Zavrieť

Porady

Máčanka

Máčanka
Ponúkam vám recept zo severovýchodu. Tu na východe sa v niektorých severovýchodných oblastiach varí len z vody a juchy(šťavy z kyslej kapusty), ale z mäsového vývaru, ako sa varí u mojej svokry, je ozaj chutnejšia. Moja svokra už bude mať 90 rokov a mačanku takto varí od svojej mladosti a tak isto ju varila jej mama aj babka. Máčanka sa varí pri všetkým možných príležitostiach. Krstiny, svadba, kar .........
Za najchutnejšiu sa považuje z vývaru zo zajaca, ale aj sliepky alebo kurčaťa. Ja varím celé kurča. Môže sa variť aj z údeného mäsa.
Mäso uvaríť v slanej vode. Môžete pridať aj celé čierne korenie. Neskôr ho vyberiete. V inom hrnci variť sušené huby, čím kvalitejšie, tým lepšie. A nešetriť nimi. Kľudne variť aj 1/2 - 3/4 hod. aby boli mäkkučké. Mäso vybrať z vývaru, rozporcovať na kúsky. Do vývaru pridať šťavu z kyslej kapusty a vývar z ocedených húb. Vývaru pridáme toľko, aby bol kyselkavý. Radšej menej a neskôr pridať. A tu nastáva najnevďačnejšia časť roboty. Do vývaru začnete prisypávať polohrubú múku a súčasne habarkovať, aby sa neurobili hrudky. Ešte radšej ako habarku používam šľahaciu metlu. Ja nechám vývar trochu vychladnúť a tak postupne prisypávam a habarkujem. Máčanka má mať asi takú konzistenciu ako hociktorá omáčka. Robte ju radšej redšiu, aby ste z nej na druhý deň nemali betón. Aj tak je najlepšia, keď postojí a od múky do druhého dňa zhustne.
Vývar dochuťte mletým čiernym korením a prelisovaným cesnakom(na cca 6 l hrniec asi 6 strúčikov) popraženým na masle, ale len do bleda, aby nezhorkol. Pridáte uvarené huby a mäso. Znova popražíte trochu masla a polejete vrch, aby sa neurobil osúch. Podáva sa v miskách riadne poliata spraženým maslom(nešetriť). Každý si ulamuje z chleba, napicháva na vidličku a máča v máčanke. Vydrží dlho a ako všetko z kyslej kapusty, čím dlhšie stojí, tým je to lepšie.
Moji traja chlapi sa idú po nej utĺcť.
Dobrú chuť!
Pravidlá a tipy
  • Každý móže napísať len 1 odpoveď. Neskor mozete svoju odpoveď vylepšiť.
  • Odpoveď má priniesť riešenie na otázku, vyvarujte sa hodnotenia otázky.
  • Odpoveď má byť viac o faktoch ako o názoroch.
Dalšie pravidla a tipy
    Ak potrebujete v otázke niečo upresniť, najskôr sa spýtajte na podrobnosti.
    Koncept slúži na uloženie rozpracovanej odpovede, koncept sa zobrazuje len Vám, až kým ho nezverejníte.
    Ak máte podobnú otázku, založte Novú otázku alebo Súvisiacu otázku.
    ❤ Buďte priateľskí ❤
    Sme súčasťou jednej komunity, ktorá si chce vzájomne pomáhať, rozdieľnosť je vítaná ak neubližuje!
    Usporiadať podľa bodov

    Kazu je offline (nepripojený) Kazu

    Kazu
    Marína Pozri príspevok
    Máčanka
    Ponúkam vám recept zo severovýchodu. Tu na východe sa v niektorých severovýchodných oblastiach varí len z vody a juchy(šťavy z kyslej kapusty), ale z mäsového vývaru, ako sa varí u mojej svokry, je ozaj chutnejšia. Moja svokra už bude mať 90 rokov a mačanku takto varí od svojej mladosti a tak isto ju varila jej mama aj babka. Máčanka sa varí pri všetkým možných príležitostiach. Krstiny, svadba, kar .........
    Za najchutnejšiu sa považuje z vývaru zo zajaca, ale aj sliepky alebo kurčaťa. Ja varím celé kurča. Môže sa variť aj z údeného mäsa.
    Mäso uvaríť v slanej vode. Môžete pridať aj celé čierne korenie. Neskôr ho vyberiete. V inom hrnci variť sušené huby, čím kvalitejšie, tým lepšie. A nešetriť nimi. Kľudne variť aj 1/2 - 3/4 hod. aby boli mäkkučké. Mäso vybrať z vývaru, rozporcovať na kúsky. Do vývaru pridať šťavu z kyslej kapusty a vývar z ocedených húb. Vývaru pridáme toľko, aby bol kyselkavý. Radšej menej a neskôr pridať. A tu nastáva najnevďačnejšia časť roboty. Do vývaru začnete prisypávať polohrubú múku a súčasne habarkovať, aby sa neurobili hrudky. Ešte radšej ako habarku používam šľahaciu metlu. Ja nechám vývar trochu vychladnúť a tak postupne prisypávam a habarkujem. Máčanka má mať asi takú konzistenciu ako hociktorá omáčka. Robte ju radšej redšiu, aby ste z nej na druhý deň nemali betón. Aj tak je najlepšia, keď postojí a od múky do druhého dňa zhustne.
    Vývar dochuťte mletým čiernym korením a prelisovaným cesnakom(na cca 6 l hrniec asi 6 strúčikov) popraženým na masle, ale len do bleda, aby nezhorkol. Pridáte uvarené huby a mäso. Znova popražíte trochu masla a polejete vrch, aby sa neurobil osúch. Podáva sa v miskách riadne poliata spraženým maslom(nešetriť). Každý si ulamuje z chleba, napicháva na vidličku a máča v máčanke. Vydrží dlho a ako všetko z kyslej kapusty, čím dlhšie stojí, tým je to lepšie.
    Moji traja chlapi sa idú po nej utĺcť.
    Dobrú chuť!
    Keď vravíš, že z králika je to najlepšie, tak to vyskúšam

    Marína je offline (nepripojený) Marína

    Marína
    Kazu, potom napíš ako vám chutila. V recepte som zle uviedla, že zo zajaca. Myslela som na domáceho králika, nie zajaca poľného.

    milagros208 je offline (nepripojený) milagros208

    milagros208
    My sme doma ako deti mávali máčanku nasladko. Zápražka sa zaliala s mliekom, osolila a k tomu kúsky chlebíka alebo v šúpke uverené zemiaky. Ja mám teraz najradšej kombináciu sladkej /s mliekom/ a kyslej /južka/. Na oleji popražím trošku slaninky, potom pridám hubky, poprášim múkou a zalejem mliekom. Potom ešte dochutím južkou a osolím. K tomu chlebík.

    Kazu je offline (nepripojený) Kazu

    Kazu
    Marína Pozri príspevok
    Kazu, potom napíš ako vám chutila. V recepte som zle uviedla, že zo zajaca. Myslela som na domáceho králika, nie zajaca poľného.
    Na Záhorí je každý králik zajacom. Ja som to pochopila po záhorácky a po slovensky napísala, tak preto mi z toho vyšiel králik.

    Sharon je offline (nepripojený) Sharon

    Celkom obyčajná baba s hlavou v oblakoch, ale s nohami na zemi... ...viac Sharon
    Tak toto som ešte nejedla, určite vyskúšam. A na to zahusťovanie polohrubou múkou mám takýto trik, aby nevznikli hrčky. Múku v malej miske zalievam vodou alebo vývarom a miešam až vznikne redšia kašička a tú potom vlejem do hrnca a premiešam.

    paťuška je offline (nepripojený) paťuška

    paťuška
    Najlepšia a pravá mačanka je určite z kapustovej jušky - podľa chuti zriedime vodou, ochutíme soľou, vegetou, čiernym korením, pridáme sušené hríby, varíme až kým nezmäknú. Potom ju zahustíme kyslou smotanou, v ktorej sme rozhabarkovali hladkú múku - aby to bolo hustejšie a dal sa do nej máčať chlieb.
    Na vrch nalejem prepražené maslo s cibuľkou, niekto má rád aj so slaninkou.
    Kto nevie vydržať bez mäsa, môže dať do toho aj podusené mäsko pokrájaná na kocky - bravčové alebo aj kuracie je super.
    Vyskúšajte, neoľutujete.

    gatab je offline (nepripojený) gatab

    gatab
    No vidím, že sa dnes mačankuje.

    Ja zase spražim slaninku, do jemne spraženej slaninky dám 2 lyžice hladkej múky a urobím svetlú zápražku. Zalejem vodou a juškou. Samostatne varím húbky. Po zavretí jušky vlejem kyslú smotanu, v ktorej tiež rozhabarkujem 2 lyžice hladkej múky a 1 vajíčko. Vlejem do jušky, pridám scedené huby a dám zovrieť. Samozrejme, že osolím.

    Porady, ktoré by vás mohli zaujímať

    Prihláste sa a sledujte len tie Porady, ktoré Vás zaujímajú.