Zavrieť

Porady

Záchrana rod.domu

V súčastnej dobe vlastním rod. dom,ktorý je pred kolaudáciou.Dostal som sa do finančných problémov a nechcem prísť o dom.Keby som zatiaľ prepísal dom na brata darovacou zmluvou, s tým,že keď sa zlepší moja situácia prepíše ho na mňa naspať.Vie mi niekto poradiť,ako je to potom pri kolaudácii, keď bude dom prepísaný na brata,keď stavebné povolenie a projekty sú na moje meno.
Pravidlá a tipy
  • Každý móže napísať len 1 odpoveď. Neskor mozete svoju odpoveď vylepšiť.
  • Odpoveď má priniesť riešenie na otázku, vyvarujte sa hodnotenia otázky.
  • Odpoveď má byť viac o faktoch ako o názoroch.
Dalšie pravidla a tipy
    Ak potrebujete v otázke niečo upresniť, najskôr sa spýtajte na podrobnosti.
    Koncept slúži na uloženie rozpracovanej odpovede, koncept sa zobrazuje len Vám, až kým ho nezverejníte.
    Ak máte podobnú otázku, založte Novú otázku alebo Súvisiacu otázku.
    ❤ Buďte priateľskí ❤
    Sme súčasťou jednej komunity, ktorá si chce vzájomne pomáhať, rozdieľnosť je vítaná ak neubližuje!
    Usporiadať podľa času

    robovi je offline (nepripojený) robovi

    robovi
    Musis najprv poziadat o pridelenie supisneho cisla.
    Bez kolaudačného rozhodnutia možno určiť súpisné číslo a orientačné číslo stavbe, ktorá spĺňa podmienky podľa § 43a ods. 2 stavebného zákona, ale len v prípade, ak žiadateľ žiada o určenie čísla z dôvodu prevodu vlastníctva k stavbe alebo na účel poistenia stavby a tento dôvod aj preukáže.

    Tuto nehnutelnost musis dat zaviest do katastra nehnutelnosti , konkretne katastralnej mapy podla geometrickeho planu a zapisat na LV. Az potom mozes menit vlastnicke prava k tejto nehnutelnosti darovacou zmluvou.

    vieroslava je offline (nepripojený) vieroslava

    vieroslava
    Bratovi môžeš predať (darovať) nehuteľnosť s rozostavaným domom. Kúpnu zmluvu dajte na vklad na kataster. Prílohy návrhu na vklad okrem zmlúv bude tvoriť geometrický plán na rozostavanú stavbu, overená fotokópia právoplatného stavebného povolenia, znalecký posudok (kvôli posúdenie miery rozostavanosti).

    Kolaudovať potom môže tvoj brat ( na stavebnom úrade je potrebné nahlásiť zmenu stavebníka).

    Chobot je teraz online Chobot

    Chobot
    Pedro158 Pozri príspevok
    V súčastnej dobe vlastním rod. dom,ktorý je pred kolaudáciou.Dostal som sa do finančných problémov a nechcem prísť o dom.Keby som zatiaľ prepísal dom na brata darovacou zmluvou, s tým,že keď sa zlepší moja situácia prepíše ho na mňa naspať.Vie mi niekto poradiť,ako je to potom pri kolaudácii, keď bude dom prepísaný na brata,keď stavebné povolenie a projekty sú na moje meno.
    Lena aby ti brat potom ten dom naozaj vrátil späť....
    Naposledy upravil Chobot : 17.06.08 at 10:27

    Petra Nová je offline (nepripojený) Petra Nová

    Petra Nová
    Podľa mňa rodinný dom sa nedá zachrániť tým spôsobom, že novostavba bude darovaná bratovi alebo inej blízkej osobe (manželke, deťom, rodičom a pod.) . Naopak, z takéhoto darovania môžu vzniknúť poriadne problémy. Obdarovanému finančné, a darcovi nepríjemnosť v podobe trestného stíhania pre trestný čin poškodzovania veriteľa podľa § 239 ods.2 Trestného zákona.

    Reálne síce možno na brata previesť dom tak, ako to bolo popisované v príspevkoch. Ale prijatím tohto daru, na brata prechádza povinnosť uspokojiť pohľadávku toho veriteľa, ktorý na súde podá úspešnú žalobu podľa § 42a Občianskeho zákonníka. Je to žaloba, ktorou veriteľ proti bratovi má právo domáhať sa určenia, že darovacia zmluva je voči nemu právne neúčinná, pretože ukracuje uspokojenie jeho vymáhateľnej pohľadávky. Takúto žalobu môže podať každý veriteľ osobitne. Prakticky to znamená, že ak súd rozsudkom určí neúčinnosť právneho úkonu, veriteľ získa exekučný titul na predaj darovaného domu a na uspokojenie svojej pohľadávky z výťažku exekúcie.

    Preto zachrániť dom sa dá jedine tak, že splatné pohľadávky budú veriteľom uhradené.

    Je možné, že pre pýtajúceho sa táto rada nie je už aktuálna. Ak však niekto ďalší z Porady bude uvažovať o podobnej záchrane rodinného majetku, a dostane sa k tejto téme, mal by zvážiť všetky dôsledky, ktoré môžu z takéhoto konania vzniknúť.

    mladymuz je offline (nepripojený) mladymuz

    mladymuz
    nerobil by som unahlene kroky. Otazne je, ake su to finančne problemy, a či su fakt natoľko neriešiteľne, že jedina možnosť ako riešiť, je, zbavovať sa majetku. S veriteľom sa da dohodnuť. Nikto sa hned nechce ťahať po sudoch a domahať svojich prav. Predpokladam, že ten dom založeny nikde nie je. Ak ano, meni to cely pohľad na situaciu a možnosti.

    Porady, ktoré by vás mohli zaujímať

    Prihláste sa a sledujte len tie Porady, ktoré Vás zaujímajú.