Zavrieť

Porady

co s vypadnutymi vtacatami?

Mozno som teraz trochu mimo temy, ale neviem si rady. Deti nasli pod stromom 4 male vtacata, este su trochu paperate a chcu ich zachranit. Asi je to beloritka, oproti na dome opravovali totiz strechu a zrejme ich pri prerabke robotnici dali dole, bola pri nich aj krabica s vystelkou. A teraz co s tym? Mam ich tam nechat? Alebo nejak odchovat? Deti nariekaju, ja zase nechcem doniest na balkon nejaku chorobu a kto vie, ci by sme tu opateru zvladli.
Pravidlá a tipy
  • Každý móže napísať len 1 odpoveď. Neskor mozete svoju odpoveď vylepšiť.
  • Odpoveď má priniesť riešenie na otázku, vyvarujte sa hodnotenia otázky.
  • Odpoveď má byť viac o faktoch ako o názoroch.
Dalšie pravidla a tipy
    Ak potrebujete v otázke niečo upresniť, najskôr sa spýtajte na podrobnosti.
    Koncept slúži na uloženie rozpracovanej odpovede, koncept sa zobrazuje len Vám, až kým ho nezverejníte.
    Ak máte podobnú otázku, založte Novú otázku alebo Súvisiacu otázku.
    ❤ Buďte priateľskí ❤
    Sme súčasťou jednej komunity, ktorá si chce vzájomne pomáhať, rozdieľnosť je vítaná ak neubližuje!
    Usporiadať podľa času

    gabikao je offline (nepripojený) gabikao

    gabikao
    Dnes 1.vtacatko skusilo lietat, iba kusok a neisto, ale predsa. Neviem ako dalej, kolko ich este prikrmovat, ci im branit este odletiet, alebo ich uz nechat. Zdaju sa mi este slabe na samostatny zivot (uz som asi ako kvocka ). Este nedobkaju celkom, tak ozaj neviem, ci ich nasilu drzat este chvilu v klietke. No pozrite, nie su fesaci?
    surodenci.jpg  
    vtacatka v provizornom hniezde.jpg  
    fesak napapany.jpg  
    fesak najmensi.jpg  
    bystrusko.jpg  

    onedlho odletim.jpg  
    1/1
    Ja som mojho odchovala na macacej konzerve,mletym jacmenom s kukuricou,piskotmi,zltkom z vajicka a samozrejme za kazdym sustom davat vodu.Momentalne ma vyse tyzdna a pomali zacina lietat.
    20180825_211009.jpg  
    20180825_205804.jpg  
    1/1

    Leggy je offline (nepripojený) Leggy

    Leggy
    Same by asi neprezili, asi by som to riskla tym,ze by som sa o ne postarala.Staci kupit v lekarni najmensie striekacky, naplnit ich aj detskou vyzivou,to je takmer jedno,len nech to je aspon trochu vyzivne a krmit ich aspon 2-3x denne.Urcite by mi ich bolo luto nechat len tak.

    Fairy je offline (nepripojený) Fairy

    Fairy
    Alebo zájsť do najbližšej ZOO, prípadne k veterinárovi. Tam vedia o zvieratách najviac. A možno aj poradia, čo s nimi.

    mladymuz je offline (nepripojený) mladymuz

    mladymuz
    ake male su tie vtačata? pamatam sa ked som bol maly, ako sme vrabcovi davalani nadrobnučko nasekane uvarene vajce.
    ....nejaky chovateľ vtakov určite poradí resp. predajne s chovateľksými potrebami.
    Prikláňam sa k Leggy. Chce to však čas - 2-3x cez deň kŕmiť vtáčiky znamená, aby bol niekto doma. Myslím si, že ráno a večer by v tomto prípade bolo aj dosť. Ja mám tiež problém, lebo na balkóne mám dva malé holuby. Keďže som neustriehla, že sú tam dve vajíčka ( v izbe, kde je balkón sa nikto nezdržiava) teraz znášam "trpezlivo" špinu a čakám, kedy už budú samostatné a odletia.

    Modroocko je offline (nepripojený) Modroocko

    Nerobím druhým to, čo nechcem, aby robili mne. ...viac Modroocko
    Viera Klimentová Pozri príspevok
    Prikláňam sa k Leggy. Chce to však čas - 2-3x cez deň kŕmiť vtáčiky znamená, aby bol niekto doma. Myslím si, že ráno a večer by v tomto prípade bolo aj dosť. Ja mám tiež problém, lebo na balkóne mám dva malé holuby. Keďže som neustriehla, že sú tam dve vajíčka ( v izbe, kde je balkón sa nikto nezdržiava) teraz znášam "trpezlivo" špinu a čakám, kedy už budú samostatné a odletia.
    Toto som už zažila aj ja. Keď si u nás na balkóne vykonávali holuby svoje sexuálne potreby, poctivo som ich stále odháňala, ale bohužiaľ, nevšimla som si, že si za skrinkou na záhradnícke potreby urobili hniezdo. Našla som ho až vtedy, keď už v ňom boli dve vajíčka. Nemala som to srdce ich vyhodiť, nakoniec, staré holuby mi tam žiadnu špinu nerobili, len sedeli na vajíčkach a na stravu a ostatné potreby vždy odlietali vonku. Ale to svinstvo, keď sa vyliahli mladé - no fuj. Narobili bordel už pri kŕmení. Mama im tú stravu miešala so slinami, oni sa pritom mykali a skákali si cez hlavy, otvárali zobáky do široka, mávali krídlami, no hrúza, toľko bordelu pri jedle nenarobí ani malé dojča. Mala som to po celom balkóne. Niekoľkokrát denne som to musela zmývať. A najhoršie bolo to, že tie mladé, kým ešte nevedeli lietať si svoje malé aj veľké potreby vykonávali rovno pod seba - do toho hniezda. Ten smrad a tá špina, to som nedokázala zniesť. Bola som už aj ochotná ich vyhodiť, ale povedala som si, že vyčkám, kým sa naučia lietať. A dovtedy som každý deň podkladala pod hniezdo nový čistý kus kartónu, zo spodu podložený alobalom. Okamžite, keď som zistila, že vedia lietať a dokonca na nejaký čas aj opustili hniezdo, aby si zalietali, hneď vtedy som celé hniezdo zlikvidovala. Ešte pár dní síce náš balkón navštevovali, a keď zistili, že sa nemajú kam vrátiť, tak mi len tak prespávali usadené na zemi, takže som im na ten čas podkladala papier, ale potom si asi našli niečo lepšie, lebo sa nakoniec definitívne vytratili. Hneď v tom roku sme dali zaskliť balkón, ešte raz by som tú tortúru nevydržala. A to som rada, že sme z toho nedostali nejakú chorobu. Dezinfikovala som to troma umývaniami so Savom. A teraz vždy, keď náš balkón navštívia holuby, hovoríme si: Sú to tie, čo sme si vychovali ???
    Presne. Vždy sa vracajú a aj ja len umývam, riadim to svinstvo. Je mi ich ľúto. Máme štyri lódžie - nezakryté. Na tomto jednom balkóne sa každoročne schádzajú. Už som tam dala aj veľký kvet, ale oni si to svoje miestočko vždy najdu. Asi by pomohlo len zasklenie balkóna, ale to sa mne zasa nepáči.

    dad111 je offline (nepripojený) dad111

    Mam rad svet, nenavidim pretvarku. ...viac dad111
    Mozno nie je tazke mladata odchovat. problem je len akekolvek zviera vratit do divociny. Mozno zaziju a mozno aj nepreziju velky sok prave ked sa budu chciet zaclenit do krdla ich druhu. Jednoducho, plne brucho nestaci. Najlepsie by teda bolo zverit ich do ruk odbornikom. (ZOO, veterinar, spolky pre ochranu vtakov a pod.) Ak to ale nebude nejaky vzacny druh, aj ked je to tvrde, najst najblizsiu macku a ta dokona to, co je v prirode bezne. Alebo si ich nechajte a dochovajte az do staroby, lebo ak ich vypustite do divociny moze to pre ne znamenat to iste ako ta macka. len to pravdaze nebudete vidiet. Zivot je skratka tvrdy boj. Stastie, ze sme sa nenarodili vo vtacom hniezde.
    Len na zaver, zvierata mam rad. Dokonca aj nejake chovam, v zime prikrmujem, budujem im budky.

    gabikao je offline (nepripojený) gabikao

    gabikao
    Dakujem za reakcie.
    Takze vcera sme ich nechali, ze sa mozno po ne vratia stare, ale v noci bola burka a jedno uhynulo, a ostatne 3 tam boli opustene skryte pod malincim. Jeden pan, co chova andulky povedal, ze im chyba asi tyzden, aby zacali lietat, tak som ich vzala na balkon, najstarsieho synatora poslala chytat muchy a teraz sme ich pekne krmili. Aj vodu sme im dali sosnut so striekacky, tak mozno preziju.
    Len pri krmeni im musim nasilu otvarat zobaciky a pchat muchy, inak by nedobli. A neviem, kolko tych much mam do nich naladovat.
    To, ze to mozno potom same v prirode nezvladnu, mozno, ale neda mi to neskusit. Su to beloritky - vraj chranene zakonom, kus 8 000,- pokuta. Aj tak si nemyslim, ze by si nane v zoo alebo veterinar nasli cas, ale mozem skusit zajtra zavolat.

    Miru je offline (nepripojený) Miru

    Miru
    nám sa podarilo odchovat 3 vrabcov na muchách .prose ,vajíčkach,sekaných rezancoch a všeličom inom ,keď mi ich deti doniesli nemali ani perie a podarilo sa ,tak sa nebojte aspoň majú deti a aj ty zábavu na prázdniny,nezabudnem ako manžel ráno o štvrtej do mńa drgal "vstávaj hydina je hladná " a to malé vrabce robili randál kôli raňajkám, kŕmili sme ich pinzetou a tiež sme zo začiatku nasilu otvárali zobáčiky ,neskôr nebolo treba, prajem mnoho radosti tebe aj deťom pri ich odchove.

    kukurička je offline (nepripojený) kukurička

    kukurička
    Gabikao, myslím, že ich ťažko zachránite. Hmyzožravé vtáky sa bez špeciálnej dokrmovacej zmesy asi nedajú odchovať. Ale za pokus to stojí. Prajeme veľa šťastia pri záchrane

    gabikao je offline (nepripojený) gabikao

    gabikao
    Dakujem, Kukuricka. Dnes jedno vtaca zacalo 1.x same zobat muchy a stebotat. Celkom vyzeraju, ze im nase muchy a vaj.zltok na tvrdo idu k duhu. Zajtra sem hodim nejake fotos. Tu mi poradili, co s nimi:
    http://sovs.kpr.sk/pomoc_vtakom.html

    Halli je offline (nepripojený) Halli

    Halli
    gabikao Pozri príspevok
    Dakujem, Kukuricka. Dnes jedno vtaca zacalo 1.x same zobat muchy a stebotat. Celkom vyzeraju, ze im nase muchy a vaj.zltok na tvrdo idu k duhu. Zajtra sem hodim nejake fotos. Tu mi poradili, co s nimi:
    http://sovs.kpr.sk/pomoc_vtakom.html
    Gabi je to super, že ste sa o ne postarali, uvidíš, aku budeš mať radosť, keď to prežijú a odletia. Na mojom balkone som mala pred rokom dvakrat za sebou 4 drozdíčatá, ale našťastie sa o ne starala mamka drozdica, dala som tu aj foto, už neviem v ktorej téme, ale bolo to užasne pozorovať ako zo dňa na deň rastu. Boli velmi vychovane , absolutne nešpinili, mamka všetko z hniezda ihneď sama zhltla, to som ani nevedela. Mám to aj nafilmované. Pomohla som im iba tým, že som im v horúčavách naliala blizko hniezda vodičku a chrania som ich pred búrkou a mačkami, lebo sme na prízemí. Až mi bolo ľúto, že povyskakovali z hniezda a začali svoj životný boj. Mala som z toho , ale veľmi dobrý pocit, lebo vtáčatká sú plaché a týmto nám dali veľkú dôveru, že u nás vysedeli a odchovali 8 potomkov.

    kukurička je offline (nepripojený) kukurička

    kukurička
    Gabikao,teším sa, že sa vtáčatkám darí v jedení. To je fajn, že si našla ľudí s odbornou pomocou v takýchto záležitostiach.
    V prípade malých drozdíkov o ktoré sa starala "slávica" je dobré, že tam mláďatká mali mamu a mohli sa učiť od nej aj lietať. Dúfam, že to aj tvoje gabika nejako bez mamy zvládnu...ale budete mať dobrý pocit, že ste sa snažili urobiť čo sa dalo, nech to už dopadne tak, alebo tak. Držte sa.

    arizona je offline (nepripojený) arizona

    arizona
    gabikao Pozri príspevok
    Dnes 1.vtacatko skusilo lietat, iba kusok a neisto, ale predsa. Neviem ako dalej, kolko ich este prikrmovat, ci im branit este odletiet, alebo ich uz nechat. Zdaju sa mi este slabe na samostatny zivot (uz som asi ako kvocka ). Este nedobkaju celkom, tak ozaj neviem, ci ich nasilu drzat este chvilu v klietke. No pozrite, nie su fesaci?
    Gabika, všetka česť! Sú zlatučké,chápem, že im chcete to najlepšie.
    Ešte nejaký ten dník u Teba pobudnú,myslím, že oni sami budú vedieť, kedy to zvládnu samé a odletia navždy.Zatiaľ si ich užitea prajem veľa šťastia vo výchove.

    kukurička je offline (nepripojený) kukurička

    kukurička
    Vtáčence treba ešte stále krmiť, lebo oni to samé nevedia, možno sa budú aj potom čo odletia vracať nakŕmiť. Ak budú lepšie operené a trochu staršie, tak im otvor dvierka, aby skúšali lietať, dovtedy ich ešte bude lepšie držať v klietke. Sú to beloritky a sú peknučké. Nech sa darí, nech to zvládnu.

    Porady, ktoré by vás mohli zaujímať

    Prihláste sa a sledujte len tie Porady, ktoré Vás zaujímajú.