Zavrieť

Porady

Opomenuté vozidlo v dedičstve

Prosím poraďte; môj kamarát mi zveril auto, na ktorom som vykonal opravu, náhle umrel, auto mi zostalo. Prebehlo dedičské konanie, kde som si uplatnil pohľadávku za opravu a zároveň upovedomil notára o existencii vozidla, ktoré malo byť predmetom dedičstva. Po roku ma notár informoval, o ukončení ded. konania, vrátenie auta dedičovi neriešil. Čo mám robiť s autom?
Pravidlá a tipy
  • Každý móže napísať len 1 odpoveď. Neskor mozete svoju odpoveď vylepšiť.
  • Odpoveď má priniesť riešenie na otázku, vyvarujte sa hodnotenia otázky.
  • Odpoveď má byť viac o faktoch ako o názoroch.
Dalšie pravidla a tipy
    Ak potrebujete v otázke niečo upresniť, najskôr sa spýtajte na podrobnosti.
    Koncept slúži na uloženie rozpracovanej odpovede, koncept sa zobrazuje len Vám, až kým ho nezverejníte.
    Ak máte podobnú otázku, založte Novú otázku alebo Súvisiacu otázku.
    ❤ Buďte priateľskí ❤
    Sme súčasťou jednej komunity, ktorá si chce vzájomne pomáhať, rozdieľnosť je vítaná ak neubližuje!
    Usporiadať podľa času

    Jozef528 je offline (nepripojený) Jozef528

    Jozef528
    Ďakujem za radu, možno som pozabudol napísať, že dedičom je maloleté dieťa a to zastupuje matka, ktorá je problem. Pristavim jej auto a čo? Ako ju donutim aby auto prevzala? Resp. mi to podpísala?

    Ajuška je offline (nepripojený) Ajuška

    ...sama sebou... :o) Ajuška
    Jozef528 Pozri príspevok
    Ďakujem za radu, možno som pozabudol napísať, že dedičom je maloleté dieťa a to zastupuje matka, ktorá je problem. Pristavim jej auto a čo? Ako ju donutim aby auto prevzala? Resp. mi to podpísala?
    Matka je síce zákonný zástupca, ale ak sa jedná o právne úkony, pri ktorých by mohlo dôjsť k rozporu záujmov rodičov a maloletých detí, je zo zákona ustanovený kolízny opatrovník na ich zastupovanie. Kontaktovala by som toho, ktorý dieťa zastupoval na dedičskom pojednávaní... prípadne by som zvážila (na Tvojom mieste ) podanie žiadosti na príslušný súd o ustanovenie kolízneho opatrovníka na doriešenie tejto záležitosti... ...

    Petra Nová je offline (nepripojený) Petra Nová

    Petra Nová
    Jozef528 Pozri príspevok
    Prosím poraďte; môj kamarát mi zveril auto, na ktorom som vykonal opravu, náhle umrel, auto mi zostalo. Prebehlo dedičské konanie, kde som si uplatnil pohľadávku za opravu a zároveň upovedomil notára o existencii vozidla, ktoré malo byť predmetom dedičstva. Po roku ma notár informoval, o ukončení ded. konania, vrátenie auta dedičovi neriešil. Čo mám robiť s autom?
    Ja by som Ti radila postupovať takto:
    Napíšeš list matke, v ktorom ju
    a) vyzveš, aby ako zákonná zástupkyňa prevzala za maloletého dediča jeho auto , uvedieš miesto a čas, kde jej ho odovzdáš,

    b) upozorníš ju, že ak v uvedený deň a čas si nepríde prevziať vozidlo za jej maloletého syna, ponecháš ho svojmu osudu na tom mieste, kde si ho mala prevziať a kľúče jej pošleš nejakou kuriérskou službou. Ďalej uvedieš , že ona bude znášať vo vzťahu k maloletému všetky dôsledky plynúce z toho, že si vozidlo neprevzala. Môžeš to tak do listu bez obáv uviesť, pretože žiadny zákon neprikazuje občanovi, aby sa staral o cudziu vec.

    c) vyzveš ju na zaplatenie pohľadávky a určíš jej lehotu dokedy má tak urobiť s tým, že ak v lehote nezaplatí, budeš svoju pohľadávku za opravu vymáhať voči maloletému cestou súdu,

    d) vyčísliš účelne vynaložené náklady na opatrovanie vozidla od smrti jej manžela a vyzveš ju na úhradu za maloletého, svoj nárok môžeš odvodiť od ustanovenia § 451 a nasl. Občianskeho zákonníka o bezdôvodnom obohatení.

    Súd v dedičskom konaní nemal dôvod rozhodovať o prevzatí vozidla maloletým. Nepíšeš prečo vozidlo nechce prevziať. To je zaujímavé, pretože skôr by sa dalo očakávať, že bude od Teba žiadať, aby si jej ho vydal.

    Jozef528 je offline (nepripojený) Jozef528

    Jozef528
    Ďakujem Petra, pomohla si mi. Keď som sa zaujímal u notára, ktorý dedičstvo riešil, napísal mi, že súd určil marku dieťata ako kolízneho opatrovníka, takže mne je jasné komu mám auto odovzdať, len ju poznám a mne je tiež čudné že za dva roky nejavila o auto záujem, ani ho nežiadala u notára zapísať do dedičstva. No zámer jej konania mi známy nie je, auto je staré, len z úcty k priateľovi som ho opatroval. Jeho rodinu nepoznám, len z rozprávania a viem že boli orzvedení. Takže asi tam je pôvod.

    Opomenuté vozidlo v dedičstve

    Porady, ktoré by vás mohli zaujímať

    Prihláste sa a sledujte len tie Porady, ktoré Vás zaujímajú.