Zavrieť

Porady

TYP DPH 49 v MRP

Ahojte poraďáci, vôbec si neviem poradiť d došlou FA v PL. Vie mi niekto poradiť prečo keď zadávam v prijatých FA typ DPH 49 zadám správny kurz v položkách dám 19% DPH a v tlačive DPH sa mi to vôbec nezobrazí na riadkoch ani v čiastkach mi to nedopočíta DPH. Čo zadávam zle? Ďakujem
Pracujem v pod. účt MRP vizuál.,Slávka
Pravidlá a tipy
  • Každý móže napísať len 1 odpoveď. Neskor mozete svoju odpoveď vylepšiť.
  • Odpoveď má priniesť riešenie na otázku, vyvarujte sa hodnotenia otázky.
  • Odpoveď má byť viac o faktoch ako o názoroch.
Dalšie pravidla a tipy
    Ak potrebujete v otázke niečo upresniť, najskôr sa spýtajte na podrobnosti.
    Koncept slúži na uloženie rozpracovanej odpovede, koncept sa zobrazuje len Vám, až kým ho nezverejníte.
    Ak máte podobnú otázku, založte Novú otázku alebo Súvisiacu otázku.
    ❤ Buďte priateľskí ❤
    Sme súčasťou jednej komunity, ktorá si chce vzájomne pomáhať, rozdieľnosť je vítaná ak neubližuje!
    Usporiadať podľa bodov

    Kirk je offline (nepripojený) Kirk

    Kirk
    My to robime takisto a zobrazi sa to vo vykaze. Teda dame kod 49, zadame v položke faktury 19%, program DPH dopocita, suma celkom v riadku hore ostava bez DPH - co je spravne.Malo by Ti to fungovat.

    Kirk

    Zoltán Kovács je offline (nepripojený) Zoltán Kovács

    človek, príliš dôverčivý, a niekedy aj idealista, ktorý verí v dobro človeka ...viac Zoltán Kovács
    Zadávaš aj kurz na prepočeť DPH, alebo iba kurz na prepočet čiaskty na faktúre?

    Žabinka je offline (nepripojený) Žabinka

    Žabinka
    MRP Win , PU:
    keď použijem typ DPH 49 v prijatej Fa- samozdanenie, tam nevidím chybu, suma celkom je napr. 66715,-, DPH dopoč. aj odpoč. je 12675,90,-.Uhradím sumu faktúry 66715,-.
    ale v denníku mi prepíše sumu celkom 79390,90,-, čiže k daň.základu bez DPH mi pripočíta aj DPH.
    zaúčtované mám v denníku 604-001/321 66715,-
    343-019/343-001 12675,90,-
    z toho mi potom vyplýva, keď je suma celkom 79390,-, že mám toľko aj zaplatiť.
    poraďte mi prosím Vás, čo robím zle?

    Milan Benka je offline (nepripojený) Milan Benka

    obyvateľ SR Milan Benka
    Žabinka Pozri príspevok
    MRP Win , PU:
    keď použijem typ DPH 49 v prijatej Fa- samozdanenie, tam nevidím chybu, suma celkom je napr. 66715,-, DPH dopoč. aj odpoč. je 12675,90,-.Uhradím sumu faktúry 66715,-.
    ale v denníku mi prepíše sumu celkom 79390,90,-, čiže k daň.základu bez DPH mi pripočíta aj DPH.
    zaúčtované mám v denníku 604-001/321 66715,-
    343-019/343-001 12675,90,-
    z toho mi potom vyplýva, keď je suma celkom 79390,-, že mám toľko aj zaplatiť.
    poraďte mi prosím Vás, čo robím zle?
    Platíte sumu, kt. naúčtujete na 321.
    Ten druhý zápis máte 343 019 / 343 001

    takže nič z toho nevyplýva.

    Žabinka je offline (nepripojený) Žabinka

    Žabinka
    Ďakujem za odpoveď, toto všetko mi je jasné, len programu nie je. Keď dám kontrolu účtovného denníka, vypíše:
    suma faktúry prijatej 66715,-
    suma skupiny zápisov v účtovnom denníku 79390,90,-
    rozdiel 12675,90,- čiže stále tam mám viac o DPH, ktoré mi pripočítalo.
    Takže niekde robím chybu, ale neviem prísť na to, že kde.

    paťuška je offline (nepripojený) paťuška

    paťuška
    Kontrolovala som si ako to účtuje mne a keď zadám typ dph 49, do daňového priznania mi dph dopočíta na vstupe aj na výstupe ale pri zaúčtovaní do denníka mi účet 343 vôbec neponúka, takže asi tam bude pes zakopaný. Myslím si, že ak DPH mám samozdaniť neznamená to ju aj zaúčtovať na stranu MD aj DAL rovnakou sumou, asi preto ti to potom nesedí.

    Žabinka je offline (nepripojený) Žabinka

    Žabinka
    paťuška Pozri príspevok
    Kontrolovala som si ako to účtuje mne a keď zadám typ dph 49, do daňového priznania mi dph dopočíta na vstupe aj na výstupe ale pri zaúčtovaní do denníka mi účet 343 vôbec neponúka, takže asi tam bude pes zakopaný. Myslím si, že ak DPH mám samozdaniť neznamená to ju aj zaúčtovať na stranu MD aj DAL rovnakou sumou, asi preto ti to potom nesedí.
    Daňové priznanie DPH nie je problém, akurát len ten denník. Tam som účtovala 343 MD aj DAL z toho dôvodu, aby sa to prejavilo aj v hlavnej knihe, aby som mala prehlad o samozdanení. Lenže vtedy mi to DPH pripočítalo. Je to samozrejmé, keďže som ho tam uviedla, len ma zarazilo, źe to pripočítalo napriek tomu zápisu MD/DAL.
    Keď som v denníku zápis 343 MD/DAL neuviedla, suma celkom mi ostala nezmenená ako vo faktúre, ale okrem daň.priznania DPH a zozname dokladov DPH nikde nie je vidno, že sa jedná o samozdanenie, v hlavnej knihe to nie je.
    Takto to nie je chyba?

    paťuška je offline (nepripojený) paťuška

    paťuška
    Pravdupovediac na 100% to neviem, ale myslím si, že samozdanenie je vecou zákona o DPH a nie účtovania ako takého a v hlavnej knihe by to nemuselo byť, či áno? Ozvite sa skúsenejší ak sa mýlim. Inak prehľad o samozdanení je pekne vidno v zozname dph dokladov.

    Milan Benka je offline (nepripojený) Milan Benka

    obyvateľ SR Milan Benka
    paťuška Pozri príspevok
    Pravdupovediac na 100% to neviem, ale myslím si, že samozdanenie je vecou zákona o DPH a nie účtovania ako takého a v hlavnej knihe by to nemuselo byť, či áno? Ozvite sa skúsenejší ak sa mýlim. Inak prehľad o samozdanení je pekne vidno v zozname dph dokladov.
    Ale má to tam byť.

    Žabinka je offline (nepripojený) Žabinka

    Žabinka
    Už sa mi to snáď podarilo vyriešiť, hádam to je dobre. V prijatých faktúrach ostáva samozdanenie s kódom 49, do denníka som to dala s kódom 39, suma ako vo faktúre bez DPH, samozdanenie 343-AU/343-AU suma X. A čuduj sa svete, DPH mi nepripočítalo, a v denníku je aj to samozdanenie.

    Porady, ktoré by vás mohli zaujímať

    Prihláste sa a sledujte len tie Porady, ktoré Vás zaujímajú.