Zavrieť

Porady

Ukončenie PP

Zamestnanec písomne požiadal o ukončenie pracovného pomeru k určitému dňu. Mali by sme mu na to odpovedať, že mu PP skončí uplynutím dvojmesačnej výpovednej lehoty. O aký paragraf výpovede v tomto prípade pôjde, ak mu to takto písomne oznámime.
Usporiadat
mapope mapope

mapope je offline (nepripojený) mapope

velmi pekne dakujem
0 0
Lubica H Lubica H

Lubica H je offline (nepripojený) Lubica H

dobrý deň, potrebovala by som poradiť:
chceme rozviazať pracovný pomer so zamestnankyňou - je momentálne na RD a RD jej končí k 27.9.2008 - dohodou o skončení prac. pomeru (§ 60 ZP) z dôvodov organizačných zmien (predpokladáme, že zamestnankyňa bude súhlasiť). zamestnávateľ jej chce vyplatiť odstupné za 3 mesiace (zamestnankyňa je zamestnaná viac ako 5 rokov) - bude odstupné ako daňový náklad? v § 76 ZP som našla, že odstupné sa vypláca pri výpovedi danej zamestnávateľom. Kedy by najskôr mohla dostať zamestnankyňa výpoveď? až 28.9.2008? (predpokladám, že ak je teraz RD, je stále v ochrannnej lehote a ak by jej zamestnávateľ teraz dal výpoveď s výpovendou lehotou 3 mesiace a ukončením k 1.10.2008, nebolo by to porušenie ochrannej lehoty?)
Dúfam, že som uviedla všetky dôležité informácie. dopredu ďakujem za radu.
0 0
Tweety Tweety

Tweety je offline (nepripojený) Tweety

Lubica H Pozri príspevok
dobrý deň, potrebovala by som poradiť:
chceme rozviazať pracovný pomer so zamestnankyňou - je momentálne na RD a RD jej končí k 27.9.2008 - dohodou o skončení prac. pomeru (§ 60 ZP) z dôvodov organizačných zmien (predpokladáme, že zamestnankyňa bude súhlasiť). zamestnávateľ jej chce vyplatiť odstupné za 3 mesiace (zamestnankyňa je zamestnaná viac ako 5 rokov) - bude odstupné ako daňový náklad? v § 76 ZP som našla, že odstupné sa vypláca pri výpovedi danej zamestnávateľom. Kedy by najskôr mohla dostať zamestnankyňa výpoveď? až 28.9.2008? (predpokladám, že ak je teraz RD, je stále v ochrannnej lehote a ak by jej zamestnávateľ teraz dal výpoveď s výpovendou lehotou 3 mesiace a ukončením k 1.10.2008, nebolo by to porušenie ochrannej lehoty?)
Dúfam, že som uviedla všetky dôležité informácie. dopredu ďakujem za radu.
Výpoveď z organiz. dôvodov jej môžete dať 27.9.,( dátumom ukončenia RD) ak to je výpoveď podľa § 63 odst. l, písm. a, tak aj počas RD- neviem, či to je ten prípad.
Nárok na odstupné jej vzniká- je to daňovo uznaný náklad. VD je trojmesačná, ale ak dôjde k dohode, môže PP ukončiť aj skôr.
0 0
Lubica H Lubica H

Lubica H je offline (nepripojený) Lubica H

prevádzka sa nepremiestnila - zmenilo sa iba miesto (je to rozdiel cca 60km), kde sa vykonáva účtovníctvo (pani na RD je účtovníčka), a to momentálne vediem ja. Konateľ neuvažuje o ďalšej účtovníčke a preto chce dať pani výpoveď, resp. chce s ňou skončiť pracovný pomer (ona sa už aj sama informovala, či sa s ňou ráta po skončení RD, či si má hľadať nové miesto - tak je možné, že dohoda by sa s ňou uzavrela v termíne do skončenia RD vtedy, ak oznámi, že už má nové miesto).

ale znovu sa pýtam:
ak sa uzavrie dohoda o skončení prac. pomeru z organizačných zmien (ráta sa za to aj zmena miesta vedenia účtovníctva? lebo sídlo spoločnosti v OR, resp. prevádzky ostalo nezmenené) zo strany zamestnávateľa (za predpokladu, že s ňou zamestnankyňa písomne súhlasí) - môže byť vyplatenie odstupného daňovým nákladom?
0 0
jessica jessica

jessica je offline (nepripojený) jessica

neznášam keď neviem a nerozumiem... ...viac
Dobrý večer,
prosím o uistenie, pri pracovnom pomere dohodnutom na dobu určitú nevzniká zamestnancovi nárok na odstupné, však ?
Ďakujem
0 0
Tweety Tweety

Tweety je offline (nepripojený) Tweety

jessica Pozri príspevok
Dobrý večer,
prosím o uistenie, pri pracovnom pomere dohodnutom na dobu určitú nevzniká zamestnancovi nárok na odstupné, však ?
Ďakujem
Nie, nevzniká.
0 0
jessica jessica

jessica je offline (nepripojený) jessica

neznášam keď neviem a nerozumiem... ...viac
Tweety Pozri príspevok
Nie, nevzniká.
Dakujem krasne za rychlu odpoved.
Pekny vecer.
0 0
Lubica H Lubica H

Lubica H je offline (nepripojený) Lubica H

dobrý deň, ešte by som si potrebovala potvrdiť k tej mojej zamestnankyni, ktorá je momentálne na RD, RD končí 27.9.2008:

ak zamestnankyni odošle zamestnávateľ výpoveď podľa § 63 odst. 1 písm. a/ v mesiaci júl, výpovedná lehota začína plynúť od 1.8.2008, zamestnankyňa je u neho zamestnaná viac ako 5 rokov,t.j. výpovedná doba je 3 mesiace v trvaní od 1.8 - 31.10.08 (deň výpovede je 31.10. alebo až 1.11?), má nárok na odstupné (podľa mňa zmena miesta, kde sa vedie všetka firemná agenda spadá pod § 63 odst.1 písm. a/ ZP) v sume trojnásobku jej priemerného mesačného zárobku (rozhodujúce obdobie je 3Q/2008).

Čo v období od 27.9.2008 - 31.10.08? To jej patrí aj normálna mzda? Mala by síce nastúpiť, ale keď nebude súhlasiť s novým miestom výkonu práce (musela by dochádzať), čo s tým? Zamestnávateľ ju nechce ukrátiť, ale ani vyplácať mzdu za nič.

A ak by zamestnávateľ chcel dať zamestnankyni výpoveď podľa § 63 odst. 1 písm. b/ - keď RD končí 27.9.08, to jej má zamestnávateľ výpoveď odoslať v auguste, aby výpovedná doba začala plynúť od 1.9 (dĺžka výpovednej doby 1.9 - 30.11.08), alebo odoslať až v septembri a výpovedná lehota začne plynúť od 1.10 (dĺžka výpovednej doby 1.10-31.12.08)?
0 0
brčko brčko

brčko je offline (nepripojený) brčko

Lubica H Pozri príspevok
dobrý deň, ešte by som si potrebovala potvrdiť k tej mojej zamestnankyni, ktorá je momentálne na RD, RD končí 27.9.2008:

ak zamestnankyni odošle zamestnávateľ výpoveď podľa § 63 odst. 1 písm. a/ v mesiaci júl, výpovedná lehota začína plynúť od 1.8.2008, nejde o to kedy zamestnávatel výpoved odošle, ale o to, kedy ju doručí, teda kedy adresát prevezme, resp. odmietne prevziať alebo kedy sa odosielatelovi list vráti. Pozri § 38 ZP doručovanie + § 62 ods.2 plynutie VD zamestnankyňa je u neho zamestnaná viac ako 5 rokov,t.j. výpovedná doba je 3 mesiace pre dlžku VD nie je dôležité trvanie PP, ale odpracované roky §62 ods.2 ZP (rodič.dovolenka sa do odpracovaných rokov neráta § 144 ods.4 ZP), takže ak má odpracovaných aspon 5rokov, tak má 3mesačnú VD, inak 2-mesačnú (ak to nemáte inak dohodnuté v prac.zmluve) v trvaní od 1.8 - 31.10.08 (deň výpovede je 31.10. alebo až 1.11?), má nárok na odstupné nárok na odstupné má v prípade výpovede podla § 63 ods. 1 a) (ak napr. rušíte prevádzku) ale aj písm. b) (napr. ak je nadbytočná) Pred podaním výpovede by ste mali dodržať aj ods. 2 § 63 ZP (podľa mňa zmena miesta, kde sa vedie všetka firemná agenda spadá pod § 63 odst.1 písm. a/ ZP) v sume trojnásobku jej priemerného mesačného zárobku (rozhodujúce obdobie je 3Q/2008). ak trval jej PP aspon 5rokov, tak má nárok na 3-mesačné odstupné.

Čo v období od 27.9.2008 - 31.10.08? To jej patrí aj normálna mzda? Mala by síce nastúpiť, ale keď nebude súhlasiť s novým miestom výkonu práce (musela by dochádzať), čo s tým? Zamestnávateľ ju nechce ukrátiť, ale ani vyplácať mzdu za nič. ak v jej mieste výkonu práce podla prac.zmluvy nebude mať prácu a nebude chcieť dochádzať, tak to budú podla mna prekážky na strane zamestnávatela § 142 ods.3 ZP, ak ju nie je možné preradiť na základe § 55 ods.1 (čo však nepredpokladám). Ale snád by sa mohli dohodnúť napr. aj na práci doma.

A ak by zamestnávateľ chcel dať zamestnankyni výpoveď podľa § 63 odst. 1 písm. b/ - keď RD končí 27.9.08, to jej má zamestnávateľ výpoveď odoslať v auguste, aby výpovedná doba začala plynúť od 1.9 (dĺžka výpovednej doby 1.9 - 30.11.08) výpoved podla § 63 ods.1 písm.b jej počas rodič.dovolenky, teda do 27.9.08 nemôže dať, lebo je v ochrannej dobe (na § 63ods.1a sa ochr.doba nevzťahuje). Ak zamestnankyna prevezme výpoved v období od 28.9. do 30.9.08, tak jej VD začne plynúť od 1.10.08. Bolo by to najlepšie vyriešiť osobne., alebo odoslať až v septembri a výpovedná lehota začne plynúť od 1.10 (dĺžka výpovednej doby 1.10-31.12.08)?
Ešte rozmýšlam. MOžno by išlo poslať výpoved poštou začiatkom septembra a napísať, že jej dávate výpoved dnom 30.9.08, takže od 1.10.08 jej začne plynúť VD.??? Snád sa k tomuto niekto vyjadrí. Ja som tiež prevzala takúto výpoved s neskorším dátumom, aj ked nie počas ochrannej doby.
0 0
Lubica H Lubica H

Lubica H je offline (nepripojený) Lubica H

dobrý deň,
znovu sa hlásim a potrebovala by som vašu pomoc-radu.
zamestnankyňa podala písomne 29.9.2008 žiadosť o zrušenie prac. pomeru výpoveďou podľa §62, s tým, že pracovný pomer by bol ukončený k 30.11.2008. Zamestnávateľ s tým v liste zo dňa 20.10.2008 súhlasil. Na mne teraz ostáva napísať výpoveď, kde by bola uvedená výpovedná lehota 2 mesiace 1.10-30.11.2008. Ale mám pocit, že to nie je dobre. nemala som to mať napísané už pred 2 mesiacmi náhodou? teda k 1.10.2008?
0 0
Livia2 Livia2

Livia2 je offline (nepripojený) Livia2

Ty vôbec v tomto tvojom prípade nemusíš písať výpoveď, veď tú napísala zamestnankyňa tebe. Ale termín : žiadosť o zrušenie pracovného pomeru výpoveďou podľa § 62 - to je nezmysel. Mala ti dať výpoveď podľa § 67 Zákonníka práce. § 62 pojednáva len o dĺžke výpovednej lehoty. A s výpoveďou zamestnávateľ súhlasiť nemusí a žiadny jeho súhlas nie je potrebný. Pracovný pomer skončí uplynutím výpovednej doby.
Alebo keď s tým obidve strany súhlasíte, spíš len Dohodu o skončení pracovného pomeru ku dňu 30.11.2008.
Naposledy upravil Livia2 : 27.11.08 at 07:06
0 0
Lubica H Lubica H

Lubica H je offline (nepripojený) Lubica H

Livia2 Pozri príspevok
Ty vôbec v tomto tvojom prípade nemusíš písať výpoveď, veď tú napísala zamestnankyňa tebe. Ale termín : žiadosť o zrušenie pracovného pomeru výpoveďou podľa § 62 - to je nezmysel. Mala ti dať výpoveď podľa § 67 Zákonníka práce. § 62 pojednáva len o dĺžke výpovednej lehoty. A s výpoveďou zamestnávateľ súhlasiť nemusí a žiadny jeho súhlas nie je potrebný. Pracovný pomer skončí uplynutím výpovednej doby.
Alebo keď s tým obidve strany súhlasíte, spíš len Dohodu o skončení pracovného pomeru ku dňu 30.11.2008.
Zamestnávateľ to chce dať ako výpoveď na základe listu zamestnankyne (preto písomne súhlasil a ten § 62 je tam fakt uvedený), nie ako dohodu. to znamená, že ja nemusím nič písať? len zamestnankyňu k 30.11 odhlásim z poisťovní?
0 0
Tweety Tweety

Tweety je offline (nepripojený) Tweety

Lubica H Pozri príspevok
Zamestnávateľ to chce dať ako výpoveď na základe listu zamestnankyne (preto písomne súhlasil a ten § 62 je tam fakt uvedený), nie ako dohodu. to znamená, že ja nemusím nič písať? len zamestnankyňu k 30.11 odhlásim z poisťovní?
Pri podaní výpovede 29.9. začala plynúť 2- mesačná VD od 1.10.-a končí 30.11.08, k tomuto dátumu aj PP skončí. Je to deň, ktorým ju odhlásite z poisťovní.
0 0

Sleduj porady, ktoré by vás mohli zaujímať