Zavrieť

Porady

Spotrebná daň z elektriny, plynu, uhlia

anee anee

anee je offline (nepripojený) anee

mladá dáma ktorá vie byt aj rebelka ...viac
Dobrý deň
Ja by som potrebovala poradit ohlade spotrebnej dane z elektriny a uhlia.
Elektriny:
Sme registrovaní na colnom úrade ako daňový dlžník. Mi by sme mali dostávať elektrinu bez spotr. dane ale mi dávame dalej so SD(spotr. daň). Takto mi odvázame SD a podávame daňové priznanie mesačne na SD z elektiny. Je to pravda?
Plyn:
Sme konečný spotrebytel a na faktúre opakovanej dodávky zemného plynu je uvedená SD. To znamená že musíme podávať daňové priznie a tým pádom si to vypítame naspat? Máme aj v tomto prípade vieť nejakú evidenciu?
Usporiadat
Excise Duty Excise Duty

Excise Duty je offline (nepripojený) Excise Duty

ten, čo už nemusí do roboty
fizzy Pozri príspevok
Zdravim,
prave mi dosla faktura od nasho dodavatela elektrickej energie s vycislenim SD k 7.mesiacu. My sme konecnym spotrebitelom EE, nepouzivame ju k vyrobe ani nijako inac nespracuvavame. Iba svietime a tukame do PC

Mozem to takto zauctovat?
518/321 - FA za EE
345/321 - SD
343/321 - DPH

My ako PO (konecny spotrebitel) niesme oslobodeny od SD takze ju normalne platime. Musim podavat nejaky vykaz alebo kde sa mi potom odzrkadli tato spotrebna dan? Moze mi niekto troska tuto problematiku objasnit?
Dakujem Vam.
Podľa toho, čo uvádzate, v zmysle ustanovenia § 2 písm. b) bodu 25 zákona č. 656/2004 Z. z. o energetike a o zmene niektorých zákonov ste odberateľom elektriny mimo domácnosti, teda fyzická osoba alebo právnická osoba, ktorá nakupuje elektrinu, ktorá nie je využívaná na vlastnú spotrebu odberateľa elektriny v domácnosti.
Z tohto hľadiska vám nevyplývajú nijaké povinnosti, daňová povinnosť vznikla dodávateľovi, ten mal povinnosť daň priznať a zaplatiť, vašou povinnosťou je teda uhradiť dodávateľovi cenu elektrickej energie vrátane spotrebnej dane, o spotrebnej dani vôbec neúčtujete.
0 0
ivet ivet

ivet je offline (nepripojený) ivet

Ja mám podobný prípad, odoberáme EE od ZSE bez SD na účely ďalšieho predaja, ale aj pre vlastnú spotrebu. SD pre vlastnú spotrebu účtujem cez ID: MD 502, D 345. Je to daňový náklad (treba sa na to pozerať tak, že keby ste neboli registrovaný daňový dlžník, SD by vám účtoval dodávateľ - ZSE. V tomto prípade by bola celá hodnota dodanej EE vrátane SD účtovaná na MD 502 ako daňový náklad).
Prajem pekný deň
0 0
ivet ivet

ivet je offline (nepripojený) ivet

ivet Pozri príspevok
Ja mám podobný prípad, odoberáme EE od ZSE bez SD na účely ďalšieho predaja, ale aj pre vlastnú spotrebu. SD pre vlastnú spotrebu účtujem cez ID: MD 502, D 345. Je to daňový náklad (treba sa na to pozerať tak, že keby ste neboli registrovaný daňový dlžník, SD by vám účtoval dodávateľ - ZSE. V tomto prípade by bola celá hodnota dodanej EE vrátane SD účtovaná na MD 502 ako daňový náklad).
Prajem pekný deň
POZNÁMKA: Príspevok bol určený pre: renka12
0 0
ivet ivet

ivet je offline (nepripojený) ivet

Milí Poraďáci, viete, že podľa §19 Zákona o energetike (656/2004) sú výrobcovia elektriny, plynu, prevádzkovatelia prenosových a distribučných sústav a sietí, dodávatelia elektriny a plynu.... povinní viesť oddelenú evidenciu skutočností, ktoré sú predmetom účtovníctva, oddelenú evidenciu o nákladoch a výnosoch, aktívach a pasívach, určiť pravidlá na odpisovanie,... za každú jednu z činností (výroba, prenos, distribúcia, dodávka...) a aj z inej podnikateľskej činnosti.
Tieto osoby (výrobcovia, dodávatelia,...) sú povinné vyhotoviť za každú činnosť samostatný výkaz ziskov a strát a samostatný prehľad aktív a pasív a predložiť ich na ÚRSO do 30. júna kalendárneho roka. Ďalej sú tieto osoby povinné predložiť úradu na schválenie pravidlá pre rozvrhovanie aktív a pasív, nákladov a výnosov a pravidlá pre odpisovanie do 31. augusta kalendárneho roka. Úradom schválené pravidlá uplatnia od 1. januára nasledujúceho kalendárneho roka.
...atď...
Viete o tom niečo???
0 0
fizzy fizzy

fizzy je offline (nepripojený) fizzy

Excise Duty Pozri príspevok
Podľa toho, čo uvádzate, v zmysle ustanovenia § 2 písm. b) bodu 25 zákona č. 656/2004 Z. z. o energetike a o zmene niektorých zákonov ste odberateľom elektriny mimo domácnosti, teda fyzická osoba alebo právnická osoba, ktorá nakupuje elektrinu, ktorá nie je využívaná na vlastnú spotrebu odberateľa elektriny v domácnosti.
Z tohto hľadiska vám nevyplývajú nijaké povinnosti, daňová povinnosť vznikla dodávateľovi, ten mal povinnosť daň priznať a zaplatiť, vašou povinnosťou je teda uhradiť dodávateľovi cenu elektrickej energie vrátane spotrebnej dane, o spotrebnej dani vôbec neúčtujete.
OK, cize ju zauctujem klasicky takto:
502x/321 - fakturacia za elektrinu
518x/321 - fakturacia za distribuciu
502x/321 - fakturacia spotrebnej dane
343/321 - DPH
Neuctujem o spotrebnej dani.
Moze mi to niekto potvrdit?
dakujem
0 0
fizzy fizzy

fizzy je offline (nepripojený) fizzy

posuvam...
0 0
lucinda22 lucinda22

lucinda22 je offline (nepripojený) lucinda22

znenie toho § poznám, lebo som si myslela, že sa to bude týkať aj našej spoločnosti, ale nemáme tú povinnosť aj keď sme regulovaným subjektom, pre lepší výklad zákona môžem odporučiť asi len stránku regulačného úradu, prípadne priamo kontaktovať Odbor strategických analýz v Martine
0 0
AdaMtiM AdaMtiM

AdaMtiM je offline (nepripojený) AdaMtiM

Prosím , je tu niekto čo robí priznanie k spotrebnej dani z uhlia?
Poskytujeme uhlie aj ako reklamný balíček - vzorku a to bezplatne, musím aj toto množstvo uvádzať v priznaní a odviesť potrebnú daň? Pýtala som sa aj na colnici, no nevedeli mi dať jadnoznačnú odpoveď a ja to dnes musím odovzdať. Ďakujem......
0 0
zltalienka zltalienka

zltalienka je offline (nepripojený) zltalienka

Ahojte, chcem sa spýtať, keď sa spoločnosť zaregistrovala na platenie spotrebnej dane z uhlia na colnom úrade, má nejakú z toho vyplývajúcu povinnosť aj voči daňovému úradu?
Pýtam sa preto, lebo na prihláške k registrácii daňovníka na daň z príjmov som si všimla, že je tam možnosť zaškrtnúť nielen daň z príjmov ale aj SPOTREBNÁ DAŇ.
0 0
zltalienka zltalienka

zltalienka je offline (nepripojený) zltalienka

... posúvam ...
0 0
branislav235 branislav235

branislav235 je offline (nepripojený) branislav235

Ja si myslím, že ščítanie daní je konsekutívne. Teda ak pripočítate k holej cene spotrebnú daň tak potom na to celé musíte prirátať DPH.
0 0
mimusa mimusa

mimusa je offline (nepripojený) mimusa

Nakupili sme ako PO uhlie od FO aj PO na vykurovanie. Na fakture je rozpisane zvlast uhlie+DPH a zvlast spotrebna dan+DPH. Je to spravne, nema byt spotrebna dan nauctovana v uhli jednou polozkou ?
0 0
Excise Duty Excise Duty

Excise Duty je offline (nepripojený) Excise Duty

ten, čo už nemusí do roboty
mimusa Pozri príspevok
Nakupili sme ako PO uhlie od FO aj PO na vykurovanie. Na fakture je rozpisane zvlast uhlie+DPH a zvlast spotrebna dan+DPH. Je to spravne, nema byt spotrebna dan nauctovana v uhli jednou polozkou ?
Matematicky to vyjde rovnako, metodicky to však nie je správne. Spotrebná daň nie je predmetom dane z pridanej hodnoty ale vstupuje do jej základu.
0 0
topper1 topper1

topper1 je offline (nepripojený) topper1

Ak mám doma malú vodnú elektráreň a elektrinou zásobujem len svoju domácnosť a tiež dodávam elektrinu do VSE, som registrovaný ako daňový dlžník....mám povinnosť podávať daňové priznanie? Elektrina dodávana do VSE je fakturovana bez dane pretože VSE sú oprávnený spotrebiteľ. Elektrinu dodávanú do VSE uvádzam na riadku 8 alebo riadku 18 daňového priznania? (od 1.1.2012) Elektriná ktorú spotrebúvam sám uvádzam v daňovom priznaní? napr. na riadku 20? - teda ide v tomto prípade o spotrebu elektriny na daň. území elektroenergetickým podnikom §9 ods. 1 b)? - ak to uvediem na riadku 20 tak mi vychádza, že mám platiť daň, je to tak?Ďakujem
0 0
miska31 miska31

miska31 je offline (nepripojený) miska31

Dobrý deň. Sme oprávnený spotrebitelia plynu. Vyrábame z neho teplo aj pre bytové priestory. Do mája 2012 sme boli oprávnený zaplatenú spotrebnú daň (oslobodenú - pre domácnosti) žiadať od colného úradu späť. Na základe žiadosti o vrátenie dane nám tak vrátili SD za roky 2009, 2010, 2011. Mám problém s tým, že na účte 345 - kam som SD účtovala mi teraz v každom roku ostal nejaký zostatok. Vzniklo to tým, že CÚ mi určil podľa akého vzorca mám SD vypočítať. Ako mám prosím Vás teraz ten zostatok na účte 345 vysporiadať? Môžem to cez ID zúčtovať na 548 - nedaňový náklad?? Ďakujem.
0 0
miska31 miska31

miska31 je offline (nepripojený) miska31

Prosím Vás ako mám vyriešiť ten zostatok na účte 345??
0 0

Sleduj porady, ktoré by vás mohli zaujímať