Zavrieť

Porady

Kúpa bytu v novostavbe

Ahojte "poradaci", neviem, do ktorej temy by som zaradil moj problem, preto som zvoli aspon oblast prava.
Chcel by som vas poziadat o radu tykajucu sa zrusenia rezervacnej zmluvy na kupu bytu v novostavbe. Ide o to, ze sme spolu s priatelkou prejavili zaujem o kupu bytu a zaplatili sme rezervacnu zalohu (5 % z ceny bytu). Realizator stavby sa vsak stale nema k cinu a termin sa oproti povodnemu planu posunul uz o takmer rok. Od momentu, co sme podpisali zmluvu my, malo dojst k zaciatku vystavby do 1 mesiaca. Malo ty byt v marci a samozrejme este do dnesneho dna sa tam este ani steblo travy nepohlo. Prirodzene uvazujeme o odstupeni zo zmluvy, je tu vsak hacik, v zmluve je klauzula, ze pokial odstupime, sme povinni uhradit (resp. sa nam o to ponizi suma, ktoru sme zaplatili ako zalohu) 1% z ceny bytu. V nasom pripade to cini nieco okolo 25 000 Sk. V zmluve zial nie je uvedene, kedy sa ma zacat s vystavbou a teda sa nemozeme opriet o to, ze realizator stavby nedodruzuje podmienky zmluvy.
Chcem sa vas opytat ci neviete o nejakom zakone, ktory by nam umoznil zmluvu zrusit a ziskat spat peniaze, bez nejakej zmluvnej pokuty.

Dakujem za vsetky postrehy, reakcie, rady a pripomienky.

Pekny den vsetkym.
Pravidlá a tipy
  • Každý móže napísať len 1 odpoveď. Neskor mozete svoju odpoveď vylepšiť.
  • Odpoveď má priniesť riešenie na otázku, vyvarujte sa hodnotenia otázky.
  • Odpoveď má byť viac o faktoch ako o názoroch.
Dalšie pravidla a tipy
    Ak potrebujete v otázke niečo upresniť, najskôr sa spýtajte na podrobnosti.
    Koncept slúži na uloženie rozpracovanej odpovede, koncept sa zobrazuje len Vám, až kým ho nezverejníte.
    Ak máte podobnú otázku, založte Novú otázku alebo Súvisiacu otázku.
    ❤ Buďte priateľskí ❤
    Sme súčasťou jednej komunity, ktorá si chce vzájomne pomáhať, rozdieľnosť je vítaná ak neubližuje!
    Usporiadať podľa času

    Monika V. je offline (nepripojený) Monika V.

    Monika V.
    stroker Pozri príspevok
    Ahojte "poradaci", neviem, do ktorej temy by som zaradil moj problem, preto som zvoli aspon oblast prava.
    Chcel by som vas poziadat o radu tykajucu sa zrusenia rezervacnej zmluvy na kupu bytu v novostavbe. Ide o to, ze sme spolu s priatelkou prejavili zaujem o kupu bytu a zaplatili sme rezervacnu zalohu (5 % z ceny bytu). Realizator stavby sa vsak stale nema k cinu a termin sa oproti povodnemu planu posunul uz o takmer rok. Od momentu, co sme podpisali zmluvu my, malo dojst k zaciatku vystavby do 1 mesiaca. Malo ty byt v marci a samozrejme este do dnesneho dna sa tam este ani steblo travy nepohlo. Prirodzene uvazujeme o odstupeni zo zmluvy, je tu vsak hacik, v zmluve je klauzula, ze pokial odstupime, sme povinni uhradit (resp. sa nam o to ponizi suma, ktoru sme zaplatili ako zalohu) 1% z ceny bytu. V nasom pripade to cini nieco okolo 25 000 Sk. V zmluve zial nie je uvedene, kedy sa ma zacat s vystavbou a teda sa nemozeme opriet o to, ze realizator stavby nedodruzuje podmienky zmluvy.
    Chcem sa vas opytat ci neviete o nejakom zakone, ktory by nam umoznil zmluvu zrusit a ziskat spat peniaze, bez nejakej zmluvnej pokuty.

    Dakujem za vsetky postrehy, reakcie, rady a pripomienky.

    Pekny den vsetkym.
    Niečo podobné sme zažili aj my, aj keď v dnešnej dobe už bývame. Termín ukončenia stavby malo byť leto 2005, aj keď sme po mnohých problémoch prebrali byt v 12/2006, bývať sme začali 3/2007. Možno hovoríme o tej istej firme, ktorá tieto byty stavia. Keď sme chceli odstúpiť od zmluvy, boli sme upozornení, že pokuta nás neminie. Aj keď začali s výstavbou o rok neskôr ako mali a za normálnych okolností sme boli v práve,my obyčajní ľudia by sme na súdoch nepochodili, čo nám bolo aj značne dané najavo.

    stroker je offline (nepripojený) stroker

    stroker
    Dakujem Monika za tvoju skusenost. V podstate si mi potvrdila moje predpoklady a ocakavania. Paradoxne, je ze pri podpisovani rezervacnej zmluvy som sa prave touto temou zaoberal ale akosi som jej prestal pripisovat podstatny vyznam a teraz sa mi to vratilo

    Monika V. je offline (nepripojený) Monika V.

    Monika V.
    stroker Pozri príspevok
    Dakujem Monika za tvoju skusenost. V podstate si mi potvrdila moje predpoklady a ocakavania. Paradoxne, je ze pri podpisovani rezervacnej zmluvy som sa prave touto temou zaoberal ale akosi som jej prestal pripisovat podstatny vyznam a teraz sa mi to vratilo
    My keď sme podpisovali zmluvu, tiež sme ju nekoľkokrát prečítali. Tiež sa mi niektoré veci nezdali, ale mali sme na výber - buď chceme alebo nehceme. A mysleli sme aj na tých, ktorí už bývajú. Pomysleli sme si, že keď ten byt dostali oni, bez problémov ho budeme mať aj my.Museli sme súhlasiť s tým, čo tam bolo, pretože inak by sme nebývali vôbec.
    Aj keď objavili sa tam aj pokuty v náš prospech, ako sa môžme súdiť s nejakou veľkou firmou, ktorá má známosti na každom kroku?

    Celsus je offline (nepripojený) Celsus

    Celsus
    stroker Pozri príspevok
    Ahojte "poradaci", neviem, do ktorej temy by som zaradil moj problem, preto som zvoli aspon oblast prava.
    Chcel by som vas poziadat o radu tykajucu sa zrusenia rezervacnej zmluvy na kupu bytu v novostavbe. Ide o to, ze sme spolu s priatelkou prejavili zaujem o kupu bytu a zaplatili sme rezervacnu zalohu (5 % z ceny bytu). Realizator stavby sa vsak stale nema k cinu a termin sa oproti povodnemu planu posunul uz o takmer rok. Od momentu, co sme podpisali zmluvu my, malo dojst k zaciatku vystavby do 1 mesiaca. Malo ty byt v marci a samozrejme este do dnesneho dna sa tam este ani steblo travy nepohlo. Prirodzene uvazujeme o odstupeni zo zmluvy, je tu vsak hacik, v zmluve je klauzula, ze pokial odstupime, sme povinni uhradit (resp. sa nam o to ponizi suma, ktoru sme zaplatili ako zalohu) 1% z ceny bytu. V nasom pripade to cini nieco okolo 25 000 Sk. V zmluve zial nie je uvedene, kedy sa ma zacat s vystavbou a teda sa nemozeme opriet o to, ze realizator stavby nedodruzuje podmienky zmluvy.
    Chcem sa vas opytat ci neviete o nejakom zakone, ktory by nam umoznil zmluvu zrusit a ziskat spat peniaze, bez nejakej zmluvnej pokuty.

    Dakujem za vsetky postrehy, reakcie, rady a pripomienky.

    Pekny den vsetkym.

    Chcel by som sa spýtať, aké zmluvné podmienky "realizátor stavby" porušuje, keď termín začatia výstavby nie je v zmluve uvedený. Z otázky ani neviem naisto vyčítať,
    - s kým bola zmluva uzavretá (s realitkou, so zhotoviteľom stavby, s oboma?),
    - aký zmluvný typ to je (zmluva o dielo, zmluva o budúcej zmluve, zmiešaná zmluva, inominátny kontrakt?),
    - kedy bola uzavretá,
    - akým právnym predpisom sa spravuje (občianskym alebo obchodným zákonníkom).

    Bez znalosti vyššie uvedených skutočností, bez naštudovania zmluvy a oboznámania s ďalšími okolnosťami prípadu, Vám nikto spoľahlivo a zodpovedne na Vašu otázku žiaľ nemôže odpovedať. Na prvý pohľad síce Vaša pozícia nevyzerá veľmi ružovo, avšak na druhej strane by sa malo dať niečoho chytiť.

    stroker je offline (nepripojený) stroker

    stroker
    Dakujem za podnety k uvedeniu podrobnejsich informacii. Realizator stavby je developerska spolocnost. Oficialne neporusuje ziadne podmienky, kedze termin zacatia vystavby nie je v rezervacnej zmluve uvedeny (po rezervacnej zmluve ma nasledne dojst k uzatvoreniu zmluvy o buducej zmluve). Ide vsak o to, ze pri uzatvoreni rezervacnej zmluvy (jej ucelom bolo rezervovania bytu, ktory ma byt sucastou bytoveho komplexu) bolo aj na ich webovej stranke oficialne uvedene, ze termin zacatia vystavby je 1 Q 2008. Doteraz sa vsak s vystavbou este nezacalo. Ja by som potreboval informaciu, ci je nejakym sposobom chraneny clovek, ktory uzavrie rezervacnu zmluvu, zlozi rezervacny percentualny podiel ceny bytu, v pripade, ze nie je planovana vystavba realizovana v case prezentovanom developerskou spolocnostou. Tato spolocnost nam drzi peniaze a oddaluje termin planovanej vystavby, cim sa prirodzene oddaluje aj termin dokoncenia. Ludia uzatvaraju zmluvu s presvedcenim, ze vystavba bude realizovana v nejakom casovom horizonte a nedeje sa tak.
    Mimochodom typ zmluvy je rezervacna a je upravena paragrafom 51 Občianskeho zakonnika. Bola uzatvorena 14.2. 2008.

    Dakujem

    Celsus je offline (nepripojený) Celsus

    Celsus
    V zmluve sa nikde žiadne termíny (najmä termíny výstavby) nespomínajú?
    Má v zmluve developer jednoznačne upravenú povinnosť stavať?
    Máte doklad/dôkaz o tom, že na web stránke bol uverejnený termín začatia výstavby 1Q/2008? Čo je na web stránke uvedené teraz?

    stroker je offline (nepripojený) stroker

    stroker
    Veď práve, žiadne termíny výstavby sa nespomínajú. Jediný termín, ktorý sa tam uvádza je termín, do kedy musí byť uzatvorená zmluva o budúcej zmluve. Ten je tam však veľmi šikovne zakomponovaný, nakoľko je uvedené, že tá sa musí uzavrieť do 15 dní, od kedy na jej podpísanie vyzve developerská spoločnosť.
    V zmluve o rezervácii je jednoznačne uvedené, že predávajúci bude realizovať výstavbu v zmysle vypracovanej dokumentácie v súlade s projektom. Žial doklad, alebo dôkaz o tom, že výstavba mala byť pôvodne realizovaná v 1.Q 2008 nemáme. Jediný dôkaz je emailová komunikácia so zástupcom sploločnosti, ktorý uvádzal, že do ukončenia 1Q by určite malo byť udelené stavebné povolenie a nasledne by sa malo začať stavať, odvtedy je však už viac ako 3 mesiace. Na web stránke je uvedené, že termín realizácie je rok 2008, teda už to poňali tak komplexnejšie a kryjú si chrbát

    Kúpa bytu v novostavbe

    Porady, ktoré by vás mohli zaujímať

    Prihláste sa a sledujte len tie Porady, ktoré Vás zaujímajú.