Zavrieť

Porady

podielové vlastnictvo domu

Dobrý deň. Potreboval by som radu ohľadom bývanie v dome, kt. je v podielovom vlastníctve. Bývame vo veľkom dome, s rodinou spolu s mojou matkou už 18 rokou. Môj otec si prial aby sme tu ostali, vraj dom je veľký a nechcú zostať na staré kolená sami. Otec však minulý rok zomrel a po dedičško-právnom konaní sa dom rozdelil takto : matka má 5/8, ja mám 1/8, prvý brat 1/8 a brat-kňaz 1/8. Prvý brat býva v matkinom dome v inej dedine a druhý na fare. V dome obývame cca. 53 m2, matka má však až 80m2. Bývame v dvoch izbách, pričom matka drží 2 ďaľšie neobývané izby, ale požaduje od nás aby sme platili 2/3 všetkých nákladov na dom. Vzhľadom na to, že dom nie ja zateplený a ani okná nie sú vymenené náklady na kúrenie sú asi 8 tisíc mesačne. Navrhol som aby sme sa dohodli, že keď tu bývam tak nech sa dom prepíše na mňa, s tým, že matka tu bude mať doživotné právo bývať a ja začnem dom pomaly opravovať, s čím matka a ani brat-kňaz nesúhlasili. Druhá alternatíva bola, aby nám matka umožnila obývať aj tie 2 voľné izby a potom by sme platili aj väčšinu nákladov. To však tiež rezolútne odmietla a stále od nás požaduje platenie 2/3 všetkých nákladov. Keď som je oznámil, že my predsa nebudeme platiť kúrenie takmer v celom dome, keď obývame len 2 izby, začala sa vyhrážať predajom domu. Súhlas ostatných spoluvlastníkov by získala ľahko. Ako by som sa ja mohol proti tomu brániť. Z domu ani z tejto dediny odísť nechceme a ani nemáme kam. Zohľadnil by súd naše nažívanie v spoločnej domácnosti a to, že všetky opravy na dome som vykonal ja, že bratia do domu vôbec nikdy neprispievali a ani neprispievajú?
Ďakujem za akúkoľvek radu.
Pravidlá a tipy
  • Každý móže napísať len 1 odpoveď. Neskor mozete svoju odpoveď vylepšiť.
  • Odpoveď má priniesť riešenie na otázku, vyvarujte sa hodnotenia otázky.
  • Odpoveď má byť viac o faktoch ako o názoroch.
Dalšie pravidla a tipy
    Ak potrebujete v otázke niečo upresniť, najskôr sa spýtajte na podrobnosti.
    Koncept slúži na uloženie rozpracovanej odpovede, koncept sa zobrazuje len Vám, až kým ho nezverejníte.
    Ak máte podobnú otázku, založte Novú otázku alebo Súvisiacu otázku.
    ❤ Buďte priateľskí ❤
    Sme súčasťou jednej komunity, ktorá si chce vzájomne pomáhať, rozdieľnosť je vítaná ak neubližuje!
    Usporiadať podľa času

    Zoltán Kovács je offline (nepripojený) Zoltán Kovács

    človek, príliš dôverčivý, a niekedy aj idealista, ktorý verí v dobro človeka ...viac Zoltán Kovács
    Bez tvôjho súhlasu nemôžu predať dom, nakoľko máš v ňom vlastnícky podiel.

    Mária27 je offline (nepripojený) Mária27

    Mária27
    Spoluvlastníci ti môžu navrhnúť cenu za tvoj podiel, lebo máš ako spoluvlastník predkupné právo. Tak budeš mať dôkaz, že dom nepotrebujú. Potom môže súd prikázať výlučné vlastníctvo tebe (ak sa nedá inak) a vyplatíš ich ty.

    vieroslava je offline (nepripojený) vieroslava

    vieroslava
    Ak sa ti vyhrážajú, že dom predajú, navrhni im písomne, že od nich ich podiely kúpiš a podľa ich reakcie sa zariaď. Premysli si, za akú cenu si ochotný ich podiely kúpiť a túto cenu im navrhni. Najlepšie všetko riešiť písomne oproti podpisu, alebo doporučenou poštou. Navrhni im aj lehotu, dokedy očakávaš ich odpoveď, resp. dokedy tvoja ponuka na odkúpenie za navrhnutú cenu platí.

    branislavp je offline (nepripojený) branislavp

    branislavp
    Ja poznám taký prípad, že na základe dedičstva rodičovský dom patril trom dedičom, t.j. súrodencom, z toho dvaja súrodenci sa dohodli na odpredaji svojho podielu úplne cudzej osobe a tak je to zapísane aj v katastri. V skutočnosti polovicu domu obýva nový majiteľ a polovicu jeden zo súrodencov.

    podielové vlastnictvo domu

    Porady, ktoré by vás mohli zaujímať

    Prihláste sa a sledujte len tie Porady, ktoré Vás zaujímajú.