Zavrieť

Porady

realitný maklér

Ahojte poraďáci, aké máte skúsenosti s prácou realitného makléra? Myslím tým aká je to práca? Náročná? Vhodná pre absolventa? Dobre finančne ohodnotená? Dá sa z tej práce vyžiť?
Za vaše odpovede dakujem.
Usporiadat
troll troll

troll je offline (nepripojený) troll

majkaaa Pozri príspevok
Dobry den,
prosim vas chcem sa spytat. Moja sestra robi v RK. Nepracuje tam na dohodu ale maju medzi sebou nejaku zmluvu ze ked ona preda tak ma nejake percento z toho.
Napr. byt stoji 50000 ona na to nahodi proviziu 2000. No a zevraj z tejto sumy 2000tis nedostane ani 50% sa mi zda ze len 35% a ostatne ide RK. Aj ked vsetko si ona spravila az od vyhladanie nehnutelnosti, nahodenia na web, obhliadky, predaj. Este raz podotykam neni zamestnana v RK. Nezda sa vam to percento male?
Prosim vas v inych RK kolko %asi dostavate?
NIe som maklér, ale poznám ich viacero a viem, že to majú spravidla veľmi podobne. Maximum býva tých 40-50%. Ide o to, že prácu síce robí ona, ale realitka jej poskytuje zázemie (služby právnika a rôzne iné veci) alebo napríklad aj platí kanceláriu, ktorú makléri môžu používať, takisto platí inzerciu na webe aj v novinách a pod. To, či je percento z provízie malé alebo nie, je na zváženie. Ak by sa to nevyplatilo, tak treba robiť niečo iné...
A teda ešte jedna vec: Ty tvojej sestre neveríš, keď hovoríš "ževraj"? Ak ti to tvoja sestra povedala, tak je to zrejme pravda
0 0
majkaaa majkaaa

majkaaa je offline (nepripojený) majkaaa

nie praveze jej verim, neverim kancelarii, lebo 36% sa mi zdalo malo nakolko neni interny zamestnanec ale externy. Myslela som ze keby tych 45%,50% by este uslo. Ze ci netreba zatlacit na realitku, ci sa da s nimi vyjednavat, alebo proste maju tarifu a hotovo.
0 0
troll troll

troll je offline (nepripojený) troll

Nerozumiem tomu, aké argumenty chceš použiť pri vyjednávaní. Nepoznám žiadneho realitného makléra, ktorého by realitka zamestnávala ako "interného zamestnanca". Verím tomu, že potenciálnych a aj tých skutočných realitných maklérov je viac ako nehnuteľností, ktoré sú na predaj. Pri predaji jedného bytu stretneš aj desiatich rôznych...Napokon, ak je sestra šikovná, tak aj 36% z 2000 nie je zlé. To je 720 v hrubom, ak mesačne predá čo len jeden byt.
A čo sa tej tarify týka - veď dnes v jednej firme na rovnakej pozícii dvaja "interní" zamestnanci mávajú často rôzne platy. Nevidím na tom nič čudné. Ak sa jej podarí niečo vyjednať, tak dobré pre ňu. Ale ak sa nepodarí, tak čo urobí? Neviem si predstaviť, ako by ich mohla prinútiť, aby jej platili viac. Jedine, ak by pre nich zarábala tak veľa, že by sa im lepšie vyplatilo dať jej viac, ako by jej dala konkurencia. Nezdá sa mi na tom nič zložité, nič špecifické, takto predsa funguje skoro každé odvetvie a sedliacky rozum rovnako ako čistá aristotelovská logika ti musí hovoriť to isté. Či sa mi to iba zdá?
1 0
danushka danushka

danushka je offline (nepripojený) danushka

majkaaa Pozri príspevok
nie praveze jej verim, neverim kancelarii, lebo 36% sa mi zdalo malo nakolko neni interny zamestnanec ale externy. Myslela som ze keby tych 45%,50% by este uslo. Ze ci netreba zatlacit na realitku, ci sa da s nimi vyjednavat, alebo proste maju tarifu a hotovo.
Majka,
vieš koľko stojí export dát z RK na realitné servre v rámci celého SK? /vôbec to nie je lacná záležitosť/

Ťažko odpovedať. Je RK registrovaná pre DPH /ak áno, štát zhltne/, dáva maklérom k dispozícii firemnné autá, majú k dispozícii firemné mobily, myslela si na asistenty, ktoré vypracovávajú zmluvy a tiež ich treba zaplatiť? ... kde je daň z príjmu, kde je nájom kanc. priestorov, vybavenie, PC, nábytok, inzercia v denníkkoch atď...
A snáď si nemyslíš, že ten niekto, čo to celé prefinancoval bude mať dobrý pocit, že jeho ľudia zarábajú a on sám si utrie pusu, veď aj on chce mať výnosy z investícii, ktoré do vás všetkých vrazil.
1 0
danushka danushka

danushka je offline (nepripojený) danushka

troll Pozri príspevok
Nerozumiem tomu, aké argumenty chceš použiť pri vyjednávaní. Nepoznám žiadneho realitného makléra, ktorého by realitka zamestnávala ako "interného zamestnanca".
Ja poznám takú RK, ale makléri si musia svojimi percentami vyrobiť aj na odvody. Majú minimálku a keď sa darí, tak sú prémie, ak sa nedarí tak dostanú minimálku. Samozrejme, že v ďaľších mesiacoch, keď sa darí, sa im odráta nevyrobená minimálka a prémie nie sú.
Nič nie je zadarmenko. Sú mesiace keď to ide a potom príde taká uhorková sezóna a vypalujú zobáky po balkónoch.

Ale nestretla som doteraz šikovného makéra, čo by fňukal.
0 0
majkaaa majkaaa

majkaaa je offline (nepripojený) majkaaa

praveze to som pisala. Sestra predtym pracovala tak, ze mala od nich auto, telefon, kancelariu, PC, odvody, a tam dostavala 200eur ci predala alebo nie a plus 12%. Ale potom presla do inej (to uz neviem preco), cize auto, telefon, pc, odvody, zmluvy si robi cisto ona a dostava 36%, preto som myslela ci inde nedostavaju viac ked nemaju ziadne tie vyhody len to ze vsetko robia na vlastne naklady a maju 36%, to som myslela ci nahodou ju nezdieraju.
0 0
troll troll

troll je offline (nepripojený) troll

Ťažko povedať, či sa to dá nazvať zdieraním. Ak je presvedčená, že jej dávajú málo, tak ja odporúčam namiesto zbytočného a niekedy aj ponižujúceho vyjednávania o percentá radšej odísť inde. Alebo keď to robila aj predtým, tak môže skúsiť začať na vlastnú päsť. Ak má auto, PC, telefón a internet, tak jej predsa netreba nič iné.

Lenže v prvom rade: ty máš starosti o ňu, čo je mimoriadne milé, ale čo na to ona? Ak predtým odišla, tak sa jej to zdalo zrejme málo a toto sa jej zdá lepšie, nie? Myslím, že hlavne ona musí vedieť, čo je pre ňu dobré a ako sa veci majú.
0 0
ijozef ijozef

ijozef je offline (nepripojený) ijozef

Ako mohla prejsť "od jednej RK k druhej RK", keď realitky do mandantných zmlúv píšu, že dotyčný maklér musí pracovať výlučne len pre "ich" RK. V prípade vypovedania zmluvy nesmie v tomto odbore 1 rok podnikať? Inak hrozia vysokými sankciami.
0 0
troll troll

troll je offline (nepripojený) troll

ijozef Pozri príspevok
Ako mohla prejsť "od jednej RK k druhej RK", keď realitky do mandantných zmlúv píšu, že dotyčný maklér musí pracovať výlučne len pre "ich" RK. V prípade vypovedania zmluvy nesmie v tomto odbore 1 rok podnikať? Inak hrozia vysokými sankciami.
v prvom rade: Ja netuším, ja som to nepovedal, to povedala majkaaa.

v druhom rade: Určite to tak majú všetky realitky? Viem o realiťáčke, ktorá sa rozkmotrila s realitkou, pre ktorú pracovala a o pár týždňov si založila vlastnú realitku.

v treťom rade:Je to vymožiteľné?

v štvrtom rade: Čo znamená "podnikať"?
0 0
ijozef ijozef

ijozef je offline (nepripojený) ijozef

Možno som oslovil zlé realitky - obe majú tento jeden rok nepodnikania /v prípade skončenia zmluvy/v oblasti realít v zmluvach. Je to vymožiteľné-to keby tu odpovedal skôr nejaký právnik. Takto sa realitka dostane "zadarmo" k pekným peniazom /5000-10000€/ a berie to ako "pokutu". Čo znamená podnikať? Snáď slobodu. Lenže toto mi pripadá ako novodobé otroctvo alebo sa človek cíti ako poddaný. Keď uzatvoríš obchod hodia ti z provízii nejaké to % /30-40%/, len aby si nezdochol a mal na zaplatenie vlastných nákladov. Operujú tým, že veď tvoje inzeráty dávajú na stovky realitných serverov a máš zdarma ešte aj právnu pomoc od nich.
0 0
trevize trevize

trevize je offline (nepripojený) trevize

Nik predsa potencionalnym maklerom nebrani zalozit si vlastnu realitku a robit len na seba. Potom nemusi vyjednavat o percentach. Ale keby to bolo take lahke asi by to robil kazdy.
Takze s tym "zadarmo" by som bol opatrnejsi....realitka dala maklerovi know-how, moznost najst si klientelu atd...chapem tie podmienky o roku nepodnikania ked odide.

Na druhu stranu si neviem predstavit, ako budu kontrolovat, ze odideny makler robi pre niekoho ineho. A uz duplom nie ako to budu dokazovat.
0 0
blavaciko blavaciko

blavaciko je offline (nepripojený) blavaciko

trevize Pozri príspevok
Nik predsa potencionalnym maklerom nebrani zalozit si vlastnu realitku a robit len na seba. Potom nemusi vyjednavat o percentach. Ale keby to bolo take lahke asi by to robil kazdy.
Takze s tym "zadarmo" by som bol opatrnejsi....realitka dala maklerovi know-how, moznost najst si klientelu atd...chapem tie podmienky o roku nepodnikania ked odide.

Na druhu stranu si neviem predstavit, ako budu kontrolovat, ze odideny makler robi pre niekoho ineho. A uz duplom nie ako to budu dokazovat.
zalezi ako je postavena zmluva, ale v niektorych pripadoch staci, ak ma nadalej fungujucu zivnost
0 0
troll troll

troll je offline (nepripojený) troll

trevize Pozri príspevok
Na druhu stranu si neviem predstavit, ako budu kontrolovat, ze odideny makler robi pre niekoho ineho. A uz duplom nie ako to budu dokazovat.
Práve na toto som myslel. Ak to kontrolujú, tak sa zrejme vážne nudia.

Pokiaľ ide o to podnikanie, tak súhlasím, že firmy si dávajú niekedy príliš drsné podmienky, ktoré pre ich pracovníkov znamenajú to, že majú nárok akurát tak na to, aby "držali hubu a krok". Takáto konkurenčná doložka o ročnom nepodnikaní by bola fér, keby tam bola aj nejaká finančná kompenzácia za to, ale to by sa dalo zase zneužívať iným spôsobom. Všetko sa dá zneužiť z jednej aj druhej strany. Nedôvera z toho plynúca je asi to najhoršie.
0 0
ijozef ijozef

ijozef je offline (nepripojený) ijozef

Veď to je to najhoršie. Ste do niečoho zapracovaný a rok to nemôžete robiť! Už som takú firmu zažil /rakúska s pobočkou v Bratislave/. A aby na Vás neprišli? Zmeniť e-mail, telefónne čísla, dať si plastiku.... Realitný makléri sa medzi sebou poznajú.
0 0
trevize trevize

trevize je offline (nepripojený) trevize

Ziadnu zmluvu s konkurencnou dolozkou by som nepodpisoval. Som si isty, ze sa tu najde dost serioznych rk, ktore toto nevyzaduju.
0 0
majkaaa majkaaa

majkaaa je offline (nepripojený) majkaaa

dobry, prosim vas podnika tu niekto ako realitny makler, myslim tym sam za seba???? Ze nejde cez ziadnu realitnu kancelariu.
0 0
Milena Mrvová Milena Mrvová

Milena Mrvová je offline (nepripojený) Milena Mrvová

No, šikovní obchodníci zarábali na realitách aj cez vojnu, keď sa bombardovalo ... Dá sa aj teraz, ale úvod je finančne náročný ( treba z niečoho žiť, platiť náklady: benzín, telefón, ..., kým budú prvé provízie) a samozrejme keďže doba je ťažká a povesť realiťákov pochybná, treba byť šikovný obchodník. Pre absolvntov to moc nie je, dôveru v realitách (nejde o fazuľky) si málokedy získa niekto mladý bez životných skúseností. A ak áno, tak má rozhodne na viac.
0 0

Sleduj porady, ktoré by vás mohli zaujímať