Zavrieť

Porady

Padne AMSLICO AIG? O com je ekonomia?

http://ekonomika.sme.sk/c/4076404/kr...ej-ploche.html

Tak neviem - pred par rokmi som zacal podnikat bez akehokolvek ekonomickeho vzdelania. Mal som tak trocha aj komplexy a toho, ze mi chyba ofocialne vzdelanie. Preto som sa potesil, ked dcera prejavila zaujem studovat Ekonomicku univerzitu v zahranici. Teraz mam ale vazne obavy, co ju tam budu ucit a ci to nebude vyhodenych 5 rokov. Stale viac mi si zacinam spominat na komunistov, ktori hovorili nieco o "burzuaznej pavede".

Da sa ekonomia vobec nazvat serioznou vedou? Ved este pred par mesiacmi sa vsetky tie skrachovane banky tesili zo spickovaho ratingu od najrenomovanejsich retingovych a auditorskych spolocnosti, vedenych spickovymi svetovymi ekonomami. A pritom poziciavali virtualne peniaze, ktore nikdy nikto ani nevidel, nie este aby ich realne naozaj niekto zarobil.

Samozrejme - naslo sa par ludi, ktori uz vtedy hovorili, ze "cisar je nahy". Pocul som o nejakej knihe "pekelne zovretie", na obalke je zemegula a okolo nej omotany had - skrtic. Na internete bolo zavesenych par informacii od ludi, ktori mali jasno v tom, ze to nedopadne dobre. Co je ale najhorsie - boli to v podstate "pokutne" informacie, podobne ako napr. informacie o tom,ze utok na dvojicky bol naplanovany samotnymi Americanmi alebo o tom, ze nas caka totalna katestrofa, chaos a hlad, ked zacne dochadzat ropa.

Podobne ako v pripade tychto "pokutnych" informacii o dvojickach a rope, aj v pripade tych ekonomickych varovani boli autori zosmiesneni poprednymi autoritami, ktori hlasali, ze vsetko je pod kontrolou a va najlepsom poriadku, len treba zarabat, minat a poziciavat si, o ostatne sa postaraju ekonomovia.

No mam dost obavy, ci ti vsetci popredni svetovi ekonomovia nie su iba cisarmi s Andersenovaj rozpravky a ci casom nebude najlepsie vzdelanie z "hnojariny" niekde z Nitry, z ktorej aj Tomas Bezdeda zutekal, pretoze to ma taky spolocensky status, ze nizsi uz ani mat nemoze.
Naposledy upravil misomiso : 15.09.08 at 19:25
Usporiadat
duves duves

duves je offline (nepripojený) duves

Niekto
janomila Pozri príspevok
Asi tiež pôjdem trocha ale nedá mi to. Nestihla som si pozrieť správy, a tak teraz lúskam na spravodajských portáloch. Dozvedela som sa, že ten 22-ročný šuhajko, ktorý sa včera zabil na svojom modernom bavoráku bol na kandidátke KDH do europarlamentu.A tak som si položila tri otázky:
1. Čo také v živote dosiahol tento 22-ročný šuhaj, aby bol vhodný ako kandidát na poslanca nadnárodnej inštitúcie a aké preukázal schopnosti a skúsenosti, aby reprezentoval tento štát na medzinárodnom fóre?
2. Ako si niekto mohol myslieť, že je dostatočne zrelý a zodpovedný na taký post,veď nevedel ani zodpovedne riadiť auto?
3. Vysvetlite mi, ako sa 22-ročný mladý človek dostane k bavoráku a politickej funkcii?
Nečudujem sa, že to potom u nás takto vyzerá, keď nás majú reprezentovať takýto skúsení,erudovaní a zodpovední ľudia.

Ak môj príspevok vyznel cynicky, tak chcem povedať, že mi je,samozrejme, veľmi ľúto zbytočne vyhasnutého mladého života.A to ešte pri takejto stupídnej autonehode. Ten mladý muž si asi cynizmus nezaslúžil, ale systém, ktorý takéto veci umožňuje áno.
To už je zvratenosť najvyššieho druhu. Zánik "ríma" sa blíži.
Akurat sa sem hodí tento článoček, ktorý ako sa vraví pomenoval kráľa správnym menom, ktorý je nahý a neotáča fakty hore nohami:
Současná evropská situace vykazuje některé až překvapující shody se stavem převládajícím ve Francii těsně před revolucí v roce 1789. Vládci se neměli čeho chytit a netušili, co se děje, natož aby si všímali toho, co vře pod hladinou. Vládl jen všeobecný svírající pocit strachu a obav.

Průrva mezi bohatými a chudými se rozšiřovala stále rychleji. Elity se vyžívaly v orgii okázalé spotřeby, plýtvaly za hlouposti, oddávaly se zhýralosti a zanedbávaly vzdělávání svých dětí, přičemž zjevně popíraly skutečnost, že se kolo štěstí začíná otáčet ztěžka a stále pomaleji.
http://dolezite.sk/Evropa_celi_velky...ch_vladcu.html
0 0
janomila janomila

janomila je offline (nepripojený) janomila

Veľmi výstižná citácia, milý duves. Až na to, že situácia sa dnes trochu zmenila. Tí páni, ktorí tento svet dirigujú už vedia, že môžu zájsť len po určitú hranicu, aby k ďalšej revolúcii nedošlo. Takže odrobinkami zo svojho bohatého stola sa snažia nasýtiť aspoň tých najpotrebnejších (viď náš balíček pre skupinu ľudí s najnižšími príjmami) a pritom dúfajú, že ľudia sú už tak ubití a znechutení, že ani protestovať nebudú. Skús niekde spomenúť slovo revolúcia a už z teba urobia podvratný a poburujúci živel, hoci história Ti dáva zapravdu.Človek nakoniec predsa aj tak urobí aj to najbolestnejšie a najradikálnejšie, len aby prežil a zachránil svoje deti. Zákon prežitia a zachovania rodu je starý ako život sám a zatiaľ sa ho ani ľudskému druhu nepodarilo zmeniť.
0 0
duves duves

duves je offline (nepripojený) duves

Niekto
janomila Pozri príspevok
Skús niekde spomenúť slovo revolúcia a už z teba urobia podvratný a poburujúci živel,....
Stačí, ked to praskne v britanii, alebo vo francuzsku. Slovaci su naozaj taký narod holubičí, od nas to nepride.
Ale skutocne ma vytáča, že ake platime dane, odvody na zdravotne poistenie a všade chybaju peniaze. Z obrazovky sa na nas sklebia prostitu.....pardon, celebrity. Skolstvo je poddimenzovane, mladež je demoralizovana americkou priblblou pakulturou. To treba opäť napísať zopár viet ako v roku 1977? (napokon ich nebolo zopár, ale celý zošit). Ludia, ktorych volime, nie su vobec moralnou oporou a moralnym zrkadlom, skor vysmechom občanovi. Tunelovanie je na dennom poriadku v zmysle "kto netuneluje, okrada svoju rodinu" . Miesto podpory domaceho podnikatelskeho stavu, su sem za vyhodnych podmienok ťahany investori bars aj z druhej časti zemegule. Aby tu inštalovali lacne montážne haly, ktore o 5 či 10 rokov zbalia a hajde s nimi na ukrajinu. Na PN-ky sa nechodí, ved kto by dnes ležal doma s chrípkou, ked zúri tvrdy boj o prežitie. Mementom nech je nam irsko, ktore je po rokoch rastu vycicane a zdravotny stav obyvatelstva je mizerny ( http://www.paradigma.sk/redakcny_sys...nok.php?id=204 ). Takže o čom to je?
0 0
duves duves

duves je offline (nepripojený) duves

Niekto
O čom to je? O tomto!
Prečítajme si príbeh z Lietaerovej knihy a možno všetko pochopíme: “V malej dedinke sa všetky rodiny, ktoré si navzájom vypomáhali, schádzali na miestnom trhu, chodili dookola s kurencami a dlho medzi sebou vyjednávali, pokiaľ nevymenili, čo potrebovali. Jedného dňa išiel okolo trhu cudzinec v lesklých lakovkách a cynicky sledoval, čo sa to deje. Keď videl, ako farmár zháňa šesť kureniec, ktoré chce vymeniť za šunku, zasmial sa a povedal farmárovej žene, aby priniesla veľkú kravskú kožu a poslala k nemu zástupcov každej z rodín. Že im navrhne lepší spôsob výmeny. Stalo sa. Z kravskej kože vyrezal plátky a označil ich pôvabnou značkou. Potom každej rodine odovzdal po desať plátkov a vysvetlil im, že každý má hodnotu jedného kuraťa a že teraz môžu vymieňať tovar oveľa pohodlnejšie. Človek v čiernych lakovkách urobil dojem a keď odchádzal dodal: ,Aby som nezabudol, o rok sa vrátim a budem od vás chcieť, aby ste mi priniesli naspäť po jedenásť plátkov.´
,Odkiaľ získame jedenásty plátok?´ pýtali sa roľníci. ,Uvidíte,´ odpovedal onen človek.
Jedenásty plátok nikdy nebol vytvorený. Akurát že jedna z desiatich rodín bude musieť prísť o všetky svoje plátky, aby ich získali ostatné rodiny. A tak keď potom zhorel jeden z domov, už neboli ostatní pomáhať tak, ako predtým.”
Zatiaľ čo na tržnici bolo oveľa ľahšie vymieňať plátky namiesto kureniec, nezamýšľaným efektom novej hry bola neochota spontánne si pomáhať, ako predtým. Ten jedenásty plátok, teda úrok, viedol až k neľudskej konkurencii. No vďaka tejto súťaživosti, spôsobenej a podporovanej úrokom... dospel svet do takého štádia rozvoja, v akom je dnes. Úrok, to je skrytý motor, ktorý ľudstvu pomohol. No na druhej strane dôsledkom úroku je potreba nekonečného rastu hospodárstva, a to aj na úkor prírody a tiež prerozdeľovanie bohatstva... v prospech tých, ktorí úroky inkasujú na úkor tých, ktorí ich platia.
http://www.paradigma.sk/redakcny_sys...nok.php?id=146
0 0
Bastian Bastian

Bastian je offline (nepripojený) Bastian

OSN odhaduje, že do roku 2050 sa počet ľudí starších ako 65 rokov zvýši zo 400 miliónov na 1,3 miliardy. Storočných bude viac ako 2,2 miliónov, dnes ich je 135 tisíc. Autor sa pýta, ako zabezpečiť ľuďom v rokoch peniaze v objeme zodpovedajúcom ich dlhovekosti.
Teraz je celý svet zaskočený krízou... Za pár rokov bude asi znova...
0 0
janomila janomila

janomila je offline (nepripojený) janomila

duves Pozri príspevok
Stačí, ked to praskne v britanii, alebo vo francuzsku. Slovaci su naozaj taký narod holubičí, od nas to nepride.
Ale skutocne ma vytáča, že ake platime dane, odvody na zdravotne poistenie a všade chybaju peniaze. Z obrazovky sa na nas sklebia prostitu.....pardon, celebrity. Skolstvo je poddimenzovane, mladež je demoralizovana americkou priblblou pakulturou. To treba opäť napísať zopár viet ako v roku 1977? (napokon ich nebolo zopár, ale celý zošit). Ludia, ktorych volime, nie su vobec moralnou oporou a moralnym zrkadlom, skor vysmechom občanovi. Tunelovanie je na dennom poriadku v zmysle "kto netuneluje, okrada svoju rodinu" . Miesto podpory domaceho podnikatelskeho stavu, su sem za vyhodnych podmienok ťahany investori bars aj z druhej časti zemegule. Aby tu inštalovali lacne montážne haly, ktore o 5 či 10 rokov zbalia a hajde s nimi na ukrajinu. Na PN-ky sa nechodí, ved kto by dnes ležal doma s chrípkou, ked zúri tvrdy boj o prežitie. Mementom nech je nam irsko, ktore je po rokoch rastu vycicane a zdravotny stav obyvatelstva je mizerny ( http://www.paradigma.sk/redakcny_sys...nok.php?id=204 ). Takže o čom to je?
Tak si myslím, že nie som sama, komu sa zdá, že Bermudský trojuholník je naozaj len výmysel, že zase nás okradli o turistickú atrakciu. Mám ten dojem, že ten trojuholník sa volá Slovenský a nestrácajú sa v ňom lode a lietadlá, ale peniaze. Oni totiž nikde nie sú. Všetci platíme nemalé dane, odvody a neuveriteľn=é množstvo iných poplatkov a rôznych kolkov, ale milé peniažky šup do trojuholníka a niet ich. Mali by sme si pozvať na pomoc erudovaných odborníkov z USA, aby nám tento fenomén vysvetlili.Oni totiž dokážu ukecať aj hluchého.
0 0
Paula Paula

Paula je offline (nepripojený) Paula

janomila Pozri príspevok
Mali by sme si pozvať na pomoc erudovaných odborníkov z USA, aby nám tento fenomén vysvetlili.Oni totiž dokážu ukecať aj hluchého.

Na ukecanie tu fachčí zatiaľ jeden . Asi je to tak zatiaľ lacnejšie
0 0
Bastian Bastian

Bastian je offline (nepripojený) Bastian

Až vtedy riešime veci, keď sa nás začnú dotýkať...

Keď niekto upozorňoval na túto prichádzajúcu krízu, nikto z kompetentných to nebral vážne... Veď všeci zarábali parádne, nad čím mali rozmýšľať? Keď sa hrnú peniaze, tak je všetko v najväčšom poriadku... Často tento efekt využívajú chytráci ako napr. fantastický finančník Madoff http://www.sme.sk/c/4297944/ako-sa-robi-najvacsi-financny-podvod-v-dejinach.html, Fruni alebo najnovšie v Japonsku http://ekonomika.sme.sk/c/4299135/japonskom-otriasa-najvacsi-podvod-v-historii-krajiny.html Keď sa valia od niekadial peniaze, tak sa netreba pozerať na to, že odkiaľ a ako je to možné... len sa treba zviesť na vlne.

Ani teraz, v čase keď sa začínajú budovať základy ďaľších budúcich kríz, sa nezamýšľame nad svojim konaním.
Rovnako ako bankári, ktorí sledovali iba svoje krátkodobé úspechy a zisky.

Na dôchodkový systém (ktorý sa mal už dávno upraviť) ani na planétu na ktorej žijeme (a majú žiť aj naše deti, vnuci...) nemyslíme skoro vôbec. Asi to inak nejde... asi tie krízy musia z času na čas prísť...
0 0
duves duves

duves je offline (nepripojený) duves

Niekto
Některým z těch, kdo svými toxickými finančními instrumenty a bezskrupulózní spekulací svět do těchto nebezpečných míst zavlekli, možná nakonec budou z těchto reforem profitovat.
http://dolezite.sk/Jak_vybudovat_trh...trebujeme.html
0 0
Braňo Braňo

Braňo je offline (nepripojený) Braňo

Perfektný dokument o B.Obamovi, odporúčam pozrieť :

http://video.google.com/videoplay?do...5048689&hl=en#
0 0
duves duves

duves je offline (nepripojený) duves

Niekto
"Vrazi z Wall Streetu" nie je iba prazdny vyraz z budovatelskych rokoch, je to realita.
0 0

Sleduj porady, ktoré by vás mohli zaujímať