Zavrieť

Porady

príjazdová cesta

Ahojte,potrebujem poradiť ohľadne príjazdovej cesty.Kúpili sme pred 5 rokmi dom.Vedie k nemu príjazdová cesta asi 25 m.Až po kúpe sme zistili,že cesta nieje naša.Cesta je na časti pásu pozemku,ktorý patril neznámemu majiteľovi.Šikovný sused sa poponáhľal a vybavil si tento pozemok pre seba.Toto všetko sme sa však dozvedeli až asi 3 roky od kúpy daného pozemku.Teraz sa nám snaží tento celý pozemok predať za 120 tis.Tieto peniaze však nemám kde vziať,akomám ďalej postupovať?Ďakujem
Pravidlá a tipy
  • Každý móže napísať len 1 odpoveď. Neskor mozete svoju odpoveď vylepšiť.
  • Odpoveď má priniesť riešenie na otázku, vyvarujte sa hodnotenia otázky.
  • Odpoveď má byť viac o faktoch ako o názoroch.
Dalšie pravidla a tipy
    Ak potrebujete v otázke niečo upresniť, najskôr sa spýtajte na podrobnosti.
    Koncept slúži na uloženie rozpracovanej odpovede, koncept sa zobrazuje len Vám, až kým ho nezverejníte.
    Ak máte podobnú otázku, založte Novú otázku alebo Súvisiacu otázku.
    ❤ Buďte priateľskí ❤
    Sme súčasťou jednej komunity, ktorá si chce vzájomne pomáhať, rozdieľnosť je vítaná ak neubližuje!
    Usporiadať podľa času

    lakon je offline (nepripojený) lakon

    lakon
    Zypsik Pozri príspevok
    Zriadit si vecne bremeno vo forme prechodu na ten jeho pozemok?
    S tym by musel suhlasit aj on, v opacnom pripade by to musel nariadit sud.

    Katka D je offline (nepripojený) Katka D

    Katka D
    Dobrý deň, prosím o radu. Je nás 12 majiteľov garáží. No prístupovú cestu vlastní spoločnosť, ktorej platíme nájom (kde je presne uvedené č. parcely), vodu a elektrinu. Máme so spoločnosťou spísanú aj zmluvu o nájme na dobu neurčitú. Teraz sa nám však stalo, že bez upozornenia (nájom platíme v plnej výške a včas), alebo bez závažného dôvodu úplne znemožnili prístup. Iba nám, ostatní sa poistili aj vecným bremenom, čo sme my nevedeli, nakoľko sme uvedenú garáž kúpili oveľa neskôr. Mohli by ste mi prosím, poradiť ako postupovať a či mali na takýto postup vôbec právo? Vopred ďakujem.

    Ludula je offline (nepripojený) Ludula

    žena Ludula
    Prosím poradiť tiež obľadom príjazdovej cesty k stavebnému pozemku. Sused chce stavať RD ku ktorému vedie príjazdová cesta, ktorej majiteľom som ja.
    Nakoľko je to len časť cesty k jeho pozemku chcu si sami spraviť od tejto časti príst. cesty cestu ďalej k svojmu pozemku, aby mohli začať stavať dom. K tomu ale potrebujú užívať aj prístup. cestu, ktorá patri mne.
    Prišli s takým návrhom, aby sme mu ju predali - preložili na základe kúpnopredajnej zmluvy. Ja s tým nesúhlasím, nakoľko cestu využívam a v budúcnosti človek nevie aké vzťahy sa medzi susedmi vyvinu a preto nič nechcem predávať, len súhlasim, aby môhli túto cestu používať.
    Chcem sa opýtať ako sa to da vyriešiť, aby som aj naďalej ostala vlastníkom.
    V predchádzajúcich otázkach som sa dočítala o vecnom bremene.
    Musia si toto vecné bremeno zriadiť sami, aké povinnosti plynu mne?
    Prosím poraďte nemám s týmto žiadne skúsenosti.
    Ďakujem.

    Ludula je offline (nepripojený) Ludula

    žena Ludula
    Ludula Pozri príspevok
    Prosím poradiť tiež obľadom príjazdovej cesty k stavebnému pozemku. Sused chce stavať RD ku ktorému vedie príjazdová cesta, ktorej majiteľom som ja.
    Nakoľko je to len časť cesty k jeho pozemku chcu si sami spraviť od tejto časti príst. cesty cestu ďalej k svojmu pozemku, aby mohli začať stavať dom. K tomu ale potrebujú užívať aj prístup. cestu, ktorá patri mne.
    Prišli s takým návrhom, aby sme mu ju predali - preložili na základe kúpnopredajnej zmluvy. Ja s tým nesúhlasím, nakoľko cestu využívam a v budúcnosti človek nevie aké vzťahy sa medzi susedmi vyvinu a preto nič nechcem predávať, len súhlasim, aby môhli túto cestu používať.
    Chcem sa opýtať ako sa to da vyriešiť, aby som aj naďalej ostala vlastníkom.
    V predchádzajúcich otázkach som sa dočítala o vecnom bremene.
    Musia si toto vecné bremeno zriadiť sami, aké povinnosti plynu mne?
    Prosím poraďte nemám s týmto žiadne skúsenosti.
    Ďakujem.
    Vie mi niekto poradiť?

    pistik8 je offline (nepripojený) pistik8

    pistik8
    Ak je ten pozemok v Tvojom vlastnictve, urcite ho nepredavaj .... ktovie co moze byt v buducnosti.... Treba sa dohodnut s tym susedom ze zriadite vecne bremeno, s pravom prechodu a prejazdu k jeho pozemku.... Odporucam v zmluve o vecnom bremene zriadit polozku, spolocne uzivanie , spolocne financie na opravu.... Napr, ze sa Ti ten kusok cesty postupom casu znehodnoti, nech to financuje aj on.. Ale to myslim je dane aj v obcianskom zakonniku o vecnych bremenach...
    pracujem v stavebnej agende Miloš Mičega - CIMOM TN
    1. Nikto nemôže nikoho prinútiť predať svoj pozemok.
    2. Nechápem, prečo sa v uvedenom prípade uvažuje nad zriadením vecného bremena na tvojom pozemku v prospech suseda. Ty jeho pozemok nepotrebuješ a svoj nepredáš (tak som to pochopil).
    3. Vecné bremeno sa zriaďuje dohodou (zmluvou) na základe zápisu do katastra (vkladu). Vecným bremenom zo zákona sa nezaoberám (verejné rozvodné siete a pod.)
    4. Ak nedôjde k dohode medzi vlastníkom pozemku a toho, v prospech koho sa má zriadiť vecné bremeno, môže na základe žalobného návrhu rozhodnúť súd o zriadení vecného bremena.
    5. Pri stavebných veciach sú vecné bremená väčšinou zriaďované za účelom práva prechodu alebo prejazdu, alebo vo veci inž. siete /nap. ak už je vybudovaná/.
    6. Treba si uvedomiť, že vecné bremeno je určitá forma obmedzenia vlastníctva - ťarcha. Vecné bremeno sa nezriaďuje vždy tak, ako si niekto podá návrh na súd. Vždy sa musí zvážiť, či neexistuje iná možnosť prístupu atď.


    Toľko k omu čo je uvedené od ladula. Nevidím dôvod na znepokojovanie.

    CIMOM
    Naposledy upravil Miloš Mičega - CIMOM TN : 07.02.09 at 13:35 Dôvod: doplnený bod 5

    Ludula je offline (nepripojený) Ludula

    žena Ludula
    pistik 8 a CIMON veľká vďaka potešili ste ma, na Vaše odpovede som čakala lebo som nevedela ako postupovať. Súri ma to lebo práve dnes tu ten sused bol už aj s pripravenou kupnou zmluvou.
    Spomínal kupnopredajnú zmluvu ale on mal kupnu zmluvu.
    Vedeli by ste mi ešte vysvetliť rozdiel medzi tymito zmluvami.
    Ďakujem.
    pracujem v stavebnej agende Miloš Mičega - CIMOM TN
    Ludula Pozri príspevok
    pistik 8 a CIMON veľká vďaka potešili ste ma, na Vaše odpovede som čakala lebo som nevedela ako postupovať. Súri ma to lebo práve dnes tu ten sused bol už aj s pripravenou kupnou zmluvou.
    Spomínal kupnopredajnú zmluvu ale on mal kupnu zmluvu.
    Vedeli by ste mi ešte vysvetliť rozdiel medzi tymito zmluvami.
    Ďakujem.
    Žiadny.

    Obe pojednávajú o predaji a kúpe. Riadia sa podľa § 588 zákona č. 40/1964 Zb. Občiansky zákonník, resp. podľa § 409 zákona č. 513/1991 Zb. Obchodný zákonník.

    Oba zákony definujú len kúpnu zmluvu


    CIMOM

    Mária27 je offline (nepripojený) Mária27

    Mária27
    "Sused chce stavať RD ku ktorému vedie príjazdová cesta, ktorej majiteľom som ja."


    Mohli by ste sa stať aj spoluvlastníkmi v podiele 1/2. Potom by ste mali práva obaja rovnaké.

    Porady, ktoré by vás mohli zaujímať

    Prihláste sa a sledujte len tie Porady, ktoré Vás zaujímajú.