Zavrieť

Porady

Alianz-poistne plnenie pri autonehode

Ivva Ivva

Ivva je offline (nepripojený) Ivva

Zdravim Vas poradaci, prosim o radu.Dnes poobede sa nam stala dopravna nehoda, ja som nebola na vine. Dotycny, co nehodu sposobil ma zakonnu poistku v Alianz a moja otazka znie: akym sposobom poistovna preplaca skodu ci na ohliadke vycislia skodu peniaze nam vyplatia a my si to dame opravit kde chceme alebo to musime dat do servisu ktory posle poistovni fakturu a ta ju uhradi. Este upresnim, ze mame feliciu 97 rocnik, znicena prava predna strana,naraznik,rozbite celne sklo.Popripade ako dosiahnut aby sme auto mali opravene a nemuseli uz nic doplacat.Dakujem za kazdu cennu radu ci odpoved.
Naposledy upravil Dav : 09.08.11 at 20:39
Usporiadat
stanleyzv stanleyzv

stanleyzv je offline (nepripojený) stanleyzv

Dobry den,

vraciam sa k tejto teme pricom sa aj mne stala nehoda, na cervenej do mna vrazilo auto, skodu neviem odhadnut aka bude, podla autorizovaneho servisu to bude totalka, videl to prijimaci technik, nakolko vraj cena prace v servise prekroci trhovu cenu, podla neatorizovaneho sa to v pohode bude dat na stolici opravit pricom praca bude na 1000 eur plus dieli, takze tak 2500 eur, obavam sa totalky, nakolko mi ostava v podstate pojazdny kus auta, nakolko to bolo napalene do zadu, je to poposuvane, ked mi odrataju zvysky obavam sa ze mi to nevinde ani na tu pracu.

ak je tu este clovek s menom preboha, potreboval by som od neho pomoct, neviem ci mam ist na rozpocet alebo ako sa dohodnut s poistovnou, v pondelok to maju prist obhliadnut, najradsej by som bol keby som im dolozil odhad od znalca, preto sa chcem spytat ci poskytujete este tieto sluzby.

Auto je Volvo S60, rocnik 12/2002, pred 4 mesiacmi bolo montovane legalne LPG, mam dat poistovakovy fakturu od tohto LPG, nakolko to zvysilo hodnotu auta, cena montaze plus dalsie poplatky bola cca 1500 eur, netusim aka je jeho realna trhova hodnota, ma servisnu knizku a poctive km, servisnu historiu overitelnu vo volve, na internete zacinaju na 5000 eur bez LPG, starsie s vyssim poctom km a nizsou vybavou. Viem poskytnut zatial aspon fotky na ako taky hruby odhat, do pondelka sa musim pripravit na obhliadkara, nech niesom uplne mimo, aby vedel ze ma nemaju ostikat o vela prachov.

Dakujem za odpoved
0 0
preboha preboha

preboha je offline (nepripojený) preboha

stanleyzv Pozri príspevok
Dobry den,

vraciam sa k tejto teme pricom sa aj mne stala nehoda, na cervenej do mna vrazilo auto, skodu neviem odhadnut aka bude, podla autorizovaneho servisu to bude totalka, videl to prijimaci technik, nakolko vraj cena prace v servise prekroci trhovu cenu, podla neatorizovaneho sa to v pohode bude dat na stolici opravit pricom praca bude na 1000 eur plus dieli, takze tak 2500 eur, obavam sa totalky, nakolko mi ostava v podstate pojazdny kus auta, nakolko to bolo napalene do zadu, je to poposuvane, ked mi odrataju zvysky obavam sa ze mi to nevinde ani na tu pracu.

ak je tu este clovek s menom preboha, potreboval by som od neho pomoct, neviem ci mam ist na rozpocet alebo ako sa dohodnut s poistovnou, v pondelok to maju prist obhliadnut, najradsej by som bol keby som im dolozil odhad od znalca, preto sa chcem spytat ci poskytujete este tieto sluzby.

Auto je Volvo S60, rocnik 12/2002, pred 4 mesiacmi bolo montovane legalne LPG, mam dat poistovakovy fakturu od tohto LPG, nakolko to zvysilo hodnotu auta, cena montaze plus dalsie poplatky bola cca 1500 eur, netusim aka je jeho realna trhova hodnota, ma servisnu knizku a poctive km, servisnu historiu overitelnu vo volve, na internete zacinaju na 5000 eur bez LPG, starsie s vyssim poctom km a nizsou vybavou. Viem poskytnut zatial aspon fotky na ako taky hruby odhat, do pondelka sa musim pripravit na obhliadkara, nech niesom uplne mimo, aby vedel ze ma nemaju ostikat o vela prachov.

Dakujem za odpoved
ak ešte neprebehla obhliadka technikom poisťovne nepodpisujte zápis - nemusíte podpisovať, čomu nerozumiete, poslal som Vám tel. kontakt
0 0
Frise Frise

Frise je offline (nepripojený) Frise

cleverik Pozri príspevok
Mam vsak aj ja iny problem, s ktorym potrebujem helpnut.. pred tyzdnom som havarovala a som poskodena. Obhliadkou bolo auto posudene ako totalna skoda, co znamena, ze sa neodporuca opravit, bo naklady na opravu by prevysili celkovu hodnotu auta, za ktoru sa teraz na trhu predava. Ja som ho kupila pred rokom a predbezne som sa informovala kolko mi vychadza poistne plnenie (cize to, co by som mala od poistovne dostat). Ta ciastka je asi polovica z ceny auta, ktoru som zan zaplatila pre rokom. Ako mam postupovat? Mozem si tu zvysnu sumu "vymahat" od dotycnej, ktora mi ju sposobila na zaklade kupno predajnej zmluvy? (Okrem toho budem na PNke v dosledku tej havarie viac ako 2 tyzdne)

Dakujem
Mám podobný problém, ako tento a prosím o rady a pomoc tých, ktorí s tým majú skúsenosti a hlavne stojím o názor pána s prezývkou PREBOHA.
Takže, mali sme škaredú autonehodu po zrážke s lesným zvieraťom, pričom naše auto bolo úplne poškodené. Jedná sa o totálnu škodu, lebo prevyšuje hodnotu auta. Škoda bola spôsobená výhradne na vlastnom vozidle. Bola privolaná polícia, všetko zdokumentovali a ofotili, udalosť sme, samozrejme nahlásili aj poisťovni...


Prosím vás teda o rady ako máme ďalej postupovať pri uplatnení si nároku na náhradu škody od poisťovne. Na čo sa pripraviť a na čo si dať pozor? Technik na obhliadku vraku ešte nebol. Zatiaľ žiadali len zaslať potrebné ,,papiere". Poistenie máme PZP aj havarijné, vek vozidla je presne rok a pol, ako aj rok výroby – 2009, jazdný výkon – 59,00kW/5700min, počet najazdených kilometrov – okolo 8000 km, rozsah poškodenia - totálna škoda. Neviem, aké ďalšie informácie sú potrebné...a vlastne, vôbec neviem, čo mám robiť...


Každému ochotnému človeku vopred veľmi pekne ďakujem za pomoc
0 0
bubkoch bubkoch

bubkoch je offline (nepripojený) bubkoch

Frise Pozri príspevok
Mám podobný problém, ako tento a prosím o rady a pomoc tých, ktorí s tým majú skúsenosti a hlavne stojím o názor pána s prezývkou PREBOHA.
Takže, mali sme škaredú autonehodu po zrážke s lesným zvieraťom, pričom naše auto bolo úplne poškodené. Jedná sa o totálnu škodu, lebo prevyšuje hodnotu auta. Škoda bola spôsobená výhradne na vlastnom vozidle. Bola privolaná polícia, všetko zdokumentovali a ofotili, udalosť sme, samozrejme nahlásili aj poisťovni...


Prosím vás teda o rady ako máme ďalej postupovať pri uplatnení si nároku na náhradu škody od poisťovne. Na čo sa pripraviť a na čo si dať pozor? Technik na obhliadku vraku ešte nebol. Zatiaľ žiadali len zaslať potrebné ,,papiere". Poistenie máme PZP aj havarijné, vek vozidla je presne rok a pol, ako aj rok výroby – 2009, jazdný výkon – 59,00kW/5700min, počet najazdených kilometrov – okolo 8000 km, rozsah poškodenia - totálna škoda. Neviem, aké ďalšie informácie sú potrebné...a vlastne, vôbec neviem, čo mám robiť...


Každému ochotnému človeku vopred veľmi pekne ďakujem za pomoc
postup je jednoduchy, nahradu skody si budes uplatnovat zo svojho havarijneho poistenia ...
kedze ide o totalku, auto sa opravovat nebude, likvidator z poistovne auto nafoti, zadokumentuje poškodene casti, vypočíta vysku plnenia a posle ti spravu o likvidacii poistnej udalosti, ktora bude obsahovat polozky:

casova cena auta : A
spoluucast : B
dlzne poistne : C
hodnota pouzitelnych zvyskov : D
k výplate : A-B-C-D

ty neriesis nic okrem toho ako spenazit vrak, lebo D bude zrejme dost vysoke
- davaj pozor na vypocet A a D, lebo poistovne aj ked maju podrobne tabulky a metodiku, zvyknu A podhodnocovat a D nadhodnocovat

btw: ako vies ze skoda prevysuje hodnotu auta a ze pojde o totalku ked pri aute este nebol likvidator a nic nespocital ???
0 0
Frise Frise

Frise je offline (nepripojený) Frise

postup je jednoduchy, nahradu skody si budes uplatnovat zo svojho havarijneho poistenia ...
kedze ide o totalku, auto sa opravovat nebude, likvidator z poistovne auto nafoti, zadokumentuje poškodene casti, vypočíta vysku plnenia a posle ti spravu o likvidacii poistnej udalosti, ktora bude obsahovat polozky:

casova cena auta : A
spoluucast : B
dlzne poistne : C
hodnota pouzitelnych zvyskov : D
k výplate : A-B-C-D

ty neriesis nic okrem toho ako spenazit vrak, lebo D bude zrejme dost vysoke
- davaj pozor na vypocet A a D, lebo poistovne aj ked maju podrobne tabulky a metodiku, zvyknu A podhodnocovat a D nadhodnocovat

btw: ako vies ze skoda prevysuje hodnotu auta a ze pojde o totalku ked pri aute este nebol likvidator a nic nespocital ???
Ach jo, veď práve preto, že poisťovni nejde v prvom rade o nás, ale o jej zisky sa ju snažím predbehnúť a zistiť ako bude asi postupovať, aké približne budú jej odhady a uvažujeme o tom, že si na pomoc prizveme odborného znalca na objektívny posudok. Budem sa snažiť urobiť všetko preto, aby rodičia kvôli nezodpovednému bratovi neprišli o svoje peniaze

Ako viem, že ide o totalku? Pretože brat je automechanik a nešťastník videl, že z auta už nebude nič Pri nehode bol aj poliš, ktorý sa v tom vyzná a povedal, že určite ide o totálku. Tiež si to myslím, lebo auto je veľmi zničené tým kotúľaním sa dole kopcom a následným ,,pristátím" v priekope - poškodený motor, predok aj zadok total rozbitý, zlisovaná kapota... Neviem, či tam okrem kolies a sedadiel zostalo vôbec niečo celé... Pracovník poisťovne po opise škody po telefóne ,,zhodnotil" cenu vraku na okolo 1000,-EUR. Lenže, ešte príde technik a práve jeho ,,posudok", hoci je otázne, či objektívny, bude pre poisťovňu smerodajný, tak uvidíme. Inak, ponuky na kúpu vraku už máme, najvyššia je zatiaľ 500,- EUR

Ďakujem za ten vzorec výšky plnenia - to som nevedela, mala som len približné info, ako sa to vypočítava. I pri tej najhoršej variante mi vychádza, že minimálne polovicu ceny vozidla by sme mali dostať späť. Keď však vrak príliš nadhodnotia, tak im poviem, že nech si to teda od nás kúpia, keď si ho tak vysoko cenia a poistné plnenie sa hneď vyrovná Ale do smiechu mi veľmi nie je...

Tak ešte raz, díky moc Každá rada nám je teraz drahá, lebo s podobnou situáciou sa naša rodina ešte nikdy v živote nestretla.
0 0
preboha preboha

preboha je offline (nepripojený) preboha

radu ste už dostali, ja už iba tak na okraj - máte Forda?
0 0
garlic garlic

garlic je offline (nepripojený) garlic

Zdravim,
chcel by som sa poradit a ocenil by som odpoved od uzivatela "preboha".
Moja znama mala vlastnou vinou havarovala (na zamrznutej vozovke stupila prudsie na brzdu, dostala smyk a skoncila v plote susedovej zahrady). Auto je Renault Megane Combi 1.9 dTi, r.v. 1999, cca 170 tis. km. Je kupovane v r. 2007 cez uver od GE Money a havarijna poistka je v Komunalnej poistovni. Samozrejme podpoistene (na 200 tis. SK). Splatkovy kalendar konci v maji 2012. Momentalne je potrebne zaplatit este 1930 EUR. Splatka poistneho je cca 16,60 EUR mesacne.
Pri nehode bolo poskodene rameno, poloos a zliatinovy disk, (to su veci ktore robia vozidlo nepojazdne) a okrem toho odtrhnuty uchyt laveho reflektora a lakovanie celej lavej casti, plus predny a zadny naraznik - nie je to polamane ani pokrivane, len poskriabany lak od pletiva.
Likvidator napocital skodu na cca 2250 EUR, vseobecnu hodnotu vozidla stanovil na 2200 EUR, t.j. oznacil to za totalnu skodu. Hodnota zvyskov cca 700 EUR. GE Money by teda vyplatili 1500 EUR (len zrejme zabudol povedat ze tuto sumu este prenasobi koeficientom 200000:420000=0,47). Servis je ochotny auto opravit za menej ako 1500 EUR. Znama dokonca netrva na lakovani (podla odhadcu cca 1000 EUR), je rozvedena matka dvoch deti, auto potrebuje a skrabance su len kozmeticka vada ktora nevadi uzivaniu vozidla. Likvidator povedal, ze si ma podat ziadost o odsuhlasenie kalkulacie opravy v servise a ze sa uvidi, pricom on o tom dalej nerozhoduje.
Potreboval by som poradit najvhodnejsi postup v tomto pripade, kedze ona sa v tychto veciach vobec nevyzna a ja tiez nie som expert na poistne pripady, skor sa vyznam v tych technickych veciach. Nie som si isty ako bude postupovat GE Money (budu pozadovat poistne plnenie a aj havarovane vozidlo?). Nie je v pripade totalnej skody potrebne odhlasit vozidlo z evidencie na DI?
Vopred dakujem za rychlu odpoved!
0 0
preboha preboha

preboha je offline (nepripojený) preboha

nasledovné platí iba pre prípad, že majiteľka chce auto opravovať.
Vozidlo je možné opraviť v plnom rozsahu za 2300 EUR, ale aj za polovicu. O cene opravy rozhoduje:
- spôsob výberu dielov (značkový diel od renaultu za 400 EUR, alebo replika od iného výrobcu za 150 EUR). Pre auto vyrobené v r. 1999 je samozrejme zmysluplná lacnejšia varianta.
Cena práce v renaulte je dvojnásobná oproti cene bežného servisu. Poisťovňa nevie klientovi
"predpísať" servis, takže počítajú s najdrahšou alternatívou. Nič Vám nebráni požiadať bežný servis, aby Vám nakalkuloval predbežnú cenu opravy s neoriginálnych dielov. Slovo neoriginálny v tomto prípade neznamená druhoradý, nekvalitný, ale nový so zárukou a za dobrú cenu, pretože pred predajom koncovému zákazníkovi neprešiel cez štyri, ale len cez "dve ruky", takže na ňom nie sú nabalené 4 marže ale iba 2. Takáto kalkulácia servisu spôsobí, že poisťovňa nebude môcť vyabviť poistnú udalosť ako totálnu škodu. Ak sa takto rozhodnete, treba konať rýchlo, aby Vás poisťovňa " nepredbehla" a neuzavrela vec ešte skôr, ako servis spracuje kalkuláciu opravy. Pozn.: prasknutý úchyt na reflektore neznamená potrebu nového reflektora. Renault dodáva tzv. opravné sady, kde sa odlomený úchyt reflektoru iba vymení za nový - resp. sa prasknutý úchyt reflektora zvarí. Efekt pre klienta dosiahnutý iba týmto krokom - zníženie ceny opravy o 100 - 200 EUR. Ak technik poisťovne uviedol do zápisu výmenu reflektora, neznamená to, že servis reflektor MUSÍ vymeniť. Nemusí - od toho je servis, aby si zvolil spôsob opravy, ktorý považuje za primeraný. Takúto "ekonomickú" kalkuláciu opravy poisťovňa musí akceptovať, pretože jediná podmienka pre klienta zo zmluvy v tomto smere je aby neprekročil primerané ceny dielov a práce. Inak povedané lacnejšia oprava podľa zmluvy byť môže, drahšia ako v renaulte nie, čo horeuvedeným spôsobom dodržíte.
0 0
Stanislav 1975 Stanislav 1975

Stanislav 1975 je offline (nepripojený) Stanislav 1975

tatarida15 Pozri príspevok
Dobrý, chcela by som Vás požiadať o radu. Priateľ havaroval na motorke a dotycna, ktora sposobila nehodu ma poistku v Komunalnej poistovni. Kedze je priatel po nehode PN, tazko sa vzbavuje cokolvek...... Viete nam poradit ako postupovat, aby bola strata pre nas co najmensia??? motorka je Yamaha TDM900, rok 2007, a skoda??? predok je rozbitý úplne, pravdepodobne aj motor, odtrhnuta nadrz a kapotaž, ohnute vyfukove zvody a pravdepodobne aj ram.....
No nechcem ťa strašiť, ale z Komunálnej budeš veľmi ale veľmi ťažko ťahať peniaze...,oni neradi vyplácajú škody...-potrvá to mesiace, možno aj roky a aj tak priateľa poriadne zosekajú, dostane možno 30% škody...
0 0
Stanislav 1975 Stanislav 1975

Stanislav 1975 je offline (nepripojený) Stanislav 1975

tatarida15 Pozri príspevok
cize je zbytocna akakolvek snaha???

existuje tu este nejaka spravodlivost???

clovek ma co robit sam so sebou, aby sa dal dokopy, riesit veci s policiou, lekarmi, socialnou, zamestnavatelom a este sa snazit dostat spat aspon cast svojho majetku.....
Vieš, kamarát doplatil na to,že vinník je chamtavý a chcel platiť,čo najmenej- Komunálna pois. je takou poisťovnou pre blbých...
0 0
preboha preboha

preboha je offline (nepripojený) preboha

stanislav, obchodník poistovne by mal vedieť, čo je to etický kódex, obchodník allianzu aj naspamäť, a v prvom rade by ho mal rešpektovať....
0 0
Worgak Worgak

Worgak je offline (nepripojený) Worgak

Dobrý deň pán Preboha, som tu nový v utorok, som mal autonehodu pani na Mercedese mi nedala prednosť čiže som to do nej napálil, mám poškodený pravý predný blatník, nárazník, kufor, ľavý blatník ako tak ujde, posunutú prednú nápravu (nevyznám sa moc možno nevraveli nápravu ale nosníky alebo niečo také) čo sa týka motora nevypadá to že by tam bolo niečo poškodené ešte sme kufor neotvárali lebo sa nedá tak čakáme na odhadcu. - mám VW golf 4 r.v. 1999. bolo mi povedané že si pekne zacvakám zo svojho na čo momentálne nemám. Chcem sa opýtať aké mám možnosti aby ma to vyšlo čo najmenej alebo skoro nič.

Rád by som sa s Vami skontaktoval pán Preboha ale neviem ako

Vopred Ďakujem
Naposledy upravil Worgak : 10.06.11 at 09:29
0 0
preboha preboha

preboha je offline (nepripojený) preboha

pošlite mi foto auta na: kalkulacia1@gmail.com
0 0
Athulus Athulus

Athulus je offline (nepripojený) Athulus

Mám problém :pred týždňom som mal nehodu ktorú som nezavinil moja škoda je : ohnutá predná kapota , predný náraznik, rozbité svetlo, ohnutý lavý blatník , inak je vozidlo pojazdné vinník mal len PZP v Alianz.

Pri obhliadke mi bolo povedané ze to bude riešené pravdepodobne ako totálka .

Preto ma zaujíma či si po doručení peňazí od poistovne môžem dať vozidlo opraviť , alebo ho budem musieť dať vyradiť z evidencie (ked je to totálka)
Nehodu som este nemal tak si neviem rady . Aby som neporusil neaký zákon
Moje vozidlo : Kia Sephia , r.v 1996 , výkon 59 kw, 85000 km realnych, mam k autu citový vztah a nerad by som ho dával zlikvidovať
Za pomoc dakujem
Naposledy upravil Athulus : 11.07.11 at 14:15
0 0
preboha preboha

preboha je offline (nepripojený) preboha

Athulus Pozri príspevok
Mám problém :pred týždňom som mal nehodu ktorú som nezavinil moja škoda je : ohnutá predná kapota , predný náraznik, rozbité svetlo, ohnutý lavý blatník , inak je vozidlo pojazdné vinník mal len PZP v Alianz.

Pri obhliadke mi bolo povedané ze to bude riešené pravdepodobne ako totálka .

Preto ma zaujíma či si po doručení peňazí od poistovne môžem dať vozidlo opraviť , alebo ho budem musieť dať vyradiť z evidencie (ked je to totálka)
Nehodu som este nemal tak si neviem rady . Aby som neporusil neaký zákon
Moje vozidlo : Kia Sephia , r.v 1996 , výkon 59 kw, 85000 km realnych, mam k autu citový vztah a nerad by som ho dával zlikvidovať
Za pomoc dakujem
auto je Vaše, poisťovňa Vás iba odškodní, čo s autom urobíte je výhradne Vaše rozhodnutie, poisťovňa nemôže prikázať auto "zošrotovať"
0 0
alaya1 alaya1

alaya1 je offline (nepripojený) alaya1

Ja sa chcem opytat, za kolko dni je poistovna, v nasom pripade Alians-poistovna vinnika povinna od podania vsetkych dokladov k poistnej udalosti tuto udalost likvidovat?
my sme vsetko zaslali uz v juni, doteraz nemame este odpoved, ako a co. A neviem, co bude, lebo zaciatkom septembra uplynie premlcacia doba. Volala som s likvidatorkou, povedala, ze je tam vela papierov a lekarskych nalezov, ze to bude trvat dlhsie.

Ako dalej postupovat? taha sa to strasne dlho. ved nehoda bola v roku 2009.
0 0
220870 220870

220870 je offline (nepripojený) 220870

Remeselník,stavbár.
Mne plnili zhruba za 4 týždne od podania všetkých potrebných vecí.Ale či majú na to nejakú dobu neviem.Skôr by som vedel Alianz vychváliť do neba za rýchlosť a korektnosť.Možno to bolo tým že suma bola "len" 20 000 SKK.
0 0
alaya1 alaya1

alaya1 je offline (nepripojený) alaya1

Tak tu ide o dost vela penazi- trvale nasledky po nehode....asi preto, len sa bojim, aby sa to nepremlcalo.
0 0
preboha preboha

preboha je offline (nepripojený) preboha

alaya1 Pozri príspevok
Ja sa chcem opytat, za kolko dni je poistovna, v nasom pripade Alians-poistovna vinnika povinna od podania vsetkych dokladov k poistnej udalosti tuto udalost likvidovat?
my sme vsetko zaslali uz v juni, doteraz nemame este odpoved, ako a co. A neviem, co bude, lebo zaciatkom septembra uplynie premlcacia doba. Volala som s likvidatorkou, povedala, ze je tam vela papierov a lekarskych nalezov, ze to bude trvat dlhsie.

Ako dalej postupovat? taha sa to strasne dlho. ved nehoda bola v roku 2009.
nevolajte likvidátorovi, ale PÍŠTE (doporučený list)
0 0
P3tr4 P3tr4

P3tr4 je offline (nepripojený) P3tr4

Velmi ma zaujali Vase rady. Chcela by som sa poradit, nakolko dnes som nasla na parkovisku narazene moje auto, kt. mam na leasing s nastastie s vizitkou autora preliaceniny na prednych dverach auta. Auto je r.v. 2008. Je vhodne riesit tuto udalost cez moju havarijnu poistku, kt,, mam v Allianz alebo cez povinnu vinnika - Komunalna poistovna? Obvolala som si poistovnu, ale na call centre som sa dozvedela iba naucene frazy, ktore mi dotycna pani nevedela ani vysvetlit... Prosim o radu, nemam s tymto ziadne skusenosti, studujem na nete, ale neviem, ak by som si to riesila cez havarijnu, ci sa potom da vymahat spoluucast od povinej vinnika? Ako v tom figuruje leasingovka?
Dakujem za rady. P.
0 0
Načítať ďalšie

Sleduj porady, ktoré by vás mohli zaujímať