Zavrieť

Porady

Starobný dôchodca

Dobrý deň,
chcem poprosiť o radu skúsenejších kolegov. Máme zamestnankyňu, ktorá dosiahla dôchodkový vek 16.9.2008. Bola oboznámená, že akonáhle dosiahne dôchodkový vek už sa s ňou nepočíta. Chcem poprosiť o odsúhlasenie či uvažujem správne, robím to prvý krát.
1. Ukončíme PP dohodou podľa § 60 ZP dňom 16.9.2008 iniciatívou z jej strany?
2. Dňa 16.9.2008 ešte musí odpracovať?
3. Nárok na odchodné má až po priznaní starobného dôchodku zo SP a musí mi priniesť rozhodnutie o priznaní a až potom jej ja môžem vyplatiť odchodné?
4. ELDZ jej dávam 17.9.2008?
5. Odhláška zo SP, ZP je 16.9.2008?

Veľmi pekne ďakujem za odpovede.
Usporiadat
truch truch

truch je offline (nepripojený) truch

janulinka Pozri príspevok
Prosím o radu, zamestnanec končí pracovný pomer dohodou zo zdravotných dôvodov a odchádza do predčasného starobného dôchodku. Má nárok na odchodné, podľa § 76, ale v akej výške? Ďakujem
Ak sa jedná o prvý odchod dôchodcu zo zamestnania, má nárok na odchodné vo výške 1 mesačného platu. Od r.2011 treba urobiť z odchodného aj odvody!
6 0
Livia2 Livia2

Livia2 je offline (nepripojený) Livia2

Ahojte,
prosím, vedeli by ste mi poradiť, či sa v roku 1999 z pracovného pomeru uzatvoreného so starobným dôchodcom platili všetky odvody do sociálnej poisťovne? A tiež aké odvody sa platili v roku 1999 v prípade dohody o vykonaní práce. Veľmi pekne ďakujem.
0 0
Barbara Barbara

Barbara je offline (nepripojený) Barbara

no niekedy fakt nevijem gdo som ...viac
rok 1999
Dohoda o vykonaní práce nezakladá účasť na nemocenskom poistení zamestnancov, teda osoby činné na základe nej nie sú povinné platiť nemocenské poistenie a dôchodkové zabezpečenie, pretože práce vykonávané na základe dohody o vykonaní práce nie sú činnosťou zakladajúcou účasť na nemocenskom poistení podľa § 14 ods. 2 zákona o Sociálnej poisťovni a podľa § 2 zákona č. 54/1956 Zb. o nemocenskom poistení zamestnancov.
Kedy je zamestnanec, samostatne zárobkovo činná osoba a spolupracujúca osoba z činnosti zúčastnená na nemocenskom poistení, sme písali v časti “Vznik a zánik poistného vzťahu”.
Zamestnanec, ktorý je činný na základe dohody o vykonaní práce, nie je nemocensky poistený – teda neplatí poistné, ale ani nemá nárok na dávky nemocenského poistenia.
Čo sa týka zdravotného poistenia, z právnej úpravy zákona o zdravotnom poistení nevyplýva povinnosť platiť zdravotné poistenie z príjmu z dohody o vykonaní práce. Tu si ale osoba, ktorá vykonáva prácu na základe dohody o vykonaní práce, musí uvedomiť, že ak je tzv. dobrovoľne nezamestnanou osobou, musí si zdravotné poistenie platiť sama.
Právna úprava v zákone o zamestnanosti nevymedzuje povinnosť z dohody o vykonaní práce platiť príspevok na poistenie v nezamestnanosti.
Na záver teda môžeme skonštatovať, že z dohody o vykonaní práce nevyplýva povinnosť platiť do fondov.

klik aj sem:
http://www.poradca.sk/SubPages/Otvor...?idclanok=5547
0 0
Livia2 Livia2

Livia2 je offline (nepripojený) Livia2

Ďakujem Barbara,

takže podľa linku, ktorý si priložila, tak v roku 1999 starobný dôchodca s uzatvorenou pracovnou zmluvou a príjmom viac ako 3000,-- Sk neplatil dôchodkové a poistenie v nezamestnanosti. Na sociálnej poisťovni mi ale tvrdia, že platiť mal ...
0 0

Sleduj porady, ktoré by vás mohli zaujímať