Zavrieť

Porady

Ako urobiť prepis bytu?

Dobrý deň,
moja teta práve odkúpila byt v ktorom žije už viac ako 20 rokov. Tento byt chce prepísať na mňa - neter. Akou zmluvou je to najlepšie urobiť? Hlavne aby sme nemuseli platiť daň. A aký je pri tom postup?
Ďakujem Vám veľmi pekne
Pravidlá a tipy
  • Každý móže napísať len 1 odpoveď. Neskor mozete svoju odpoveď vylepšiť.
  • Odpoveď má priniesť riešenie na otázku, vyvarujte sa hodnotenia otázky.
  • Odpoveď má byť viac o faktoch ako o názoroch.
Dalšie pravidla a tipy
    Ak potrebujete v otázke niečo upresniť, najskôr sa spýtajte na podrobnosti.
    Koncept slúži na uloženie rozpracovanej odpovede, koncept sa zobrazuje len Vám, až kým ho nezverejníte.
    Ak máte podobnú otázku, založte Novú otázku alebo Súvisiacu otázku.
    ❤ Buďte priateľskí ❤
    Sme súčasťou jednej komunity, ktorá si chce vzájomne pomáhať, rozdieľnosť je vítaná ak neubližuje!
    Usporiadať podľa času

    svetlik je offline (nepripojený) svetlik

    svetlik
    Závisí aj od toho, či tvoja teta má nejakých príbuzných, ktorí by prichádzali do úvahy pri dedení? ak nie, darovacia, ak áno, radsej kúpna zmluva

    MartinkoK je offline (nepripojený) MartinkoK

    MartinkoK
    svetlik Pozri príspevok
    Závisí aj od toho, či tvoja teta má nejakých príbuzných, ktorí by prichádzali do úvahy pri dedení? ak nie, darovacia, ak áno, radsej kúpna zmluva
    Žije sama, je slobodná, bezdetná. Ma tri sestry a mamu. Keby sme to riešili cez kúpnu zmluvu musela by zaplatiť nejakú daň?

    svetlik je offline (nepripojený) svetlik

    svetlik
    no, ak tam ma trvaly pobyt viac ako dva roky bezprostredne pred predajom (co teda asi ma) tak je prijem oslobodeny od dane, kedze su tam tie sestry ja by som to riesil kupnou zmluvou, istota je sicher

    Chobot je offline (nepripojený) Chobot

    Chobot
    MartinkoK Pozri príspevok
    Žije sama, je slobodná, bezdetná. Ma tri sestry a mamu. Keby sme to riešili cez kúpnu zmluvu musela by zaplatiť nejakú daň?
    Ak v tom byte mala a má trvalý pobyt, tak nie. Ale aj tak je najlepšia darovacia zmluva.

    Teda - ak ti byt daruje, tak darovaciu, ak byt kupuješ, tak kúpno-predajnú.

    Ja v darovacej zmluve nevidím žiadne riziko.

    MartinkoK je offline (nepripojený) MartinkoK

    MartinkoK
    a ak mi ho podaruje musím sa tam potom prihlásiť na trvalý pobyt? Byt bude užívať ona, aj keď bude napísaný na mňa.

    Chobot je offline (nepripojený) Chobot

    Chobot
    MartinkoK Pozri príspevok
    a ak mi ho podaruje musím sa tam potom prihlásiť na trvalý pobyt? Byt bude užívať ona, aj keď bude napísaný na mňa.
    Nemusíš. Vlastník bytu nemusí mať trvalý pobyt v byte, ktorý vlastní. On tam ani vôbec nemusí bývať a stále bude byt jeho.

    svetlik je offline (nepripojený) svetlik

    svetlik
    MartinkoK Pozri príspevok
    a ak mi ho podaruje musím sa tam potom prihlásiť na trvalý pobyt? Byt bude užívať ona, aj keď bude napísaný na mňa.
    jedno riziko darovacej zmluvy, ktoré pri kúpnej nie je : domáhanie sa vrátenia daru podľa § 630 OZ.

    MartinkoK je offline (nepripojený) MartinkoK

    MartinkoK
    prosím Vás a kde by som našla, ktorá by bola pre mňa výhodnejšia z daňového hľadiska. Hľadám, hľadám ale nič také som nenašla.

    Chobot je offline (nepripojený) Chobot

    Chobot
    MartinkoK Pozri príspevok
    prosím Vás a kde by som našla, ktorá by bola pre mňa výhodnejšia z daňového hľadiska. Hľadám, hľadám ale nič také som nenašla.
    Aké daňové hľadisko máš na mysli? Veď teraz, pri prevode nikto nebude platiť žiadnu daň ani v jednom prípade.

    Jedine keby si plánovala v krátkom čase ten byt predať, vtedy by sa dalo špekulovať o daňovom hľadisku.

    Porady, ktoré by vás mohli zaujímať

    Prihláste sa a sledujte len tie Porady, ktoré Vás zaujímajú.