Zavrieť

Porady

Autorizovaný stavebný inžinier a prerušenie činnosti

Ahojte,
rád by som sa dozvedel odpoveď na nasledovné.

Pán Novák (SZČO) podniká popri zamestnaní podľa osobitného predpisu = Zákon o autorizovaných architektoch a autorizovaných stavebných inžinieroch.
Jeho príjem z tejto činnosti nie je veľký, preto každoročne, aby sa vyhol odvodom do sociálky, preruší svoju činnosť na mesiac. Myslím, že u živnostníkov to býva častá prax. Prerušením činnosti je oznámenie komore, ktorá toto akceptuje a odovzdanie pečiatky architekta na túto dobu, za ktorú vystaví komora aj potvrdenie.
Nanešťastie pánovi Novákovi príde list (nie rozhodnutie ani výmer, len taký paškvíl), kde sa uvádza, že autorizovaným architektom a stavebným inžinierom je ten, kto je zapísaný v komore a nezáleží, či činnosť vykonáva a teda že má doplatiť sociálku za pár rokov dozadu.
Otázka: Má niekto podobnú skúsenosť? Riešenie?

-Za každú konštruktívnu odpoveď ďakujem (a nedajte sa zahanbiť ani odborníci v odvodoch)
Pravidlá a tipy
  • Každý móže napísať len 1 odpoveď. Neskor mozete svoju odpoveď vylepšiť.
  • Odpoveď má priniesť riešenie na otázku, vyvarujte sa hodnotenia otázky.
  • Odpoveď má byť viac o faktoch ako o názoroch.
Dalšie pravidla a tipy
    Ak potrebujete v otázke niečo upresniť, najskôr sa spýtajte na podrobnosti.
    Koncept slúži na uloženie rozpracovanej odpovede, koncept sa zobrazuje len Vám, až kým ho nezverejníte.
    Ak máte podobnú otázku, založte Novú otázku alebo Súvisiacu otázku.
    ❤ Buďte priateľskí ❤
    Sme súčasťou jednej komunity, ktorá si chce vzájomne pomáhať, rozdieľnosť je vítaná ak neubližuje!
    Usporiadať podľa času

    m.hladka je offline (nepripojený) m.hladka

    som m.hladka
    Nič sa nedá robiť, musí platiť odvody. V SP je každý rok iná určitá hranica príjmu, ak ju prekročí musí platiť odvody aj z minimálnej mzdy. Jedine, že ho vymažu z evidencie v komore, t.z. že potom musí stále robiť skúšky, aby sa tam mohol znova zapísať atď. V ZP musí tiež platiť odovody podľa RZZP.

    Marian je offline (nepripojený) Marian

    Marian
    Super, vďaka za odpoveď, vieš mi povedať, o ktorý paragraf ktorého zákona sa opieraš? Ja osobne v tejto veci nevidím rozdiel medzi živnosťou a osobitným predpisom. Budem Ti povďačný.

    m.hladka je offline (nepripojený) m.hladka

    som m.hladka
    No to ti teraz nepoviem, musela by som pozrieť hore na modrej lište tejto stránky zákony, ale to môžeš aj ty.

    m.hladka je offline (nepripojený) m.hladka

    som m.hladka
    Pretože každý rok odovzdávaš na SP Výpis z DP a tam je vlastne príjem za celý rok. Môj manžel je autorizovaný architekt. Takže sme tiež museli doplácať niektoré roky. SP si vykladá zákony v svoj prospech.

    Marian je offline (nepripojený) Marian

    Marian
    A to je práve to, čo mi na tom vadí. S tým výkladom SP máš pravdu. Ale ja si nemyslím, že sú všemocní. Chcem nájsť spôsob, ako im tieto výklady nabúrať.

    Shaman je offline (nepripojený) Shaman

    muž Shaman
    No nevidím to ružovo...

    Zákon hovorí, že

    1) Povinne nemocensky poistení sú

    b) samostatne zárobkovo činná osoba, ktorej príjem z podnikania a z inej samostatnej zárobkovej činnosti podľa osobitného predpisu 34) alebo výnos súvisiaci s podnikaním a s inou samostatnou zárobkovou činnosťou bol vyšší ako 12-násobok vymeriavacieho základu uvedeného v § 138

    K 30.6. pán Novák živnostník nebol. Ale bol SZČO?

    Definícia podľa zákona:

    (§ 5)

    Samostatne zárobkovo činná osoba je fyzická osoba, ktorá

    * vykonáva poľnohospodársku výrobu vrátane hospodárenia v lesoch a na vodných plochách a je zapísaná do evidencie podľa osobitného predpisu,
    * má oprávnenie prevádzkovať živnosť,
    * má oprávnenie na vykonávanie činnosti podľa osobitného predpisu okrem činnosti znalca a tlmočníka, ktorú vykonávajú podľa osobitného predpisu, v konaní pred štátnym orgánom a orgánom, na ktorý prešli úlohy štátnych orgánov, a okrem činnosti fyzickej osoby v pracovnom pomere, na ktorej výkon je povinná mať oprávnenie podľa osobitného predpisu,
    * je spoločníkom verejnej obchodnej spoločnosti alebo komplementárom komanditnej spoločnosti,
    * vykonáva športovú činnosť zárobkovo, ale nie v pracovnom pomere,
    * vykonáva činnosť obchodného zástupcu podľa § 652 až 672a Obchodného zákonníka

    Vyzerá to teda, že SZČO bol...
    Naposledy upravil Shaman : 26.09.08 at 14:33

    Katija je offline (nepripojený) Katija

    Katija
    m.hladka Pozri príspevok
    Nič sa nedá robiť, musí platiť odvody. V SP je každý rok iná určitá hranica príjmu, ak ju prekročí musí platiť odvody aj z minimálnej mzdy. Jedine, že ho vymažu z evidencie v komore, t.z. že potom musí stále robiť skúšky, aby sa tam mohol znova zapísať atď. V ZP musí tiež platiť odovody podľa RZZP.
    Marian Pozri príspevok
    Super, vďaka za odpoveď, vieš mi povedať, o ktorý paragraf ktorého zákona sa opieraš? Ja osobne v tejto veci nevidím rozdiel medzi živnosťou a osobitným predpisom. Budem Ti povďačný.
    Ja tam zase vidím zásadný rozdiel a súhlasím s m.hladkou. Ide o činnosti upravené rôznymi zákonami.

    1. Živnostenský zákon pozná zrušenie a pozastavenie živnosti. V oboch týchto prípadoch živnostník stráca oprávnenie vykonávať živnosť a teda ak k 1.7. nemá oprávnenie - nemôže sa stať povinne poistenou SZČO.

    2. Zákon o autorizovaných architektoch a autorizovaných stavebných inžinieroch pozná iba ukončenie platnosti autorizačného oprávnenia a to vyškrtnutím zo zoznamu. O pozastavení autorizačného oprávnenia komorou tam nevidím nič.
    Takže ak nebol pán Novák k 1.7. vyškrtnutý zo zoznamu autorizovaných inžinierov - mal oprávnenie na výkon činnosti. A ak jeho príjem za predchádzajúci rok bol vyšší, ako 12 násobok vymeriavacieho základu uvedeného v § 138, stal sa povinne poistenou SZČO.
    __________________
    Katija
    Zbaľte nevhodný príspevok pomocou tlačidla

    Autorizovaný stavebný inžinier a prerušenie činnosti

    Porady, ktoré by vás mohli zaujímať

    Prihláste sa a sledujte len tie Porady, ktoré Vás zaujímajú.