Zavrieť

Porady

Zaokruhlovanie

Dobrý deň,
chcem sa opýtať, či sa MUSIA faktury zaokruhlovat na cele koruny, pripadne
na 50 halierniky????
Za odpoved dakujem
Usporiadat
123sivak 123sivak

123sivak je offline (nepripojený) 123sivak

smith Pozri príspevok
Ak sa nezaokruhlí na 50 halierov, ako v hotovosti uhradíš napr. 30 halierov?

Odsekneš y 50haliernika hodnotu 20 halierov.
0 0
seventeen seventeen

seventeen je offline (nepripojený) seventeen

Ako sa bude zaokrúhľovať DPH na faktúre ktorú vystavím po 1.1.2009? Tiež v prospech odberateľa nadol, alebo matematicky dľa generálneho zákona?
0 0
Rozalka Rozalka

Rozalka je offline (nepripojený) Rozalka

Spoluvlastníčka "Prvého nitrianskeho medveďária" ...viac
seventeen Pozri príspevok
Ako sa bude zaokrúhľovať DPH na faktúre ktorú vystavím po 1.1.2009? Tiež v prospech odberateľa nadol, alebo matematicky dľa generálneho zákona?
DPH na faktúre sa bude uvádzať na eurocenty - matematicky.
Zákon ... zo dňa 28.10.2008, ktorým sa menia a dopĺňajú zákony v pôsobnosti MF SR v súvislosti so zavedením meny euro v SR, čl. III. bod 8:

§ 26
Prepočet cudzej meny
a zaokrúhľovanie dane
(3) Daň vypočítaná pri dodaní tovaru, dodaní služby a nadobudnutí tovaru v tuzemsku z iného členského štátu sa zaokrúhľuje na desaťhaliere do 0,05 Sk smerom nadol a od 0,05 Sk najbližší eurocent do 0,005 eura nadol a od 0,005 eura vrátane smerom nahor.
(4) Daň vypočítaná pri dovoze tovaru sa zaokrúhľuje na celé koruny smerom najbližší eurocent do 0,005 eura nadol a od 0,005 eura vrátane nahor.

Zákon ešte nevyšiel v zbierke, ale bol schválený, jeho znenie je možné pozrieť ako ČPT 743na nrsr.sk


Mňa by teraz zaujímalo, ako sa budú môcť zaokrúhľovať faktúry v eurách, keď Zákon o cenách § 3, ods. 4:

Cena, ktorá sa platí v hotovosti a ktorú nemožno bez zvyšku rozčleniť na nominálnu hodnotu platných bankoviek a mincí, sa zaokrúhľuje tak, aby túto cenu bolo možné zaplatiť platnými bankovkami a mincami; celkový zvyšok nezaokrúhlenej ceny, ktorý je nižší ako polovica nominálnej hodnoty najnižšej platnej mince, sa zaokrúhľuje nadol a celkový zvyšok platby, ktorý sa rovná polovici alebo je vyšší ako polovica nominálnej hodnoty najnižšej platnej mince, sa zaokrúhľuje nahor. Ak je platená cena súčtom cien za viac kusov tohto istého tovaru alebo viac kusov rôznych tovarov, zaokrúhľuje sa takto až celková suma platenej ceny. Takéto zaokrúhľovanie ceny nie je porušením cenovej disciplíny podľa tohto zákona.

Asi to nebude zrovna férové, ak sa budú zaokrúhľovať na 10 centy, prípadne celé eurá. Ani jednu faktúru z EÚ vystavenú v eurách som nevidela zaokrúhlenú.
0 0
berry berry

berry je offline (nepripojený) berry

ja len tak by som chcela vyjadriť svoj názor, že ma zaráža princíp niektorých firiem čo sa týka zaokrúhľovania.
Jedna firma (ktorej pravidelne vystavujeme faktúry) mi nikdy nezaplatí hal. vyrovnanie(ak ho má ona zaplatiť). Teda vždy mi príde na účet suma ponížená o ten rozdiel
To naozaj niektoré firmy sa snažia zarobiť aj na tom?
Mne to vždy príde také smiešne, že ja si neoprávnene vyžiadam od nich nejakých 0,20 hal.
Ale keď je to opačné , teda ponížim faktúru o nejaké tie halieriky , tak vždy mi uhradia plnú sumu na faktúre.
0 0
marta bodonova marta bodonova

marta bodonova je offline (nepripojený) marta bodonova

Vie mi tu niekdo povedať, či na tlačive o registráciu DPH, mám sumu 48 213,77 € nejak zaokrúhliť.
Dakujem
0 0

Sleduj porady, ktoré by vás mohli zaujímať