Zavrieť

Porady

SZČO+zamestnávateľ,platenie poistného 1.rok podnikania

Dobrý večer poraďáci! Potrebujem poradiť a nikde nemôžem nájsť odpoveď. Som začínajúca SZČO a nemusím prvý rok platiť poistné na sociálku. Ale neviem či to platí aj v prípade ak budem zároveň aj zamestnávatelom. Za zamestnanca musím platiť odvody a za seba nie?
Pravidlá a tipy
  • Každý móže napísať len 1 odpoveď. Neskor mozete svoju odpoveď vylepšiť.
  • Odpoveď má priniesť riešenie na otázku, vyvarujte sa hodnotenia otázky.
  • Odpoveď má byť viac o faktoch ako o názoroch.
Dalšie pravidla a tipy
    Ak potrebujete v otázke niečo upresniť, najskôr sa spýtajte na podrobnosti.
    Koncept slúži na uloženie rozpracovanej odpovede, koncept sa zobrazuje len Vám, až kým ho nezverejníte.
    Ak máte podobnú otázku, založte Novú otázku alebo Súvisiacu otázku.
    ❤ Buďte priateľskí ❤
    Sme súčasťou jednej komunity, ktorá si chce vzájomne pomáhať, rozdieľnosť je vítaná ak neubližuje!
    Usporiadať podľa času

    Muška je offline (nepripojený) Muška

    Muška
    odvody do SP začneš platiť až podľa Tvojho DP za r. 2008, t.j. od 1.7.2009....aj to len vtedy ak Tvoj obrat - "hrubý príjem" bude vyšší ako 12 x minimálna mzda platná pre rok 2009.

    Zoltán Kovács je offline (nepripojený) Zoltán Kovács

    človek, príliš dôverčivý, a niekedy aj idealista, ktorý verí v dobro človeka ...viac Zoltán Kovács
    Muška Pozri príspevok
    odvody do SP začneš platiť až podľa Tvojho DP za r. 2008, t.j. od 1.7.2009....aj to len vtedy ak Tvoj obrat - "hrubý príjem" bude vyšší ako 12 x minimálna mzda platná pre rok 2009.
    Muška nie náhodou 12x min.mzda za rok 2008?

    Zoltán Kovács je offline (nepripojený) Zoltán Kovács

    človek, príliš dôverčivý, a niekedy aj idealista, ktorý verí v dobro človeka ...viac Zoltán Kovács
    Muška Pozri príspevok
    nie ...správne je rok 2009.
    Niečo som asi prespal. Ak szčo, ktorý začal podnikať v r. 2007, tak pre potreby platenia odvodov do SP skúmam či neprekročil príjem 12x8100, čo bolo (?) minimálnou mzdou za r. 2007. Alebo nie? .............

    Nie. Asi ja som už prispatý. V r. 2007 min.mzda bola do 10/2007 len 7.600,-. Jasné Muška máš pravdu. Ďakujem. Donutila si ma rozmýšlať (čo v poslednej dobe ide trošku ťažšie).

    Muška je offline (nepripojený) Muška

    Muška
    Zolko,
    aby som bola presná .....pri povinnosti prihlásenia sa skúma vlastne 12 x MM, ktorá bude platiť k tomu 1.7.2009, ale keďže je predpoklad, že sa bude MM meniť vždy k 1.1.....tak som dala iba rok

    Zoltán Kovács je offline (nepripojený) Zoltán Kovács

    človek, príliš dôverčivý, a niekedy aj idealista, ktorý verí v dobro človeka ...viac Zoltán Kovács
    Muška Pozri príspevok
    Zolko,
    aby som bola presná .....pri povinnosti prihlásenia sa skúma vlastne 12 x MM, ktorá bude platiť k tomu 1.7.2009, ale keďže je predpoklad, že sa bude MM meniť vždy k 1.1.....tak som dala iba rok

    Jasné, veď menil sa zákon. A zmena MM už nebude k 01.10. ale k 1.1. Ešte raz vďaka.

    Muška je offline (nepripojený) Muška

    Muška
    smith Pozri príspevok
    Jasné, veď menil sa zákon. A zmena MM už nebude k 01.10. ale k 1.1. Ešte raz vďaka.
    Zoli,
    v tomto sa nemenil zákon , už dlho platí, že sa sleduje 12x MM , ktorá platí k 1.7. daného roka,....to si len niektoré SZČO mylne prepočítavali 9xMM a 3xMM platná rok pred, čo nebolo správne.

    Zoltán Kovács je offline (nepripojený) Zoltán Kovács

    človek, príliš dôverčivý, a niekedy aj idealista, ktorý verí v dobro človeka ...viac Zoltán Kovács
    Muška Pozri príspevok
    Zoli,
    v tomto sa nemenil zákon , už dlho platí, že sa sleduje 12x MM , ktorá platí k 1.7. daného roka,....to si len niektoré SZČO mylne prepočítavali 9xMM a 3xMM platná rok pred, čo nebolo správne.
    Muši, máš pravdu. Idem si plesnú. Zolo konečne sa preber. Víkend už je dávno za nami.

    A urobil som poriadný mrník. A nie len tu ale aj tu:

    http://www.porada.sk/t80083-p47-4-su...ko-porady.html od príspevku č. 461. (úplne inak som to pochopil, ako sa malo).

    Muška je offline (nepripojený) Muška

    Muška
    smith Pozri príspevok
    A nie len tu ale aj tu:

    http://www.porada.sk/t80083-p47-4-su...ko-porady.html od príspevku č. 461. (úplne inak som to pochopil, ako sa malo).
    ...ja som myslela, že si robíš srandu /akože "vážne"/

    Vidíš Zoli, mal si ísť radšej s nami do Hungárie....bolo fakt super

    vaneta je offline (nepripojený) vaneta

    vaneta
    Som začínajúca SZCO. Predtým som bol zamestnancom. Čo mi poradíte, platiť si dobrovoľne sociálne poistenie alebo sa na to vykašľať.
    Som v 2 pilieri. Aké to bude mať pre mňa výhody/nevýhody? Ak si budem platiť NP z minima, akú výšku dostanem pri prípadnej prácenschopnosti.
    Z akej výšky sa mi bude počítať PN (podľa minulého roku ked som bol ešte zamestnanec alebo podľa toho ako si platím teraz dobrovolne z minima?).

    Porady, ktoré by vás mohli zaujímať

    Prihláste sa a sledujte len tie Porady, ktoré Vás zaujímajú.