Zavrieť

Porady

Prehrievanie

Ahojte nedavno som tu mal temu PREHRIEVANIE GRAFIKY [ http://images.anewbiz.net/EbayPics/V...9800PRO256.jpg ]
... no a tak som si kupil novu [ http://www.maplin.co.uk/images/Full/a98gh_new.jpg ]
no a stale sa mi prehrieva neviem cim to je...poradte
Pravidlá a tipy
  • Každý móže napísať len 1 odpoveď. Neskor mozete svoju odpoveď vylepšiť.
  • Odpoveď má priniesť riešenie na otázku, vyvarujte sa hodnotenia otázky.
  • Odpoveď má byť viac o faktoch ako o názoroch.
Dalšie pravidla a tipy
    Ak potrebujete v otázke niečo upresniť, najskôr sa spýtajte na podrobnosti.
    Koncept slúži na uloženie rozpracovanej odpovede, koncept sa zobrazuje len Vám, až kým ho nezverejníte.
    Ak máte podobnú otázku, založte Novú otázku alebo Súvisiacu otázku.
    ❤ Buďte priateľskí ❤
    Sme súčasťou jednej komunity, ktorá si chce vzájomne pomáhať, rozdieľnosť je vítaná ak neubližuje!
    Usporiadať podľa času

    Chobot je teraz online Chobot

    Chobot
    GumiDek Pozri príspevok
    Ahojte nedavno som tu mal temu PREHRIEVANIE GRAFIKY [ http://images.anewbiz.net/EbayPics/V...9800PRO256.jpg ]
    ... no a tak som si kupil novu [ http://www.maplin.co.uk/images/Full/a98gh_new.jpg ]
    no a stale sa mi prehrieva neviem cim to je...poradte
    A ako vieš, že sa ti prehrieva? Z čoho si to vyčítal?

    Ja mám v kompe ATI 9600XTX a tá niekedy pečie aj na 45 st.C a je to v pohode. Paniku by som začal robiť, keby sa čip na GK zahrieval tak na 65-75 st.C. To by som hovoril o prehrievaní. ALe ak si tú kartu kúpil ako novú, tak na 95% neexistuje, aby sa prehrievala.

    Cez čo sleduješ teplotu GK? A je to teplota čipu alebo pamätí na GK.

    Alebo ti to reštartuje ako pri predchádzajúcej GK? Potom ale ten reštart nesúvisí s GK, ale s nejakým iným komponentom. Napíš, akú to máš vlastne zostavu.

    Surehand je offline (nepripojený) Surehand

    Surehand
    Ťažko povedať, keď človek ten PC "nevidí". Môže to byť spôsobené napríklad zlým odvetrávaným skrine. V skrini je potrebné zabezpečiť prúdenie vzduchu, nestačí, ak ventilátory len "rozháňajú" vzduch vovnútri. Riešením by mohlo byť pridanie jedného ventilátora do prednej časti skrinky, pričom ten by mal nasávať studený vzduch do skrinky a druhého na zadnú časť skrinky, ten by mal zase "vyťahovať teplý vzduch zo skrinky. Prúdeniu vzduchu môžu zabrániť nevhodne umiestnené komponenty, nezviazané káble a podobne. Problémom môže byť použitie nevhodnej skrinky, polopatisticky povedané, ak vopcháš výkonnú a "kúriacu" zostavu do desktopovej skrinky, na 99% sa bude prehrievať. Na druhú stranu je zbytočné vopchať kancelársku zostavu s nejakým Celeronom 420, integrovanou grafikou a 512MB RAMkou do bigtoweru. Trošku drastickejším riešením, ak nepomôže pridanie ventilátorov, resp. úprava prúdenie vzduchu, môže byť výmena chladiča VGA za iný, výkonnejší.

    Chobot je teraz online Chobot

    Chobot
    Surehand Pozri príspevok
    Ťažko povedať, keď človek ten PC "nevidí". Môže to byť spôsobené napríklad zlým odvetrávaným skrine. V skrini je potrebné zabezpečiť prúdenie vzduchu, nestačí, ak ventilátory len "rozháňajú" vzduch vovnútri. Riešením by mohlo byť pridanie jedného ventilátora do prednej časti skrinky, pričom ten by mal nasávať studený vzduch do skrinky a druhého na zadnú časť skrinky, ten by mal zase "vyťahovať teplý vzduch zo skrinky. Prúdeniu vzduchu môžu zabrániť nevhodne umiestnené komponenty, nezviazané káble a podobne. Problémom môže byť použitie nevhodnej skrinky, polopatisticky povedané, ak vopcháš výkonnú a "kúriacu" zostavu do desktopovej skrinky, na 99% sa bude prehrievať. Na druhú stranu je zbytočné vopchať kancelársku zostavu s nejakým Celeronom 420, integrovanou grafikou a 512MB RAMkou do bigtoweru. Trošku drastickejším riešením, ak nepomôže pridanie ventilátorov, resp. úprava prúdenie vzduchu, môže byť výmena chladiča VGA za iný, výkonnejší.
    GumiDek sem už raz pripojil obrázky, ako vyzerá vnútro jeho skrinky:

    http://www.porada.sk/769643-post6.html

    Nezdá sa i tam nič podozrivé, má tam dosť ventilátorov. Skôr si myslím, že je to jeho subjektívny pocit, že sa prehrieva grafika, pritom GK je v poriadku a v norme.

    Surehand je offline (nepripojený) Surehand

    Surehand
    Ďakujem za odkaz. Pozrel som si tie obrázky a podľa môjho názoru je to ideálny príklad nie moc vhodného rozloženia komponentov. Na druhom obrázku je vidieť, že grafická karta je postavená priamo oproti HDD, priestor medzi nimi je navyše vyplnený zhlukom káblov, čo minimalizuje možnosť priechodu vzduchu skrinkou. Skrinka je tým vlastne rozdelená na dve "izolované" časti, v ktorých môžu byť odlišné teploty. Nie je tam dobre vidieť, či je vpredu ventilátor, alebo nie. Každopádne by som skúsil dať disk trožku nižšie, ak je tam vetrák, zároveň bude lepšie chladený a vznikne väčší priestor na prúdenie vzduchu. Čo sa týka subjektívnych pocitov, tie samozrejme nevylučujem. V tom prípade je vhodné zistiť referenčné teploty, na ktorých by karta mala pracovať a potom zistiť skutočnú teplotu grafiky.

    Chobot je teraz online Chobot

    Chobot
    Surehand Pozri príspevok
    Ďakujem za odkaz. Pozrel som si tie obrázky a podľa môjho názoru je to ideálny príklad nie moc vhodného rozloženia komponentov. Na druhom obrázku je vidieť, že grafická karta je postavená priamo oproti HDD, priestor medzi nimi je navyše vyplnený zhlukom káblov, čo minimalizuje možnosť priechodu vzduchu skrinkou. Skrinka je tým vlastne rozdelená na dve "izolované" časti, v ktorých môžu byť odlišné teploty. Nie je tam dobre vidieť, či je vpredu ventilátor, alebo nie. Každopádne by som skúsil dať disk trožku nižšie, ak je tam vetrák, zároveň bude lepšie chladený a vznikne väčší priestor na prúdenie vzduchu. Čo sa týka subjektívnych pocitov, tie samozrejme nevylučujem. V tom prípade je vhodné zistiť referenčné teploty, na ktorých by karta mala pracovať a potom zistiť skutočnú teplotu grafiky.
    V tej predchádzajúcej téme písal, že sa mu prehrieva GK (pôvodná, nie táto nová) a pritom uviedol teplotu 40 st.C, čo sa mi nezdá ako prehrievanie.

    A pokiaľ má GK v poriadku chladič (aj referenčný), tak v takejto skrinke by sa to nemalo prehrievať, hoci nie je ideálna (videl som už aj horšie skrinky, kde všetko fungovalo).

    Surehand je offline (nepripojený) Surehand

    Surehand
    Áno, 40 stupňov by nemalo byť moc, to je pravda. Ja by som pre uspokojenie GumiDekových subjektívnych pocitov navrhol začať zistením referenčnej a skutočnej teploty. Ak sa skutočná zmestí do referenčnej, je to úplne v pohode.

    GumiDek je offline (nepripojený) GumiDek

    GumiDek
    Prejavuje sa to tak ze ked si spustim hru (World Of Warcraft, Warcraft 3, Cs, Lineage 2 napr.) no tak to vydrzi bezat tak 5min max a motom vypadne obrazovka teda ako keby sa "vypol" pocitac ale pritom ten pocitac stale bezi je zapnuty ale sa vypol windows..

    Stevo5 je offline (nepripojený) Stevo5

    Stevo5
    Mal som ten istý problém, možno ti pomôže tak to popíšem.
    Ja si nemyslím že by to bolo prehrievanie (v tom zmysle ako to poznáme).
    Mojoa MSI ATI HD2600XT - pasívne chladená. Karta bežala OK, kým som pracoval v systéme alebo len na Internete. Ale ako som spustil hru, tak to padalo nepravidelne ako sa tomu chcelo. Kontroloval som teploty v Evereste, normál 24-25°C ale keď som potreboval 3D tak sa karta vypla už pri 29°C, čiže takmer nemožné dlhšie používanie. Neviem či sa dá nazvať 29° prehrievaním.
    Chladenie mám vyriešené: procesor + 120mm in a 120mm out v skrinke, a jeden 80mm priamo na chladič grafiky. Všetky majú regulované otáčky.
    Teploty graf 24/29, procesor 26/35, MB 25/30 - teda vidno že teploty sú nízke, a grafika sa aj tak vypínala pri 29°.
    Riešil som to tak, že som postupne inštaloval a odinštaloval rôzne ovládače na ATI - CCC, Omega, MSI a rôzne ich verzie.
    Zistil som že - nesmie byť nainštalované CCC, len samotný ovládač pre kartu. Aj ten nefungoval keď som ho inštaloval ja, ale najlepšie výsledky som mal ak som všetko odinštaloval a dal som vyhľadať ovládač pre grafiku na internete.
    Odvtedy mi nepadá ani pri 49°, a vyššie teplota nejde, dokonca som si dovolil asi o 20% pretaktovať. (GPU 800@860, pamäte 700@860 - riva tuner 2.09). Je mi to divné, ale tak sa to správa.
    Možno je aj iné riešenie - edit ovládačov aby sa karta vypínala pri vyššej teplote, ale to nie je jednoduché a určite zlepšiť prúdenie vzduchu v skrinke.

    Chobot je teraz online Chobot

    Chobot
    GumiDek Pozri príspevok
    Prejavuje sa to tak ze ked si spustim hru (World Of Warcraft, Warcraft 3, Cs, Lineage 2 napr.) no tak to vydrzi bezat tak 5min max a motom vypadne obrazovka teda ako keby sa "vypol" pocitac ale pritom ten pocitac stale bezi je zapnuty ale sa vypol windows..
    Podľa mňa to nebude v grafickej karte. Najprv teda skús tie ovládače, ako hore spomenuté. Ak to nepomôže, skontroluj zdroj (aký ho máš, koľko W?). Možno ten nevydrží väčšiu záťaž. Ak máš možnosť, vyskúšaj tam dať iný zdroj.

    Tiež si otestuj pamäte - existujú diagnostické programy na nete, také padanie môžu aj tie spôsobovať.

    To, že beží zdroj a chladiče neznamená, že PC je stále zapnuté. A keby to bola GK, tak Windows by bežal ďalej a po vychladnutí by sa ti objavil obraz.
    mam notebook g73jh ASUS a prehrieva sa mi GK ma 90°C pri hraní WoW Pri GTA 4EFLC ma teplotu 105°C a vtedy sa vypne. Normálna teplota pri 0% využití je približne 60 - 75°C je to karta ATI mobility Radeon HD5870, 1G GDDR5 VRAM ako dosiahnem aby sa neprehrievala? stačila by na to chladiaca podložka??

    Porady, ktoré by vás mohli zaujímať

    Prihláste sa a sledujte len tie Porady, ktoré Vás zaujímajú.