Zavrieť

Porady

Prehrievanie CPU

Dobry den,

mam problem s prehrievanim procesora. Procesor je AMD Athlon 2500+. Jeho vykon ma byt 2.2 GHz no mal som ho nastaveny na 1.4 GHz. Ale aj pri tomto nizkom vykone sa mi prehrieval az na 55 stupnov. Pri tejto teplote uz zamrzol PC a vypol sa. Tak som ho nastavil na minimum, co predstavuje 1.1 GHz no aj pri tomto vykone sa teplota pohybuje medzi 46 - 48 stupnov. Podotykam ze to pri beznom fungovani PC bez ziadnej inej zataze. Cize pri velkej zatazi CPU bola teplota ovela vyssia. Na procesore mam dostatocne teplovodivej pasty a taktiez aj dostatocne dobry chladic 3400 RPM.

Akurat nad chladicom CPU je zdroj, tak mi napadlo ci to nezabranuje
aj v chladeni CPU.

Dakujem za odpovede.
Pravidlá a tipy
  • Každý móže napísať len 1 odpoveď. Neskor mozete svoju odpoveď vylepšiť.
  • Odpoveď má priniesť riešenie na otázku, vyvarujte sa hodnotenia otázky.
  • Odpoveď má byť viac o faktoch ako o názoroch.
Dalšie pravidla a tipy
    Ak potrebujete v otázke niečo upresniť, najskôr sa spýtajte na podrobnosti.
    Koncept slúži na uloženie rozpracovanej odpovede, koncept sa zobrazuje len Vám, až kým ho nezverejníte.
    Ak máte podobnú otázku, založte Novú otázku alebo Súvisiacu otázku.
    ❤ Buďte priateľskí ❤
    Sme súčasťou jednej komunity, ktorá si chce vzájomne pomáhať, rozdieľnosť je vítaná ak neubližuje!
    Usporiadať podľa času

    Pidgey je offline (nepripojený) Pidgey

    Štastný človek :) Pidgey
    no,podla mna problem nebude vo vykone pocitaca, nechal by som ho nastaveny na maximalny vykon,a skusil riesit chledenie.So zdrojom asi vela neporiesis, tak by som pridal pridavne ventilatory do vnutra skrinky, nez odvadzaju vzduch von.A dalsia otazka, urocite je problem v prehrievani procesoru? mne sa nezda ze by 55 stupnov bola extra teplota na pad PC (skus s apozret prip v biose ci nemas nastavene aby sa pri istej teplote vypol.Problem moze by aj v doske ze sa prehrieva chipset (ci take nieco) a preto sa vypina (z mojich skusenosti bola chyba z drvivej vaczśiny vzdy mimo procesora)Ak uz spadne komp, skus sa pozret do prehlaidaca udalosti (Event log), ci tam nie je popis, co sposobilo pad systemu.
    Kedysi som riesil chladenie tak ze som jednoducho zhodil bocny panel s kompu a stacilo to

    bagocina je offline (nepripojený) bagocina

    Majiteľom slovenského herno-počítačového portálu Bagocina.com ...viac bagocina
    No tak dal som ho na 1.8 GHz a zohrial sa pri normalnom pracovani na 61 stupnov. Bocny panel mam dole stale pretoze vzdy nieco pridavam alebo odoberam. A neviem preco sa to stale tak prehrieva.

    Fero11 je offline (nepripojený) Fero11

    Fero11
    misomiso Pozri príspevok
    Ako meriate teplotu CPU? Zobrazuje sa to niekde vo Windowse?
    Win asi neponuka taku aplikaciu, ale skus speedfan, je to freeware

    Flymaster je offline (nepripojený) Flymaster

    Flymaster
    Dobry program je aj Everest, ten je dokonca na celkovu diagnostiku PC \

    Ale k tomu prehrievaniu... Je velmi dolezite, ako mas robenu cirkulaciu vzduchu v skrini.. dokonca sa stava, ze otvorena skrina (v dnesnych horucavach najcastejsie) je to najhorsie, co mozes urobit... dolezite preto je, aby si mal do skrine vzduch vhanany, ale aj vyhanany... Podobny problem ako ty som mal aj ja, ale procesor bol Celeron a pocitac bol polozeny na koberci... nedostaval vzduch a casto sa vypinal. Preto som to vyriesil tak, ze dopredu som umiestnil fan, co vhana vzduch do skrine (zalezi na tom, akoo ho otocis). Dalsi fan je na procesore (teraz uz je to Pentium ), jeden na zadnej strane, ktory odvadza vzduch a dalsie dva su na zdroji (urobeny je vzduchovy tunel priamo cez zdroj). Teplota procesora je bezne okolo 38-44 stupnov, teplota dosky okolo 48 stupnov...

    Katabaticky je offline (nepripojený) Katabaticky

    Katabaticky
    predpokladas ze mas Bartona
    neviem kde si prisiel na pouzitelny takt 2.2 sice ale nevadi
    kedze bartony mali takt jadra 166 a multiplier max 11 v tomto modeli tak sa dostanes max okolo 1.8

    ale to neriesme
    amd ma teplotu okolo 60 beznu (bavime sa o modelovej rade z obdobia z pred 5 rokov )
    a to najme ak mas nejaku vrtulu len na tom a este pekne zaprasenu...

    a to ze sa ti vypol pc neviem preco si pripisal procesoru
    a uz som ti tu raz pisal ze radsej ruky od kompu prec a najprv velavela citaj
    ale to neriesim teraz posluchaj a dame to dokopy..

    1. Ako si meral teplotu
    2. Aky mas chladic (znacka typ... atd nie kolko ma otacok to mas teda peknu vrtulu 3400... )
    a co znamena ze mas dostatok teplovodivej pasty
    3. Foto zvnutra skrine
    4. Foto ako mas umiestneny komp
    5. Memtest
    6. A ake mas vytazenie procesora

    to by bolo na zaciatok vsetko...
    este k flymaster
    To mas celkom pekne teploty
    Ja mam v skriny spraveny vzduchovy tunel
    vpredu 12cm vzadu tak isto
    jeden prud mi tecie vrchom 1. disku a medzi 1. a 2. na procak
    a potom cez zdroj von zo skrine
    druhy prud medzi 2. a 3. a pod 3. diskom rovno na grafiku
    a potom von zo skrine

    teplota pri 1100 otackach na procaku do 40 stupnov pri terajsich teplotach (kedze mam teploty prostredia cez 30 ) doska je do 50 disky nad 40 nejdu

    bagocina je offline (nepripojený) bagocina

    Majiteľom slovenského herno-počítačového portálu Bagocina.com ...viac bagocina
    Katabaticky Pozri príspevok
    predpokladas ze mas Bartona
    neviem kde si prisiel na pouzitelny takt 2.2 sice ale nevadi
    kedze bartony mali takt jadra 166 a multiplier max 11 v tomto modeli tak sa dostanes max okolo 1.8

    ale to neriesme
    amd ma teplotu okolo 60 beznu (bavime sa o modelovej rade z obdobia z pred 5 rokov )
    a to najme ak mas nejaku vrtulu len na tom a este pekne zaprasenu...

    a to ze sa ti vypol pc neviem preco si pripisal procesoru
    a uz som ti tu raz pisal ze radsej ruky od kompu prec a najprv velavela citaj
    ale to neriesim teraz posluchaj a dame to dokopy..

    1. Ako si meral teplotu
    2. Aky mas chladic (znacka typ... atd nie kolko ma otacok to mas teda peknu vrtulu 3400... )
    a co znamena ze mas dostatok teplovodivej pasty
    3. Foto zvnutra skrine
    4. Foto ako mas umiestneny komp
    5. Memtest
    6. A ake mas vytazenie procesora

    to by bolo na zaciatok vsetko...
    este k flymaster
    To mas celkom pekne teploty
    Ja mam v skriny spraveny vzduchovy tunel
    vpredu 12cm vzadu tak isto
    jeden prud mi tecie vrchom 1. disku a medzi 1. a 2. na procak
    a potom cez zdroj von zo skrine
    druhy prud medzi 2. a 3. a pod 3. diskom rovno na grafiku
    a potom von zo skrine

    teplota pri 1100 otackach na procaku do 40 stupnov pri terajsich teplotach (kedze mam teploty prostredia cez 30 ) doska je do 50 disky nad 40 nejdu
    1. Programom SpeedFan
    2. Titan
    3. Hm... To je tazke bo teraz ma fotrik kabel od mobilu na prenasanie do PC... No ale ako som spominal je chladic na CPU dost vysoky a hned nad nim je Zdroj, cize podla mna sa dobre neodovzdava vzduch
    4. Pc mam na upratanom {nestava sa casto} stole a nic okolo neho ani pri nom. Nie je ani pod dopadom slnecneho ziarenia
    5. Ziadne chyby
    6. Ak myslis ze co robim ked mam tak vysoku teplotu, tak som na mozille a pisem sem

    Katabaticky je offline (nepripojený) Katabaticky

    Katabaticky
    bagocina Pozri príspevok
    1. Programom SpeedFan OK beriem
    2. Titan To bolo velmi specificke... takze FOTO alebo normalny popis
    3. Hm... To je tazke bo teraz ma fotrik kabel od mobilu na prenasanie do PC... No ale ako som spominal je chladic na CPU dost vysoky a hned nad nim je Zdroj, cize podla mna sa dobre neodovzdava vzduch
    FOTO a podla zdroja ... mne zdroj taha vzdych zo krine a som tomu rad...
    4. Pc mam na upratanom {nestava sa casto} stole a nic okolo neho ani pri nom. Nie je ani pod dopadom slnecneho ziarenia Toto bola len kontrolna otazka lebo uz som videl aj cez masinu preveseny koberec...
    5. Ziadne chyby A kolko cyklov prebehlo spravne?
    6. Ak myslis ze co robim ked mam tak vysoku teplotu, tak som na mozille a pisem sem
    Nie myslim co ti ukazuje task manager... alebo speedfan

    tak to by bolo zatial vsetko

    Chobot je teraz online Chobot

    Chobot
    bagocina Pozri príspevok
    No tak dal som ho na 1.8 GHz a zohrial sa pri normalnom pracovani na 61 stupnov. Bocny panel mam dole stale pretoze vzdy nieco pridavam alebo odoberam. A neviem preco sa to stale tak prehrieva.
    Po všetkom, čo si tu napísal, by som netrvrdil, že pád systému spôsobuje prehrievanie CPU. CPU by mal vydržať bez pádu aj vyššie teploty, než 60st.C, toto je v pohode zvládnuteľná teplota CPU.

    Skôr by som tipoval na zdroj, alebo nekompatibilitu niektorých komponentov.

    Alebo si práve tým pretaktovávaním niečo pošahal, možno frekvenciu pamätí, alebo ....

    Skús si v BIOSe natiahnuť default nastavenia, či sa systém nestabilizuje. Ak nie, treba odskúšať všetky komponenty a nehádzať vinu len na prehriate CPU.

    bagocina je offline (nepripojený) bagocina

    Majiteľom slovenského herno-počítačového portálu Bagocina.com ...viac bagocina
    No zistil som, kde bola chyba. Chyba nebola v žiadnom z PC komponentov, ale v registroch. Pred chvíľou mi zase padol, a po zapnutí ukázalo chybu v registroch, ktorou bol zapríčinený pád systému.

    No ešte sa vrátim k tomu procesoru. V Task manageri mám zapnutú iba Mozillu a teplotu 60 °C pri 1,8 GHz. No ak by som nainstaloval nejakú hru napríklad Mafiu neviem, či by sa teplota nevyšplhala oveľa vyššie.

    Mne zdroj neodvádza vzduch a to je škoda, pretože ja nemám v bedni miesto na prídavný(é) chladič(e). A podľa tej teploty by som ich aj potreboval.


    Ďakujem všetkým za rady

    Porady, ktoré by vás mohli zaujímať

    Prihláste sa a sledujte len tie Porady, ktoré Vás zaujímajú.