Zavrieť

Porady

danovy bonus - narok (posunute statne zaverecne skusky)

prosím o radu - dieťa zamestnanca malo skončiť podľa potvrdenia zo školy 30.6.2008 štúdium na vysokej škole - druhý stupeň štátnymi skúškami - urobila 1 a ďalšie si preložila na január.
Má zamestnanec nárok na daňový bonus, keďže dieťa prekročilo štandardnú dĺžku študia podľa štúdijného programu, aj keď podľa zákona o vysokých školách táto dĺžka nie je prekročená. niekde som čítala, že nárok nie je na daňový bonus ďakujem za radu
Pravidlá a tipy
  • Každý móže napísať len 1 odpoveď. Neskor mozete svoju odpoveď vylepšiť.
  • Odpoveď má priniesť riešenie na otázku, vyvarujte sa hodnotenia otázky.
  • Odpoveď má byť viac o faktoch ako o názoroch.
Dalšie pravidla a tipy
    Ak potrebujete v otázke niečo upresniť, najskôr sa spýtajte na podrobnosti.
    Koncept slúži na uloženie rozpracovanej odpovede, koncept sa zobrazuje len Vám, až kým ho nezverejníte.
    Ak máte podobnú otázku, založte Novú otázku alebo Súvisiacu otázku.
    ❤ Buďte priateľskí ❤
    Sme súčasťou jednej komunity, ktorá si chce vzájomne pomáhať, rozdieľnosť je vítaná ak neubližuje!
    Usporiadať podľa času

    Andyke je offline (nepripojený) Andyke

    Andyke
    Zák. 131/2002 o vys.školách
    § 53
    (2) Štandardná dĺžka štúdia pre študijný program druhého stupňa vrátane praxe je najmenej jeden rok a najviac 3 roky tak, aby celková štandardná dĺžka štúdia podľa bakalárskeho študijného programu a nadväzujúceho študijného programu druhého stupňa v tom istom alebo príbuznom študijnom odbore bola spolu najmenej päť rokov.


    § 51 ods. 4, písm. h) "štandardná dĺžka štúdia vyjadrená v akademických rokoch"
    a § 61 ods. 1 "Akademický rok sa začína 1. septembra bežného roka a skončí sa 31. augusta nasledujúceho roka."

    T.j. na daňový bonus má nárok do 31.8.2008.

    Vychádzam teraz zo zákona o prídavku na dieťa č. 600/2003 Z.z., kde v § 3 písm. b) je uvádzané, že dieťa, ktorého štúdium na VŠ presahuje štandardnú dĺžku nie je nezaopatreným dieťaťom.

    5551 je offline (nepripojený) 5551

    dievca do koca i do voza 5551
    Ďakujem za skorú odpoveď, ešte jeden dotaz - aký doklad musí predložiť, že má posunuté štátne skúšky, túto informáciu mám len od zamestnanca- rodiča, alebo mi stačí potvrdenie o návšteve školy zo septembra 2007, že školu končí 30.6.2008. Dík

    bendo je offline (nepripojený) bendo

    účtovník-začiatočník bendo
    Súhlasím s Andyke, nárok je určite do 31.8.2008 aj na prídavok na dieťa a následne aj na daňový bonus.
    Nárok od 1.9.2008 je už otázny, záleží ako bude študenta brať konkrétna VŠ. Niektoré zapíšu študentov kľudne do ďalšieho - 6. ročníka ako riadneho študenta denného štúdia, iné ho zapíšu do ďalšieho ročníka len z dôvodu vykonania štátnej záverečnej skúšky alebo mu dajú ročník opakovať.... Mali sme viacero takýchto podobných prípadov a k nim rôzne potvrdenia. Treba sa potom aj s konkrétnym potvrdením na ďalší akademický rok priamo informovať na ÚPSVaR.

    bendo je offline (nepripojený) bendo

    účtovník-začiatočník bendo
    5551 Pozri príspevok
    Ďakujem za skorú odpoveď, ešte jeden dotaz - aký doklad musí predložiť, že má posunuté štátne skúšky, túto informáciu mám len od zamestnanca- rodiča, alebo mi stačí potvrdenie o návšteve školy zo septembra 2007, že školu končí 30.6.2008. Dík
    Škola mu vydá nové potvrdenie, že je študentom denného štúdia až do 31.8.2008.

    5551 je offline (nepripojený) 5551

    dievca do koca i do voza 5551
    Škola ho môže zapísať aj do 6 ročníka, lenže tu ide o štandardnú dlžku študia na uplatnenie daňového bonusu ktorá je 5 rokov. Takže nárok s veľkou pravdepodobnosťou nemá, tak ako píše Andyke. Ďakujem

    bendo je offline (nepripojený) bendo

    účtovník-začiatočník bendo
    5551 Pozri príspevok
    Škola ho môže zapísať aj do 6 ročníka, lenže tu ide o štandardnú dlžku študia na uplatnenie daňového bonusu ktorá je 5 rokov. Takže nárok s veľkou pravdepodobnosťou nemá, tak ako píše Andyke. Ďakujem
    Ano suhlasim, ze standardna dlzka studia je 5 rokov, ale zalezi aj podla ktoreho zakona bol student prijaty na studium. Nešla som do podrobností, lebo každý prípad je individuálny. Tiež sme si museli k posúdeniu nároku na prídavok na dieťa písať do škôl dožiadania, aby sa vyjadrili k štúdiu ako i k štandardnej dĺžke štúdia... lebo tie potvrdenia boli vypísané hocijako. Ale to je "na dlhé lakte"....

    Chcela som len potvrdiť, že nárok je do 31.8. určite a od 1.9. môže byť, aj nemusí.

    danovy bonus - narok (posunute statne zaverecne skusky)

    Porady, ktoré by vás mohli zaujímať

    Prihláste sa a sledujte len tie Porady, ktoré Vás zaujímajú.