proti červotočom iba v marci a apríli, keď larvy vylezú a nakazia sa tým namoreným drevom a podochnú. Čakať do budúceho roku tiež asi nebude najvhodnejšie riešenie, keď iba za pol roka vidím ako tie dierky na jednom kresle pribúdajú, a na iných kusoch už začínajú.
Takýto nábytok mám v celom byte, je teda viac ako nutné niečo s tým urýchlene urobiť.

Budem veľmi vďačná Vám stolárom, reštaurátorom, domácim kutilom a iným zainteresovaným, ak mi tu napíšete všetky názory, rady a postrehy čo robiť v takomto komplikovanom prípade.

Ďakujem.

PS: blikajúci otáznik je v tomto prípade opodstatnený, nakoľko sa obávam, že sa mi to zažerie aj do parkiet.

+ odpísali mi z dvoch chemických závodov - nevedia mi pomôcť, lebo tie ich nátery a roztoky, a v podstate aj ten, čo dostať u nás, slúžia na drevá európskych typov, a nie na lesklé povrchy ako je bambus - nebude to absorbovať tekutinu - drevo sa nenamorí.
Naposledy upravil poloha69 : 15.05.08 at 13:44 Dôvod: pridanie informácie
Pravidlá a tipy
  • Každý móže napísať len 1 odpoveď. Neskor mozete svoju odpoveď vylepšiť.
  • Odpoveď má priniesť riešenie na otázku, vyvarujte sa hodnotenia otázky.
  • Odpoveď má byť viac o faktoch ako o názoroch.
Dalšie pravidla a tipy
    Ak potrebujete v otázke niečo upresniť, najskôr sa spýtajte na podrobnosti.
    Koncept slúži na uloženie rozpracovanej odpovede, koncept sa zobrazuje len Vám, až kým ho nezverejníte.
    Ak máte podobnú otázku, založte Novú otázku alebo Súvisiacu otázku.
    ❤ Buďte priateľskí ❤
    Sme súčasťou jednej komunity, ktorá si chce vzájomne pomáhať, rozdieľnosť je vítaná ak neubližuje!

    Porady, ktoré by vás mohli zaujímať

    Prihláste sa a sledujte len tie Porady, ktoré Vás zaujímajú.