Zavrieť

Porady

Dedičské konanie

V máji mi zomrela mama a po týždni následne otec. Notári začali konať vo veci dedičstva, ako najstarší zo štyroch súrodencov som bol vyzvaný o doloženie majetku po rodičoch. Nakoľko som býval s rodičmi a staral sa o nich 16. rokov, mám záujem ostať v rodičovskom dome. Moji traja súrodenci chcú, aby som ich vyplatil a ja s tým súhlasím. Zrieknu sa dedičstva len keď ich vyplatím dopredu pred konaním. Ako to ošetriť, aby som bol "krytý"(ale nie pred notárom)? Je možné vysporiadať dedičstvo najprv po otcovi, nakoľko mi prišlo pozvanie na rokovanie v tejto veci, keď mama zomrela skôr? Ako sa vysporiada jej podiel, ktorý by sme mali vlastniť ešte s otcom a súrodenci? Nebudú rokovania tri a tak trojnásobné platenie poplatkov? Ďakujem
Pravidlá a tipy
  • Každý móže napísať len 1 odpoveď. Neskor mozete svoju odpoveď vylepšiť.
  • Odpoveď má priniesť riešenie na otázku, vyvarujte sa hodnotenia otázky.
  • Odpoveď má byť viac o faktoch ako o názoroch.
Dalšie pravidla a tipy
    Ak potrebujete v otázke niečo upresniť, najskôr sa spýtajte na podrobnosti.
    Koncept slúži na uloženie rozpracovanej odpovede, koncept sa zobrazuje len Vám, až kým ho nezverejníte.
    Ak máte podobnú otázku, založte Novú otázku alebo Súvisiacu otázku.
    ❤ Buďte priateľskí ❤
    Sme súčasťou jednej komunity, ktorá si chce vzájomne pomáhať, rozdieľnosť je vítaná ak neubližuje!
    Usporiadať podľa času

    Chobot je offline (nepripojený) Chobot

    Chobot
    Thomba Pozri príspevok
    V máji mi zomrela mama a po týždni následne otec. Notári začali konať vo veci dedičstva, ako najstarší zo štyroch súrodencov som bol vyzvaný o doloženie majetku po rodičoch. Nakoľko som býval s rodičmi a staral sa o nich 16. rokov, mám záujem ostať v rodičovskom dome. Moji traja súrodenci chcú, aby som ich vyplatil a ja s tým súhlasím. Zrieknu sa dedičstva len keď ich vyplatím dopredu pred konaním. Ako to ošetriť, aby som bol "krytý"(ale nie pred notárom)? Je možné vysporiadať dedičstvo najprv po otcovi, nakoľko mi prišlo pozvanie na rokovanie v tejto veci, keď mama zomrela skôr? Ako sa vysporiada jej podiel, ktorý by sme mali vlastniť ešte s otcom a súrodenci? Nebudú rokovania tri a tak trojnásobné platenie poplatkov? Ďakujem
    Nešpekuluj a spíš so súrodencami dohodu o vysporiadaní dedičstva, kde uvediete, že dedičstvo nadobudneš ty za podmienky vyplatenia sumy ..... SKK ostatným súrodencom. To nech potvrdí notár a máte to oficiálnu listinu. Ešte aj s platbou súrodencov môže pomôcť notá formou notárskej úschovy peňazí.

    Ak budeš vymýšľať rôzne divné preddedičské dohody, môžeš zle dopadnúť a potom budeš vypisovať otázky, že "Súrodenci ma okradli, ako získam peniaze späť...".

    iriska je offline (nepripojený) iriska

    iriska
    Veď dohodnúť sa u notára priamo pri prejednávaní majetku je úplne to najjednoduchšie riešenie. Dohodnete sa, že majetok je tvoj a bude ti určená povinnosť vyplatiť súrodencov. Nič zložité na tom nevidím. Môže sa stať, že ty ich vyplatíš a pri prejednávaní dedičstva bude každý trvať na tom, že chce svoj podiel. Nebol by si prvý ani posledný, ktorému sa to stalo.
    V konaniach po oboch rodičoch už budú vystupovať len deti ako dedičia.

    Zuziana je offline (nepripojený) Zuziana

    Zuziana
    V rámci dedičekého konania nám notár nezapísal do zápisnice nejaké listy vlastníctva. Jedná sa o poľnohospodárku pôdu a záhradu v nepatrných podieloch. Bohužiaľ osvedčenie o dedičstve už nadobudlo právoplatnosť. Akou formou /odvolanie?/
    teraz dať notárovi vedieť, že urobil chybu, aby dal celú vec do poriadku bez obnovy dedičského konania?

    iriska je offline (nepripojený) iriska

    iriska
    Návrh na dodatočné prejednanie dedičstva (alebo na prejednanie novoobjaveného majetku) - už tu sú také témy - by mal pomôcť.

    JurajO je offline (nepripojený) JurajO

    JurajO
    iriska Pozri príspevok
    Návrh na dodatočné prejednanie dedičstva (alebo na prejednanie novoobjaveného majetku) - už tu sú také témy - by mal pomôcť.
    Ale Zuziana sa chce vyhnúť dodatočnému dedičskému konaniu (obnoveniu d. k.)
    Nie je povinnosťou notára zisťovať majetok poručiteľa. Ak ste mu pred d. k. nedali tie "chýbajúce" listy vl., je to vaša chyba a neostáva vám nič iné, ako dodatočné d. k.
    Ak ste mu ich dali, je to chyba notára a vaša nepozornosť, lebo aj kvôli takýmto prípadom máte lehotu na odvolanie. Keďže ste ju nevyužili, je už asi neskoro, ale v tom ti možno budú vedieť lepšie poradiť iní poraďáci.

    Katarína_1 je offline (nepripojený) Katarína_1

    Katarína_1
    Chobot Pozri príspevok
    Nešpekuluj a spíš so súrodencami dohodu o vysporiadaní dedičstva, kde uvediete, že dedičstvo nadobudneš ty za podmienky vyplatenia sumy ..... SKK ostatným súrodencom. To nech potvrdí notár a máte to oficiálnu listinu. Ešte aj s platbou súrodencov môže pomôcť notá formou notárskej úschovy peňazí.

    Ak budeš vymýšľať rôzne divné preddedičské dohody, môžeš zle dopadnúť a potom budeš vypisovať otázky, že "Súrodenci ma okradli, ako získam peniaze späť...".
    Presne rob to, čo treba, aby si zle neskončil. Mnohí ľutovali dať 2 - 5 000,- Sk za úradné postupy - a potom sa čudovali!!! Postupuj normálne, zúraduj spolu so súrodencami dedičské konanie pro prvom zomretom rodičovi, potom ďalej po druhom. Nezabudni že tých cca 5. ooo,- na každého z Vás nestojí za to, že sa rodina na celé desaťročia môže roztrhať - a Tvoje deti - a ich deti budú hľadať po archívoch rodinu, lebo sa budú cítiť osamelí!

    HelenaFK je offline (nepripojený) HelenaFK

    HelenaFK
    Prosím Vás notárka vydala Osvedčenie o dedičstve., ktoré nadobudlo právoplatnosť.

    V osvedčení je zahrnutý aj DLH - Nekrytá časť pohrebných trovov vo výške 800 Eur. Avšak nikde nie je uvedené kto a koľko z troch dedičov má veriteľovi uhradiť.

    Je zákonná možnosť ako doplniť, upresniť tento bod, aby notárka upresnila kto to má uhradiť veriteľovi a v akej sume ? Bude to dodatok, alebo môže vydať nové osvedčenie o dedičstve ?

    Porady, ktoré by vás mohli zaujímať

    Prihláste sa a sledujte len tie Porady, ktoré Vás zaujímajú.