Zavrieť

Porady

Je na stavbu domu nutný projekt ?

Čaute poraďáci!
Prosíme o radu: vyhliadli sme si pozemok, ktorý je klasifikovaný ako stavebný. Slovenský pozemkový fond, ktorý ho spravuje, nám odobril možnosť odkúpenia tohto pozemku, ale nasledovnou cestou : postaviť dom, po kolaudácii požiadať o odkúpenie pozemku pod domom z podielového vlastníctva SPFv náš prospech (ako predkupné právo). Je v takomto prípade nutné dať vyrábať projekt projektantovi, ak máme vlastnú predstavu aj technické a stavebné zabezpečenie stavby? Čo v prípade, ak SPF v čase odkupovania pozemku vyrúbi nekresťansky vysokú cenu za pozemok, na ktorom už bude stáť dom? Dík za cenné rady
Pravidlá a tipy
  • Každý móže napísať len 1 odpoveď. Neskor mozete svoju odpoveď vylepšiť.
  • Odpoveď má priniesť riešenie na otázku, vyvarujte sa hodnotenia otázky.
  • Odpoveď má byť viac o faktoch ako o názoroch.
Dalšie pravidla a tipy
    Ak potrebujete v otázke niečo upresniť, najskôr sa spýtajte na podrobnosti.
    Koncept slúži na uloženie rozpracovanej odpovede, koncept sa zobrazuje len Vám, až kým ho nezverejníte.
    Ak máte podobnú otázku, založte Novú otázku alebo Súvisiacu otázku.
    ❤ Buďte priateľskí ❤
    Sme súčasťou jednej komunity, ktorá si chce vzájomne pomáhať, rozdieľnosť je vítaná ak neubližuje!
    Usporiadať podľa času

    Chobot je offline (nepripojený) Chobot

    Chobot
    DZUDY Pozri príspevok
    Čaute poraďáci!
    Prosíme o radu: vyhliadli sme si pozemok, ktorý je klasifikovaný ako stavebný. Slovenský pozemkový fond, ktorý ho spravuje, nám odobril možnosť odkúpenia tohto pozemku, ale nasledovnou cestou : postaviť dom, po kolaudácii požiadať o odkúpenie pozemku pod domom z podielového vlastníctva SPFv náš prospech (ako predkupné právo). Je v takomto prípade nutné dať vyrábať projekt projektantovi, ak máme vlastnú predstavu aj technické a stavebné zabezpečenie stavby? Čo v prípade, ak SPF v čase odkupovania pozemku vyrúbi nekresťansky vysokú cenu za pozemok, na ktorom už bude stáť dom? Dík za cenné rady
    Bez projektu ti stavebný úrad nevydá stavebné povolenie. To by si sa musel presunúť v čase tak 40 rokov dozadu, kedy nebola potrebná pri stavbe projektová dokumentácia.

    chandler je offline (nepripojený) chandler

    chandler
    pokial viem tak su aj katalogove projekty len na stavebne povolenie za nejakych 16tis... kupis si nejaky podobny ako si chces postavit.
    lenze by si tomu musel dost dobre rozumiet aby si vedel stavat bez projektu... az tak dobre ze by pre teba nebol problem si ten projekt spravit

    Andy Kralik je offline (nepripojený) Andy Kralik

    Andy Kralik
    Kompletný projekt je nutný aj keby ste boli architekt a projektant súčasne. Je súčasťou dokumentácie k stavebnému povoleniu a je dôležitý aj pri kolaudácii. Okrem toho si overte čo je potrebné aby bolo možné schváliť stavbu na "cudzom" pozemku! Okrem toho spravuje SPF celý pozemok alebo len jeho diel? Prečo podielové spoluvlastníctvo pozemku?

    Ak to predkupné právo budete riešiť zmluvou o budúcej zmluve, dajte tam aj cenu za akú budete kupovať. Toto si poriadne právne ošetrite! Ak bude vlastníkom stále SPF, môže sa stať, že v priebehu stavby sa prihlási "dedič" alebo iný "stratený vlastník". Poraďte sa s právnikom akú právnu silu bude mať tá konkrétna zmluva s SPF. Aby sa vám nestalo že zrazu to SPF vydá niekomu inému a to by mohla byť celkom pekná komplikácia!

    Vo vašom prípade je návšteva dobrého právnika asi nevyhnutná!

    DZUDY je offline (nepripojený) DZUDY

    DZUDY
    Ďakujem za radu. Postavil som s otcom celoročne obývanú velkú chatu,a bez projektu. A stojí. Myslím,že keď nejdem stavať poschodový palác,tak to nie je problém.Ale čo zákon žiada,nech je splnené.Paradox je,že na stavbu ,,rekreačného objektu",ktorý je podla stavebného zákona zaradený medzi jednoduché stavby,stačí ,,ohlásenie",tým pádom netreba projekt,môže sa stavať aj na nestavebnom pozemku,a nie sú na to žiadne normy čo sa týka velkosti.Kludne to môže byť vila s 500 m/štvorc. A mám ešte otázku?:kto alebo ako sa určuje termín kolaudácie.Napr. keď chcem stavať pomalinky bývanie pre moju ročnú dcéru trebárs 20 rokov (blbosť,že?),môže mi niekto nariadiť,že to musím mať skolaudované napr. do 3 rokov?Ide mi o to,že ja mám čas a nemám peniaze na to aby som sa ponahlal.Byvať mam kde. Ďakujem.

    wagner je offline (nepripojený) wagner

    wagner
    V stavebnom povolení máš určené, dokedy by si mal stavbu dokončiť a skolaudovať. Keď to nestihneš, dáš si predĺžiť stavebné povolenie. Do doby kolaudácie platíš daň za pozemok ako za stavebný a to je iná cena. Ale v prvom rade Ti navrhujem, aby si si preštudoval stavebný zákon. Nájdeš ho buď v zbierke a s úplným znením je najlepšie na jaspi. Zákon má č. 50/1976 Zb. Rada by som vedela, kto Ti povolil postaviť chatu bez stavebného povolenia, teda to musí byť stavebný úrad alebo starosta obce, čo tiež nemá prečítaný ani stavebný zákon. Môžeš mi prezradiť názov obce?

    chandler je offline (nepripojený) chandler

    chandler
    jednoducha stavba je urcena velkostou a nie tym ci sa tam budes rekreovat alebo chovat kraliky
    .
    ja neviem setrit na projekte mi pripada uplna blbost... je to za par korun a pomoze to dost

    eva29 je offline (nepripojený) eva29

    eva29
    kolaudácia musí byť zo zákona do 2 rokov od vydania právoplatného stavebného povolenia (ale dá sa aj predĺžiť, no nie na XY rokov....)

    focus3ccd je offline (nepripojený) focus3ccd

    focus3ccd
    Ked pozemok nebude tvoj, v ziadnom pripade sa nepustaj do stavby, nakloko za x rokov ti ho nebudu chciet predat, ale ti ho prenajmu za nekrestanske prahchy.
    A potom co.........

    My to mame v mensom v zahradkarskej oblasti.

    Je na stavbu domu nutný projekt ?

    Porady, ktoré by vás mohli zaujímať

    Prihláste sa a sledujte len tie Porady, ktoré Vás zaujímajú.