Zavrieť

Porady

zapach v izbe -> drevene dosky (dyle)

Dobry den,
mame starsi poschodovy dom. Aktulane riesim problem so 'zapachom' v izbe (pracovna). Pod tou izbou, je pivnica, ktora ma 2 mury uplne v zemi - to sposobuje to, ze ta pivnica je dost vlhka. Najblizsie planutjem tam urobit nejake lepsie vetranie (urobit na tom mure ktory nie je kompletne v zemi vacsie okno). Cize v dosledku toho ze ta pivnica je vlhka tak sa domnievam,ze ta vlhkost 'presakuje' do izby ktora je nad nou (pracovna - tam kde citit ten zapach => zapach je mozno silne slovo, ale kazdopadne je to tazky vzduch, ktory ani po niekolkodnovom vetrani nejde vyvetrat). Ta izba ma drevenu podlahu - tzv. dyle. Skusal som vybrat aspon jednu drevenu dosku, aby som zistil, ci tie dosky zo spodu nehniju a to sposobuje ten zapach. Dosky ale vyzeraju byt uplne zdrave, bez najmensieho naznaku ze by zacinali hnit. Tak som skusal na inych miestach v tej izbe navrtat zopar dier do tych dosak, aby som zistil, ci ten zapach nie je nahodou z tej skvary/hliny, ktora je pod tymi doskami. Po navrtani dier som nebol o nic mudrejsi, lebo extra silny zapach z tych malych dier po vrtani nebolo citit. Cize je dost mozne ze ten zapach ide z tej skvary/hliny ktora je pod doskami a vychadza zo spar, ktore su medzi doskami. A teraz je otazka ako riesit to, aby som zabranil prenikaniu toho zapachu na povrh. Chceli sme najprv vyhodit tie drevene dosky spolu s tou skvarou a dat tam nejaku izolaciu a beton. K takemu rieseniu sa priklanam ako k poslednemu - nie z dovodu, ze by to bolo zle riesenie, ale preto ze haldam jednoduchsiu cestu. Napadlo ma, ci nebude schodna cesta, ked na strop v pivnici dam izolaciu + nejaku foliu (neviem aku - paropriepustnu? alebo... ) a hore do izby by som dal (prilepil/pribil) tiez nejaku foliu - to by mi zabezpecilo to, ze cez tie skary medzi doskami by mi neunikal ten smradik. Neviem ale nakolko rozmyslam spravne.. ci sa mi tam nebude hromadit vlhkost. Prosim poradte nejake riesenie, ktore by mi v tomto pomohlo a nemusel by som vyhadzovat tie dosky a davat tam beton.

vdaka,

i.
Pravidlá a tipy
  • Každý móže napísať len 1 odpoveď. Neskor mozete svoju odpoveď vylepšiť.
  • Odpoveď má priniesť riešenie na otázku, vyvarujte sa hodnotenia otázky.
  • Odpoveď má byť viac o faktoch ako o názoroch.
Dalšie pravidla a tipy
    Ak potrebujete v otázke niečo upresniť, najskôr sa spýtajte na podrobnosti.
    Koncept slúži na uloženie rozpracovanej odpovede, koncept sa zobrazuje len Vám, až kým ho nezverejníte.
    Ak máte podobnú otázku, založte Novú otázku alebo Súvisiacu otázku.
    ❤ Buďte priateľskí ❤
    Sme súčasťou jednej komunity, ktorá si chce vzájomne pomáhať, rozdieľnosť je vítaná ak neubližuje!
    Usporiadať podľa času

    220870 je offline (nepripojený) 220870

    Remeselník,stavbár. 220870
    Tvoj problém veľmi dobre poznám, a nepoteším ťa.Treba to vyhádzať von aj zo škvárou. Problém je v tom ,že vrchné dosky nehnijú ( tak ako si napísal) hnijú hrady na ktorých sú tie dosky pribité. Nie je my známy spôsob ,ako by sa to dalo vyriešiť inak .
    hm.. vdaka za odpoved. Tak vyzera to teda tak,ze budem musiet to vyhadzat. Mas nejaky typ, ako by som to mal robit - mylim ten beton. Co robit pre to, aby sa vlhkost nedostavala z pivnice hore na podlahu? Staci dobre zaizilovat strop v pivnici? Ak ano, tak co by som tam mal pouzit? Nejaky polystyren + parozbranu?

    dik,

    i.

    arizona je offline (nepripojený) arizona

    arizona
    220870 Pozri príspevok
    Tvoj problém veľmi dobre poznám, a nepoteším ťa.Treba to vyhádzať von aj zo škvárou. Problém je v tom ,že vrchné dosky nehnijú ( tak ako si napísal) hnijú hrady na ktorých sú tie dosky pribité. Nie je my známy spôsob ,ako by sa to dalo vyriešiť inak .
    Súhlasím.Ešte ma napadá, či aj samotné múry "neťahajú" tú vlhkosť zdola.Tie máš podpílené,alebo nejak odizolované?
    arizona Pozri príspevok
    Súhlasím.Ešte ma napadá, či aj samotné múry "neťahajú" tú vlhkosť zdola.Tie máš podpílené,alebo nejak odizolované?
    no je dost mozne ze aj mudry mozu tahat tu vhlkost - zatial sa to ale velmi neprejavilo, lebo vyzeraju byt suche. Neviem ani s urcitostou povedat ci su nejako odizolovane, lebo nestaval som ten dom a tak naoko to neviem zistit.

    i.

    Milan.Žiška je offline (nepripojený) Milan.Žiška

    Milan.Žiška
    Ako uvádzaš dom je staršieho dátumu , realizovaný skromnejšou technológiou. Zápach je mierne povedné stuchlina ( starobný zápach materiálov ). Omlúvam sa za výraz ale takto ho zvyknem definovať. Ak zapácha podlaha bavíš sa ho len sanovaním starej podlahy a vytvorením podlahy novej. Tvoji predchodcovia nesprávne udržiavali pôvodnú podlahu a to je príčinou vzniku zápachu. Skúšl som podobný prípad vyvetrať cca 3/4 roka bez úspechu. Najlepšie staré von a nové podľa uváženia a podmienok.
    Podkladná vrstva betónu ( podľa podmienok môžeš zaarmovať kari sieťovinou k spodnému okraju).
    Pripraviť podklad - podľa možností ako podklad pre hydroizoláciu (HI) s možnosťou prepojenia na HI stien.
    Vzlínavosť v stenách sa prejavuje hlavne v zimnom období zobrazením vlhkých máp na stene nad podlahou. Riešenie je možné viac spôsobou ( chemická cesta, podrezanie, elektroosmóza ....).
    Potom skladba podlahy, ak chceš zachovať pôvodný ráz palubovka - prírodné drevo alebo podľa uvženia v odporúčanej skladbe.( Drevo použi kvalitne vyzreté a vysušené ).
    Zapáchať môžu aj steny. Do skladby sa dostali komponenty ktoré vzájomne reagujú za určitých podmienok ... ). Nie že by bolo treba oklepať omietky a urobiť nové ale oškrabať staré maľovky a urobiť dezinfekčné nové nátery (kedysi sa robili nátery s prísadami glejov a rôznych prímesí, ktoré časom zosmradli a dochádzalo u nich k čiastočnému rozkladu). Tie treba odstrániť a nahradiť novými technológiami ( aby steny mohli dýchať ). Detto stropy - robili sa podbytia s rákosu na drevené záklopy a tie sa omietali. Stačilo niekoľko rokou aby behali myši po povale a ich výkali sa postupne dostali do skladby a tak isto môžu spôsobovať zápach.

    Osobne by som ošetril tie povrchy a podlahu by som chemicky dezinfikoval. Drastickejšie zásahy do konštrukcií by som volil ako krajné riešenie.
    Milan.Žiška Pozri príspevok
    Osobne by som ošetril tie povrchy a podlahu by som chemicky dezinfikoval. Drastickejšie zásahy do konštrukcií by som volil ako krajné riešenie.
    Ahoj,
    vdaka za prispevok. Mozem mi pls vysvetlit co si myslel pod chemickou dezinfekciou podlahy? Vec sa ma tak, ze tie dosky su zdrave .. a tak ako pisal 220870, pravdepodobne budu pohnite hrady na ktorych su tie dosky pribite. Teraz to este neviem s urcitostou potvrdit ci su tie hrady naozaj pohnite, ale som si vsimol, ze ked som vytahoval klince z tych hried na tak boli hrdzave => ak nieco horoduje, tak musi tam byt aj vlhko. Na niektorych miestach boli klince uplne leskle.. takze tam asi bolo menej vlke prostredie.

    A teda mi nie je jasne ako by si chcel chemicky osetrit zacinajucu hnilobu (alebo mozno aj pokrocilu) na tych doskach ?

    vdaka,

    i.

    Milan.Žiška je offline (nepripojený) Milan.Žiška

    Milan.Žiška
    Naša chalipa je podpivničená kamenica. Klasická klenbová kamenná pivnica na klenbe zásyp na zásype niečo ako škvárový zásyp. Plávajúce poidvaly a podlahové fošne s povrchovou úpravou. Čistil som ich po to čo sa starkí "pobrali". Celé to bolo cítiť takou starinou - vydrhnúť tekutou drátenkou, vystriekal savom a vyčistiť. Potom aby toho nebolo málo sa objavil čevotoč. Takže pokračoval " Lignofix " na interiérové drevo a po 1/2 roku, znova vyčistiť. Teraz je drevo ako nové.
    Pri chémii veľký pozor a dobre čítať návod. Možno by stačilo aj to obligátne SAVO ale použiť hĺbkovo - ale to som neskúšal ( aby neodišli kovové časti - klince )

    kukučka je offline (nepripojený) kukučka

    kukučka
    vymeň hrady, zdravé dyle by som nikdy nevyhodila, ale ak treba, prebrúsila, poprípade otočila na druhú stranu, popýtaj sa starých majstrov
    zdravim vas,
    no cez vikend som pozeral na tie hrady. Skusal som do nich vrtat, aby som zistil ci su prehnite. Nic svetoborne som ale nezistil. Bolo vidno ze su troska navlhnute, ale neda sa poveadt ze by tie hrady naozaj hnili. Najhorsie na tom je to, ze enviem presne alokovat odkial ten zapach ide... . Mozno zo steny, mozno z tych dosak ... . No fakt neviem. Faktom je to, ze tie hrady nevonaju a ani ta skvara, ale ked k tomu 'pricuchnem' tak to nie je zasa az taky silny zapach.

    zapach v izbe -> drevene dosky (dyle)

    Porady, ktoré by vás mohli zaujímať

    Prihláste sa a sledujte len tie Porady, ktoré Vás zaujímajú.