Zavrieť

Porady

Aký materiál použiť na stavbu rodinného domu?

Dobrý deň,

mohol by mi, prosím, niekto poradiť, či na stavbu rodinného domu vhodnejšie použiť klasickú tehlu, alebo radšej Ypor?
Ďakujem.
Usporiadat
iriska iriska

iriska je offline (nepripojený) iriska

čo rozumieš pod pojmom klasická tehla?
0 0
Menej reklamy? Zaregistrujte sa! - Žiadne vyskakovacie reklamy!
chandler chandler

chandler je offline (nepripojený) chandler

podla svetovych odbornikov a profesorov navyznamnejsich slovenskych univerzit, ale hlavne podla mna je najlepsia tehla - nezateplena.
vyhoda yporu je v tom, ze je lahky - pouziva sa pri nadstavbach, a lahko sa s nim stavia - pouziva sa na svojpomocnu vystavbu. ale inac vsetko hovori za tehlu. myslim ze pouzit ypor len preto ze sa z neho lahko stavia nie je dobry dovod, treba si uvedomi ze dom je na 300 rokov takze tyzden roboty navyse nehra rolu.
0 0
charonme charonme

charonme je offline (nepripojený) charonme

preco nezateplena? este by som pochopil keby si bol proti polystyrenu kvoli dychaniu, ale mineralna vlna a pod. dychaju. A ak ti ide o vlhkost/rosny bod v/pod zateplenim tak to iste budes mat aj v tehle bez zateplenia, nie? rad sa necham poucit.
0 0
chandler chandler

chandler je offline (nepripojený) chandler

ja nie som ten profesor tak to neviem predpokladam ze je to kvoli tomu ze aj v tej vlne sa moze drzat voda tym to ma nepriaznivy vplyv na murivo. napr. mineralna vlna nema taku zivotnost ako murivo a predpokladam ze casom na neho neposobi dobre.
obcasna kondenzacia vody v murive (nezateplenom) nevadi lebo sa zase dostane von, ale ked tam je to zateplenie tak sa dostane medzi neho a murivo asi... ale neviem neskumal som to, nema to zmysel, ludia aj tak budu na domy lepit polystyren nech su vyskumy akekolvek

hovori sa, ze obvodova stena by nemala byt zateplena a ked uz je tak mineralnou vlnou.
0 0
jojkoz jojkoz

jojkoz je offline (nepripojený) jojkoz

...HOVORI SA ... - kedysi sa hovorilo so Sovietskym zvazom navecne casy ....

Vonkajsia stena moze byt bez problemov zateplena hocicim co dobre izoluje. Ci vata ci EPS a kludne aj vakuove panely (keby neboli take drahe).

Dychanie stien ? - co to preboha je ? Oni dychaju ? a kolko potrebuju kyslika ? .....

Priepustnost steny je NANIC - vacsinou sa hovori o vlhkosti a pod. - Viete kolko prepusti taka nezateplena stena ?
AZ okolo 4 % vlhkosti - tak to uz hej.

Na odstranenie vlhkosti z domu sa pouzivaju okna ! alebo nutene vetranie ( prip. s rekuperaciou).

Je jedno z coho budes stavat - dolezitejsia je celkova skladba steny.

Idealny pripad je ked vnutorna strana akumuluje teplo a ma nizky tepelny odpor a vonkajsia strana ma vysoky tepelny odpor.
Potom su nizke tepelne straty a pri spravnom vetrani nehrozia ani plesne a pod.

Cize laickejsie povedane - tenka nosna cast a hruba izolacia. V tomto smere ma navrch tehla ( aj ked viem si predstavit kludne aj YTONG - zalezi na statike) - v tom ze je pevnejsia a ma vacsiu akumulaciu.
Cize povedze 25 cm tehly a na to 20-25 cm EPS. (je to lepsie z tepelneho hladiska a dokonca aj cenoveho - oproti hrubej tehle ci ytongu)

A vymenu vzduchu si strazit oknamy alebo nutenym vetranim a nie sa slepo spoliehat na 4% co prejdu cez stenu
0 0
Zoltán Kovács Zoltán Kovács

Zoltán Kovács je offline (nepripojený) Zoltán Kovács

človek, príliš dôverčivý, a niekedy aj idealista, ktorý verí v dobro človeka ...viac
Asi za posledné dva dni nám vyskočila vlhkosť v dome až na 70%. Bežná vlkosť je okolo 45-55%. Napriek tomu, že máme nonstop otvorené vetračky (niekedy aj prievan je). A cez deň okná dokorán. Neviem si to vysvetliť. Má niekto na to vysvetlenie? Ďakujem.
0 0
jojkoz jojkoz

jojkoz je offline (nepripojený) jojkoz

smith Pozri príspevok
Asi za posledné dva dni nám vyskočila vlhkosť v dome až na 70%. Bežná vlkosť je okolo 45-55%. Napriek tomu, že máme nonstop otvorené vetračky (niekedy aj prievan je). A cez deň okná dokorán. Neviem si to vysvetliť. Má niekto na to vysvetlenie? Ďakujem.
Vysoka vlhkost vonku - u mna to iste.
V lete to nieje problem - lebo na tvorbu plesni ( v resp. kondenz vody) je vysoka teplota.
0 0
Zoltán Kovács Zoltán Kovács

Zoltán Kovács je offline (nepripojený) Zoltán Kovács

človek, príliš dôverčivý, a niekedy aj idealista, ktorý verí v dobro človeka ...viac
jojkoz Pozri príspevok
Vysoka vlhkost vonku - u mna to iste.
V lete to nieje problem - lebo na tvorbu plesni ( v resp. kondenz vody) je vysoka teplota.
Vďaka. Som kľudnejší.
0 0
chandler chandler

chandler je offline (nepripojený) chandler

jojkoz:
hovori sa medzi odbornikmi
"dychanie stien" je o tom ze sa vlhkost moze zo steny dostat bez problemov, von. asi by ta nenapadlo obalit cely dom do igelitu, ze?
ale trapit sa tym nemusis, nikto netvrdi ze zateplovat sa nema, ma to vyhody na usetrenej energii ale ma to aj negativny vplyv na murivo - nezateplene murivo vydrzi 100rokov bez problemov.... zateplene? uvidime o 90 rokov alebo ovela skor.

sucinitele difuzneho odporu su μ tehly = 9-10, μ pórobetónu = 6-9, μ vápenných omietok = 9-11 a vápenno-cementových = 14-19. Na porovnanie μ polystyrénu = 40-67

takze davat na dom polystyren asi nema velku logiku
Naposledy upravil chandler : 25.07.08 at 10:34
0 0
nelly1810 nelly1810

nelly1810 je offline (nepripojený) nelly1810

dobrý den.tak otázku vlhkosti riešim asi 2 roky ale nebývam v dome ale bloku je tehlový ale kedže mám obývačku a spalňu na severnej strane skúste si posediet jaka fajna kosa je u mna ale hlavne v zime,v lete ked sa vyhreje blok, je super.používam elektr.ohrievač cenovo zatiaľ o.k. ale ide o tú vlhkosť vonku -ked je vlhko von je vlhko dnu a keď je teplo tak je všetko ok.a ani plesne neotravujú.ide o to že treba severnú časť zatepliť ale správca mi tvrdí že len jedna strana sa nedá zatepliť,zatiaľ nemám čas to zisťovať ale počula som že to nieje pravda a čakám na návrh jeden architektky či je to možné a potom sa do toho pustím.
0 0
chandler chandler

chandler je offline (nepripojený) chandler

da sa zateplit aj jedna strana
0 0
jojkoz jojkoz

jojkoz je offline (nepripojený) jojkoz

chandler Pozri príspevok
jojkoz:
hovori sa medzi odbornikmi
"dychanie stien" je o tom ze sa vlhkost moze zo steny dostat bez problemov, von. asi by ta nenapadlo obalit cely dom do igelitu, ze?
ale trapit sa tym nemusis, nikto netvrdi ze zateplovat sa nema, ma to vyhody na usetrenej energii ale ma to aj negativny vplyv na murivo - nezateplene murivo vydrzi 100rokov bez problemov.... zateplene? uvidime o 90 rokov alebo ovela skor.

sucinitele difuzneho odporu su μ tehly = 9-10, μ pórobetónu = 6-9, μ vápenných omietok = 9-11 a vápenno-cementových = 14-19. Na porovnanie μ polystyrénu = 40-67

takze davat na dom polystyren asi nema velku logiku
LOGIKU ? - ono by skor chcelo trochu uvazovat aj o fyzike.

Keby igelit dobre izoloval - tak ho nevaham pouzit

Medzi akymi odbornikmy sa to hovori ? - velmi rad by som si pozrel nejaku odbornu studiu.

Preco by sa malo murivo vysusovat smerom von ? A od coho sa ma vlastne vysusovat ?
Co myslis co sa stane ked je vonku vacsia vlhkost ako vnutry ? Ktorym smerom bude postupovat ?

Ja si to murivo kludne necham vyschnut dovnutra (aj ked neviem od coho - ked z vonku bude "obalene igelitom" - a vnutri nebude vysoka vlhkost (to jest taka ktora by pri vnutornej teplote kondenzovala ...)

A to si v pohode vyvetram - coz musim tak ci tak kvoli dychaniu - NIE STIEN ALE LUDI ! co v nom byvaju


PS- mimo ine - mas zateplenu strechu ? Verim ze hej ale dufam ze si nedaval parozabranu ("igelit") ked to nema logiku
Naposledy upravil jojkoz : 25.07.08 at 11:13
0 0
ROMBOR ROMBOR

ROMBOR je offline (nepripojený) ROMBOR

obycajny chlap so vsetkymi chlapskymi slabostami a starostami, milujuci svoju rodinu a vaziaci si svojich priatelov ... co viac dodat ...viac
na tuto temu "z coho stavat" uz bolo na Porade niekolko siahodlhych diskusii .. odporucam si ich prestudovat, ako otvarat dalsie
0 0
chandler chandler

chandler je offline (nepripojený) chandler

ROMBOR Pozri príspevok
na tuto temu "z coho stavat" uz bolo na Porade niekolko siahodlhych diskusii .. odporucam si ich prestudovat, ako otvarat dalsie
mas pravdu dalsie debaty zmysel urcite nemaju
0 0
charonme charonme

charonme je offline (nepripojený) charonme

podla toho co som pocul treba stenu vysusat od skondenzovanej vlhkosti v nej, pretoze v zime vplyvom vonkajsej zimy a vnutorneho tepla (od kurenia) sa rosny bod "ocitne" prave v murive. ak som zle pocul tak ma opravte. alebo v pripade domu mur saje vlhkost zo zeme
0 0
Karas Milan Karas Milan

Karas Milan je offline (nepripojený) Karas Milan

Ahojte.

POPROSÍM všetkých , ktorí tu ešte chcú spomenúť / rosný bod / , nech si najprv naštudujú , čo je to .
Tu si ho napr. pozrite:
? atpjournal.sk/casopisy/atp_03/pdf/atp-2003-09-41_43.pdf ?;

alebo si ho rovno vypočítajte :
/ Výpočet rosného bodu:
1.Teplota bude udávať v °C
2.Výpočet saturačného tlaku pár -Es Es=6,11 x 10 (7,5 xT/237,7+ T)
3.Výpočet aktuálneho tlaku pár (E) E=(RH xEs)/100 RH- relatívna vlhkosť v %
4.Výpočet rosného bodu T= (237,7 x ln(E) -430,22 /19,08 -ln(E)
T -rosný bod v °C /

A JE TO.
Ka Mil
Naposledy upravil Karas Milan : 29.07.08 at 04:03 Dôvod: Z domu mi to nenapíše tak , ako to mám pripravené
0 0
Zoltán Kovács Zoltán Kovács

Zoltán Kovács je offline (nepripojený) Zoltán Kovács

človek, príliš dôverčivý, a niekedy aj idealista, ktorý verí v dobro človeka ...viac
Karas Milan Pozri príspevok
Ahojte. POPROSÍM všetkých , ktorí tu ešte chcú spomenúť / rosný bod / , nech si najprv naštudujú , čo je to . Tu si ho napr. pozrite: ????????? atpjournal.sk/casopisy/atp_03/pdf/atp-2003-09-41_43.pdf ?????????; alebo si ho rovno vypočítajte : /// /// // Výpočet rosného bodu: 1.Teplota bude udávať v °C 2.Výpočet saturačného tlaku pár -Es Es=6,11 x 10 (7,5 xT/237,7+ T) 3.Výpočet aktuálneho tlaku pár (E) E=(RH xEs)/100 RH- relatívna vlhkosť v % 4.Výpočet rosného bodu T= (237,7 x ln(E) -430,22 /19,08 -ln(E) T -rosný bod v °C /// /// ///; A JE TO. Ka Mil
Nedá sa to upraviť do čitateľnejšej formy?
0 0
jojkoz jojkoz

jojkoz je offline (nepripojený) jojkoz

charonme Pozri príspevok
podla toho co som pocul treba stenu vysusat od skondenzovanej vlhkosti v nej, pretoze v zime vplyvom vonkajsej zimy a vnutorneho tepla (od kurenia) sa rosny bod "ocitne" prave v murive. ak som zle pocul tak ma opravte. alebo v pripade domu mur saje vlhkost zo zeme
1. Ak mur nasava vlhkost zo zeme - tak je vsetko zbytocne a ako prve treba riesit hydroizolaciu murov a podlah.

2. V stene nebude vacsia vlhkost ako pri jej povrchoch - cize zase zalezi len na tebe z ktorej strany a ako zabranis prestupu vlhka alebo zabezpecis aby teplota bola taka - aby kondenz nevznikal

3. Ako si spravne napisal ide tu hlavne o rosny bod.
Je to miesto kde kondenzuje voda - nato aby sa to stalo je potrebna urcita vlhkost pri urcitej teplote (aby to nebolo take jednoduche montuje sa do toho trocha aj tlak ).
Pokial das tenky mur a hrubu izolaciu - tak rosny bod mas na 100% celorocne v tej izolacii - to jest ze teplotny rozsah kondenzacie ( pre roznu vlhkost) je stale v izolacii - tym padom v mure nemoze nic skondenzovat lebo tam nikdy nebude taka teplota.
Pokial je tou izolaciou napr. EPS - tak tomu kondenzacia nevadi pretoze ten poberie strasne malo vlhkosti.
0 0
micicka micicka

micicka je offline (nepripojený) micicka

my plánujeme stavať z yporu 375mm, len rpzmýšlame či obyčajný alebo lamda
0 0
jojkoz jojkoz

jojkoz je offline (nepripojený) jojkoz

micicka Pozri príspevok
my plánujeme stavať z yporu 375mm, len rpzmýšlame či obyčajný alebo lamda
Moj nazor - isto nie LAMBDA - to je len oblbovak za drahe peniaze.
A ako som uz pisal vyssie ja by som do hrubeho muru nesiel.
Jednak vyjde drahsie ako tenke murivo + izolacia a pokial sa rozhodnes ho este zateplit (napr. v buducnosti) tak je dost velky problem uz s tu spominanym rosnym bodom.
Lebo cim je hrubsie murivo (myslim s dobr. izol. vlastnostamy - to jest napr. pri plnej palenej tehle to nevadi) tym musis dat viacej izolacie aby bol rosny bod mimo muriva.
Treba na to vypocty - ale u 375 ytongu by som sa vobec nedivil keby to vychadzalo nad 20 cm.
0 0
Načítať ďalšie

Sleduj porady, ktoré by vás mohli zaujímať