Zavrieť

Porady

kupa bytu v novostavbe R.C. kontra ICO

Anketa: kupili by ste si byt na r.c. alebo ico?

Počet hlasujúcich
1. Na účasť v tejto ankete nemáte prístupové práva.
  • urcite na r.c.

    1 100.00%
  • urcite na ICO

    0 0%
  • neviem

    0 0%
  • to by zaviselo od casoveho horizontu

    0 0%
  • na ICO iba ak by som byt vyuzival pre vlastne podnikanie

    0 0%
dobry den,

nema niekto z vas skusenosti z investovanim do novostavby? mam rezervovane dva malometrazne byty, ktore planujem mat v minimalne 5-rocnej drzbe. blizi sa termin ich vyplatenia a ja som sa doteraz nerozhodla ci ich mam kupit na r.c. alebo ico - platca dph (novovzniknuta s.r.o.). resp. je nejaky bod zvratu kedy sa oplati kupit byt na r.c. a kedy na ICO?

dakujem
Pravidlá a tipy
  • Každý móže napísať len 1 odpoveď. Neskor mozete svoju odpoveď vylepšiť.
  • Odpoveď má priniesť riešenie na otázku, vyvarujte sa hodnotenia otázky.
  • Odpoveď má byť viac o faktoch ako o názoroch.
Dalšie pravidla a tipy
    Ak potrebujete v otázke niečo upresniť, najskôr sa spýtajte na podrobnosti.
    Koncept slúži na uloženie rozpracovanej odpovede, koncept sa zobrazuje len Vám, až kým ho nezverejníte.
    Ak máte podobnú otázku, založte Novú otázku alebo Súvisiacu otázku.
    ❤ Buďte priateľskí ❤
    Sme súčasťou jednej komunity, ktorá si chce vzájomne pomáhať, rozdieľnosť je vítaná ak neubližuje!
    Usporiadať podľa času

    Zoltán Kovács je offline (nepripojený) Zoltán Kovács

    človek, príliš dôverčivý, a niekedy aj idealista, ktorý verí v dobro človeka ...viac Zoltán Kovács
    petranka Pozri príspevok
    dobry den,

    nema niekto z vas skusenosti z investovanim do novostavby? mam rezervovane dva malometrazne byty, ktore planujem mat v minimalne 5-rocnej drzbe. blizi sa termin ich vyplatenia a ja som sa doteraz nerozhodla ci ich mam kupit na r.c. alebo ico - platca dph (novovzniknuta s.r.o.). resp. je nejaky bod zvratu kedy sa oplati kupit byt na r.c. a kedy na ICO?

    dakujem
    Ku kúpe na IČO:

    Zrejme máš na mysli možnosť uplatnenia dph na vstupe, a vyžiadať si od DÚ späť. Je to jedna z možnosti. Ale, treba pouvažovať nad tým, čo dotyčná spoločnosť mieni robiť s tými bytmi.

    Ak použije byty na zdaniteľné plnenia, ktoré sú oslobodené od dph (§38 zákona o DPH) , v tom prípade nie je možnosť na uplatnenie dane na vstupe. A keď sa vyžiadala dph tak je potrebné vrátiť na základe dodatočného daňového priznania. A v tomto prípade už efekt "zlacnenia" bytu o dph je preč.

    Ak byty sa kúpia na IČO s plánom mať ich v obchodnom majetku, potom podmienka vlastníctva 5 rokov z hľadiska oslobodenia od dane z príjmov pri predaji je irelevantná. Nakoľko byty budú zaradené do obchodného majetku spoločnosti, tak pri ich predaji príjem (výnos) je predmetom zdanenia daňou z príjmov právnickej osoby.


    Ak byty sa kúpia na rodné čislo, tak predpokladám, že za účelom prenajímania. Príjem z prenájmu (je povinnosť fyzickej osoby - občana sa registrovať na DÚ) je do výšky 5x životného minima oslobodená od platenia dane. V takomto prípade občan tieto príjmy zdaňuje podľa §6 ods. 3) zákona o dani z príjmov.
    Má možnosť si uplatňovať paušálne výdavky (vo výške 40%), alebo skutočné výdavky. Je to na pouvažovanie, ktorá možnosť je výhodná. Osobne si myslím, že uplatnenie skutočných výdavkov je iba v tom prípade výhodnejšia, ak sa bude obstarávacia cena formou odpisov uplatňovať ako výdavok. Plus ostatné výdavky spojené s prenájmom.
    Ale, ak sa budú uplatňovať skutočné výdavky (teda aj odpisy), tak z hľadiska zákona o dani z príjmov bude ten byt v "obchodnom majetku" občana. Totiž bude viesť prinajmenšom evidenciu podľa §6 ods. 11. A tu už znova je irelevantné vlastníctvo 5 rokov, z hľadiska oslobodenia príjmu pri predaji.

    kupa bytu v novostavbe R.C. kontra ICO

    Porady, ktoré by vás mohli zaujímať

    Prihláste sa a sledujte len tie Porady, ktoré Vás zaujímajú.