Zavrieť

Porady

Zaúčtovanie odpočtu DPH pri registrácii

Prosim Vás o radu pri tom mojom probleme:

Ako novoregistrovany platca DPH v minulom roku sme si uplatnili odpocet DPH zo zásob. Ja som to vsak zabudla oductovat z uctu 343 a neznizila som si obst.cenu zasob. Zle som si totiz precitala zakon a odpočet DPH pri registracii som zaradila do pripocitatelnych poloziek v daňovom priznani. V podstate mi to nezmeni daňový základ, len mám veľký zostatok na účte 343. Prisla som na to až dnes. Môžem túto DPH odúčtovať v roku 2005 z 343 tým, že znížim obst. cenu tovaru na 132 (343/132) alebo mám podávať opravné výkazy za rok 2004?
Pravidlá a tipy
  • Každý móže napísať len 1 odpoveď. Neskor mozete svoju odpoveď vylepšiť.
  • Odpoveď má priniesť riešenie na otázku, vyvarujte sa hodnotenia otázky.
  • Odpoveď má byť viac o faktoch ako o názoroch.
Dalšie pravidla a tipy
    Ak potrebujete v otázke niečo upresniť, najskôr sa spýtajte na podrobnosti.
    Koncept slúži na uloženie rozpracovanej odpovede, koncept sa zobrazuje len Vám, až kým ho nezverejníte.
    Ak máte podobnú otázku, založte Novú otázku alebo Súvisiacu otázku.
    ❤ Buďte priateľskí ❤
    Sme súčasťou jednej komunity, ktorá si chce vzájomne pomáhať, rozdieľnosť je vítaná ak neubližuje!
    Usporiadať podľa času

    soske je offline (nepripojený) soske

    soske
    Ahoj Jarka!!

    Ja by som asi urobila opravne danove, aj tak sa HV nezmeni, len Suvaha a VzS, a mas to v pohode a v poriadku a nic sa nedeje, len trosku casu clovek strati, no budes v klude spavat!

    Janiča je offline (nepripojený) Janiča

    Janiča
    Prosím o radu k zaúčtovaniu odpočtu DPH pri registrácii.
    Dlhodobý hmotný majetok mi je jasný. Zaúčtujem 343/022.
    Ale čo s odpočtom DPH z drobného majetku a zo zásob materiálu a tovaru, ktoré boli pri nákupe účtované priamo do spotreby? Cenigová uvádza iba predkontáciu 343/01., 02.,04., 1.. Ale to sa, podľa mňa, netýka zásob účtovaných do spotreby. Ako by ste to zúčtovali, aby sedel zostatok na účte 343???

    Nesúvisí spôsob zúčtovania odpočtu DPH s nasledujúcimi paragrafmi Z o DzP?

    (3) Do základu dane podľa odseku 1 sa nezahŕňa
    d) daň z pridanej hodnoty vzťahujúca sa na hmotný majetok a nehmotný majetok,
    1. na ktorú si platiteľ dane z pridanej hodnoty6) uplatnil nárok na odpočet pri registrácii podľa osobitného predpisu, pričom o daň z pridanej hodnoty6) je daňovník povinný znížiť vstupnú cenu hmotného majetku a nehmotného majetku,
    2. ktorú je platiteľ dane z pridanej hodnoty povinný odviesť pri zrušení registrácie podľa osobitného predpisu, 6) o ktorú upraví vstupnú cenu hmotného majetku a nehmotného majetku,

    20) Súčasťou základu dane je aj daň z pridanej hodnoty,
    a) na ktorú si platiteľ dane z pridanej hodnoty uplatnil nárok na odpočítanie pri registrácii podľa osobitného predpisu6) s výnimkou podľa odseku 3 písm. d),

    Ďakujem za radu, lebo nikde na porade som o tom nič nenašla a hľadám už od rána.

    Janiča je offline (nepripojený) Janiča

    Janiča
    Neporadí nikto, kto robil odpočet DPH pri registrácii z drobného majetku a zásob tovaru a materiálu účtovaných pri nákupe do spotreby?

    Rozalka je offline (nepripojený) Rozalka

    Spoluvlastníčka "Prvého nitrianskeho medveďária" ...viac Rozalka
    Janiča Pozri príspevok
    Neporadí nikto, kto robil odpočet DPH pri registrácii z drobného majetku a zásob tovaru a materiálu účtovaných pri nákupe do spotreby?
    Zo zásob, ktoré boli spotrebované, nie je možné uplatniť DPH. Iba z toho, čo sa nachádza podľa inventarizácie v deň pred registráciou na sklade (343/112,132)

    Janiča je offline (nepripojený) Janiča

    Janiča
    Zásoby neboli spotrebované, boli v deň pred registráciou na sklade a zinventarizované, ale boli účtované spôsobom B, čiže do spotreby.

    JAJA11 je offline (nepripojený) JAJA11

    JAJA11
    Janiča Pozri príspevok
    Zásoby neboli spotrebované, boli v deň pred registráciou na sklade a zinventarizované, ale boli účtované spôsobom B, čiže do spotreby.
    Bolo by dobré spraviť ku dňu registrácie inventúru a z týchto zásob si môžete uplatniť odpočet DPH.

    Marianna01 je offline (nepripojený) Marianna01

    Marianna01
    Janiča Pozri príspevok
    Neporadí nikto, kto robil odpočet DPH pri registrácii z drobného majetku a zásob tovaru a materiálu účtovaných pri nákupe do spotreby?
    To znamená, že boli spotrebované... čo sa týka drobného majetku. Zo zásob si uplatníte odpočet na základe inventarizácie, rovnako z IM, alebo z dlhodobého majetku, ktorého OC bola nižšia ako 30tis, ale účt. jednotka sa rozhodla (v smernici), že ju bude považovať za dlhodobú vzhľadom na dobu použiteľnosti dlhšiu, ako 1 rok, zaradí ju medzi IM a bude odpisovať. To znamená, že nebol účtovaný do spotreby.

    Janiča je offline (nepripojený) Janiča

    Janiča
    Nejako si nerozumieme. Vo vypracovaných otázkach k DPH som našla príspevok od Ing. Acsovej, ktorý prikladám:


    Re: Uplatnenie práva na odpočítanie dane pri registrácii podľa § 55
    ________________________________________
    Zhrnutie:

    Právo na odpočítanie dane je možné uplatniť v prvom zdaňovacom období platiteľa a to na riadku 21 daňového priznania nasledovne:

    - zo zásob vo výške obsiahnutej v ich obstarávacej cene (stav zásob účtovná jednotka a daňový subjekt preukazuje operatívnou evidenciou a inventúrou),
    - z krátkodobého majetku vo výške obsiahnutej v jeho obstaravácej cene ak bol nadobudnutý v roku registrácie platiteľa,
    - z majetku odpisovaného v súlade so zákonom o daniach z príjmov vo výške viažúcej sa k jeho zostatkovej cene (okrem výnimiek podľa § 49 napr. osobný automobil s príslušenstvom ak je platiteľ jeho konečným užívateľom),
    - zo služieb vo výške obsiahnutej v ich cene ak sa tieto viažu k hnuteľnému a nehnuteľnému majetku a sú súčasťou jeho obstarávacej ceny ako výdavky súvisiace s obstaraním majetku,
    - a na doplnenie podľa môjho názoru aj z drobného dlhodobého majetku a to vo výške, ktorá nebola premietnutá do daňových výdavkov v rokoch predchádzajúcich registrácii, čiže zo zostatkovej ceny k 31.12. roka predchádzajúceho registrácii platiteľa.

    Drobným dlhodobým majetkom pre účely tohto príspevku rozumieme majetok účtovaný v podvojnom účtovníctve na účtoch účtovej triedy 0, u ktorého sa opotrebenie premieta do nákladov cez odpisy na účte 551.
    ________________________________________
    Naposledy upravil Jana Acsová : 24-04-06 at 05:55 PM.

    Moja otázka znie, ako zaúčtujeme odpočet DPH pri registrácií z jednotlivých položiek podľa príspevku Ing. Acsovej pri účtovaní zásob spôsobom B? Odpisovaný majetok je jasný (343/022). Ale ako zásoby a krátkodobý majetok? (343/501???) Takú súvzťažnosť neuvádza ani Ing. Cenigová. Poradí, prosím, niekto?

    bea je offline (nepripojený) bea

    bea
    Ja by som účtovala 343/501, resp. ak neúčtuješ na 5-kové účty na stranu Dal, tak mínusom na MD 501.

    Janiča je offline (nepripojený) Janiča

    Janiča
    Logicky to aj mne tak vychádza, ale podobnú predkontáciu k odpočtu DPH pri registrácii som v odbornej literatúre nenašla. Vďaka za názor. Možno nám ho ešte niekto potvrdí alebo vyvráti.

    Janiča je offline (nepripojený) Janiča

    Janiča
    Súhlasím, ale nechápem, prečo takáto predkontácia, ak je správna, nie je spomenutá v príručke od Ing. Cenigovej.

    Zoltán Kovács je offline (nepripojený) Zoltán Kovács

    človek, príliš dôverčivý, a niekedy aj idealista, ktorý verí v dobro človeka ...viac Zoltán Kovács
    Janiča Pozri príspevok
    Súhlasím, ale nechápem, prečo takáto predkontácia, ak je správna, nie je spomenutá v príručke od Ing. Cenigovej.
    Predkontácia 343/501, alebo 501/343 s mínusom je správna, ak ide o DPH pri registrácii. Ak si uplatníš tak treba znížiť náklady o tú položku, nakoľko v období neplatiteľa dph bola účtovaná ako náklad.
    Sme firma registrovaná na DPH v CZK . Faktúru rozúčtovávam:

    518/321
    343.CZK/321
    *alebo
    311/601
    311/343.CZK
    *vrátenie DPH
    221/343.CZK
    a tady mi vznikne KR alebo KS/563,663/
    Mám to správne?

    V minulom roku sme si žiadali vrátiť české DPH/ neboli sme ešte registrovaný / a všetky náklady som mala zaúčtované:
    501./211
    395/211

    Viete mi niekto prosím poradiť, ako to mám správne účtovať, aby to bolo správne aj na Slovensku a aby som mala prehľad aj o českej DPH???

    Porady, ktoré by vás mohli zaujímať

    Prihláste sa a sledujte len tie Porady, ktoré Vás zaujímajú.