Zavrieť

Porady

Tabuľka na výpočet odvodov do SP

V prílohe prikladám tabuľku na výpočet odvodov pre klientov. Zohľadňujem príjem pre povinné platenie do SP, zniženie VZ o zaplatené poistné a sledujem, či FO je starobný dôchodca ( ano = 1, nie = 0 ). Nesledujem ale skupinu SZČO s prijmom podľa osobitného predpisu. Ostatné udaje ako preddavky na daň a ZP dopĺňam samostatne. Poprosim dobré duše, ktoré majú trochu času, keby sa na ňu pozreli, odsimulovali par príkladov a na pripadné pripomienky a chyby ma upozornili aby som mohla opraviť.

Ďakujem


Ak bude tabuľka v poriadku - užívajte.
Naposledy upravil Zoretka : 27.05.08 at 07:35
Pravidlá a tipy
  • Každý móže napísať len 1 odpoveď. Neskor mozete svoju odpoveď vylepšiť.
  • Odpoveď má priniesť riešenie na otázku, vyvarujte sa hodnotenia otázky.
  • Odpoveď má byť viac o faktoch ako o názoroch.
Dalšie pravidla a tipy
    Ak potrebujete v otázke niečo upresniť, najskôr sa spýtajte na podrobnosti.
    Koncept slúži na uloženie rozpracovanej odpovede, koncept sa zobrazuje len Vám, až kým ho nezverejníte.
    Ak máte podobnú otázku, založte Novú otázku alebo Súvisiacu otázku.
    ❤ Buďte priateľskí ❤
    Sme súčasťou jednej komunity, ktorá si chce vzájomne pomáhať, rozdieľnosť je vítaná ak neubližuje!
    Usporiadať podľa času

    Muška je offline (nepripojený) Muška

    Muška
    Zoretka, tak podarilo sa mi to otvoriť, len teraz zasa neviem čo sa vlastne pýtaš. Zadanie je o výpočte SP, tak Ti v prílohe prikladám tabuľku od "ekopo", perfektne počíta aj pri uplatnení "12000" /ak má nárok.

    P.S.
    V tabuľke máš "plné" mená....neviem či je to vhodné, aby si ich každý prečítal

    Zoretka je offline (nepripojený) Zoretka

    Zoretka
    Uz je to bez mien. Túto tabuľku zároveň používam do hromadnej korešpondecie - tak mi na tom záleží. Ale s tou reklamou by sa mohlo niečo urobiť.

    Evita M je offline (nepripojený) Evita M

    Evita M
    Skúšala som porovnať výpočet s kalkulačkou na stránke soc.poisťovne a tam mi vyšla iná čiastka , neviete prečo ?
    Chcela som vypočítať preddavok na platbu do sociálnej poisťovne od 1.7.2008 pre SZČO a zamestnanca súčasne , pričom zamestnanec má 15.000,- brutto mesačne a SZČO za rok 2007 základ 2,8 mil. A vyšlo mi : odvod v kalkulačke soc.p. cca 24.500,- sk mesačne, a v tejto tabuľke 22.800,- Sk. Tak teraz neviem, ktorý je správne :-/.

    Katija je offline (nepripojený) Katija

    Katija
    Evita M Pozri príspevok
    Skúšala som porovnať výpočet s kalkulačkou na stránke soc.poisťovne a tam mi vyšla iná čiastka , neviete prečo ?
    Chcela som vypočítať preddavok na platbu do sociálnej poisťovne od 1.7.2008 pre SZČO a zamestnanca súčasne , pričom zamestnanec má 15.000,- brutto mesačne a SZČO za rok 2007 základ 2,8 mil. A vyšlo mi : odvod v kalkulačke soc.p. cca 24.500,- sk mesačne, a v tejto tabuľke 22.800,- Sk. Tak teraz neviem, ktorý je správne :-/.
    Kaľkulačka na stránke SP nezohľadňuje súbeh zamestnanec+SZČO. Vymeriavacíe základy povinne poistenej SZČO si musíš upraviť podľa § 138 ods. 19 zákona 461/2003 Z.z.

    jess je offline (nepripojený) jess

    žienka jess
    Ráta sa do základu dane na odvody SZČO do SP aj príjem z prenájmu nehnuteľnosti ? Pretože do ZP nie.

    Katija je offline (nepripojený) Katija

    Katija
    jess Pozri príspevok
    Ráta sa do základu dane na odvody SZČO do SP aj príjem z prenájmu nehnuteľnosti ? Pretože do ZP nie.
    Neráta.

    jess je offline (nepripojený) jess

    žienka jess
    Lenže, v r.02 Výpisu z DP FO mám príjmy a výdavky zo živnosti, do r. 09 vpíšem príjmy a výdavky z prenájmu nehnuteľnosti. Čiastkový základ dane z príjmov podľa §6 je údaj v riadku 10 z aktuálneho výpisu z daňového priznania a vlastne tento údaj je aj vrátane príjmov z prenájmu.

    Z toho mi vychádza , že odvody do SP sa platia aj z príjmov z prenájmu nehnuteľnosti podľa §6, odst.3. Odvody do ZP sú od týchto príjmov oslobodené.

    Tak, ako je to teda ?
    Naposledy upravil jess : 24.06.08 at 12:17

    Katija je offline (nepripojený) Katija

    Katija
    jess Pozri príspevok
    Lenže, v r.02 Výpisu z DP FO mám príjmy a výdavky zo živnosti, do r. 09 vpíšem príjmy a výdavky z prenájmu nehnuteľnosti. Čiastkový základ dane z príjmov podľa §6 je údaj v riadku 10 z aktuálneho výpisu z daňového priznania a vlastne tento údaj je aj vrátane príjmov z prenájmu.

    Z toho mi vychádza , že odvody do SP sa platia aj z príjmov z prenájmu nehnuteľnosti podľa §6, odst.3. Odvody do ZP sú od týchto príjmov oslobodené.

    Tak, ako je to teda ?
    Áno vo výpise z DP uvádzaš všetky príjmy, výdaje a celý dańový základ podľa § 6. Ale to ešte neznamená, že celý základ dane podľa § 6 vstupuje do VZ pre SP. Je tomu tak preto, že nie všetky príjmy podľa § 6 zákona 595/2003 Z.z. sú definované ako príjmy SZČO podľa zákona 461/2003 Z.z.
    Keďže si predplatiteľka DRAKA prečítaj si síce už starší, ale stále aktuálny príspevok o tom tu. http://www.porada.sk/t36057-prenajom-a-odvody.html

    waitinka7 je offline (nepripojený) waitinka7

    waitinka7
    Ja sa chcem opýtať, prečo pri výpočte odvodov do SP sa základ dane najprv vydelí dvoma a následne 12-timi mesiacmi a z toho sa počíta. Ďakujem.

    ekopo je offline (nepripojený) ekopo

    JA ekopo
    pretože podľa § 138 ods.6 je vymeriavací základ povinne nemocensky poistenej a povinne dôchodkovo poistenej samostatne zárobkovo činnej osoby je polovica pomernej časti základu dane z príjmov fyzických osôb dosiahnutých vykonávaním podnikania a inej samostatnej zárobkovej činnosti. Pomerná časť základu dane je časť pripadajúca na jeden kalendárny mesiac výkonu podnikania a inej samostatnej zárobkovej činnosti. Suma vymeriavacieho základu sa zníži o výšku príspevkov zaplatených samostatne zárobkovo činnou osobou na jej doplnkové dôchodkové sporenie, životné poistenie a účelové sporenie v úhrne najviac v sume nezdaniteľnej časti základu dane podľa osobitného predpisu pripadajúcej na jeden kalendárny mesiac. Pri nedodržaní podmienok ustanovených osobitným predpisom, alebo ak životné poistenie zanikne z dôvodov ustanovených osobitným predpisom sa suma vymeriavacieho základu zvýši o sumu príspevkov na doplnkové dôchodkové sporenie, platieb poistného na životné poistenie a platieb účelového sporenia zaplatenú podľa osobitného predpisu pripadajúcu na jeden kalendárny mesiac.

    Zoltán Kovács je offline (nepripojený) Zoltán Kovács

    človek, príliš dôverčivý, a niekedy aj idealista, ktorý verí v dobro človeka ...viac Zoltán Kovács
    waitinka7 Pozri príspevok
    Ja sa chcem opýtať, prečo pri výpočte odvodov do SP sa základ dane najprv vydelí dvoma a následne 12-timi mesiacmi a z toho sa počíta. Ďakujem.
    Pre toto:

    ZÁKON 461/2003 Z.z. z 30. októbra 2003 o sociálnom poistení v platnom znení

    § 138
    Vymeriavací základ


    (6) Vymeriavací základ povinne nemocensky poistenej a povinne dôchodkovo poistenej samostatne zárobkovo činnej osoby je polovica pomernej časti základu dane z príjmov fyzických osôb dosiahnutých vykonávaním podnikania a inej samostatnej zárobkovej činnosti. Pomerná časť základu dane je časť pripadajúca na jeden kalendárny mesiac výkonu podnikania a inej samostatnej zárobkovej činnosti. Suma vymeriavacieho základu sa zníži o výšku príspevkov zaplatených samostatne zárobkovo činnou osobou na jej doplnkové dôchodkové sporenie, životné poistenie a účelové sporenie v úhrne najviac v sume nezdaniteľnej časti základu dane podľa osobitného predpisu78a) pripadajúcej na jeden kalendárny mesiac. Pri nedodržaní podmienok ustanovených osobitným predpisom, 78b) alebo ak životné poistenie zanikne z dôvodov ustanovených osobitným predpisom78c) sa suma vymeriavacieho základu zvýši o sumu príspevkov na doplnkové dôchodkové sporenie, platieb poistného na životné poistenie a platieb účelového sporenia zaplatenú podľa osobitného predpisu78d) pripadajúcu na jeden kalendárny mesiac.

    Evita M je offline (nepripojený) Evita M

    Evita M
    Ďakujem za odpoveď,a ak môžem, ešte sa chcem spýtať, či je nejaká maximálna čiastka odvodu do soc.poisťovne..., lebo mne vychádza, že by mal ako SZČO platit cez 24.000,- mesačne. Je to dosť ... a keď ešte musí platiť ako zamestnanec ... ? :-/

    ZuzanaP je offline (nepripojený) ZuzanaP

    :-D ZuzanaP
    Evita M Pozri príspevok
    Ďakujem za odpoveď,a ak môžem, ešte sa chcem spýtať, či je nejaká maximálna čiastka odvodu do soc.poisťovne..., lebo mne vychádza, že by mal ako SZČO platit cez 24.000,- mesačne. Je to dosť ... a keď ešte musí platiť ako zamestnanec ... ? :-/
    Existuje maximálny VZ. Pozri napr. http://www.socpoist.sk/tabulka-plate...uara-2008/924s?

    Keď odovzdávate výpis na SP, tak by vám mali povedať výšku poistného, ktoré je potrebné platiť od 01.07.2008.

    Evita M je offline (nepripojený) Evita M

    Evita M
    Ďakujem všetkým šikulkám na tejto stránke. Veľmi pomáhajú nám - ,, málo zbehlým,, :-).

    Porady, ktoré by vás mohli zaujímať

    Prihláste sa a sledujte len tie Porady, ktoré Vás zaujímajú.