Zavrieť

Porady

výber peňazí spoločníkom

Milí poradcovia, poprosím o jednu radu:
Ak majiteľ firmy, ktorý je jediným spoločníkom firmy, zároveň konateľom i zamestnancom tej istej firmy vyberie peniaze z bankového účtu a nezdokladuje mi, kam tie peniaze dal, môžem urobiť nasledovný zápis 355/221? A následne keď peniaze napr. o týždeň alebo i neskôr prinesie, tak urobím 211/355? A budú sa aj nejakým spôsobom zdaňovať?
A zasa opačný prípad: Keď firma momentálne nemá dosť finančných prostriedkov, a on donesie peniaze - ako to bude s účtovaním a so zdanením? Ďakujem vopred za všetky rady.
Pravidlá a tipy
  • Každý móže napísať len 1 odpoveď. Neskor mozete svoju odpoveď vylepšiť.
  • Odpoveď má priniesť riešenie na otázku, vyvarujte sa hodnotenia otázky.
  • Odpoveď má byť viac o faktoch ako o názoroch.
Dalšie pravidla a tipy
    Ak potrebujete v otázke niečo upresniť, najskôr sa spýtajte na podrobnosti.
    Koncept slúži na uloženie rozpracovanej odpovede, koncept sa zobrazuje len Vám, až kým ho nezverejníte.
    Ak máte podobnú otázku, založte Novú otázku alebo Súvisiacu otázku.
    ❤ Buďte priateľskí ❤
    Sme súčasťou jednej komunity, ktorá si chce vzájomne pomáhať, rozdieľnosť je vítaná ak neubližuje!
    Usporiadať podľa času

    Katty je offline (nepripojený) Katty

    Katty
    Áno, môžeš použiť toto účtovanie a budeš evidovať pohľadávku voči spoločníkovi, ktorú by však raz mal vrátiť. V prípade, keď do firmy vkladá peniaze, tak to účtujem ako záväzok na 365. Tieto pohľadávky ani záväzky voči spoločníkom nijako nepodliehajú zdaneniu. V účtovníctve ich budeš evidovať do času kým ich nevyrovná.

    janaGT je offline (nepripojený) janaGT

    janaGT
    Katty
    Áno, môžeš použiť toto účtovanie a budeš evidovať pohľadávku voči spoločníkovi, ktorú by však raz mal vrátiť. V prípade, keď do firmy vkladá peniaze, tak to účtujem ako záväzok na 365. Tieto pohľadávky ani záväzky voči spoločníkom nijako nepodliehajú zdaneniu. V účtovníctve ich budeš evidovať do času kým ich nevyrovná.
    Vďaka za radu, už som si myslela, že mi nikto neodpovie. S účtovaním som si bola viacmenej istá, ale nevedela som to zdanenie. A nevieš mi náhodou povedať aj konkrétny paragraf ?

    viktoria je offline (nepripojený) viktoria

    viktoria
    V prípade krátkodobej pôžičky zo strany spoločníka vypracujem zmluvu o bezúročnej pôžičke na základe občianského zákonníka. To isté je možné aplikovať aj v opačnom prípade.

    Katty je offline (nepripojený) Katty

    Katty
    Janka ono to necháp, že je to príjem alebo výdaj spoločnosti, ktorý v nej ostane a musí sa zdaniť. Sú to akokeby krátkodobé pôžičky alebo dotácie spoločníkom, ktoré si berie alebo dáva a keďže je to jeho firma a jeho majetok tak si nebude nárokovať úroky ani nič podobné.

    janaGT je offline (nepripojený) janaGT

    janaGT
    Katty
    Janka ono to necháp, že je to príjem alebo výdaj spoločnosti, ktorý v nej ostane a musí sa zdaniť. Sú to akokeby krátkodobé pôžičky alebo dotácie spoločníkom, ktoré si berie alebo dáva a keďže je to jeho firma a jeho majetok tak si nebude nárokovať úroky ani nič podobné.
    Teraz som to už pochopila. Ďakujem za jasnú odpoveď.

    vladan je offline (nepripojený) vladan

    žena, a ešte raz ŽENA!!! (aj keď môj nick o tom nevypovedá) ...viac vladan
    myslím, že slovko krátkodobé - je do 1 roka. To len taká poznámka. Pekný deň

    M3G je offline (nepripojený) M3G

    M3G
    Inak sa posudzujú dlhodobé pôžičky konateľa, ktoré si vyberie z peňazí firmy a nechce ich vrátiť, keď má firma finančné problémy = sprenevera

    tiki je offline (nepripojený) tiki

    tiki
    a dal by sa tento spôsob aplikovať aj na priebežne vyberanie zisku z sro??

    ide o to ako vybarť časť zisku z sro ešte počas roka - potom po zdanení a pri rozdelovaní zisku by sa ta pohľadávka zrušila

    je možné to tak robiť??

    ondrejvla je offline (nepripojený) ondrejvla

    Podstatné, že zatiaľ to viem... Ale zajtra už možno bude inak. ...viac ondrejvla
    Ja by som navrhovala v prípade, že hotovosť v pokladnici nie je vysoká to zaúčtovať ako dotáciu pokladnice cez účet 261/A/221/A.
    Vari nie je sro-čka, ktorej majiteľ (spoločník) si nevyberá z podnikateľského účtu! Ja som sa s takou doteraz nestretla, každý je presvedčený, že sú to jeho peniaze ( čo v podstate aj sú, ale uložené v podnikaní), teda že aj má právo s nimi nakladať ako so svojimi ale súkromnými.

    Kristina27 je offline (nepripojený) Kristina27

    Kristina27
    V pokladni má sro vyše 200 tis. korún, účtovne, v skutočnosti nie. Čo s nimi? Všetky záväzky voči spoločníkovi sú uhradené, účet 365, podiel na zisku nebude, pretože všetok zisk po prídelení do RF pôjde na krytie straty min. rokov. Môže ostať v pokladni k 31.12.2005 taká veľká hotovosť?

    Marianna01 je offline (nepripojený) Marianna01

    Marianna01
    Výška pokladničnej hotovosti nie je ohraničená. Súhlasím so Ondrejvla - ja účtujem tiež dotáciu pokladne. Mne sa zas bežne stáva, že majiteľ resp. konateľ nakúpi kadečo, čo chce použiť vo firme, ale peniažky na to účtovne nemá. Takže ak vyberá z účtu, príde mi to vhod - môžem pokryť tieto výdaje z pokladne.

    Kristina27 je offline (nepripojený) Kristina27

    Kristina27
    Ak nechcem mať v pokladni vyše 200 tis. korún, ktoré si aj tak konateľ a spoločník zobral, môžem to zaúčtovať ako poskytnutie bezúročnej krátkododbej pôžičky spoločníkovi v hotovosti 355xx/211xx a v budúcnosti prijatú splátku pôžičky od spoločníka 211xx/355xx?

    Tweety je offline (nepripojený) Tweety

    Tweety
    Kristina27
    Ak nechcem mať v pokladni vyše 200 tis. korún, ktoré si aj tak konateľ a spoločník zobral, môžem to zaúčtovať ako poskytnutie bezúročnej krátkododbej pôžičky spoločníkovi v hotovosti 355xx/211xx a v budúcnosti prijatú splátku pôžičky od spoločníka 211xx/355xx?
    Vypíšeš pokladničný doklad na uvedenú sumu, on Ti podpíše prevzatie a je to OK, žiadne manko v pokladni nehrozí. Naúčtuješ to tak ako si uviedla.

    Tweety je offline (nepripojený) Tweety

    Tweety
    Kristina27
    Ďakujem za potvrdenie, dúfam, že nemusím spisovať nejakú zmluvu o pôžičke.
    Nemusíš na krátkodobú.

    Porady, ktoré by vás mohli zaujímať

    Prihláste sa a sledujte len tie Porady, ktoré Vás zaujímajú.