Zavrieť

Porady

Zrušenie darovacej zmluvy

Dobrý deň ,v roku 2003 sestra prehovorila mamu, aby jej darovala 4 izb.byt v BA s tým ,že v bude mať vecne bremeno dožitia v tomto byte . Mama nám náhle zomrela začiatkom tohto roka . Ocko nám zomrel už v roku 1984.O darovacej zmluve sme sa dozvedeli, až po smrti našej mamky v roku 2008 . Nikde pred tým sme nemali žiadne väčšie nezhody medzi súrodencami. Sme traja súrodenci. Ja a brat v tomto byte nebývame, nakoľko máme svoje rodiny. Naša mamka ,by pred tým nechcela nikomu z nás ukrivdiť. Podľa mňa ani nevedela ako poškodí mňa a brata .Predmetom dedického konania v podstate nie je nič. Mamka mala len tento byt, ktorý darovala sestre. Momentálne sa k danej veci sestra stavia veľmi arogantne a to tak ,že byt dostala ona a mi nedostane z neho ani 1 Sk. S bratom sa cítime ukrivdený tým , čo spravila naša sestra a chceli by sme podať žalobu na zrušenie darovacej zmluvy pre znevýhodnenie dedičov s nadmerne nadhodnotením daru pre darovanú a po priechodnosti tento byt zaradiť do predmetu dedického konania .V podstate sestra dostala spomínaný byt a ja s bratom nič. Považujem to za nespravodlivé, všetci sme mali veľmi pekný vzťah s mamkou . Neviete mi poradiť či mám šancu uspieť v súdnom spore ? Prípadne poradiť nejakého dobrého advokáta na naše zastupovanie? Ďakujem . dovol1@post.sk
Usporiadat
hanelie hanelie

hanelie je offline (nepripojený) hanelie

sprievodca CR Rakúsko,
zrušenie darovacej zmluvy môže iniciovať výlučne darca -
0 0
Menej reklamy? Zaregistrujte sa! - Žiadne vyskakovacie reklamy!
Chobot Chobot

Chobot je teraz online Chobot

Galcik Pozri príspevok
Dobrý deň ,v roku 2003 sestra prehovorila mamu, aby jej darovala 4 izb.byt v BA s tým ,že v bude mať vecne bremeno dožitia v tomto byte . Mama nám náhle zomrela začiatkom tohto roka . Ocko nám zomrel už v roku 1984.O darovacej zmluve sme sa dozvedeli, až po smrti našej mamky v roku 2008 . Nikde pred tým sme nemali žiadne väčšie nezhody medzi súrodencami. Sme traja súrodenci. Ja a brat v tomto byte nebývame, nakoľko máme svoje rodiny. Naša mamka ,by pred tým nechcela nikomu z nás ukrivdiť. Podľa mňa ani nevedela ako poškodí mňa a brata .Predmetom dedického konania v podstate nie je nič. Mamka mala len tento byt, ktorý darovala sestre. Momentálne sa k danej veci sestra stavia veľmi arogantne a to tak ,že byt dostala ona a mi nedostane z neho ani 1 Sk. S bratom sa cítime ukrivdený tým , čo spravila naša sestra a chceli by sme podať žalobu na zrušenie darovacej zmluvy pre znevýhodnenie dedičov s nadmerne nadhodnotením daru pre darovanú a po priechodnosti tento byt zaradiť do predmetu dedického konania .V podstate sestra dostala spomínaný byt a ja s bratom nič. Považujem to za nespravodlivé, všetci sme mali veľmi pekný vzťah s mamkou . Neviete mi poradiť či mám šancu uspieť v súdnom spore ? Prípadne poradiť nejakého dobrého advokáta na naše zastupovanie? Ďakujem . dovol1@post.sk
Bohužiaľ byt bol darovaný za života darcu, preto z vašej strany nie je možné dať návrh na zrušenie darovacej zmluvy. To môže len samotný darca, ako už bolo spomenuté, a keďže ona už nežije, nemômžete napadnúť darovaciu zmluvu.

Jedine by ste mohli napadnúť platnosť darovacej zmluvy, keby ste našli nejaký dôvod, pre ktorý by mohla byť neplatná (sfalšovaný podpis, mama bola v čase podpisu nesvojprávna, k podpisu došlo pod fyzickým nátlakom,..), ale takéto tvrdenia treba riadne preukázať a doložiť.

Bohužiaľ vás sestra oklamala, nie je to síce útecha, ale takéto veci sa stávajú pomerne často.
Naposledy upravil Chobot : 05.06.08 at 09:10
0 0
hanelie hanelie

hanelie je offline (nepripojený) hanelie

sprievodca CR Rakúsko,
Jedine by ste mohli napadnúť platnosť darovacej zmluvy
v prípade, ak nebola spísaná a overená notárom, zrejme však toto nebude ten prípad, pretože inak by nemohol byť urobený vklad do katastra .........../ zisťovali ste na www.katasterportal.sk kto je teraz majiteľom bytu?
0 0
Petra Nová Petra Nová

Petra Nová je offline (nepripojený) Petra Nová

Môj názor je - škoda peňazí na advokáta. Ak mama darovala byt sestre a vyhradila si pre seba právo doživotného bývania v podobe zriadeného vecného bremena, dá sa usudzovať, že mama vedela čo robí, a aj z akého dôvodu to robí. Nakoniec z toho, čo si uviedla vyplýva, že mama v tom byte aj dožila, a aj to, že sa sestra o ňu starala, hádam aj vzorne. Asi sestra nemá také šťastie a nemá vlastnú rodinu, tak ako Ty a brat. Možno práve to si matka uvedomovala a chcela jej zabezpečiť, aby po jej smrti mala sestra v Bratislave kde bývať.
Ak darovanie a vecné bremeno prešlo katastrom, ktorý by mal skúmať, či vkladovaná zmluva netrpí vadami, asi niet veľmi čo namietať proti uzavretej darovacej zmluve. Ale v Bratislave je nadbytok advokátov, aj dobrých, ktorí sa s radosťou pustia do prípadného sporu.
0 0
Zoltán Kovács Zoltán Kovács

Zoltán Kovács je offline (nepripojený) Zoltán Kovács

človek, príliš dôverčivý, a niekedy aj idealista, ktorý verí v dobro človeka ...viac
Galcik Pozri príspevok
Dobrý deň ,v roku 2003 sestra prehovorila mamu, aby jej darovala 4 izb.byt v BA s tým ,že v bude mať vecne bremeno dožitia v tomto byte . Mama nám náhle zomrela začiatkom tohto roka . Ocko nám zomrel už v roku 1984.O darovacej zmluve sme sa dozvedeli, až po smrti našej mamky v roku 2008 . Nikde pred tým sme nemali žiadne väčšie nezhody medzi súrodencami. Sme traja súrodenci. Ja a brat v tomto byte nebývame, nakoľko máme svoje rodiny. Naša mamka ,by pred tým nechcela nikomu z nás ukrivdiť. Podľa mňa ani nevedela ako poškodí mňa a brata .Predmetom dedického konania v podstate nie je nič. Mamka mala len tento byt, ktorý darovala sestre. Momentálne sa k danej veci sestra stavia veľmi arogantne a to tak ,že byt dostala ona a mi nedostane z neho ani 1 Sk. S bratom sa cítime ukrivdený tým , čo spravila naša sestra a chceli by sme podať žalobu na zrušenie darovacej zmluvy pre znevýhodnenie dedičov s nadmerne nadhodnotením daru pre darovanú a po priechodnosti tento byt zaradiť do predmetu dedického konania .V podstate sestra dostala spomínaný byt a ja s bratom nič. Považujem to za nespravodlivé, všetci sme mali veľmi pekný vzťah s mamkou . Neviete mi poradiť či mám šancu uspieť v súdnom spore ? Prípadne poradiť nejakého dobrého advokáta na naše zastupovanie? Ďakujem . dovol1@post.sk
Píšeš, že otec zomrel v 1984. Po ňom ste určite mali tiež dedičské konanie. Vtedy nebol predmetom dedičského konania predmetný byt? Ak áno, potom mali by ste byť spoluvlastníkmi všetci.
0 0
hanelie hanelie

hanelie je offline (nepripojený) hanelie

sprievodca CR Rakúsko,
Píšeš, že otec zomrel v 1984. Po ňom ste určite mali tiež dedičské konanie. Vtedy nebol predmetom dedičského konania predmetný byt? Ak áno, potom mali by ste byť spoluvlastníkmi všetci.
je však celkom možné, že sa všetci zriekli dedičského podielu v prospech matky
0 0
Galcik Galcik

Galcik je offline (nepripojený) Galcik

V roku 1984 som mala 9 rokov. Predmetom dedičského konania predmetný byt nebol ,nakoľko byt bol podnikový a podníkové byty nepodliehali dedickému konaniu , odkúpil sa do OV až v roku 2002 .
Naposledy upravil Galcik : 05.06.08 at 12:35
0 0
hanelie hanelie

hanelie je offline (nepripojený) hanelie

sprievodca CR Rakúsko,
súhlasím s petrou
čisto hypoteticky - ak by vám sestra vyplatila podiely - čo by bolo s ňou? Kam by sa podela? Berte do úvahy aj to, že s vašou matkou trávila čas denno denne, bola jej oporou , vy máte svoje rodinky aj svoje bývanie - to, že sa momentálne správa arogantne je preto, že sa cíti ohrozená - máte v úmysle vziať jej "DOMOV"
0 0
Petra Nová Petra Nová

Petra Nová je offline (nepripojený) Petra Nová

Galcik Pozri príspevok
V roku 1984 som mala 9 rokov. Predmetom dedičského konania predmetný byt nebol ,nakoľko byt bol podnikový a podníkové byty nepodliehali dedickému konaniu , odkúpil sa do OV až v roku 2002 .
A ako treba tomu rozumieť, že sa kúpil ten byt do OV ?
0 0
Galcik Galcik

Galcik je offline (nepripojený) Galcik

V žiadnom prípade nemáme v úmysle jej vziať domov .Chceli sme s bratom len byť zapisaný na LV v spoluvlastníckom podiele 1/3 alebo naše podiely prepísať na naše maloleté deti.
0 0
Galcik Galcik

Galcik je offline (nepripojený) Galcik

Áno byt bol odkúpený do OV v roku 2002 a nasledne bol darovaný .
0 0
Petra Nová Petra Nová

Petra Nová je offline (nepripojený) Petra Nová

Galcik Pozri príspevok
Áno byt bol odkúpený do OV v roku 2002 a nasledne bol darovaný .
A nefinancovala ho náhodou sestra, keďže Ty si mala 17 rokov?
0 0
vieroslava vieroslava

vieroslava je offline (nepripojený) vieroslava

Galcik Pozri príspevok
V žiadnom prípade nemáme v úmysle jej vziať domov .Chceli sme s bratom len byť zapisaný na LV v spoluvlastníckom podiele 1/3 alebo naše podiely prepísať na naše maloleté deti.
Keď sa mama za svojho života rozhodla byt, ktorý bol jej výlučným vlastníctvom a teda mohla s ním nakladať podľa svojej výlučnej vôle, darovať iba jednému svojmu dieťaťu, asi mala na to svoje dôvody a vy by ste mali rešpektovať jej rozhodnutie.
O čo vám vlastne ide? Sestra predsa svoju časť zmluvy splnila, matku doopatrovala, matka dožila v byte, presne podľa zmluvy, tak na čo si vy vlastne nárokujete? Sestra tiež nevlastní podiely na vašich bytoch, tak prečo chcete byť vy v spoluvlastníctve na jej byte?
Chápem, že vy máte pocit, že ste o niečo finančne prišli, respektíve, že mama vás asi nepodelila rovnako, ale byt bol jej, výlučne jej a mohla s ním naozaj urobiť čo uznala za vhodné. Keby mama žila ešte 20 rokov, vaša sestra by mala povinnosť sa ešte ďalších 20 rokov o ňu postarať. Nie som si istá, či by ste si s ňou vymenili svoje životy. A ak je sestra slobodná, tak raz predsa budete po nej dediť len vy, súrodenci, alebo vaše deti.
Ak ste doteraz mali dobré vzťahy, prečo si ich teraz, keď už vaši rodičia nežijú, chcete pokaziť hádkami o majetok?
0 0
Galcik Galcik

Galcik je offline (nepripojený) Galcik

Sestra je mladšia ,byt si odkupila ešte mamka za zostatkovú sumu cca 9000 sk.
0 0
hanelie hanelie

hanelie je offline (nepripojený) hanelie

sprievodca CR Rakúsko,
všetci sme mali veľmi pekný vzťah s mamkou
čo myslíte, čo by si asi želala vaša mamička - nech vám srdce napovie
0 0
Petra Nová Petra Nová

Petra Nová je offline (nepripojený) Petra Nová

Vieš, môžeme si o tom veľa popísať, ale na tých pôvodných radách, že z toho asi veľa nebude, sa nič nemení.
0 0
Galcik Galcik

Galcik je offline (nepripojený) Galcik

Odpoveď na odpoveď : Sestra tiež nevlastní podiely na vašich bytoch, tak prečo chcete byť vy v spoluvlastníctve na jej byte?

Môj byt a byt môjho brata sme nadobudli počas našich manželstiev na hypotéku a vôbec ťa nechápem ,prečo by sestra mala vlastniť podiely na našich bytoch. Však nieje dedické konanie po nás ale po našej mamke.To že sa niekomu nechce chodiť do práce, ale len tak si vylihovať doma celé roky , neznamená podľa mňa ,že ma byť zvýhodnená nadmerným darom od mamky. Ja a môj brat s rodinou robíme od rána do večera, aby sme naše hypotéky nejako splatili. Mimochodom nám mamka zomrela mladá ako 60 ročná .Niektorý ľudia sú aj taký ,ktorý neurobia nič navyše a nepotrebujú si zadovážiť svoj byt.A jej byt by sme chceli mať v spoluvlastníctve len preto ,že nás porodila jedna mamka a starala sa o nás rovnako.
Naposledy upravil Galcik : 05.06.08 at 13:22
0 0
Petra Nová Petra Nová

Petra Nová je offline (nepripojený) Petra Nová

Takže sestra má 20 rokov, alebo menej ? No nezávidím jej financovať prevádzku štvorizbového bytu v Bratislave, keď je taká lenivá a dlhé roky nepracuje..
Naposledy upravil Petra Nová : 05.06.08 at 13:36 Dôvod: Doplnenie
0 0
vieroslava vieroslava

vieroslava je offline (nepripojený) vieroslava

Galcik Pozri príspevok
Odpoveď na odpoveď : Sestra tiež nevlastní podiely na vašich bytoch, tak prečo chcete byť vy v spoluvlastníctve na jej byte?

Môj byt a byt môjho brata sme nadobudli počas našich manželstiev na hypotéku a vôbec ťa nechápem ,prečo by sestra mala vlastniť podiely na našich bytoch. Však nieje dedické konanie po nás ale po našej mamke.To že sa niekomu nechce chodiť do práce, ale len tak si vylihovať doma celé roky , neznamená podľa mňa ,že ma byť zvýhodnená nadmerným darom od mamky. Ja a môj brat s rodinou robíme od rána do večera, aby sme naše hypotéky nejako splatili. Mimochodom nám mamka zomrela mladá ako 60 ročná .Niektorý ľudia sú aj taký ,ktorý neurobia nič navyše a nepotrebujú si zadovážiť svoj byt.A jej byt by sme chceli mať v spoluvlastníctve len preto ,že nás porodila jedna mamka a starala sa o nás rovnako.
No, nejako som si neuvedomila, že ste všetci takí mladí. Ale faktom je, že s tým už asi nič nenarobíte.
0 0
Galcik Galcik

Galcik je offline (nepripojený) Galcik

Má 31 rokov počas svojho života odpracovala cca 1-2 roky ,pre 3 rokmi šla na matersku ,začiatkom tochto roka sa musela zamestnať ,pravda že len na 4 hodiny .Ma ešte druha, aby som to upresnila .Takmer stále sa o ňu starala mamka a nie ona o ňu .
0 0
Načítať ďalšie

Sleduj porady, ktoré by vás mohli zaujímať