Zavrieť

Porady

vlastníctvo bytu

Všetkých pekne zdravím,...veľakrát mi "porada" pomohla s otázkami na ktoré som nevedel odpovede. Tentokrát prosím o váš názor (na ktorý majú ako sa hovorí 3právnici 4rôzne názory)k určeniu vlastníctva bytu po rozvode. Byt som nadobudol v r.2001 na základe Zmluvy o budúcej zmluve 1/2roka pred manželstvom, ako budúci výlučný vlastník nehnuteľnosti, kedy som v hotovosti vyplatil kúpnu cenu, čo je aj notársky potvrdené. Dôvod tejto formy bol jednoduchý, predávajúci totiž mali byt v OV, ktorý odkúpili od mesta len 1.rok a keďže sa chceli vyhnúť dani z príjmu z predaja bytu, bolo potrebné, aby boli mali trvalý pobyt aspoň 2roky, načo som ja nenamietal. Presne o rok sa vypracovala Kúpna zmluva, na ktorej vystupuje aj manželka (prečo?...neviem, možno z titulu toho, že to bol môj dôkaz, že som do manželstva vstupoval bez špekulácií a bočných úmyslov)a samozrejme je aj na LV. Teraz po rozvode, chce byt, alebo vyplatiť1/2, hoci na pojednávaní na otázku sudcu, akou sumou sa podieľate na kúpu bytu? odpovedala: žiadnou. Samozrejme chcem, aby byt prešiel do môjho výlučného vlastníctva a keďže dohoda s ňou nie je možná, budem musieť ísť cestou súdu a všetky poplatky s tým spojené hradiť sám. Viem, že mi to stojí za to, ale poraďte mi prosím,...aké mám šance. ĎAKUJEM
Pravidlá a tipy
  • Každý móže napísať len 1 odpoveď. Neskor mozete svoju odpoveď vylepšiť.
  • Odpoveď má priniesť riešenie na otázku, vyvarujte sa hodnotenia otázky.
  • Odpoveď má byť viac o faktoch ako o názoroch.
Dalšie pravidla a tipy
    Ak potrebujete v otázke niečo upresniť, najskôr sa spýtajte na podrobnosti.
    Koncept slúži na uloženie rozpracovanej odpovede, koncept sa zobrazuje len Vám, až kým ho nezverejníte.
    Ak máte podobnú otázku, založte Novú otázku alebo Súvisiacu otázku.
    ❤ Buďte priateľskí ❤
    Sme súčasťou jednej komunity, ktorá si chce vzájomne pomáhať, rozdieľnosť je vítaná ak neubližuje!
    Usporiadať podľa času

    Petra Nová je offline (nepripojený) Petra Nová

    Petra Nová
    miko731 Pozri príspevok
    Všetkých pekne zdravím,...veľakrát mi "porada" pomohla s otázkami na ktoré som nevedel odpovede. Tentokrát prosím o váš názor (na ktorý majú ako sa hovorí 3právnici 4rôzne názory)k určeniu vlastníctva bytu po rozvode. Byt som nadobudol v r.2001 na základe Zmluvy o budúcej zmluve 1/2roka pred manželstvom, ako budúci výlučný vlastník nehnuteľnosti, kedy som v hotovosti vyplatil kúpnu cenu, čo je aj notársky potvrdené. Dôvod tejto formy bol jednoduchý, predávajúci totiž mali byt v OV, ktorý odkúpili od mesta len 1.rok a keďže sa chceli vyhnúť dani z príjmu z predaja bytu, bolo potrebné, aby boli mali trvalý pobyt aspoň 2roky, načo som ja nenamietal. Presne o rok sa vypracovala Kúpna zmluva, na ktorej vystupuje aj manželka (prečo?...neviem, možno z titulu toho, že to bol môj dôkaz, že som do manželstva vstupoval bez špekulácií a bočných úmyslov)a samozrejme je aj na LV. Teraz po rozvode, chce byt, alebo vyplatiť1/2, hoci na pojednávaní na otázku sudcu, akou sumou sa podieľate na kúpu bytu? odpovedala: žiadnou. Samozrejme chcem, aby byt prešiel do môjho výlučného vlastníctva a keďže dohoda s ňou nie je možná, budem musieť ísť cestou súdu a všetky poplatky s tým spojené hradiť sám. Viem, že mi to stojí za to, ale poraďte mi prosím,...aké mám šance. ĎAKUJEM
    Nerozumiem celkom Tvojmu zadaniu.
    1. V akom to súdnom konaní jej sudca položil túto otázku?
    2. A čo znamená to : budem musieť ísť cestou súdu?
    V koľkých súdnych konaniach to chceš riešiť? Som z toho .

    Mária27 je offline (nepripojený) Mária27

    Mária27
    Vychádza mi to tak, že by si mal dostať nielen späť svoje peniaze, ale z tvojej zásluhy by si mal mať aj prednosť v nadobudnutí bytu.

    Obč. zákonník:
    § 150

    Pri vyporiadaní sa vychádza z toho, že podiely oboch manželov sú rovnaké. Každý z manželov je oprávnený požadovať, aby sa mu uhradilo, čo zo svojho vynaložil na spoločný majetok, a je povinný nahradiť, čo sa zo spoločného majetku vynaložilo na jeho ostatný majetok. Ďalej sa prihliadne predovšetkým na potreby maloletých detí, na to, ako sa každý z manželov staral o rodinu, a na to, ako sa zaslúžil o nadobudnutie a udržanie spoločných vecí. Pri určení miery pričinenia treba vziať tiež zreteľ na starostlivosť o deti a na obstarávanie spoločnej domácnosti.

    miko731 je offline (nepripojený) miko731

    miko731
    ...najprv ďakujem za vaše reakcie, teraz pre ozrejmenie p.Petre. Tú otázku ohľadom bytu dal sudca na 1.rozvodovom pojednávaní, na naliehanie advokáta, nakoľko manželka išla od začiatku po majetku. A tým ďalším krokom, t.j. súdnou cestou som mal na mysli, podať návrh o vysporiadaní BSM po rozvode manželstva, resp.hlavne sa tu jedná o byt, lebo Kataster nehnuteľností, mám informáciu urobí zmenu v LV, len na základe Súdneho rozhodnutia, alebo notárskej zápisnice. ...p.s. potešila ma info od Mária27.
    ...zatiaľ vám obom veľmi pekne Ď.

    Porady, ktoré by vás mohli zaujímať

    Prihláste sa a sledujte len tie Porady, ktoré Vás zaujímajú.