Zavrieť

Porady

Jablkové pyté

Cesto:
1/2 kg polohrubej múky, 250 gr rastl. masla (Palmarin, Hera), 2 vajcia, 1/2 prášku do pečiva, 200 gr prášk. cukru, tuk na vymastenie plechu (alebo papier na pečenie)
Postup:
V miske zmiesime múku, rastl. maslo, prášok o pečiva a cukor. Cesto rozdelíme na 2 časti. Prvá časť vyvaľkáme a valčekom preložíme na plech, tak aby sme vytvorili aj okraje. Cesto môžeme formovať rukou. Na cesto nasypeme strúhanku (môžeme aj detskú krupicu) a pridáme nastrúhaná jablká, (ja ich strúham aj so šupkou, iba vyberiem jaderník), posypeme kryštálovým cukrom a škoricou a prikryjeme druhým cestom, ktoré tiež preložíme valčekom. Spojíme okraje cesta, aby nevytiekla šťava z jabĺk a vrch popicháme vidličkou. Dáme upiecť do vyhriatej rúry na 180 st. C. Vychladnutý koláč pokrájame a posypeme prášk. cukrom.
Cesto môžeme použíť aj na tvarohový koláč. Prikladám tvarohovú plnku, je to síce trošku náročnejšie na prípravu a financie ale je výborný a je toho veľa.
Plnka:
1 kg tvarohu, 2 balíčky vanilk. pudingu, 1/2 l mlieka, 100 gr masla, 100 gr hrozienok, 180 gr prášk. cukru, 1 vanilk. cukor, 4 vajcia, kôrka z 1 citróna.
Z mlieka a puding prášku uvaríme puding. Necháme ho vychladnúť. Medzitým vymiešame žĺtky s prášk. cukrom a maslo. Pridáme hrozienka a postrúhame citr. kôru. Puding a žĺtkovú hmotu vmiešame do prelisovaného tvarohu. Do plnky zapracujeme tuhý sneh z bielkov. Ostatné ako pri jablkovom pyté.
Naposledy upravil Zuzka : 28.04.05 at 12:19
Pravidlá a tipy
  • Každý móže napísať len 1 odpoveď. Neskor mozete svoju odpoveď vylepšiť.
  • Odpoveď má priniesť riešenie na otázku, vyvarujte sa hodnotenia otázky.
  • Odpoveď má byť viac o faktoch ako o názoroch.
Dalšie pravidla a tipy
    Ak potrebujete v otázke niečo upresniť, najskôr sa spýtajte na podrobnosti.
    Koncept slúži na uloženie rozpracovanej odpovede, koncept sa zobrazuje len Vám, až kým ho nezverejníte.
    Ak máte podobnú otázku, založte Novú otázku alebo Súvisiacu otázku.
    ❤ Buďte priateľskí ❤
    Sme súčasťou jednej komunity, ktorá si chce vzájomne pomáhať, rozdieľnosť je vítaná ak neubližuje!
    Usporiadať podľa času

    jess je offline (nepripojený) jess

    žienka jess
    Zuzka, ja potriem koláč pred pečením mliekom ...neviem síce prečo (aby sa leskol ?), ale takto to robieva moja mama ...a ešte do tých postrúhaných jabĺk dávam vysľahaný sneh z bielkov - tá plnka je potom "nadýchanejšia"

    kukučka je offline (nepripojený) kukučka

    kukučka
    ak sa nemýlim, tak koláč sa vlhčí preto, aby sa ľahšie odparil prdopeč* a neostala po ňom pachuť
    * odkukané na www.labuznik.com = prášok do pečiva

    elenka je offline (nepripojený) elenka

    elenka
    Jablkové pyté robím rovnakým postupom, ale robila som ho už aj z hladkej múky.
    Je výborný aj s tým tvarohom.

    Porady, ktoré by vás mohli zaujímať

    Prihláste sa a sledujte len tie Porady, ktoré Vás zaujímajú.