Zavrieť

Porady

Slobodné povolanie vs. Živnosť

Dobrý deň,

začínam po štúdiu rozbiehať môj "freelance" biznis - grafický dizajn / webstránky. Už dlhšiu domu som zaregistrovaný na DÚ ako slobodný podnikateľ, mám pridelené DIČ, no zatiaľ som nemal príjmy, takže som neplatil daň, platím si zdravotku, a soc.poisť. mám mmnt. pozastavené. Kamarát, ktorý robí rovnakú prácu, ako ja, má však založenú živnosť.

Ako úplnému laikovi mi je takmer nejasné - aj napriek snahe zorientovať sa v rozdieloch medzi týmito dvoma druhmi podnikania -, aké sú výhody jedného oproti druhému. Treba viesť pri SP účtovníctvo, môžem vydávať faktúry, atď.? Je so živnosťou jednoduchšia byrokracia?

Ak by ma niekto vedel zorientovať, prípadne poslať na článok, ktorý o daných rozdieloch informuje, bol by som veľmi vďačný.

Pokúsim sa aj o ďalšiu otázku, akým spôsobom zdokumentujem príjmy zo zahraničia? Musím mať zahraničnú faktúru, stačí zmluva, platí v slovenskom účtovníctve zmluva či faktúra po anglicky?

Ďakujem vopred za všetky odpovede,

Mišo
Pravidlá a tipy
  • Každý móže napísať len 1 odpoveď. Neskor mozete svoju odpoveď vylepšiť.
  • Odpoveď má priniesť riešenie na otázku, vyvarujte sa hodnotenia otázky.
  • Odpoveď má byť viac o faktoch ako o názoroch.
Dalšie pravidla a tipy
    Ak potrebujete v otázke niečo upresniť, najskôr sa spýtajte na podrobnosti.
    Koncept slúži na uloženie rozpracovanej odpovede, koncept sa zobrazuje len Vám, až kým ho nezverejníte.
    Ak máte podobnú otázku, založte Novú otázku alebo Súvisiacu otázku.
    ❤ Buďte priateľskí ❤
    Sme súčasťou jednej komunity, ktorá si chce vzájomne pomáhať, rozdieľnosť je vítaná ak neubližuje!

    Slobodné povolanie vs. Živnosť

    Porady, ktoré by vás mohli zaujímať

    Prihláste sa a sledujte len tie Porady, ktoré Vás zaujímajú.