Zavrieť

Porady

Musi vediet zamestnavatel o mojej zivnosti?

Dobry den,

ak si chcem zalozit zivnost popri zamestnani a jej predmet nie je zhodny s predmetom podnikania zamestnavatela a ani nebudem svojou cinnostou poskodzovat zamestnavatela - tak ma stanovene pravidla zamestnavatel - musim mu oznamit zalozenie zivnosti popri zamestnani? Viem, ze si musim vyziadat potvrdenie o tom ze som zamestnany - co ma byt na nom uvedene? Dozvie sa zamestnavatel inou cestou ze som SZCO popri zamestnani?

Za odpoved vopred dakujem.
Usporiadat
McMarti McMarti

McMarti je offline (nepripojený) McMarti

tento problém mám aj ja
0 0
Zita5 Zita5

Zita5 je offline (nepripojený) Zita5

Nech robíme čokoľvek, má nám záležať na tom, čo robíme, nie na tom, či nás niekto vidí. Cicero ...viac
Stretla som sa s týmto problémom ale dotyčný mal ŽL na tú činnosť čo vykonával na HPP, musel zrušiť živnosť , ale napísal to na manželku . Inak sa to dá skontrolovať cez internet www.zrsr.sk . Tam si zamestnávateľ môže trošku poňúriť . Inak ak nemáš ŽL na činnosť , ktorú vykonávaš V HPP , tak to je Tvoja osobná vec , len aby nebol poškodený zamestnávateľ .
0 0
plastelinka plastelinka

plastelinka je offline (nepripojený) plastelinka

Zaujímavá otázka sa vynára ak nastane tento prípad - podobný môjmu:

Uvediem príklad:

Zamestnaný som ako IT administrátor vo firme, ktorá vyrába napríklad cestoviny. Ak chcem založiť živnosť s predmetom programovanie, webdesign a predaj PC, tak potom poškodzujem firmu tým že podnikám v obore v ktorom som u nej zamestnaný hoc to nie je jej predmet podnikateľskej činnosti, alebo nie?

Za odpoveď vopred ďakujem.
0 0
tibor tibor

tibor je offline (nepripojený) tibor

práca nie je mojim hobbym-skorej šport a športovanie moje i celej rodiny,cestovanie-ale hlavne autom,popíjanie cinzana s nohami máčanými v mori ...viac
plastelinka - neviem čo si podpisoval v Pracovnej zmluve, resp. aké interné predpisy - ale ak nič, čo by Ťa mohlo ukrátiť o Tvoj Ďalší potencionálny príjem - neni dôvod, aby si nepodnikal ďalej ak si šikovný.

my sme to vyriešili k spokojnosti všetkých...dostávame príplatok za nepodnikanie - v akejkoľvek oblasti...
0 0
plastelinka plastelinka

plastelinka je offline (nepripojený) plastelinka

Takže v podstate zamestnavateľovi nemusim nič oznamovať, iba od neho vyžiadam potvrdenie o tom, že som u neho zamestnany. Tuto debatu rozvadzam iba kôli tomu, že by všeobecná známosť o tom, že podnikám, mohla narušiť moje pracovné vzťahy so zamestnávateľom.
0 0
vladan vladan

vladan je offline (nepripojený) vladan

žena, a ešte raz ŽENA!!! (aj keď môj nick o tom nevypovedá) ...viac
tibor, a čo § 83 zákonníka práce, hm?
0 0
MIRKA MIRKA

MIRKA je offline (nepripojený) MIRKA

proste ja
podľa spomínaného § by si to teda mal oznámiť...

kamarát, keď nastúpil do nemenovanej banky ako vývojár, tak mu nakázali zrušiť živnosť na programovanie... robí to samozrejme ďalej, ale asi na čierno...

ja som v tej istej banke robila účtovníčku a popri tom na dohodu účtovníctvo v inej firme a nič som neoznamovala. moja šéfka o tom ale vedela a tak si na mňa zasadla, že ma nechcela posielať na žiadne školenia...
0 0
tibor tibor

tibor je offline (nepripojený) tibor

práca nie je mojim hobbym-skorej šport a športovanie moje i celej rodiny,cestovanie-ale hlavne autom,popíjanie cinzana s nohami máčanými v mori ...viac
vladan - ale to predsa nie je podobné.

Výroba cestovín a IT administrátor tam má na starosti web stránky, či predaj počítačov a podobne? ale ak to má výrobca cestovín vo výpise z OR ako jednu zo svojich činností - tak potom sorka...
0 0
Luba2 Luba2

Luba2 je offline (nepripojený) Luba2

Ak sa nejedná o činnosť zhodnú alebo obdobnú ako má Tvoj zamestnávateľ, nemusíš mu nič oznamovať. Zistiť si to samozrejme môže, ale nemôže Ti to zakázať.
A k čomu chceš to potvrdenie o zamestnaní? Veď ŽL si môžeš založiť aj bez toho a pri komunikácii so zdravotnkou to nepotrebuješ tiež. Alebo som na niečo zabudla?
0 0
Zita5 Zita5

Zita5 je offline (nepripojený) Zita5

Nech robíme čokoľvek, má nám záležať na tom, čo robíme, nie na tom, či nás niekto vidí. Cicero ...viac
Luba2
Ak sa nejedná o činnosť zhodnú alebo obdobnú ako má Tvoj zamestnávateľ, nemusíš mu nič oznamovať. Zistiť si to samozrejme môže, ale nemôže Ti to zakázať.
A k čomu chceš to potvrdenie o zamestnaní? Veď ŽL si môžeš založiť aj bez toho a pri komunikácii so zdravotnkou to nepotrebuješ tiež. Alebo som na niečo zabudla?
Asi chce preukázať prax , inak si to neviem vysvetliť .
0 0
plastelinka plastelinka

plastelinka je offline (nepripojený) plastelinka

Niekde na Porade som čítal, že toto potvrdenie potrebujem. Ale z Vašich poznámok mi to vychádza tak, že Zdravotná a Sociálna poisťovňa si to zistia automaticky. Ešte jedna poznámka - oznámi to zdravotná alebo sociálna poisťovňa môjmu zamestnávateľovi?

Vrelá vďaka...
0 0
Luba2 Luba2

Luba2 je offline (nepripojený) Luba2

Nie neoznámi, nemá dôvod.

A okrem toho sociálku zatiaľ nebudeš platiť /možno až budúci rok po prvom daňovom priznaní/, ani sa prihlasovať, len na zdravotku.
0 0
Zita5 Zita5

Zita5 je offline (nepripojený) Zita5

Nech robíme čokoľvek, má nám záležať na tom, čo robíme, nie na tom, či nás niekto vidí. Cicero ...viac
plastelinka
Niekde na Porade som čítal, že toto potvrdenie potrebujem. Ale z Vašich poznámok mi to vychádza tak, že Zdravotná a Sociálna poisťovňa si to zistia automaticky. Ešte jedna poznámka - oznámi to zdravotná alebo sociálna poisťovňa môjmu zamestnávateľovi?

Vrelá vďaka...
Nemusíš mať obavy , nebudú hlásiť nič ani SP ani ZP ani DÚ . To by mali administratívu naviac .
0 0
plastelinka plastelinka

plastelinka je offline (nepripojený) plastelinka

Ďakujem za odpoveď a ešte potrebujem vedieť jednu vec:
Ak má môj zamestnávateľ v predmete činnosti - má tam toho hojne - aj predaj v rámci voľnej živnosti /malo-velko/ ale predáva iný druh tovaru, ako ja - bude problém ak budem mať aj ja v predmete podnikania predaj v rámci voľnej živnosti?

Ďakujem
0 0
Luba2 Luba2

Luba2 je offline (nepripojený) Luba2

Nikde neviem nájsť presnú odpoveď, to by asi bola nakoniec vec, ktorú by musel rozhodnúť súd, ja si však myslím /je to môj názor/, že ak Tvoj zamestnávateľ predáva napr. topánky a Ty začneš predávať počítače - objaja ste malo aj veľkoobchod, síce obaja predávate, ale každý niečo úplne iné. Len by som si dala pozor ešte na § 81 písm. e/ ... nekonať v rozpore s oprávnenými záujmami zamestnávateľa /čiže neovplyvňovať jeho klientov, neponúkať im svoje služby.... skrátka neškodiť mu/.
0 0
plastelinka plastelinka

plastelinka je offline (nepripojený) plastelinka

Môj zamestnávateľ to má v pracovnom poriadku uvedené nasledovne:

"Nevykonávať zárobkovú činnosť ani podnikateľskú činnosť, ktorá by bola zhodná s predmetom činnosti zamestnávateľa, alebo ktorá by ohrozovala záujmy zamestnávateľa".

Ak teda nebudem mať žiadny kontakt s jeho klientami ani nebudem predávať ten istý druh tovaru, tak by som mal byť za vodou. Ale ešte sa vrátim k tej otázke, či oznámiť alebo neoznámiť zamestnávateľovi vznik szčo: v pracovnom poriadku som našiel toto:

"Oznamovať personálnemu oddeleniu všetky zmeny, ktoré môžu ovplyvniť výplatu sociálnych, štátnych dávok, dane alebo iné skutočnosti"

Čo vy na to? Ďakujem.
0 0
Zita5 Zita5

Zita5 je offline (nepripojený) Zita5

Nech robíme čokoľvek, má nám záležať na tom, čo robíme, nie na tom, či nás niekto vidí. Cicero ...viac
plastelinka
Môj zamestnávateľ to má v pracovnom poriadku uvedené nasledovne:

"Nevykonávať zárobkovú činnosť ani podnikateľskú činnosť, ktorá by bola zhodná s predmetom činnosti zamestnávateľa, alebo ktorá by ohrozovala záujmy zamestnávateľa".

Ak teda nebudem mať žiadny kontakt s jeho klientami ani nebudem predávať ten istý druh tovaru, tak by som mal byť za vodou. Ale ešte sa vrátim k tej otázke, či oznámiť alebo neoznámiť zamestnávateľovi vznik szčo: v pracovnom poriadku som našiel toto:

"Oznamovať personálnemu oddeleniu všetky zmeny, ktoré môžu ovplyvniť výplatu sociálnych, štátnych dávok, dane alebo iné skutočnosti"

Čo vy na to? Ďakujem.
Ak si také niečo podpisoval/a/ , tak buď opatrná/ý / , lebo by Ťa mohol utopiť . Však nieviem či si on alebo ona .
0 0
plastelinka plastelinka

plastelinka je offline (nepripojený) plastelinka

To Zita5:

A prečo by ma mal utopiť? Nie som nežné pohlavie. :-)
0 0
Zita5 Zita5

Zita5 je offline (nepripojený) Zita5

Nech robíme čokoľvek, má nám záležať na tom, čo robíme, nie na tom, či nás niekto vidí. Cicero ...viac
Vieš ja to myslím tak , že keby k niečomu v konečnom dôsledku prišlo , aby Ťa neobvinil , že si mu zapríčinil nejakú škodu Tvojou živnosťou / pokles na zisku , istú tzv.špionáž na jeho obchod.partnerov atď . Dôvodov si môže nájsť koľko chce. Na druhej strane je samozrejmé , že by Ti to musel dokázať . Ale predovšetkým zaleží na tom aký je človek - ten Tvoj šéfino .
0 0
plastelinka plastelinka

plastelinka je offline (nepripojený) plastelinka

Toto môžeme vylúčiť, lebo môj dosah živnosti vôbec nebude súvisieť s dosahom predmetu podnikania môjho zamestnávateľa.
0 0
Načítať ďalšie

Sleduj porady, ktoré by vás mohli zaujímať