Zavrieť

Porady

Nádor na hypofýze

Zdravím,
u otca lekár identifikoval"pravdepodobne" nezhubný nádor na hypofýze. Zaver: Tumorózna expanzia v oblasti sella tursica, v.s. meningeóm s artrofiou n.optici bilaterálne. Má však za sebou už aj silný infarkt, kde mu srdce pracuje na tretinu (nemohol mu byt robeny ani bypass, vysoke riziko), prekonal aj plucnu embóliu.
Nádor je vraj dosť veľký, tlačí na očný nerv, koktať sa začal už dávnejšie, občas má takú nestabilitu (to sú však len moje pozorovania- koktanie a nestabilita).
Tak by som sa rád spýtal, či prípadný neurochirurgický zákrok, ktorý je odporúčaný, nie je príliš veľké riziko. Gama nôž v Prahe je vraj vzhľadom na veľkosť nádoru skôr utópiou ... . Nie je veľké riziko uz to jeho srdce? Otec má 69 rokov. V poslednom období si už naozaj preskákal všeličo. Začalo to s chirurgickým zákrokom, kde mu zakrátko vznikla tá pľúcna embólia. Keď sa z nej ako tak vystrábil, dostal infarkt, kde mu zostala činnosť srdca na 25%. Pravdepodobne sa mu to "vedľajšími cievami na srdci zlepšilo a výkon srdca má cez 30 %. Kardiochirurgovia odmietli aj vtedy pre vysoke riziko bypass. No a teraz, ked sa sťažoval na zhoršenie zraku mu konečne pri vyšetrovačke na CT zistili ten nádor. Fakt je ťažké poradiť, čo je lepšia voľba ... . zákrok s vysokým rizikom, ponechanie v stave, akom je ... . Poradiť mu neviem, ani na koho sa obrátiť.
Pravidlá a tipy
  • Každý móže napísať len 1 odpoveď. Neskor mozete svoju odpoveď vylepšiť.
  • Odpoveď má priniesť riešenie na otázku, vyvarujte sa hodnotenia otázky.
  • Odpoveď má byť viac o faktoch ako o názoroch.
Dalšie pravidla a tipy
    Ak potrebujete v otázke niečo upresniť, najskôr sa spýtajte na podrobnosti.
    Koncept slúži na uloženie rozpracovanej odpovede, koncept sa zobrazuje len Vám, až kým ho nezverejníte.
    Ak máte podobnú otázku, založte Novú otázku alebo Súvisiacu otázku.
    ❤ Buďte priateľskí ❤
    Sme súčasťou jednej komunity, ktorá si chce vzájomne pomáhať, rozdieľnosť je vítaná ak neubližuje!
    Usporiadať podľa času

    ludmilla je offline (nepripojený) ludmilla

    ludmilla
    Túto otázku je potrebné položiť operatérovi, anestéziológovi, nie do internetového fóra. Lekári musia tento zákrok poriadne vysvetliť a objasniť riziká s ním spojené. Sami lekári podľa vyšetrení vedia nakoľko je zákrok nutný.
    Tento nádor sa vyvíja v prednej lebečnej jame v oblasti sella tursica (hypofýza sedí v sella tursica je to také kostné prehĺbenie v báze lebky vo výške nosa) a tu križuje očný nerv, keďže naň tlačí môže ho poškodiť a tým môže prísť k oslepnutiu.
    Nádory hypofýzy sú nezhubné rastú pomaly. Pomocou operácii a precízneho ožarovania sa dajú pekne zvládnuť, tieto nádory nevytvárajú metastázy. Operácia sa poväčšine robí transsphenoidálnym prístupom cez nos, čiže neotvára sa lebka.
    Na tvojom mieste, by som poprosila lekára o rozhovor, napíš si otázky vopred a pekne to s ním preber.

    Helik3 je offline (nepripojený) Helik3

    Aka som,taka som.Som jednoducho zena.Ked sa mi zachce smiat,smejem sa pojasena... ...viac Helik3
    Veľmi ma zaujímajú reakcie k tejto téme, pretože moja mamina sa náhle začala sťažovať na problém s okom. Prestala naň dobre vidieť. Akoby na ňom mala "závoj". Myslela si, že je to len prievan a preto s ním nešla hneď k doktorovi. Pravdaže to podcenila a doktori jej zatiaľ diagnostikovali zápal očného nervu. Robili jej magnetickú rezonanciu, z ktorej výsledky nie sú vraj presné, a preto ich musia posielať do Bratislavy na konzultáciu. Neviem, čo si o tom všetkom myslieť, či sa mám tiež obávať nejakého nádoru, alebo čo to môže byť...

    ludmilla je offline (nepripojený) ludmilla

    ludmilla
    Ešte možno pre lepšiu predstavu skúsim v jednoduchosti popísať zákrok Transsphenoidálnu resekciu tumoru:

    Zákrok väčšinou začína ORL lekár (krčno-nosno-ušný) závisí to od operačného tímu. ORL lekár urobí vo vnútri nosa malý rez, čím odkryje nosovú prepážku, túto potom špeciálnym prístrojom prevŕta a prácu prevezme neurochirurg, ten sa dostane ku kostnej platničke (tá má hrúbku asi ako list papiera), tú prepichne a krížnym rezom potom otvorí tkanivo pod nádorom, vytvorí sa mu tak voľný prístup - operačné pole. Za normálnych okolností potom je nádor, časť nádoru odstránená špeciálnym nástrojom takou pinzetou, toto tkanivo je následne vyšetrené, či ide o zhubné alebo nezhubné tkanivo, ďalšie tkanivo sa potom odstraňuje pomocou ostrého nástroja, čím sa očistí aj hypofýza. Po zákroku zvyčajne vznikne dutina - prázdny priestor, ktorý sa potom vypĺňa tukovou plastikou. Zvyčajne sa berie malý kúsok tkaniva zo stehna.
    Nie vždy sa podarí vybrať celý nádor, čiže robí sa potom len čiastočná resekcia.

    Porady, ktoré by vás mohli zaujímať

    Prihláste sa a sledujte len tie Porady, ktoré Vás zaujímajú.