Zavrieť

Porady

Vodné chrobáčiky

Prosím Vás mám problém, s ktorým si v domácnosti vôbec neviem poradiť. Bývam v rodinnom dome na prízemí. Pred dvoma mesiacmi nám " vybuchol " kanál a odpadová voda sa nám dostala až do izby. Manžel to celé dal do poriadku. Krátko nato, sa nám na záchode objavili malé podlhovasté chrobáčiky, ako som zistila oni obývajú vlhké prostredie, keďže pod záchodom idú odpadové rúry, zrejme tam sa kdesi zdržiavajú. prosím Vás neviete mi poradiť ako to vyničiť? Objavujú sa hlavne večer, keď zapálim svetlo na záchode, ja som mala minule pozvanú návštevu a keď išli do záchoda trpla som, či ich neuvidia, nie je to o špine, naopak, ja mám rada poriadok a tak to prežívam o to horšie. Prosím Vás ak viete poradte mi.
Pravidlá a tipy
  • Každý móže napísať len 1 odpoveď. Neskor mozete svoju odpoveď vylepšiť.
  • Odpoveď má priniesť riešenie na otázku, vyvarujte sa hodnotenia otázky.
  • Odpoveď má byť viac o faktoch ako o názoroch.
Dalšie pravidla a tipy
    Ak potrebujete v otázke niečo upresniť, najskôr sa spýtajte na podrobnosti.
    Koncept slúži na uloženie rozpracovanej odpovede, koncept sa zobrazuje len Vám, až kým ho nezverejníte.
    Ak máte podobnú otázku, založte Novú otázku alebo Súvisiacu otázku.
    ❤ Buďte priateľskí ❤
    Sme súčasťou jednej komunity, ktorá si chce vzájomne pomáhať, rozdieľnosť je vítaná ak neubližuje!
    Usporiadať podľa času

    Žabinka je offline (nepripojený) Žabinka

    Žabinka
    Lepisma saccharina (švehla obyčajná)
    Drobný bezkrídly hmyz obľubujúci vlhko a tmu. Ma štíhle vretenovité dozadu zúžené telo kryté šupinkami, tenké dlhé tykadlá. Pretiahnuto kvapkovité tielko charakteristicky zakončujú tri dlhé štetiny. Sú striebristo lesklé, vzhľadom i hybkosťou pripomínajú rybičku, preto sa im ľudovo hovorí „ strieborná rybička“ . Vyvíjajú sa nedokonalou premenou. Žijú skryte vo vlhkých a teplých miestach (20°C). Rýchlo sa pohybujú, sú aktívne v noci. Keď v tmavej miestnosti náhle rozsvietime, švehly sa rozpŕchnu do úkrytov. Obývajú kúpeľne, záchody, komory. V skladoch zaliezajú pod debny a povaľujúce sa predmety. Môžu sa uchytiť aj v knižniciach. Najlepšie im vyhovuje izbová teplota, dobre znášajú jej dočasné zníženie. V budovách sa rozširujú po vodovodných a odpadových rúrach a pod. Živia sa prevážne plesňami a omrvinkami ľudskej potravy, rastlinnými zbytkami, papierom, obľubujú škrob a cukor. Nezvyknú spôsobovať väčšie škody, len tapety môžu vážne poškodzovať, vyžierajú pod nimi lepidlo. Samička kladie 2 – 20 vajíčok. Žijú do 3 rokov. Prítomnosti švehlí predchádzame častým vetraním miestností, vysušovaním vlhkých miest a udržiavaním čistoty – odstraňovať prázdne debny a škatule, povaľujúce sa predmety. V prípade potreby možno použiť dostupné insekticídne prípravky proti lezúcemu hmyzu.
    Švehly sú striebristý hmyz, ktorý sa objavuje v byte a škodí na škrobovinách. Aby sme ich odstránili, škroboviny nahrievanie a osievame. Uskladňovaní priestor (komoru) dôkladne vymy*jeme (prípadne s pridaním dezinfekčných prípravkov). Proti švehliam používame K-Othrine alebo Formitax.
    Rybenky (švehly) nemajú radi vôňu levandule a citrusov. Pokiaľ sa ich teda chcete zbaviť nakvapkajte v kúpelni a na WC trochu aromatického oleja. Môžete im nastaviť aj pascu. Na kus papiera dajte nastrúhaný zemiak a umiestnite ho na patričné miesto. Ráno nájdete rybenky pod zemiakom a ľahko ich vyhodíte. Rovnako lobrá je aj sádra roztrúsená na vlhkej handričke.

    Hlasovalo 6 pouzivatelov

    Užitočné (6)
    lujza.j, lavanda, Janiela, truch, Lubaba, Danielle369
    6

    bradáč je offline (nepripojený) bradáč

    bradáč
    Aj ja mám takýto problém,tuším že sa volajú rybičky.Bývam v rodinnom dome,s podlahovým kúrením,lenže u mňa sú všade, po celom dome.Cez deň ich ani nejak moc nevidno,ale v noci keď sa zasvieti len tak sa to s nimi hemží,vypadá to že sa chcú schovať,ale neviem kde,lebo po zdvihnutí koberca som nenašiel žiadnu skrýšu.Problém je práve s ich vyničením,keďže som medzi domácim hmyzom a škodcami toto stvorenie nenašiel,a prešiel som hodne stránok, dezinsekciu,dezinfekciu,deratizáciu a nikde nič.Pripájam sa,poraďte.

    Janiela je offline (nepripojený) Janiela

    jednoduchý človek, ako ostatní ...viac Janiela
    Sú to rybenky. Zdržiavajú sa tam, kde je vlhko. Aj ja som tie hnusáčky mala doma, postačí jednoduchá vôňa vanilky. To neznášajú. Ja tiež som vždy tŕpla, ak sme mali návštevu, až kým som s tým nevyrukovala pred susedkami. Jedna mi to poradila. Tak si dávam najmä vanilkové stromčeky, čo je pre mňa prijateľné, pretože vanilku zbožňujem. Skúste. Možno aj vám to pomôže.

    Janiela je offline (nepripojený) Janiela

    jednoduchý človek, ako ostatní ...viac Janiela
    Megyzah, mne to pomohlo, dúfam len, že aj tebe.

    bradáč je offline (nepripojený) bradáč

    bradáč
    Ďakujem,skúsim to,veď vôňa vanilky je príjemná,neviem prečo tzv.rybenky od nej utekajú.Len ešte poradte koľko tých stromčekov treba do obyvačky cca 27 m2,a kde ich umiestniť.Či volne,alebo pod koberec? Ešte raz ďakujem,vyskúšam.

    Janiela je offline (nepripojený) Janiela

    jednoduchý človek, ako ostatní ...viac Janiela
    Ja to dávam voľne, niekde zavesím tesne nad zem. A vôňu dávam tak, aby tú vanilku bolo cítiť. Nemáj na to zvláštny recept. Oni hneď nevykapú, chce to čas, ale ozaj mi to pomohlo.

    jandi je offline (nepripojený) jandi

    jandi
    To ma prekvapilo, ze vanilka, skoda, ze som nevedela skor. Som sa o svehle(rybicke) nazhanala vela informacii. My sme sa nastahovali do novostavby a hned sme ich mali v zachode, kupelni a objavila som aj v satniku. Bola to moja nocna mora. Pravda je, ze sme mali velmi teply byt, ale nechapala som preco a odkial sa beru. Az neskor pod nami v sachte prasklo potrubie a zistilo sa, ze to vlastne bolo od zaciatku a pomaly to tieklo do garazi. Takze rybky mali vhodne miesto. Akonahle problem odstranili po rybkach ani stopy. A to vraj, ked sa premnozia je problem zlikvidovat. Samozrejme, zabijala som ako diva(lebo vedia naklast vela vajicok a ziju 3roky). Docitala som sa, ze maju radi lepidlo pod tapetami, maju radi skrob(takze neskrobit veci, aby sa nepremiestnili), maju radi aj papier, omrvinky a pod. No a vraj zabera aj chemia, ale ja som neskusala, niake K-Othrin. A samozrejme treba mat velmi sucho. Ziadne plesne, tie maju radi.

    bradáč je offline (nepripojený) bradáč

    bradáč
    Už som to aktualizoval a teraz čakám čo sa bude diať.Ja som ale pátral ďalej aj som sa dopátral,len neviem ako sem preniesť prílohu.Jedná sa skutočne o rybenku domácu,nemá rada svetlo, zdržuje sa pri 20°C vo vlhku,požiera všetko čo napísala jandi ,ba ešte ďaleko viac.Ničiť sa dá obvykle postrekom-Coopex,Ficam,Actellic,alebo popraškom-Drione- pripravok aplikujeme cielene do tmavých kútov a škár spolu s vysušenim vlhkých miest.Ak je chyba v názvoch prípravkov tak prepáčte,bolo to slabo čitateľné.Prípravky by malo byť dostať v normálnom predaji.

    petmar je offline (nepripojený) petmar

    petmar
    Videl som aj na "bežnom" Biolite L, že pôsobí aj na rybenky - v obchode si treba na ňom prečítať, lebo ich je veľa druhov

    Jara je offline (nepripojený) Jara

    Jara
    Pred rokmi v starom byte som to tiež mala. Striekala som Actelicom, ale po nejakých 2 mesiacoch som ich videla zase. Bola som rada keď sme sa presťahovali. Tá vanilka sa mi páči lebo to aspoň pekne vonia, ale ten actelic je poriadne smradľavý
    Dobry den.
    Jedna sa odborne o tzv.rovnakonôžky ľudovo rybienky a pod.
    Hlavny problem je vo vlhkosti priestoru.Z profesionalnej skusenosti ak vysušite priestor zmiznu.Idealne je dať si previesť postrek /dezinsekciu!nie deratizaciu/ na rybienky zaberaju 100% všetky dostupne pripravky ci pyrethroidy alebo ine druhy.Kazda odborne sposobila firma Vam vie povedat aku dlhu posobnost ma dany pripravok/cca od 3mesiacov vyssie/
    Cena za 1byt v pripade zasahu viacerych sa pohybuje od v KE od 180,-Sk

    Ak mate insie dotazy kludne napiste.

    snúbenica je offline (nepripojený) snúbenica

    snúbenica
    Deratizer, a postačí dať si urobiť dezinsekciu bytu? Alebo to treba aplikovať na celú bytovku? Lebo čo viem, tak sú na prízemí, na prvom a občas sa objavia aj v byte na druhom poschodí. Takže asi čím vyššie tým je ich menej. A ako sa robí taká dezinsekcia?

    Porady, ktoré by vás mohli zaujímať

    Prihláste sa a sledujte len tie Porady, ktoré Vás zaujímajú.